Türkiye Kupası Ödülleri Yine Hayal Kırıklığı

Özellikle geçtiğimiz sezon Beşiktaş, Fenerbahçe ve Trabzonspor’un Türkiye Kupasında eleme aşamasında kupaya veda etmesi ve Aziz Yıldırım’ın açıklamalarıyla başlayan Türkiye Kupasının faydasından çok zararı olduğu yönünde ki tartışmalar nezdinde TFF duruma el koyarak Türkiye Kupası statüsünde değişiklik yaptı.Yapılan değişiklikle Türkiye Kupası takımlar için  daha cazip ve daha önemsenen hale getirilmeye çalışıldı. Bu değişikliklerle öncellikle 4 büyüklerin direk olarak grup aşamasında kupa mücadelesine  başlaması sağlandı. Akabinde ise çok tartışılan o galibiyet ve şampiyonluk primleri artırıldı.

Peki hayal kırıklığı yaratan bu artış ne düzeyde?

Öncelikle geçen sene Türkiye Kupasını uzun bir aradan sonra müzesine götüren Galatasaray toplam da 11 maç yaptı ve bu 11 maç için aldığı parasal karşılık ise 2.6 milyon dolar oldu. Bu parasal değer ise süper ligde 6 galibiyete denk gelmekte.

4. kademede Gaziantep BŞB, 5. kademe de ise Balıkesirspor’u yenen Galatasaray, Elazığ, Antalya ve Tokat’la mücadele ettiği B Grubunu lider tamamlarken, yarı finalde Bursaspor’u elemişti. Bu başarısıyla 1milyon 95 bin dolar kazanan Cimbom, finalde Eskişehirspor’u mağlup edip 1.5 milyon daha gelir elde etmişti. Tüm bu aşamalar tam 5 ay sürdü ve bu maratonda 7 galibiyet 3 beraberlik 1 yenilgi alan Galatasaray toplam 2.6 milyon dolar kazandı. Eğer tüm maçlardan galip ayrılsaydı 2.9 milyon dolar kazanacaktı.

1232429-26332620-1600-900

Değişen ödül yönetmeliği sonrasında ise bir takım grup maçlarından itibaren oynadığı tüm maçları kazanması halinde maksimum 3 milyon 905 bin dolar elde edecek. Yani fark sadece 1 milyon dolar.

Geçen sene günlerce konuşulan marka değeri polemiğinin önüne geçilmesi için, Tff statüyü; ligi ilk 5 içinde bitiren takımların direk gruplara kalması yönünde değiştirdi. Geçtiğimiz sezon tek maç sonunda elenme riski olan 4 büyükler ( ki bunlardan 3 ü elendi) ligi ilk 5 içerisinde tamamladıkları için bu sene direk grup aşamasında kupaya dahil olarak en az 6 maç az oynayacaklar.

Geçtiğimiz sezon 8 takımın karşılaştığı grup maçları sonrası yarı final başlıyordu , bu yıl ise 32 takımlı grupların ardından son 16 ve çeyrek final müsabakaları oynanacak.

2014-2015 Sezonu Türkiye Kupası Primleri

Ø  Grup aşamasında ki 32 kulübe 40’ar bin dolar

Ø  Gruplarda galibiyete 40 bin dolar, Beraberlik 20 bin

Ø  Son 16 takımlarına 50’şer bin, Galibiyete 100 bin

Ø  Çeyrek final takımlarına 100’er bin dolar

Ø  Çeyrek finalde galibiyete 150 bin beraberliğe 75 bin dolar

Ø  Yarı final takımlarına 150’şer bin dolar, galibiyete 200bin beraberliğe 100 bin dolar

Şampiyon takıma 2 milyon 525 bin, finaliste ise 1milyon 135 bin dolar…

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş