Tribün Kritik | G.Saray’ın Şampiyonlar Ligi Kura Yorumu

Fatih: Şampiyonlar liginde grup kuraları geçen hafta çekildi ve Galatasaray’ın rakipleri Arsenal, Dortmund ve Anderlecht oldu. Kura hakkında ne düşünüyorsun?

Barış: Galatasaray’ın grubu için kısaca kötünün iyisi diyebiliriz. Özellikle 1. torbada Bayern, Real Madrid, Barcelona, Chelsea gibi takımlar varken Arsenal’in çıkması Galatasaray için büyük şans. Dortmund ise; Manchester City, Juventus, PSG’den sonra bence 2. torbadan gelebilecek en güçlü takımdı. Aynı şekilde, Anderlecht de Monaco ve Roma’dan sonra 4. torbadaki en güçlü takımlardan biri. Geçen sene 1. torbadan gelen Real Madrid ve 2. torbadan gelen Juventus sonrasında, bu sene aynı torbalardan gelen rakipler Arsenal ve Dortmund, tüm Galatasaray taraftarlarını rahatlatmıştır. Ama daha güçlü rakipler çıkmadı diye çıkan takımları hafife almak büyük hata olur.

gun__1409245159_champions_league_711

Fatih: 1. ve 2. torbadan bu takımların gelmemesi en başta beni de sevindirdi. Ama sonrasında rakipleri tek tek düşününce, Galatasaray’ın hiç de kolay bir gruba düşmediğini farkettim ki zaten Şampiyonlar liginden bahsediyorsak hiç bir takım hafife alınmamalıdır.

Fatih: Peki rakiplere tek tek bakacak olursak, takımlar hakkında ne düşünüyorsun?

Barış: Arsenal, şampiyonlar liginde çok fazla tecrübesi olan (son 17 senedir bu kupada yer alıyorlar), hem teknik hem de çok süratli oyunculara sahip olan (Sanchez, Cazorla, Mesut, Wilshere, Ramsey, Chamberlain…) ve çok eleştirilse de Arsene Wenger gibi bir teknik direktöre sahip bir takım olarak bence grubun favorisi görünüyor. Ön elemelerde Beşiktaş’a karşı izlediğimiz Arsenal çok iyi bir performans gösteremese de, Sanchez’in takıma uyum sağlaması, Mesut’un form tutması ve Wilshere, Ramsey gibi oyuncuların biraz kımıldamasıyla ile Galatasaray’ı grupta en çok zorlayan takım olacaktır.

Dortmund da Arsenal gibi ilk bakıldığında iyi bir kura gibi görünüyor. Yıldız oyuncularını kaybetmiş, çok fazla sakatı bulunan (Kuba, N.Şahin, Kirch, Schmelzer, İlkay Gündoğan) bir takım… Fakat ben Dortmund maçlarının hem içerde hem de dışarda Galatasaray için çok zor geçeceğini düşünüyorum. Güçlü savunmaları, sistematik futbol anlayışları ile üstün fiziki kapasitesiyle Dortmund, gruptan lider olarak çıkabilecek bir takım.

Geçen sene kendi liginde şampiyon olan Anderlecht, bu sene de lige iyi başladı. Belçika liginin 6 hafta önce başlamış olması Anderlecht için avantaj. Anderlecht’in süpriz yaparak gruptan çıkmasını zor ama 3.’lük için iddialı olacaklardır.

Fatih: Ben bu grupta Dortmund’u favori olarak görüyorum. Dortmund sistemli ve baskılı oyunuyla hem Arsenal’i hem de Galatasaray’ı çok zorlayacaktır. Takım savunmasındaki sıkıntılar da çözülmezse, aynı şekilde Arsenal de kanatlarıyla Galatasaray kalesine çok etkili gelebilir. Arsenal’in ve Dortmund’un forvet konusunda yaşadıkları sıkıntılar ise Galatasaray’ın lehine.

Barış: Galatasaray’ın gruptaki şansı ile ilgili ne düşünüyorsun?

Fatih: Geçen sene Juventus ve Real Madrid’in olduğu gruptan çıkan Galatasaray’ın bu sene de gruptan çıkmayı başarmasını bekliyorum. Şu anki kadrosu bunu başarabilmesi için yeterli, fakat geçen seneki yanlışların tekrarlanmaması gerekiyor. Prandelli’nin, geçen sene Mancini’nin yaptığı gibi her Şampiyonlar ligi maçına farklı kadro ile çıkmayı planlaması bu yanlışlardan en büyüğü olur. Eğer ki Galatasaray kendini toparlayabilirse gruptan çıkma şansı var, ama Fenerbahçe ve Bursa karşısındaki görüntüsüyle, Galatasaray’ın işi kolay olmayabilir.

Ben Galatasaray’ın bu gruptan 2. çıkmasını bekliyorum, ama 3. olup UEFA’da devam etmesi de bence bu grupta başarı olur. Bunu kimsenin küçümsememesi gerekiyor, çünkü unutulmamalıdır ki Galatasaray’ın ve Türk futbol tarihinin en büyük başarısı, Galatasaray’ın şampiyonlar liginde grup 3.’sü olmasıyla başlamıştı.

Barış: Şampiyonlar liginde son 2 senedir gruptan çıkmayı başaran Galatasaray için beklentiler bu sene de gruptan çıkması yönünde. Fakat bence Galatasaray iyi bir kura çekmiş olsa da, bence bu gruptan çıkmak o kadar da kolay değil. Dortmund maçları hem dışarda hem içerde Galatasaray için çok zor geçecektir. Hızlı oyunculara sahip Arsenal de Galatasaray savunmasını çok zorlayarak Arena’dan puan veya puanlarla dönmesi pek de süpriz olmaz. Gruptan çıkması zor olan Anderlecht maçları da Galatasaray’ın kaderini belirleyecek. Dortmund ve Arsenal’in Anderlecht’i kolay geçmesi halinde Galatasaray’ın bu maçlardan en az 4 puan alması gerekecek ki bu da çok kolay olmayacaktır (geçen seneki Kopenhag deplasmanını hatırlayın).

Şampiyonlar liginde fikstür de en az gruptaki rakipler kadar önemlidir. Bu anlamda da bence Galatasaray güzel bir kura çekti. İlk ve son maçları kendi sahasında oynayacak olması avantaj. Galatasaray’ın ilk maçta Anderlecht’le Arena’da oynayacak olması da, bence o tarihte daha sezona tam olarak hazır olmayacak Galasaray ve Prandelli için iyi bir kendini test etme maçı olacaktır.

Özetle, Galatasaray güzel bir kura çekti. Eğer Prandelli taktiksel anlamda doğru oyun şablonunu en kısa zamanda bulur, yeni transferler takıma hemen adapte olur ve takımdaki formsuz oyuncular (Selçuk ve Melo) belirli bir seviyeye gelirse, Galatasaray gruptan lider olarak çıkmayı bile hedefleyebilir. Ama eğer aksi olursa Anderlecht ile grup 3.’lüğü için mücadele eder.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş