Shakhtar’da Fred Cezalıysa İşler Değişir mi?

_76486218_173383815(1)

Shakhtar Donetsk, bu sezona elindeki önemli bazı oyuncuları kaybederek başlasa da ligde alınan iki galibiyet ve oyurmuş sistemleri onları Avrupa kupalarında her zaman dikkat edilmesi gereken bir takım hüviyetine sokmuştur. Ellerindeki kadro hala bir noktaya ulaşmalarını sağlayabilecek güce sahip.

Ancak bu akşam oynanacak Fenerbahçe – Shakhtar donetsk meçı öncesi bir son dakika gelişmesi oldu; orta alan oyuncuları Fred, Copa America’da yasakllı madde kullanma suçu ile karşı karşıya geldi. bugün yapılan B numunesi de  pozitif çıkarsa Fred’in birkaç yıl futboldan men cezası alması gündeme gelebilir. Shakhtar tedbir amaçlı olarak Fred’i bu karşılaşmada oynatmayacak.

Peki Fred Shakhtar için ne ifade ediyor?

Öncelikle son hafta Lucescu’nun Volyn’e karşı çıkarttığı ilk 11’e bir göz atalım;

FullSizeRender

Fred, Shakhtar’ın orta alandan 3. bölgeye bağlantısını sağlayan en önemli oyuncusu. Fenerbahçe’ye karşı Fred – Stepanenko ikilisi ile çıkılacağı düşünülürken Fred’in bu beklenmedik durumu ortaya çıktı. Dolayısı ile şu andaki senaryoda orta alandaki ikili Stepanenko – Malyshev olacak gibi görünüyor.

Aşağıda geçen hafta Volyn ile oynanan maçtan bir pozisyon var. Bence Fred’in Shakhtar’daki görevini tam olarak anlatan anlardan biri. Topu savunmadan alıyor, Shakhtar’ın 3. bölgedeki en etkili silahı, pas istasyonu Teixeira ile dikey bir pas ile buluşturuyor. Burada kilit nokta, orta alanda Volyn’in yaptığı gibi boş alan bırakmamak, takım boyunu mümkün olduğunca kısa tutmaya çalışmak. Ön bölgede Shakhtar’ın orta alanınına pres uygulayıp topu Teixeira ile buluşturmalarını engellemek. Teixeira ne kadar az topla buluşursa, Fenerbahçe istediğini elde etme şansını o kadar bulabilir.

Fred’in pas dağıtım konusunda en önemli silah olduğunu desteklemek adına Shakhtar’ın Oleksandria’ya karşı oynadığı ilk lig maçından bir başka pozisyona bakalım;

Bana göre bu iki pozisyon Fred’in Shakhtar’ın kurgusunda ne kadar önemli bir oyuncu olduğunu göstermek için yeterli. Shakhtar maçlarında bunun gibi pozisyonlara birçok defa rastlayabiliriz. Bu anlamda Fred’in eksikliği, Shakhtar’ın oyun anlayışına nasıl yansıyacak, çok tecrübeli bir teknik adam olan Lucescu nasıl bir kurgu sahaya koyacak hep beraber göreceğiz.

Shakhtar’ın ligdeki 2. maçı görüntülü analizi için TIKLAYIN

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş