Tottenham teknik analizi; Şampiyon olacaklar mı?

tottenham600_JU3SN

Tottenham Premier League’in 34.haftasında Stoke City deplasmanına konuk oldu. Lider Leicester City’nin puan kaybettiği haftada Tottenham’ın puan kaybına tahammülü yoktu ve beklentileri 4-0 gibi farklı bir sonuçla karşıladı.

Yazıyı aşağıdaki başlıklar altında topladım;

1 –Maça Başlangıç

2 –Baskı

3 –Savunma Anlayışları

i)Savunmada Çoğalmalar

ii)Duran Top Savunması

iii)Derin Savunma

4 –Geriden Oyun Kurma

5 –Hücum Organizasyonu

6 –Duran Top Hücumu

7 –Kane’in Katkısı

8 –Eksiklikler

9 –Goller

10-Sonuç

tottenham-dan-gol-yagmuru-1461019209

Tottenham bu sezon Premier League’in bana göre en iyi futbolunu oynayan takım ve beklentilerin çok çok üstünde 2.sırada yer alıyor. Ancak Tottenham’ın şansızlığı Leicester City’nin bu seneki büyük mucizesi oldu. Leicester City o kadar büyülü bir sezon geçiriyor ki Tottenham’ın bu harika performansı bile biraz gölgede kalıyor.

Tottenham’ı geçen sezon olduğu gibi Mauricio Pochettino çalıştırıyor. Kendisinin oyun tarzını Southampton ve Espanyol’dan biliyoruz. Yüksek tempoya, yüksek enerjiye, yoğun prese ve hücuma dayalı bir sistemi var. Bu sezon Tottenham için tam kolej takımı diyebiliriz. Pochettino’nun istediği her şeyi sahada görebiliyoruz.

İlk 11

tot1

Tottenham’ın Stoke City karşındaki ilk 11’i. Genelde kullandığı ilk 11 yine bu maçta da korudu.

Maça Başlangıç

Tottenham bu sezon maçlara bu şekilde başlıyor.Bu yerleşim sayesinde hücuma hızlı bir şekilde geçebiliyorlar ve hızlı bir şekilde hücuma yerleşiyorlar.

 

Baskı

tot3

 

Tottenham’ın maçın başında yaptığı baskıyı görüyoruz.

Alli ,Eriksen ve Dembele topla oynayan oyuncuya baskı yapıyor. Alanı daraltıyorlar. Rose ise Shaqiri’ye yakın duruyor. Tottenham yaptığı bu baskıyla rakibini hızlı oynamaya zorluyor.

tot4

Bu baskıda Kane topa baskı yapıyor, Alli olası bir geri pas seçeneğini kapatıyor. Eriksen sağ bek Cameron’ı kontrol altına alıyor. Dembele Shaqiri’ye pası kapatıyor. Rose ise hem Shaqiri’ye baskı yapıyor hem de top Cameron’a geçerse diye sol tarafı kontrol altına alıyor. Spurs baskı yaparken savunma hattını ileri çıkarıyor. Böylelikle baskının yoğunluğu artmış oluyor.

tot5

Tottenham’ın yaptığı karşı baskıyı görüyoruz. Walker topa baskı yapıyor. Kane sol bek Muniesa’yı kapatmaya çalışıyor. Lamela hem Arnautovic’e pres yapıyor hem de rakip Rose’dan sıyrılması durumunda baskıya başlamak için pozisyon alıyor. Dembele biraz geride bekleyerek ileri pas seçeneğini kapatıyor. Bu arada top Arnautovic’e geçerse prese başlayabilecek pozisyonda duruyor. Alli ise Wollscheid’a yapılacak geri pası kapatıyor. Tottenham alanı baskıda alanı ve seçenekleri nasıl kapattığını görüyoruz.

Savunma Anlayışı

Spurs savunması sürekli baskı ve pozisyon kaymalarla yaratacağı çoğalmalar üstüne dayalı. Topa baskı hiç bitmiyor.

Savunmada Çoğalmalar

tot6

Spurs’ün pozisyon kaymalarını nasıl yaptığını görüyoruz. Eriksen, Rose ve Dembele rakibi çember içine alıp 3v1 durumu yaratıyorlar. Alli de Affelay’ı kapatıyor. Dier de olası bir Imbula’ya pas durumunda ona yakın duruyor. Vertonghen ise hem Bojan’a baskı yapabilir hem de Shaqiri Rose’u geçerse ona yardıma gidebilecek bir pozisyonda. Yatay olarak Spurs alanı iyi daralttığı için Tottenham bu pozisyon kaymaları rahatça yapabiliyor.

tot7

Burada Tottenham yatay olarak oyunu çok iyi daraltmış ve birbirlerine çok yakın pozisyondalar. Bu yüzden Tottenham’ın yardım savunması çok iyi. Dier Imbula’yı yakın markaja almış. Eriksen topa basabilir aynı zamanda Arnautovic’i kapatmış. Dembele topa basıyor Dier ile birlikte 2 kişilik baskı oluşturuyor. Lamela geriye doğru pası kesiyor ayrıca Imbula sağına dönerse ona rahatça baskı yapabilir. Alli ise Whelan’ı kontrol altında tutuyor.

tot8

Tottenham yatay olarak kompaktlığı sağlıyor ve alanı daraltıyor ve savunmada çoğalmalar hem doğru hem de hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Bu pozisyonda Joselu sırtı dönük topla buluşuyor. Sırtı dönük olması Tottenham için pres tuzağını başaltıyor. Vertonghen rakibini kontrol altında tutuyor ve hızlı bir şekilde dönmesini engelliyor. Dembele hemen yardıma geliyor. Alderwireld ise hem topa doğru basıyor hem de Arnautovic’i takip ediyor. Böylelikle Tottenham topun çevresinde 3v1 durumu yaratıyor. Dier ve Lamela ise hem alanı daraltmaya geliyorlar hem de hızlı bir kontra-atak olasılığı için pozisyon alıyorlar.

Duran Top Savunması

tot9

Tottenham’ın yaptığı köşe vuruşu savunmasını görüyoruz. Ceza sahasında ön direkteki Rose ve Kane hariç diğer oyuncular adam adama eşleşmiş durumdalar. Dembele ceza sahası dışında ki Whelan’ı kontrol ediyor. Eriksen ise Imbula’yı kontrol edebilecek durumda ama Lamela’nın adamı kısa pas için koşunca ona yardıma gidiyor.

tot10

Yine aynı adam adama eşleşmeyi görüyoruz. Bu kez Rose ilk direkte tek başına kalmış. Diğer oyuncular adamlarını marke ediyorlar.

tot11

Tottenham’in duran topta yaptığı çizgi savunmasını görüyoruz. Stoke City uzun isimlere sahip ve onların için duran toplar önemli. Spurs bu durumlar için savunma hattını ileride kuruyor. Böylelikle bu oyuncuların organize olması güçleşiyor.

Derin Savunma

Tottenham baskı takımı olduğu için derin savunma yaptığını pek göremiyoruz. Pochettino’nun anlayışı topu en ileride kazanabilmek ve bunu oyuncularına çok iyi aşıladığını görüyoruz. Nadir olsa da derin savunma yapmak zorunda kalabiliyorlar.

tot12

Spurs’ün derin savunmasını görüyorüz. Yatay olarak oyuncuların birbirlerine mesafeleri çok yakın böyle olunca yardımlar hızlı ve etkili bir biçimde geliyor. Tek bir çizgi halinde savunmada görüyoruz. Dembele ve Dier de savunma oyuncularına katılmışlar. Topun olduğu bölgede de Tottenham 4v2 durumu yaratarak savunmada çoğunluğu sağlamış oluyor.

Geriden Oyun Kurma

Tottenham için baskı takımı dedik ama topa sahip olma ve kullanma konusunda da baskı yaptıkları kadar iyiler. Tottenham geriden oyun kurma konusunda gayet başarılı bir takım. Tottenham 2 şekilde geriden oyun kurabiliyor.

tot13

Burada Tottenham’in oyun kurarken kullandığı ilk şekli görüyoruz. Stoperler baskı alanını genişletmek için açılmış durumdalar. Dier ise stoperlerin yardıma geliyor. Tek oyuncu baskı yaptığı için stoperlerin arasına girmesine gerek kalmıyor. Dembele ise merkezde kalıyor. Tottenham oyun kurarken 2 bekini de son derece ileriye gönderiyor ve onları kanat oyuncusu gibi kullanıyor. Beklerin boşluklarını bu pozisyonda olduğu gibi kanat oyuncuları dolduruyor. Burada Lamela sağ bek boşluğuna geliyor. Spurs bekleri ileride pozisyon aldığı için diagonal pasların oyun kurulumunda önemi artıyor. Bu pozisyonda da Alderwireld’ı diagonal pas hazırlığında görüyoruz.

tot14

Burada da Tottenham’ın alternatif oyun kurma yöntemi karşımızda. 2 stoper açılıyor, bekler yine çok ileride pozisyon alıyor. Bu kez kanat oyuncuları yerine orta sahadan Dier beklerin boşluğuna giriyor. Bu durum ise Stoke City’nin ön alanda yapacağı baskıyı kırıyor. Bekler yine ileride ve açıkta pozisyon aldığı Stoke City baskısını kırmak için diagonal paslar önemli. Bekler kanatta pozisyn aldığı için Lamela , Eriksen , Alli merkezi doldurabiliyor ve etkili oldukları yerlerde toplarla buluşabiliyorlar.

tot15

Bu pozisyonda ise Dier ve Dembele rolleri değiştiklerini görüyoruz. Bu durum ise Stoke City için baskı yapmayı zorlaştırıyor.

tottenham1

Dier iki stoperin arasına girince kanatlardan merkeze birinin geldiğini belirtmiştik. Bu pozisyonda Eriksen merkeze geliyor. Kanatta boşluk açılıyor.

tottenham2

Beklerin ileride pozisyon aldığını görüyoruz. Vertonghen dribbling ile orta sahaya kadar geliyor ve ters tarafta Walker’a diagonal bir pas atarak Stoke City savunmasının dengesini bozuyor. Tottenham’ın iki stoperinin de ayağı iyi olması ayrıca topu taşıyabilmeleri geriden oyun kurmalarını kolaylaştırıyor.

Hücum Organizasyonu

Mauricio Pochettino futbolculuk kariyerinde stoper olarak oynadı ama teknik direktörlük kariyerinde hücum ağırlıklı bir oyun yapısıyla oynuyor. Bunun nedeni ise küçük yaştan beri hücum futbolunun öncülerinden Marcelo Bielsa altında yetişmesi olarak görebiliriz. Bielsa oyun yapısından birçok şeyi Pochettino takımlarında da görüyoruz.

tottenham3

Hücum organizasyonunda Tottenham için kilit noktalardan birisi merkezi kalabalık tutabilmek. Tottenham hücumda genişliği bekleriyle sağlıyor. Eriksen, Alli ve Lamela oyununun içinde sürekli merkezde yer almaya çalışıyorlar. Bu 3’lü arasında bol bol pozisyon değişmeli oynayarak savunmanın dengesini bozuyorlar. Bir de bu 3’lüye Kane de katılınca Spurs bu maçta olduğu gibi rakiplerini darmadağın edebiliyor.

tottenham4

Bu pozisyonda gördüğümüz üzere Eriksen, Alli , Lamela 3 ‘lüsü merkezde birbirlerine çok yakınlar, Rose ise genişliği sağlıyor. Stoke City savunmasını yatay olarak açıyorlar. Bu pozisyonda Stoke City çok düzensiz bir şekilde baskı yapınca Spurs cezayı kesiyor. Alli ileri uçta Kane’e yardıma gidiyor. Bu sayede Shawcross’a karşı 2v1 oluşturuyorlar. Kane ileride rahatça hareket edebiliyor.Burada da kendini boşluğa atıyor ve Lamela’nın harika pasında net bir fırsat yakalıyor. Tottenham’ın sürekli yer değiştirmeli hücumunun ne kadar etkili olduğunu gördüğümüz bir pozisyondu.

tottenham5

Dembele adam eksilterek savunmanın üzerine gidiyor. Sol tarafta Kane markajcısını pozisyonundan dışarı çıkarıyor. Bu durum sağ tarafta Lamela için boşluk yaratıyor. Dembele’nin topla birlikte gelmesiyle savunma dikey kompaktlığını kaybediyor. Kane ve Walker savunmayı yatay olarak açıyorlar. Böylelikle Tottenham merkezden rahat bir şekilde hücum edebiliyor.

tottenham6

Tottenham’ın kontra-atağını görüyoruz. Dembele topla savunmanın üzerine geliyor. Dembele gelirken Lamela ve Alli savunma arkasına doğru koşulara başlıyor. Eriksen ve Kane ise kanatlarda hücumda genişliği sağlıyorlar.

tottenham7

Bu görselde yine Tottenham merkezden atak yapıyor. Lamela, Eriksen ve Alli yine merkezde birbirlerine yakın oynuyorlar. Stoke City bütün maçta bu 3’lüye çözüm bulamadı.

Bu 3’lü merkezi kapatırken Kane ise kanatta açılan boşluğa koşular yapıyor. Bu hücumda da Wollscheid’i üzerine çekmiş ve Shawcross ile Alli merkezde bire bir kalmış durumdalar. Rose ise bindirmesini yaparak sağ bek Cameron’ı yanına çekmiş. Bu durumda sağ bek ile sağ stoper arasında mesafe açılmış oldu. Eriksen bu boşluğa doğru koşu yapamaya başlıyor. Lamela aradan Alli ile oynuyor. Alli bekletmeden topuk pasıyla Eriksen’i kaleciyle karşı karşıya bırakıyor ama Eriksen çok net fırsatı harcıyor.

tottenham8

Burada Tottenham yine merkezden Son ile atak geliştiriyor. Son çevresine biraz dikkat etse bomboş Eriksen’i çok rahat görebilir ama Son şutu tercih ediyor. Ne kadar kötü bitse de Tottenham doğru hücum şeklini almayı başarıyor ve boş adamı sağ tarafta yaratıyor. Pozisyonda ayrıca Imbula’nın ne yaptığını anlamak çok zor.

Duran Top Hücumu

Tottenham’ın duran top hücumunun ana parçası Toby Alderwiereld. Onun ön direğe yaptığı koşular oluşturuyor. Bu sezon bu duran top organizasyonu sayesinde takımına goller kazandırdı.

tottenham9

Bu kornerde Dier ön direğe , Kane arka direğe gidiyorlar. Stoke City savunması altı pasa gömülü kalmak durumunda kalıyor. Bu durum penaltı noktasında ki Alderwiereld için rahat hareketlenme olanağı sağlıyor. Alderwiereld ise ön direk koşusu yaparak topla buluşmayı amaçlıyor. Ceza sahası dışında 2 Tottenhamlı oyuncu da seken topları çok rahat şekilde alabilcek pozisyondalar.

Kane’in Katkısı

Harry Kane bu sezon 24 gole gibi harika bir rakama ulaştı. Ama onun Tottenham’a katkısı 24 golden daha değerli. Onun gezgin oyun yapısı sayesinde Tottenham hücumda tahmin edilemez bir takım haline geliyor. Rakipler için bu durumlar adapte olamak çok güçleşiyor.

tottenham10

Bu pozisyonda Kane 2 oyuncuyu başına topluyor. Eriksen ve Alli için hareket alanı yaratıyor. Görselde ki gibi Stoke City bu duruma çare bulmakta çok zorlanıyor. Kane eski tarz santraforlar gibi merkezde kalıp stoperlerle boğuşmuyor. Stoperleri alıp gezdiriyor. Böylelikle savunma dengesi bozulmuş oluyor ve Tottenham’ın en güçlü olduğu yer olan merkezde boşluklar açılmış oluyor. Bu maçta da birçok pozisyonda bunu görebildik.

tottenham11

Burada da maçın artık sonları olmasına rağmen Kane aynı hırsla devam ediyor. Wollscheid’i kendiyle birlikte kanada götürüyor. Merkezde Alli için koridor açmış oluyor.

Eksiklikler

Tottenham için öyle çok büyük eksikliklerden söz edemeyiz ancak geçiş savunmalarında sorunlar yaşayabiliyorlar. Bunun temel nedeni ise ileride yaptıkları sürek baskıdan kaynaklanıyor. Totthenham bazen baskı yaparken takım şeklini kaybediyor ve kontra-atağa açık bir takım haline gelebiyor.Stoke City maçından çok örnek veremeyiz çünkü Stoke City hiçbir şekilde organize olamadı. Hatırladığım sadece bir pozisyon var.

tottenham12

Bu pozisyonda Tottenham önde pres yaparken takım şekli bozuluyor. Yatay olarak kompakt kalamıyorlar. Arnautovic savunma arkasına koşu yapıyor. Muniesa ters tarafta bindirme yapıyor, Walker ona cevap veremiyor. Sağ tarafta Cameron bindirme yapıyor. Rose onu kontrol ediyor gibi görünsede topa baskı yapması gerekebilir. Imbula orta sahada Dembele ve Vertonghen’i bozuyor. Tottenham kompaktlığı sağlıyamıyor. Shaqiri güzel bir topla Arnautovic’i buluyor ancak Arnautovic değerlendiremiyor. Stoke City’nin maç boyu yaptığı tek organize atak da buydu.

Goller

tottenham13

Tottenham’ın attığı 2.golün görselini görüyoruz. Stoke City pozisyonda önde baskı yapmaya çalıştı. Savunmayı ileri çıkarmadan yapılan bu baskıyı Tottenham kırmayı başardı. Orta sahada büyük boşluklar yakaladı. Stoke City dönerken de düzensiz gelidiğini görüyoruz. Lamela Wollscheid’i üstüne çekince sol stoper bölgesinde boşluk ortaya çıktı. Bu boşluğa Kane geçti ve Shawcross’u yanına çekti. Walker ise sağ tarafta bindirme yapark Muniesa’nın stopere yardım etme olasılığını ortadan kaldırdı. Alli ise Kane’nin yarattığı boşluğa koşusunu yaptı. Whelan da Eriksen’e baskı yapmakta gecikince Eriksen için bolca vakit ve boşluk yaratılmış oldu. Eriksen’in güzel pasında Alli topla buluştu ve golü yaptı.

tottenham14

2. golün bir başka açıdan görünümü. Stoke City baskı yaparken merkezi boşaltıyor. Geri dönüşte büyük sıkıntılar yaşıyor. Whelan ve Shawcross bir anda iki kişiyi kapatmak zorunda kalıyorlar. Savunma dengesi bozuluyor. Alli golü yapıyor.

tottenham15

3.gol öncesi yaşananları görüyoruz. Korneri karşılıyor. Tottenham 2.top Imbula’ya geliyor ama onun ilk kontrolü kötü olunca Tottenham pres tuzağına başlıyor. Bir anda Imbula üzerine yoğun bir pres başlıyor. Arkada 3’lü kontra atak için hemen ileri çıkmaya başlıyorlar.

tottenham16

Imbula topu kaybediyor ve Spurs hızlı bir şekilde kontra atağa başlıyor. 4’e 3 kontra atakta Lamela savunma arkasına koşuyu yaparken, Kane ise sağ tarafta ki boşluğa koşuyor. Alli topu Lamela ile buluşturuyor. Lamela ise Kane buluyor ve Tottenham 3.golü atıyor.

tottenham17

4.golde de bütün maç boyunca gördüğümüz bir olay yine yaşanıyor. Stoke savunması topla gelen Eriksen’e baskı yapamıyor. Eriksen 4 kişi arasından Alli geliyor. Adam ise Alli’ye baskı yapmakta gecikiyor. Alli bomboş kalıyor ceza sahası içinde ve golü yapıyor.

Sonuç

Tottenham bu önemli maçtan çok rahat bir galibiyet çıkardı. Savunma olarak çok güçlü bir oyun oynadılar. Hücumda ise hem kendi organizasyonları çok iyiydi hem de Stoke City’nin düzensizliği onlara çok yardım etti. Tottenham bu galibiyetle şampiyonluk yarışını iyice kızıştırdı.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş