Tribün Kritik | Burak Yılmaz ve Eleştiriler

Barış: Son hazırlık maçında Burak Yılmaz’a bazı taraftarların büyük tepkisi oldu. Burak geçtiğimiz sezonlarda da zaman zaman tepkilere maruz kaldı. Bu konuda ne düşünüyorsun?

Fatih: Her taraftarın bir futbolcuyu takdir etmesi ne kadar normal ise eleştirmesi de o kadar normaldir. Fakat ülkemizde ne yazık ki bu eleştirilerin boyutları olması gerektiğinden daha fazla ve sert olabiliyor.

Burak Yılmaz Galatasaray kariyeri boyunca hep eleştirilere maruz kaldı. Hava toplarında eksik denildi, bu konuda kendini geliştirdi, kafa golü atmaya ve arkadaşlarına top indirmeye başladı, ayakta kalmıyor hemen kendini yere bırakıyor denildi, Fatih Terim döneminde kendini bu yönde de geliştirdi ve ikili mücadelelerde hep ayakta kalmaya çalıştı.

Son 2 yıldır eksiklerini yavaş da olsa geliştirmeye çalışan, sadece Türkiye liginde değil Şampiyonlar Ligi’nde de kendini kanıtlamış olan Burak’ın bu kadar sert ve ağır bir şekilde eleştirilmesini doğru bulmuyorum.

Barış: Ben de açıkçası Burak’ın bu kadar eleştirilmesini yanlış ve haksız buluyorum. Sezon içerisinde kritik maçlarda gol kaçıran bir forvet kim olsa eleştirilir. Fakat sanırım bir hazırlık maçında gol kaçırdı diye bu kadar tepki göre ilk forvet Burak olabilir.

İstatiksel açıdan baktığımızda (gol/maç oranı), Burak (özellikle Trabzon ve Galatasaray’daki yıllarına), 100’ler klübündeki birçok ismi geride bırakıyor. Burak son 4 sezonda 126 maçta 92 gol atmış, bu da maç başına 0,73 gol demek. Bu rakam kiminle kıyaslarsanız kıyaslayın çok iyi bir oran. Tabii ki sadece bu rakamlara bakmak bizi aldatabilir. Nitekim, Burak’ı eleştiren taraftarlar da bu rakamlara çok kolay erişebilir ve erişiyordur da.

Barış: Peki sana soruyorum, sence bu eleştirilerin sebebi ya da sebepleri nelerdir?

Fatih: Evet, bunlar gerçekten önemli istatistikler, ama dediğin gibi Burak’ın eleştirilmesinin başka sebeplere bağlı olduğunu düşünüyorum. Bence Burak’ın en şansız olduğu nokta, şu an Galatasaray taraftarının büyük çoğunluğunun zamanında Hakan Şükür gibi efsane bir forveti yıllarca izlemiş olması ve doğal olarak da Burak’tan eklentilerini en üst seviyelerde tutmasıdır.
 
Fakat Burak’ı, Hakan Şükür gibi ileride sürekli pres yapan, hava toplarındaki inanılmaz hakimiyetine ek olarak yerden vuruşlarda da çok başarılı olan Türkiye’nin gelmiş geçmiş en iyi forvetlerinden biri (hatta en iyisi demek çok da yanlış olmaz) ile kıyaslamak ve ondan Hakan Şükür’ün yaptıklarına benzer şeyler yapmasını beklemek Burak’a büyük haksızlık olur. Buna benzer olarak, 2001-2007 yılları arasında Galatasaray’ın kalesini korumuş Mondragon’un bile zaman zaman bir diğer efsane isim Taffarel ile kıyaslanıp, çok başarılı olmasına rağmen eleştirilmesine şahit olmuştuk.

Barış: Sana kesinlikle katılıyorum. Bir de bence bu sebebe ek olarak şu da önemli bir sebep. Çoğu futbol takipçisi güzel estetik goller görmek ister. Burak’ın attığı goller genelde karşı karşıya ya da kaleye yakın pozisyonlarda kontrol ve vuruş şeklinde atılmış yani estetik anlamda göze çok hitap etmeyen goller. Mesela Hakan Şükür’ün attığı golleri hatırla, çoğu estetik goller. Bana öyle geliyor ki, Burak’ın bu tarz goller atmasından dolayı taraftar Burak’ı çok takdir etmeyebiliyor. “Kim olsa atardı, o golü ben de atarım vb.” gibi tepkileri etrafımda çok duyuyorum. Açıkça söylemek gerekirse ben de basit gollerden çok, estetik goller izlemeyi tercih ederim. Fakat bu Burak’ın attığı golleri takdir etmediğim anlamına gelmiyor.

Barış: Burak sence bu sene nasıl bir performans sergiler? Beklentileri karşılayabilir mi yoksa yine eleştirilere maruz kalır mı?

Fatih: Burak’ın kariyerinde en çok gol attığı zaman Trabzonspor dönemiydi. Bunun en önemli nedenlerinden biri de, Trabzon’un üretken bir orta sahaya sahip oluşu ve Burak’ı kaliteli paslar ile kaleye yüzü dönük şekilde beslemeleriydi. Bu sene Galatasaray’ın orta sahasının hem göbekte hem de kanatlarda üretken bir sene yaşayacağını düşünüyorum, bu yüzden Burak’ın en fazla gol attığı sezonlardan birini izleyebiliriz. Fakat bence bunun oluşması için bazı etkenlerin oluşması gerekiyor.  

Galatasaray’ın hızlı atağa çıkması: Geçtiğimiz iki senedeki gibi hızlı atağa çıkamayan bir Galatasaray, ileride sprinter bir forvete sahip olmanın avantajını kullanamayacaktır. Siz ne kadar ağır paslarla atağa çıkarsanız rakip defans o kadar iyi yerleşir. Rakiplerin de genelde Galatasaray’a karşı kapalı savunma oynadığını düşünürsek, Galatasaray’ın rakip savunma yerleşmeden hamle yapması son derece kritik.   

  • Burak’ın hava toplarındaki etkinliği: Belli ki Prandelli bu sezon zengin kanat organizasyonlarının olduğu bir takım kurmak istiyor. Bu noktada kanatlardan gelen toplara iyi vuruşlarla cevap verebilen bir Burak’a ihtiyaç var. Tabii bunun için Burak’ın fizik gücünü yükselterek hava topu mücadelesini üst seviyeye çıkartması lazım. Ayrıca Burak’ın topu saklama ve topun kanatlara dağıtımını yapma konusunda kendisini geliştirip sprinter özelliğine ek olarak pivot forvet olarak da katkı sağlayabilmeli.
  •  Burak’ın hücum bölgesinde hareketli olması: Geçtiğimiz 2 sene boyunca çift forvet oynamaya alışmış olan Burak, eğer tek başına ileride çapraz koşu ya da defans arkasına devamlı koşu yapmayı denemezse, rakip defansın arasında kaybolur ve bu da Burak’ın verimliliğini düşürür.

Bu etkenlerin oluşması halinde bence Burak Yılmaz’ın son 4 sezondur olduğu gibi bu sezon da gol krallığının en büyük favorilerinden biri olur.

Barış: Tek forvet oynaması halinde bence bu sezon Burak’ın işi kolay olmayacaktır. Özellikle rakip savunmanın kalabalık olduğu maçlarda savunma arasında kaybolduğunu çokça görebiliriz diye düşünüyorum. Burak, hava toplarındaki hakimiyetini ve fizik kapasitesini geliştirip, koşu mesafesini de arttırarak daha çok oyunun içinde olmalı. Bunu başarırsa Burak sadece attığı gol sayısıyla yargılanmaz ve hücum bölgesindeki etkinliğiyle (daha çok pres yaparak, top kaparak, savunmayı daha çok meşgul edip arkadaşlarına boşluk yaratarak) taraftarın takdirini toplayabilir. Ayrıca, Burak çok gol atan bir oyuncu da olsa, bazen fazlaca pozisyon kaçırabiliyor. Bu da genelde son vuruşlarda köşelere vurmayı, aşırtma veya kaleci çalımlama gibi değişik varyasyonları tercih etmeyip de, kalecinin üzerine vuruşlar yapmasından kaynaklanıyor. Bu yüzden Burak son vuruşlardaki becerisini geliştirmeli, böylece sadece gol sayısını arttırmaz aynı zamanda gol estetiği anlamında da göze daha hoş gelen goller atabilir.

Ne kadar gol kaçırırsa kaçırsın, bence Burak şu anda Türkiye’deki en iyi yerli forvettir. Hakan Şükür’den sonra Burak’ın ulaştığı gol istatistiklerine ulaşmış başka bir forvet olmadı. Tabii ki kendini geliştirmesi gereken özellikleri var. Burak’ın yaşı genç futbolcu diyebileceğimiz yaşları çoktan geçti, ama eksikliklerini hala geliştirebilir ve kariyerinin son günlerine kadar gol istatistiklerini üst seviyelerde tutabilir, hatta daha da üstlere çıkabilir.

Fatih: Burak’ın Galatasaray için önemi tartışılmaz. Yabancı sınırlaması ligdeki her takımı kaliteli oyuncu bulma konusunda zorlarken böyle bir yerli forvete sahip olmak Galatasaray ve taraftarı için büyük şans. Burak belki bu sezon zaman zaman eleştirilecek ama bence yine Galatasaray’ın en büyük gol silahı olacak.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş