Türkiye – Hırvatistan maç analizi

D Grubunun açılış maçında A Milli Takımımız Hırvatistan ile karşılaştı. Maça biraz tutuk başladığımızı söyleyebiliriz. Hırvatistan maçın başında Rakitic ile bir fırsattan yararlanamadı. İlk yarıda iki takımın oyun planları birbirlerine çok benzerdi. İki takımda hücumda topla oynayıp, top rakipteyken ise kendi yarı sahasında rakibi karşılamaya çalıştı. A Milli Takımımız oyunun bu iki aşamasında da iyi sinyaller vermedi. İlk yarıda hücum anlamında Gökhan Gönül’ün harika ortasında Ozan Tufan’ın kafa vuruşu en önemli gol pozisyonumuzdu. Hırvatistan ise sağ kanadı kullanıp bol bol orta açmayı denediler. Bunda da başarılı olduklarını söyleyebiliriz ancak çok net bir fırsat yaratamadılar. İlk yarının sonlarına doğru 41.Dakika’da Millilerimiz köşe atışından sonra topu uzaklaştırmayınca top ceza alanın dışında bekleyen Modric’e geldi. Onun vuruşu düzgün olunca Hırvatistan 1-0 öne geçti ve ilk yarı bu sonuçla kapandı.

İkinci yarıda oyunda pek bir değişiklik olduğunu söyleyemeyiz. Hücum anlamında hiçbir varlık gösteremedik. İlk yarının aksine savunmamızda iyice düştü ve Hırvatistan birçok fırsat yakaladı. Perisic ve Srna’nın topları direkten döndü. Daha birçok fırsat üreten Hırvatistan bitiricilik konusunda sıkıntı yaşayınca biz bir şekilde tabelada oyunda kaldık. Ancak hücumda son derece kötü olmamız hiçbir fırsat üretmememize neden oldu. Hırvatistan bizden daha iyi oynayıp hak ettiği bir galibiyet almış oldu.

turkiye 1

Türkiye

Milliler ne hücumda ne de savunmada iyi bir gün geçirdi. Genel planımız hücumda kontrolü elimizde bulundurup, savunmada ise kendi sahamızda rakibi karşılamak üzerine kuruluydu. Ancak oyun anlayışımız bu planları yerine getirmekten çok uzaktı. Topa sahip olamadık ve top rakipteyken de savunma yapımız kırılgandı. Rakibimizin hatları arasında oynayamadık. Top bizdeyken çok ağır ve hareketsiz kaldık adeta Hırvatistan’a yardım ettik. Savunmada ise zaten sorunlarımız olduğunu biliyorduk ve Hırvatistan bu sorunları iyi tespit edip bizi iyice zor durumda bıraktı. Özellikle sol kanadımızı kapatmakta sorun çektik Hırvatistan çoğunlukla sol kanadımızdan ataklarını gerçekleştirdi. Genel olarak bizim adımıza çok kötü bir maçtı ve yenilmeyi hak ettik.

Hırvatistan

Hırvatistan maçta iyi bir görüntü verdi. Savunmada hatasız oynadılar. Hücumda ise özellikle sağ kanattan gelerek birçok tehlike yarattılar. Hırvatların hücum planı ise Mandzukic üzerine kurulu olduğunu gördük. Mandzukic’i kullanmak içinde bol bol kanat organizasyonuyla gelecek ortalar gerekiyordu. Hırvatistan da maç boyunca kanatlardan sürekli ortalarla hücumlarını gerçekleştirdi. Hırvatistan maç boyunca tam 35 orta denemesi yaptı ve birçoğunda da isabeti buldular. Genel olarak bizimde katkılarımızla onlar adına rahat bir maç oldu diyebiliriz. Skoru yükseltmemeleri onlar adına maç boyunca tek olumsuz yöndü.

Maçın yıldızı

turkiye 7

Güzel bir atan Modric, istatiksel olarak 2 kilit pas, 3 top kazanma, 4 pas arası, 3 top uzaklaştırmayla oynadı. Oyunun iki yönünde de etkili olan yıldız isim maçın adamı seçildi.

Maçın hayal kırıklığı

Hayal kırıklığı için bütün takımımız diyebiliriz. Ancak Arda Turan hem takım kaptanı hem de takımın yıldızı olarak daha çok sorumluluk almalıydı ve takımını yönlendirmeliydi.

Teknik adamlardan bakacak olursak Fatih Terim’in Hırvatistan’ı iyi analiz edemediğini ve maça iyi müdahale edemediğini gördük. Diğer taraftan Ante Cacic ise maç öncesi basın toplantısında söylediği gibi millilerimizi iyi analiz edip bizim eksik yönlerimizi çok iyi kullanarak maçı kazandı.