Shakhtar’ın 2. Lig Maçı Görüntülü Analizi

fft104mm3789687

Fenerbahçe’nin Şampiyonlar ligi ön elemesindeki rakibi Shakhtar Donetsk’in lig maçlarını incelemeye devam ediyoruz. Ukrayna Premier Lig’de ikinci hafta oynanırken Shakhtar Donetsk, geçtiğimiz yıl 14 takımlı Premier Ligi 7. sırada bitiren Volyn’e konuk oldu ve deplasmanda 1-4 kazanarak ikinci haftayı da kayıpsız geçti.

Maçın tamamını canlı olarak izleme fırsatım oldu, ancak sonrasında telif hakları sebebi ile maçın tamamı üzerinden bir analiz yapma şansımız olamadı. Yine de Shakhtar’ın karakteristik yapısını göz önüne sermeye yetecek bazı görüntüleri yorumlamaya çalışacağız.

Öncelikle şunu söylemek gerek, Shakhtar Fenerbahçe ile karşılaşana kadar bu oynamış olduğu iki lig maçını da baz almamalı. Zira hem ilk haftadaki rakibi Oleksandria hem de bu haftaki Volyn, Shakhtar’ın rakibi olamayacak kadar zayıf takımlar.

Öncelikle Shakhtar’ın ilk 11’ine bir bakalım;

FullSizeRender

 

Lucescu’nun bu karşılaşmaya ligin ilk maçındaki gibi stoperleri, iki ön liberoyu ve önlerinde Teixeiria’yı aynı tutttuğunu, ancak bekleri sol-sağ ön oyuncularını ve ileri uç oyuncusu Eduardo’yu kenarda tuttuğunu görüyoruz.

Maçın geneline baktığımızda Shakhtar’ın nadiren yaptığı tempo dışında kendini çok da sıkmadan maçı kazandığını söylemek gerek. Ancak bu potansiyellerinin olmadığı anlamına gelmesin. Aşağıdaki görüntülerde Shakhtar’ın nasıl bir potansiyel barındırdığına işaret edebilecek anlar yakalanıyor.

İlk Gol

Bu gol pozisyonunun oluşum aşamasından başlayıp değerlendirme yapmadan rakip Volyn’in sahaya ne kadar kötü yayıldığını görmek gerek. Shakhtar gibi bir takıma bu kadar rahat top yapabileceği alanlar bırakırsanız, oyunu 60-70 metrelerde oynamaya kalkarsanız sonuçlarına katlanmanız gerekebilir.

Pozisyonda dikkat edilmesi gereken olay Taison’un temposu olabilir. Topu ortasahanın gerisinden arkadaşına veren de o, gelip müthiş bir tempo ile son vuruşu yapan da. Fenerbahçe’nin bu devamlılık anlayışına dikkat etmesi gerekecek. Bir anlık bir takipsizlik pahalıya mal olabilir. Bir önceki yazıda Teixeira’nın Shakhtar için ne kadar önemli bir oyuncu olduğunu belirtmiştim. Zaman zaman topu öne taşıyan, çoğunlukla 3. bölgede pas istasyonu görevini çok iyi şekilde yapıp Shakhtar’ın önde çoğalmasını sağlayan oyuncu.

2. Gol

Rakip çok zayıf dedik. Takip yok, alan daraltma yok, rakibe müdahale dahi yapılamıyor. Fenerbahçe’nin bu zaafları göstermemesi önemli.

Sahneye bu sefer takımın ileri uç oyuncusu Gladkiy çıkıyor. Gladkiy 27 yaşında, 1.88 boyunda. Geçen sezon oynadığı 19 lig maçında 11 gol 4 asist ile oynadı.

İkinci gol pozisyonunun öncesinde de Gladkiy’in devamlılığını görüyoruz. Ancak yanına refakat dahi eden bir tek rakip oyuncu yok. Topu kanattan alıp Teixeiria ile buluşturuyor ve koşusuna devam ediyor. Teixeiria da aldığı topu doğru zamanda arkadaşı ile buluşturuyor. Gladkiy golü yapamasa da Teixeiria’yı da engelleyecek bir rakip oyuncu olmayınca 2. gol kaçınılmaz oluyor.

3. Gol

Evet halı sahalarda attığımız gollere benziyor olabiliyor. Rakip savunma anlayışı neredeyse yok. Shakhtar bu durumları affetmeyen bir takım olduğunu gösteriyor. Sağ kanattan getirilen topta içeri doğru hareketlenen Gladkiy ve Teixeiria’nın çapraz koşularını görüyoruz. Rakip iki stoper de onlarla beraber devam ediyor. Hoop arkadan gelen Taison bomboş! Bence gol zaten bu noktada atılmış oluyor.

4. ve son gol de 90+2’de bir duran top organizsyonunda rakibe çarpan top ağlarla buluşuyor.

Yenilen Gol

Shakhtar’ın yediği tek gol penaltıdan geldi. Penaltı tartışmalarına girmeye hiç gerek yok. Sadece penaltı anına gelene savunma anlayışına bir bakalım;

Fred orta alanda hatalı pası atan isim. Kaptırdığı topu hemen kazanmak adına orada prese başlıyor. İkinci ön libero Malyshev’de öne çıkan rakip oyuncu ile beraber geliyor. Ama sonrası? Penaltıyı alacak olan oyuncu topla ikinci defa, ceza sahası önünde buluştuğunda etrafında  ne Fred’in ne de Malyshev’in veya switch edeceği başka bir Shakhtar’lı oyuncu yok. Ciddi bir paylaşım hatası sonucu penaltı oluyor.

Herşeyin Fenerbahçe’nin elinde olduğu bir süreç olacağını düşünüyorum. Dikkat edilmesi gerekenler;

  • Shakhtar’a alan bırakmamak
  • Bunun için takım boyunu en fazla 40 metrelerde tutulması
  • Alan paylaşımında sıkıntı olmaması
  • Yukarıda gördüğümüz gibi takip problemi yaşanmaması
  • Özellikle Teixeiria’nın 3. bölgede topla buluşmasını mümkün olduğunca engellemek, pas alışverişini kesmek.

Fenerbahçe’nin bunları yapabilecek potansiyelinin olduğunu düşünüyorum.

Shakhtar Donetsk’in ilk lig maçı görüntülü analizi için TIKLAYIN

Shakhtar Donetsk’in en etkili ismi Alex Teixeira’nın oyuncu incelemesi için TIKLAYIN