Türkiye Süper Ligi 22. hafta analizi

Süper Lig’de heyecan son haftalara girildikçe artıyor. Fenerbahçe, Bursaspor beraberliği ile haftaya oynanacak olan Beşiktaş maçı öncesi liderlik avantajını kaybetti. Galatasaray, Akhisar ve Konyaspor  37’şer puanla 3,4 ve 5. sırada bulunuyor.

Global iş ortağımız Experimental 3-6-1’in bu hafta bizler için hazırlamış olduğu grafiklere bir göz atalım;

Fenerbahçe liderliği Beşiktaş’a kaptırmış olsa da Maç başı atılan ve yenilen şut oranlarnda grafiğin en yeşil yani en etkili bölgesine doğru yanlızlaşıyor. Mersin İ.Y ise ligde kalma mücadelesi verirken grafiğin de en kırmızı alanında, “az hücum az savunma”. Galatasaray ise Trabzonspor ve Sivasspor ile “çok hücum, az savunma” bölgesindeler.

Turkey Att Def 2016-02-23

Atılan şutlar bazında atak etkinliğine bakacak olursak Beşiktaş maç başına en çok şut atan takımlardan iken şutların gole dönüşme oranı en iyi takım durumunda. Konyaspor ise ligin en az şut atan takımı ünvanını korumayı sürdürüyor.

Turkey Att 2016-02-23

 

Kalede görülen şut bazında savunma anlayışlarına baktığımızda Akhisar’ın ligin şut ile en zor gol yiyen takım olduğunu görüyoruz, yaklaşık 14 şutta bir gol yiyorlar. Fenerbahçe ise ligin kalesinde en az şut gren takımı.

Turkey Def 2016-02-23

 

Bu haftaki derbi şampiyonluk yolunda bizlere ciddi bir ipucu verebilir. Her hafta grafikleri yorumlamaya devam edeceğiz.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş