Türkiye Süper Lig’de takımların güçlü ve zayıf yönleri

Logo Spor_Toto_Süper_Lig

Yeni partnerımız Experimental 3-6-1’in geliştirmiş olduğu grafiklerle Türkiye Süper Lig’indeki takımların neleri iyi neleri kötü yaptığına değinmeye çalışacağız.

 

Öncelikle grafikleri kısaca anlatalım;

 

İlk grafiğimiz Süper Lig takımlarının attığı ve yediği şutlar üzerinden yapılan değerlendirme. Sol üste doğru çıkıldıkça grafik kırmızılaşıp performans kötüleşirken, sağ aşağı doğru yeşilleşen grafik ile şut sayıları üzerinden etkili bir hücum ve savunma yapıldığını söyleyebiliriz.

 

Örnek vermek gerekirse; Fenerbahçe grafiğin en sağ alt kısmında bulunan takım durumunda. Maç başına attığı şut 15’ten fazla iken maç başına yediği şut 9’un altında. Çok şut atmış, kalesine az şut görmüş. Sağ üstte Galatasaray’ı görüyoruz. Galatasaray, maç başına 15’ten fazla gol ortalaması ile Fenerbahçe ile neredeyse aynı boylamda olmasına rağmen kalesinde 14’ten fazla şut gördüğü için sağ üst köşede, çok hücum, az savunma köşesinde yer alıyor.

Turkey Att Def 2016-02-03

 

Bir diğer grafiğimiz takımların atak gücü yönünden değerlendirildiği grafik. Takımların maç başına attıkları şut ile bu şutların gole dönme oranını karşılaştırdık. Beşiktaş ve Galatasaray, Fenerbahçe ile birlikte maç başına en çok şut atan iki takım. Grafiğin en sağ/alt kısmında yer almalarının sebebi gol başına şut saılarının da düşük olması, yani şutları gole dönüştürme oranları Fenerbahçe’ye göre daha yüksek. Fenerbahçe de “sürekli tehdit” kutusunda yer  alsa da şutları Galatasaray ve Beşiktaş kadar etkin değil.

Turkey Att 2016-02-03

 

Gelelim savunma etkinliklerine;

 

Fenerbahçe sol üst alanda, takımlar arasında en yeşil bölgede. Maç başına kalesinde gördüğü şut 9’un altındayken 12’ye yakın şut sayısında bir gol yiyerek ligin bu alandaki en iyi takımı durumunda. Eskişehirspor ise maç başına 13’ten fazla şut görüyor. Bu şutların da gole dönüşme oranı şu an Süper Lig’in en kötü takımı durumdan.

 

Turkey Def 2016-02-03

 

İlerleyen haftalarda takımlarla ilgili tespitler yapmaya devam edeceğiz.

 

e361 twitter new

 

 

 

 

 

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş