Şampiyonlar Ligi Finali | Madrid’lilerin doğruları ve yanlışları

real-madrid-atletico-madrid-maci-ne-zaman-saat-kacta-hangi-kanalda--7103045

Şampiyonlar Ligi finali dün gece San Siro’da oynandı. Real Madrid, Atletico Madrid’i 90 dakikası 1-1 berabere biten maçın uzatma dakikalarında da eşitlik bozulmadı. Seri penaltı atışları sonucunda Real Madrid, Atletico Madrid’i 5-3 yenerek Şampiyonlar Ligi kupasını müzesine götürdü. Zinedine Zidane ise Şampiyonlar Ligi’ni kazanan ilk Fransız teknik adam olarak tarihe geçti.

Peki,  iki Madrid takımı neleri doğru, neleri yanlış yaptı?

İlk Yarı

Özellikle ilk yarıda Atletico’yu karşılamak konusunda çok başarılı bir dizilimleri vardı. Atletico’nun oyunu kurmaya çalıştığı ikinci bölgede topu kullanan oyuncuya yapılan pres rakip için sıkıntı yarattı. Aşağıdaki örnek pozisyonda da görebileceğimiz gibi Real Madrid’in alan paylaşımındaki doğruları Atletico Madrid’in 3. bölgeye geçişini birkaç pozisyon hariç tamamen tıkadı.

Real Madrid 3

İkinci Yarı

Real Madrid’in ilk yarıda oynadığı önde baskılı oyun anlayışı çok pozisyon üretmiş olmasa da 15. dakikada 1-0 öne geçmeleri sağladı. İkinci yarıda ise Atletico’nun oyunu çok daha agresif bir şekilde rakip yarı sahaya yığmaya çalıştığını gördük. Özellikle ikinci yarıdaki Fernandes – Carrasco değişikliği takımın bu anlayışı gerçekleşmesinde önemli rol oynadı.

Aşağıda da görebileceğimiz gibi Atletico  ikinci yarıya oyunu tamamen rakip yarı alana yığarak başladı. Takım boyunun kısa olması kadar bu kısa boyun sahanın neresinde olduğu da çok önemli. Atletico burada rick alıp oyunu tamamen rakip alanda oynadı. bunu yaparken de sahayı enine genişletti.

Real Madrid 2

Real Madrid’in takım boyunu enine genişletmesi ve oyunu tamamen rakip alana yığması Real Madrid savunma anlayışında zaman zaman açıklar oluşmasına sebep verdi;

Real Madrid 1

İlk yarıda ceza alanına adam sokamayan Atletico, ikinci yarıdaki bu agresif yapısı ile ceza sahasında çok daha fazla gözüktü.

İlk yarıda Atletico Madrid’in 3. bölgede pas grafiği; 72 pasın 50’si isabetli. İsabet oranı %69.

atletico Madrid 2

İkinci yarıda ise hem pas sayısı artıyor hem de isabet oranı. 86 pasın 61’i isabetli. İsabet oranı %71.

Atletico Madrid 1

Şut sayıların bakacak olursak Atletico ilk yarıda 5 şutun 3’ünde isabet bulmuş olsa da bu şutların sadece 1’inin ceza sahası içinden gelmiş olması bizlere takımın ceza sahasına girmekte zorlandığını gösteren önemli bir done olabilir.

atletico 4

İkinci yarıda ise isabet oranı düşmüş olsa da bir tanesi gol, biri de kaçan penaltı olmak üzere toplam 10 şut atan bir Atletico Madrid izledik. Vuruşların 6 tanesi ceza sahası içinden geldi. Bu anlamda ikinci yarı çok daha fazla doğru iş yapan bir Atletico izledik.

Atletico 3

Sonuç olarak Madrid penaltılara kalan maçta gülen taraf  oldu ve kupayı evine götürdü. Son olarak Real Madrid ve Atletico Madrid’in 2014/15 sezonu gelirlerini paylaşalım;

  • Real Madrid 577 Milyon Euro
  • Atletico Madrid 187 Milyon Euro

Atletico Madrid’in çok daha kısıtlı bütçesine rağmen bu dev kulüplerle boy ölçüşüyor olması ayrı bir tebriği hak ediyor.