Transfer Nasıl Yapılır?

http://www.dreamstime.com/royalty-free-stock-images-flat-d-web-isometric-contract-mini-people-infographic-concept-certificate-casual-vector-little-business-around-overblown-paper-image49716459

Günümüzde takıma katkı sağlayan ve takım adına başarılı bir transfer yapmak tamamiyle bir yetenek işidir. Teknik patronun transfer penceresinden takımı belirlemesi, takımın neye ihtiyacı olduğunu görmesinden ve bütçeden geçiyor. Lig kupaları, şampiyonluklar ve kariyer için harcanan milyon Eurolar ve milyon euroluk bu iş hacmi her transfer döneminde herkesin gözünü dolduruyor.

Geçen sene sadece İngiltere Premier Lig’de 700 milyon Pound civarı para harcandı. Türkiye Süper Ligi’nde ise 112 milyon Dolar para harcandı.

Peki, aslında bu harcamaları yapan takımlar aslında bize çok basit görünen bu transferleri nasıl yapıyor?

Prosedür nasıl işliyor?

Profesyonel transfer nasıl yapılır?

 

Yöntem ve Süreç

1-Gözlemci (Scout)

Yetenek avcıları olan gözlemciler bir senede yüzün üstünde maç izleyerek oyuncuların güç ve nitelikleri hakkında rapor hazırlarlar. Hatta bu iş için kullanılan Video Scouting Sistemleri mevcut. Örneğin “Scout 7” ve “ Wyscout” gibi sistemlerle mevcut ve geliştirilebilir video datası ile ortalama 160.000 oyuncu gözlemlenebiliyor.

2-Talep

Takımın teknik patronu, takımını değerlendirir ve kadroda veya kadro derinliğinde hangi tip özelliklere sahip ve hangi mevkiye ait bir oyuncuya ihtiyacını olduğunu gözlemci ekibine bildirir ve onlardan bu tip oyuncuları bulmasını ister. Bu istek üzerine gözlemciler kısa bir oyuncu listesi yaparak danışmanlara durum tespitinde bulunmalarını için bu listeyi verirler. Listedeki oyuncuların kişisel yaşamları ve iş ahlakı incelenir. Bu oyuncuların imza olarak uygunluğunu değerlendirilir ve puan olarak yeşil, sarı, kırmızı renkleri verilir.

3-Yaklaşım

Genellikle oyuncunun takıma katılması isteniyorsa oyuncunun kulübü ile iletişime bir aracı veya menajer vasıtası ile geçilir. FIFA kodları nedeniyle kulüp direk olarak bu görüşmeyi yapamaz. Eğer oyuncu kulüpten ayrılmak isterse medya yoluyla haber sızdırabilir veya oyuncu kendi ile ilgilenen kulüpleri öğrenmek için takımların ajanlarına veya menajerlerine haber gönderebilir.  Eğer bu şartlardan biri olumlu sonuçlanırsa artık transfer yapmak isteyen kulüp oyuncunun kulübüyle temaslara geçebilir.

ttransfer

4-Transfer Ücreti

Resmi bir teklifin varlığı için bunun yazılı olarak yapılması gerekir. Bununla beraber oyuncunun kulübünün bu teklife yaklaşım göstermesi ile transfer ücreti konuşulmaya başlanır.

Bu durumun 2 istisnası mevcuttur.

a-) Bedelsiz transfer söz konusu olabilir. Eğer oyuncunun kontratı bitmişse bedelsiz olarak transfer gerçekleştirilebilir.

b-) Eğer oyuncu sözleşmesine göre son 6 ay içine girmişse istediği kulüple görüşme yapabilir.

5-Müzakereler

Oyuncunun kulübü transferle ilgili haberdar edildikten sonra (ki genellikle bu oyuncunun menajeri aracılığı ile olur) taraflar sözleşme üzerine müzakerelere en erken zaman içinde başlar. Mali konulara ilişkin yapılan bu müzakereler (ücret, maç başı, bonuslar, imaj hakları vb.) oyuncu temsilcisi olan menajer ve satın almak isteyen kulüp arasında yapılır.  Bunlarla beraber oyuncu ayrıca kadroda ki gelecek durumunu da görüşmek üzere bir yönetici ile de görüşür.

6-Sağlık Protokolü

Eğer taraflar transfer konusunda her konuda anlaşırsa oyuncu transfer olacağı takım için çok kapsamlı bir sağlık kontrolünden geçer.

Bu sağlık kontörlü şunları içerir;

-Tüm sağlık geçmişi

-Tüm kas ve eklemlerin fiziksel muayenesi

-Boy, kilo, vücut yağ oranı, akciğer kapasitesi ve nabız kontrolü.

7-Evrak İşleri

Oyuncu eğer sağlık kontrollerini de başarı ile geçerse sıra evrak işlerine gelir. Tüm taraflar transferin gerçekleştiğini ve başarıyla tamamlandığını gösteren evrakları İMZALAMAK zorunda ve bu evrakları FIFA nezdinde kullanılan bilgisayara programına bildirmek zorundadır.

Tüm bu aşamalarla birlikte artık oyuncu artık yeni formasıyla takıma katılmaya hazırdır. Transfer ücretinin nasıl belirlendiğini, hangi kriterler ile belirlendiğini daha önce Arda’yı 41 Milyon Euro Yapan Değerler yazısında yazmıştık. Bu konu içinde tekrar bir tabloyla hatırlatmakta fayda var.

transfer2

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş