Trabzonspor Analizi | Beşiktaş 1-2 Trabzonspor

Namağlup lider Trabzonspor, Dolmabahçe’de Beşiktaş’a konuk oldu. Topun hakimi Beşiktaş olsa da Trabzonspor, özellikle geçiş hücumları üzerinden yürüttüğü stratejiyle başarılı oldu ve iki devrenin sonunda attığı gollerle 3 puana ulaştı.

Maçın Trabzonspor tarafının taktiksel hikayesini iş ortağımız Metrica Sports‘un geliştirdiği Play yazılımı ile birlikte inceleyeceğiz.

Genel

Edgar ve Gervinho’nun yokluğunda ideal diyebileceğimiz bir 11’le sahada olan Trabzonspor’da Berat ve Hamsik gibi iki pasörün varlığı topla oynamayı elzem gösterse de maçın senaryosu böyle gelişmedi. Bu özel pasörlerine rağmen geçiş odaklı bir Trabzonspor izledik ve Abdullah Avcı istediğini aldı.

Ligin en formda oyuncusu Bakasetas’ın 30. dakikada sakatlanması maçın kırılma anlarından biriydi. Kağıt üzerinde takımın en önemli ismi olsa da Bakasetas sonrası geçiş odaklı dediğimiz Trabzonspor bu planı daha iyi işletti. Bunda Bakasetas’ın yerine giren Siopis’in müthiş enerjisinin de payı vardı. Trabzonspor, Beşiktaş’a karşı top savaşına girmedi ve İnönü’de nasıl oynanması gerekiyorsa öyle oynadı.

Gol ihtimali grafiğinde de gördüğümüz gibi oyuna ağırlıklı olarak Beşiktaş hakim olsa da Trabzonspor’un yüksek gol ihtimalini gördüğümüz, golle sonuçlanması hiç sürpriz olmayan hücumları mevcut. Bunların pek çoğu için hızlı geçiş hücumu diyebiliriz. Beşiktaş’ı önde yakalamak o kadar zor olmadı çünkü tabela lehine olmadıkça öne çıkan bir Beşiktaş izledik.

Beşiktaş’ın genişlik zaafını çok iyi değerlendirdiğini gördük Trabzonspor’un. Bana göre maçın belirleyici taktiksel detayı burada gelişti. Birazdan detaylıca söz edeceğim sette Trabzonspor, Beşiktaş’ı nasıl genişletmesi gerektiğini ve merkezden nasıl tehlike yaratacağını uygulamalı olarak gösterdi.

Santrforsuz hücum ederek Beşiktaş’ı genişletmek – Set

Beşiktaş’ın genişlik sorununu ve merkezdeki savunma zaafını iyi analiz eden Trabzonspor başarılı bir set çizdi. Santrforu Djaniny’i sağa, Nwakaeme’yi sola çekerek Beşiktaş savunmasını genişleten Trabzonspor yerleşik bir hücumda santrfor kullanmadan rakip ceza sahasında tehlike yarattı.

  • Merkezdeki Djaniny’i sağda, Nwakaeme solda; Beşiktaş savunma hattı genişliyor.
  • Önde santrfor yok, Siopis ve Hamsik merkezde, Siopis çok hareketli; amaç Hamsik’in merkezde top alabilmesini sağlamak.
  • Oyun soldan akıyor çünkü Nwakaeme belirleyici ayak, pası attığı gibi savunma arkasına koşu atıyor.
  • Santrforsuz Trabzonspor, Beşiktaş’ı genişleterek merkezdeki pasörü Hamsik’e top kullandırarak en tehlikeli gol silahı Nwakaeme’yi ceza sahasına sokabiliyor.

─ Santrforunu çizgiye çeken Trabzonspor, kenarlara genişletilen Beşiktaş savunması, merkezde top alan pasör Hamsik ve Nwakaeme’den savunma arkası koşusu. Özet.

Hamsik’in merkezde top kullanabilmesini sağlamak

İkinci örnek bir kontra atak üzerinden şekilleniyor. Maç boyunca bu geçişleri kovalayan Trabzonspor’da Nwakaeme ve Djaniny yine kenarlarda, buradaki ekstra detay Ömür’ün merkeze attığı delici koşu ve Beşiktaş savunma ikilisini yanında tutması. Djaniny’nin yine sağda. Merkezde pasör Hamsik yine boş. Beşiktaş bekleri zaten önde yakalanmış durumda.

─ Kenarları olmayan Beşiktaş savunması, Ömür dolayısıyla merkezde kalmak zorunda kalan Beşiktaş tandemi, merkezde top alan pasör Hamsik ve Nwakaeme’den savunma arkası koşusu. Özet.

Hem yerleşik Beşiktaş’a karşı hem de önde yakalanan Beşiktaş’a karşı benzer bir hücum prensibini koruduğunu görüyoruz Trabzonspor’un. Kontra atakta genişletilmeye ihtiyacı olmayan Beşiktaş’a karşı Ömür’ün topsuz koşusu değer kazanırken yerleşik Beşiktaş’ı genişletmek için santrforsuz hücum edebiliyor Trabzonspor. İki atakta da merkezdeki pasör olan Hamsik’in top kullanabilmesi anahtar detay. Ve elbette hücumun yönlendiricisi Nwakaeme iki pozisyonda da soluğu ceza sahasında alıyor.

Beşiktaş’ı genişletmek, tandemi oyalamak, merkezde Hamsik’e top kullandırabilmek ve Nwakaeme’yi ceza sahasına sokabilmek… Organize bir Trabzonspor söz konusu.

Marek Hamsik & Abdülkadir Ömür

Beşiktaş’ın merkezde bir savunma zaafı yaşadığını henüz rol paylaşımlarının oturmamasından anlayabiliyoruz. Trabzonspor’un derin oyun kurucusu Berat top kullanırken Beşiktaş orta sahası çok da ekstra olmayan bir pası engelleyemeyecek geçirgenlikte. Hamsik maç boyunca bunları kovalıyor ve yukarıdaki başlıkta da merkezde top kullandığında neler olabileceğini göstermeye çalıştım.

Merkezde, Berat’ın da sorumluluk alarak attığı pasla topla buluşan Hamsik; erkenden koşu atan Abdülkadir Ömür’ü görüyor. Bu noktada Hamsik’in ekstra diyebileceğimiz pası kadar Abdülkadir Ömür’ün topsuz koşusu da değerli. Ömür bunları çok sık yapan birisi değil. Topla yaptıkları ortada ancak topsuz oyundaki varlığını da böyle özel anlarla ispat etmesi gerekiyor. Onlardan birini izliyoruz. Başarılı bir topsuz koşuyla önce Vida’yı sonra Ersin’i mağlup etmeyi başarıyor Abdülkadir Ömür.

Geçiş

İç sahada oynarken Beşiktaş’ı önde yakalamak zor bir şey değil. Trabzonspor bu fırsatları hep kovaladı ve tehlike yarattı. Beşiktaş’ın yine tüm hatlarıyla önde olduğu bir sekansta derinden hücuma çıkılırken hızlı pasları görüyoruz. Bekler önde yakalandığı için oyun kanatlardan ceza sahasına kadar rahatça akabiliyor. Zaten 10 dakika sonrasında da yine tüm hatlarıyla önde olan Beşiktaş’a karşı sayısal üstünlükle kontra atağa çıkan Trabzonspor golü buluyor.

Final

Bakasetas’ın sakatlığı sonrası bütünüyle geçiş hücumlarına odaklanan Trabzonspor; Beşiktaş’ı genişletmeyi başardığı özel setiyle de fark yaratmayı bildi ve taktiksel malzemesi bol bir maç izlememizi sağladı. Topun Beşiktaş’ta, tabelanın ortada olduğu senaryoda Beşiktaş’ın riskli ve kalabalık hücumlarının bedeli hızlı kontra ataklarla ödetildi. Maçın yıldızı kullandığı her topla fark yaratan ve maçı %94 pas başarı oranıyla tamamlayan Marek Hamsik olurken Uğurcan Çakır kendisi için sıradan diyebileceğimiz yani yine tabelaya doğrudan etki ettiği bir maçı geride bıraktı.

Beşiktaş, iç sahadaki yoğun baskısını 90 dakikaya yaymakta zorlanıyor ve beraberliğe yakın olduğu bir maçta önde yakalanarak mağlup oldu. Trabzonspor’da ise Bakasetas’ın yokluğunda geçecek haftalarda bu geçiş hücumları ana plan olarak da büyük önem kazanabilir.

İnönü’de geçiş oyunu, rakip yarı sahada oynama ısrarını yenerken; az kişiyle hücum eden taraf, kalabalık hücum edeni tarafı yenmiş oluyor. Lider Trabzonspor yoluna namağlup devam ediyor.

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.