Scout Raporu – Mateo Kovacic – Dünya Kupası 4

Dinamo Zagreb yetiştirdiği Hırvat futbolcularla övünüyor olmalı. O futbolculardan biri de Mateo Kovacic . Henüz 18 yaşında İnter formasını terletmeye başladı. Dönemimizin altın çocuklarından bir tanesi. 
İnter’in onu 18 yaşında 13 milyon Euro bedelle transfer etmesi ona duyulan güvenin bir simgesi. Cambiasso’nun bu sene emekli olduğunu da düşünürsek, Dünya Kupası’ndan sonra takımda kalırsa maestroluk görevi onun olacak gibi gözüküyor.
Bana kendini sevdirmesinin sebebi ”Sergen” tarzı futbol oynaması. Şu an bir Sergen değil ama ileride kesinlikle onun çıtasına yükselecek ve Avrupa’nın devlerinde forma giyecektir.
Teknik kapasitesi çoğu üst düzey futbolcuyla yaşıracak düzeyde. Luka Modric, İvan Rakitic, Milan Badelj gibi futbolcularla da birlikte oynayacak olması teknik kapasitesinin yanında fiziki anlamda da gelişmesini sağlayacaktır. 
Çift ayaklı oluşu her an her şeyi yapabilir hissi uyandırıyor. Uzaktan şut çekmek yerine pası düşünmesi ne kadar da olgun bir kişiliğe sahip olduğunu gösteriyor . 
Transfermarkt’taki 15 milyon Euro’luk bonservis bedeli Dünya Kupası’ndan sonra artacaktır. 

Özellikleri :

Mevki: Orta Saha


Oyun Görüşü > Çok İyi 

Özel Yetenek > Çok İyi 

Serbest Vuruş > İyi 

Topla Oynama Becerisi > İyi 

Soğukkanlılık > İyi 

Takım Oyunu > İyi 

Çalışkanlık > İyi 

Cesaret > Orta 

Hava Hakimiyeti > Zayıf


Değerlendirme çok iyi, iyi, orta, zayıf olarak yapılmaktadır.


Oğuz Oruç Yazar, Futbol Akademi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *