Stoper olmak için yaratıldı | Gustavo Gomez

gustavo gomez 3

Paraguay’ın kırsalında; tarım ve hayvancılığın en hat safhada olduğu bir bölge olan San Juan Bautista’da, dünyaya adeta stoper olmak için gelmiş bir futbolcu: Gustavo Gomez. Tam adı Gustavo Raul Gomez Portillo olan oyuncu, 6 Mayıs 1993 yılında doğdu.

Geçmişi

Futbola, ülkesinin köklü ve ünlü takımlarından biri olan Libertad alt yapısında başlayan Gustavo Gomez, kısa süre içerisinde yeteneğiyle ön plana çıktı. 2010 yılı itibariyle Paraguay U17 Milli Takımı’na da davet edilmeye başlayan Gomez, 2011 senesinde kulübü Libertad ile profesyonel sözleşme imzaladı. İlk iki sene, kulübü ile resmi müsabakalarda dört kez forma şansı bulan genç oyuncu, asıl patlamayı 2013 senesinde yaptı. 2013 yılı içerisinde Libertad forması ile 33 resmi karşılaşmada görev alan Gustavo Gomez, sezon içerisinde de 3 gole imza attı.  Buna ek olarak Paraguaylı oyuncu, 2012-2013 seneleri içerisinde de Paraguay U20 formasını terletti. Paraguay U20 forması ile U20 Dünya Kupası tecrübesi de yaşayan oyuncu, o dönem dikkatleri üzerine çekmişti.

Gustavo Gomez, çıkış yakaladığı 2013 yılı içerisinde de Paraguay Milli Takımı’na davet edildi. Paraguay forması ile resmi olarak ilk kez; Almanya ile Ağustos 2013 tarihinde oynanan maça davet edildi ve yedek kulübesinde yer aldı.

gustavo gomez 4

Gustavo Gomez, 2013/2014 sezonu içerisinde de kulübü Libertad ile oldukça başarılı bir performans sergilemiş ve o sezonun yazında, Paraguay Milli Takımı ile Brezilya’da düzenlenen 2014 FIFA Dünya Kupası kadrosuna davet edilmişti. Gomez bu turnuvada, Paraguay forması ile grup maçında Bolivya’ya karşı, milli takım forması ile ilk golünü atmış oldu.

2014 senesinde Lanus’a transfer olan genç oyuncu, Lanus forması ile 19 karşılaşmada görev aldı. İlk dönem, farklı bir ülkede olmanın acemiliğini yaşasa da, 2015 ve 2016 sezonları ile birlikte adeta lider bir profesyonele dönüşen Paraguaylı oyuncu, 36 karşılaşmada forma giyerek, takımın vazgeçilmezi konumuna geldi.

Hangi bölgede oynuyor?

Gustavo-lu11

Paraguaylı genç oyuncu, sağ ayağını kullanıyor ve sağ stoperde görev alıyor. Tabii takımda eksik olduğu durumlarda kendisini zaman zaman sol stoperde de görebiliyoruz.

Sahada neleri en iyi yapar?

Gustavo Gomez, tipik bir Güney Amerika oyuncusu. Agresif, hırs dolu ve tutkulu.  Rakip takım avantajlı skoru elde etse dahi, motivasyonu bozulmaz ve olabildiğince maç içinde kalabilir.

Gustavo Gomez’in en iyi yaptığı şeylerden birisi de, kornerlerde ileri çıkarak, yaptığı kafa vuruşları ile rakip takımı tedirgin etmesi.

Paraguaylı oyuncu, yukarıda da belirttiğim gibi sadece hava toplarında etkili olmakla kalmayıp, fiziğini de çok iyi kullanarak rakibini yıldırabilen bir oyuncu. Aynı zamanda doğru zamanda doğru hamleler, kademelere giriş ve klasik bir Güney Amerika stoperinin her zaman yaptığı ‘Topa Kayarak Müdahale Sanatı’nı en iyi şekilde icra edebilir. Zaman zaman orta sahaya kadar top taşıyarak takımını ileriye iter ve pas dağıtan stoper görevini de üstlenebilir.

Açıkçası, Gustavo Gomez tüm bu özellikleri ile, bir dönem Fenerbahçe forması giyen Uruguaylı stoper Diego Lugano’yu anımsatıyor.

gustavo gomez 2

Ne kadar ilerleyebilir?

Gustavo Gomez, Paraguay Ligi’nin takım sayısı ve uluslararası turnuvalara katılım bakımından dar olması sebebiyle Arjantin Ligi’ne transfer olması, kariyeri için başarılı bir hamle oldu. İki ülke kültürünün de birbirine yakın olması da, işin bir diğer avantajı. Lanus’un bu sezon şampiyonluk finaline kalmasında önemli rol oynayan ve takımın kilit adamı olan Gustavo Gomez, eğer kulübünden ayrılmaz ise gelecek sene Güney Amerika Kıtası’nın en prestijli turnuvası olan Libertadores Kupası’nda boy gösterecek. Avrupa ekiplerinden birisine de transfer olma ihtimali bulunan Gustavo Gomez, gittiği ülkenin kültürü ve bilhassa diline ayak uydurur, saha dışı ve saha içi disiplinini şu an olduğu gibi korursa, Avrupa devlerine transfer olma ihtimali oldukça yüksek.

Fiyatı

Untitled

Her ne kadar güncel piyasa değeri çeşitli istatistik sitelerinde 1,5 Milyon Euro olarak gözükse de, Arjantin kaynaklarına göre Lanus kulübü Gustavo Gomez için yaklaşık olarak 8 Milyon Dolar talep ediyor.

Son söz…

Doğrusunu söylemek gerekirse, Türkiye’de özlenen stoper/oyuncu modeline oldukça uyan bir futbolcu olan Gustavo Gomez, hem Paraguay’da hem de Arjantin’de oynanan hızlı ve fiziğe dayalı futbola ayak uydurmuş durumda. Unutmadan söyleyelim! Taraftarın en umutsuz anında, tribünleri ateşleyip, ölü hale bürünen takım ruhunu da diriltebilen birisi olması, çok büyük bir özelliği.  Uluslararası alanda da tecrübesi olan genç oyuncunun Avrupa’ya geleceğini varsayacak isek, kafada oluşan tek soru işareti bulunduğu ülkenin şartlarına nasıl ayak uyduracağıdır. Yeteneğinden şüphe etmediğimiz oyuncu, iyi bir teknik patronun elinde bir elmas gibi parlayabilir.

Futbol Akademi Puanı

sxsx

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş