Sevilla’nın bu akşam kırabileceği 5 rekor

Sevilla her ne kadar Avrupa Ligi ve eski adıyla UEFA kupasını ilk kez kazandığında sene 2006 olsa da, bu turnuvada gösterdiği istikrarlı başarıyla şu anda bu kupayı en çok kazanmış takım. Her ne kadar tarih yazmış olmaları su götürmez bir gerçek olsa da, hala ekleyebilecek birkaç satırları var. Bu akşam işte o satırları yazmak için sahada olacaklar. Biz de o eklenecek satırların neler olduğuna bakacağız:

Kupayı üç sene üstüste kazanan ilk takım olmak

Luis Molowny yönetimindeki Real Madrid 1984/85 ve 1985/86 sezonlarında kupayı iki kez müzesine götürmüştü. Sevilla, Juande Ramos yönetimindeyken kupayı iki kez üstüste kaldırma başarısını göstermişti ancak 2008’de kupayı kazanan Zenit olmuştu. Bu akşam Sevilla bu kupayı üstüste üç kez kazanan takım olabilmek için sahada olacak. Ancak bu başarıyı, bir Avrupa kupasını üç kez kaldırmak olarak genelleyemiyoruz çünkü Bayern Münih’in Şampiyonlar Ligi’ni 1974 ve 76 sezonları arasında üç kez kaldırması gibi bir başarı var.

sevilla 1

İspanya’yı turnuva tarihinin en başarılı takımı yapmak

Bu kupa İspanya’ya ve İtalya’ya dokuzar kez götürüldü. 6 İtalyan ekibinin finalde kaybetmişliği varken, bu rakam İspanyol takımlarında beş. Eğer Sevilla bu akşam kazanırsa İspanya turnuva tarihinin en başarılı ülkesi konumuna gelecek. Ek bilgi olarak da Liverpool’un kazanması durumunda bu kupanın adaya giden 8. kupa olacağını belirtelim.

sevilla 2

Kupayı beş kez kazanan ilk takım olmak

Sevilla 12 ay önce bu kupayı dördüncü kez kazanan ilk takım olmuştu ve rekorlarını geliştirmek istiyorlar. Ancak kaybetmeleri durumunda Liverpool bu kupayı dördüncü kez müzesine götürecek ve en başarılı takım olma konusunda Sevilla’nın liderliğine ortak olacak.

sevilla 3

Jose Antonio Reyes dört final zaferi görmüş ilk oyuncu olabilir

32 yaşındaki yıldız, 2010’da Atletico Madrid formasıyla ve 2014 ve 2015’te Sevilla formasıyla finalde sahadaydı ve bunu daha önce başaran sadece üç oyuncu vardı (Ray Clemence, Giuseppe Bergomi ve Nicola Berti). Ancak gerçidiği ameliyat bu akşam onu bu rekordan edecek mi onu hep birlikte göreceğiz.

sevilla 4

Unai Emery teknik direktör olarak üç kez kazanma rekoruna ortak olabilir

Daha önce bunu sadece Giovanni Trapattoni başarmıştı (Juventus 1976/77, 1992/93, Inter 1990/91). İki kez kazananlar arasında Emery’nin haricinde Ramos, Molowny ve Benitez bulunuyor. Emery’nin bu üçlünün yanından ayrılıp Trapattoni’nin rekoruna ortak olmak istemesi oldukça anlaşılır bir durum.

Sevilla ve Liverpool finale nasıl geldi? Finalde neler yapabilirler?

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş