Türk futbol tarihinin gizli dönüm maçı

Futbol takımları için ülke puanının ne kadar önemli olduğu aşikar ve bu yüzden gerek Şampiyonlar Ligi’ne doğrudan katılacak Beşiktaş’ın, gerek UEFA Avrupa Ligi’ne doğrudan katılacak Konyaspor’un, gerek de UEFA Avrupa Ligi için play-off oynayacak Fenerbahçe, Başakşehir ve Osmanlıspor’un da vereceği katkı son derece mühim.

basaksehir 4

Temsilcilerimizin perşembe günü oynayacağı maçlar arasında en çok takip edileni, taraftar sayısı ve kadro değeri göz önüne alındığında muhakkak ki Fenerbahçe’nin maçı olacak. Ancak Fenerbahçe maçı kadar Türk futbolunun önündeki 5 yıllık dönem için çok büyük önem arz edebilecek maçın Başakşehir – Shakhtar mücadelesi olması gibi bir durumla karşı karşıyayız. Neden mi?

Daha önce, Şampiyonlar Ligi’ne getirilen yeni kurallarla, bizi nelerin beklediğini yazdığım yazıma buradan ulaşabilirsiniz. Özet geçmek gerekirse de UEFA ülkeler sıralamasında 8. sırada olmak bizim öncelikli hedefimiz olmalı. Çünkü bu sayede, eğer Şampiyonlar Ligi’ni kazanan takım, UEFA ülkeler sıralamasında ilk 7 ülke arasındaki ülkelerden birinin temsilcisiyse ve yerel ligini de şampiyon tamamladıysa, UEFA sıralamasındaki 8. ülkenin şampiyonu, Şampiyonlar Ligi’ne kendi katsayı puanı ne olursa olsun 1. torbadan katılım hakkı kazanıyor. (Tıpkı bu sezon Leicester’ın Şampiyonlar Ligi mücadelesinde yaşanacağı gibi.)

Ekran Resmi 2016-08-18 15.22.13

Tabloda bizim yerimizi ilgilendiren UEFA üyesi ülkelerinin ülke puanlarının mevcut durumu görünüyor. 1. torbadan takım gönderme ihtimalimizi doğuracak olan sıra daha önce de belirttiğimiz üzere sekiz. Yani Ukrayna’nın şu an bulunduğu konum. Tabii ki Belçika da önemli bir rakip ancak takımlarımız en başarılı sezonlarından birini yaşarsa, Belçika’nın da çok üst düzey performans sergilemediği senaryoda onları geçiyor olacağız. Bu yüzden asıl hedef Ukrayna ve bu yüzden önümüzde bir fırsat var.

Ukrayna’nın şu ana kadar iki takımı Avrupa kupalarına veda etti ve üçüncüsünü de saf dışı kalması bir Türk takımının elinde! Yani Başakşehir, Shakhtar’ı elerse Avrupa’da en az üç takımla mücadele ediyor olacağız ve Ukrayna’yı da sadece Şampiyonlar Ligi’nde Dinamo Kiev ve UEFA Avrupa Ligi’nde Dnipro temsil edecek. Diğer bir sevindirici nokta ise geçen sezon Real Madrid’in La Liga’yı şampiyon tamamlayamamış olması. Yani ilk yedi sıradaki ülkelerin şampiyonları ve Real Madrid’den oluşan birinci torbaya Dinamo Kiev giremiyor.

basaksehir 5

Kuralar çekildiğinde Başakşehir’in işinin zor olduğunda genel bir kanı vardı. Hatta Shakhtar ile Başakşehir’in kadro değerleri karşılaştırıldığında, Shakhtar’ın oyuncularının piyasa değeri Başakşehir kadrosuna kıyasla ağır basıyor. Ancak, Shakhtar’ı Şampiyonlar Ligi’nden eleyen Young Boys’un da kadro değerinin Başakşehir’e kıyasla oldukça düşük olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Sonuç olarak, Avrupa Ligi’nde gruplara doğrudan girecek olan Konyaspor’un yanına, Grasshoppers karşısında favori olan Fenerbahçe, ilginç bir yönetilme tarzı olan FC Midtjylland karşısına çıkacak olan Osmanlıspor ve bizi daha çok heyecanlandırması mümkün olan Başakşehir’in de katılmasını umut ediyoruz. (FC Midtjylland’ın neden ilginç bir yönetilme tarzı olduğunu merak ediyorsanız, buraya tıklamanızı tavsiye ederim.) Hatta önümüzdeki yıllarda takımlarını Şampiyonlar Ligi kurasında 1. torbada görmek isteyen futbol severlerin Başakşehir tribünlerini doldurması ve Başakşehir’i desteklemesi, onların bu hayalinin gerçekleşmesinde rol oynayabilir. Çünkü başlıkta da belirttiğimiz gibi, Başakşehir’in tur kapısını araladığı bir maç, Türk futbol tarihinin gizli dönüm maçı olabilir.