Yabancı milli takım yöneten 11 İspanyol teknik direktör

Son Avrupa Futbol Şampiyonası’nda bekleneni veremeyen Belçika’da teknik direktör değişikliği yaşandı. Marc Wiltoms ile yollarını ayıran Belçika’da bu koltuğa İspanyol Roberto Martinez getirildi.

1

Peki daha önce başka ülkelerin milli takımında görev almış İspanyol teknik adamlar kimler? İşte cevabı;

Xabier Azkargorta (Bolivya, Şili)

2

Güney Amerika macerasına çıkmadan önce La Liga’da Espanyol, Rayo Vallodolid, Sevilla ve Tenerife’de görev yapan Azkargorta, 1993 yılında Bolivya’nın başına geçti. 1995 yılında Şili’de de görev yapan Azkargorta ayrıca 2012’de ikinci kez Bolivya Milli Takımı teknik direktörlüğüne getirildi.

Antonio Lopez (Bolivya)

3

Azkargorta’nın asistanlığını yapan Antonio Lopez, 1996 yılında geçici bir süreliğine Bolivya’nın teknik direktörlüğünde görev aldı.

David Rodrigo (Andorra)

4

Andorra 1996’da UEFA ve FIFA’ya katıldığından beri sadece üç hocası oldu: Koldo Alvarez (Andorra), Manuel Miluir (İspanyol-Andorra) ve David Rodrigo (İspanya). 1999 ve 2010 yılları arasında Andorra’nın başında olan Rodrigo, çıktığı 66 maçta sadece 2 kez kazanırken 6 maçta sahadan beraberlikle ayrıldı.

Javier Clemente (Sırbistan, Kamerun, Libya)

5

İspanyol futbolunun en karizmatik hocalarından biri olarak anılan Clemente ayrıca dört farklı milli takım çalıştıran tek hoca özelliğine sahip. 1992-1998 yılları arasında İspanya’da görev alan Clemente daha sonra 2006’da Sırbistan, 2010’da Kamerun’un teknik direktörlüğünü yaptı. 66 yaşındaki tecrübeli teknik direktör şu an ise Libya’nın başında bulunuyor.

Enrique Llena (Nikaragua)

6

2008’de Huesca’dan ayrıldıktan sonra Nikaragua teknik direktörlüğüne getirilen Llena, buradaki görevinden ise 2014 yılında ayrıldı.

Jose Antonio Camacho (Çin)

SELECCION DE CHINA 13 SAN FERNANDO 12/13

Real Madrid, Sevilla ve Espanyol gibi takımlarda hocalık yapan Camacho ayrıca bir dönem İspanya Milli Takımı’nda görev aldı. 61 yaşındaki teknik adam 2011-2013 yılları arasında ise Çin Milli Takım’ın teknik direktörlüğünü yaptı.

Juan Ramon Lopez Caro (Suudi Arabistan, Oman)

8

Eski Real Madrid teknik direktörü Juan Ramon Lopez Caro, iki sezon İspanya U21 takımında görev aldıktan sonra Suudi Arabistan’ın yolunu tuttu. 53 yaşındaki teknik adam şu an Oman’ın başında bulunuyor.

Benito Floro (Kanada)

9

1978 yılında başlayan kariyerinde Real Madrid ve Villarreal’in yanı sıra bir çok takım bulunan Floro, 2013 yılından beri Kanada Milli Takım teknik direktörlüğü yapıyor

Albert Roca (El Salvador)

10

Bir dönem Galatasaray ve Barcelona’da asistanlık yapan Albert Roca, 2014 yılında ise El Salvador Milli Takımı’nın başına geçti. Roca şu an ise Hindistan’da Bengalaru’nun teknik direktörlüğünü yapıyor.

Carlos Garcia Cantarero (Porto Rico)

Elche 03/04 Almeria 03/04

Kariyerinde çok sayıda takımda çalışan Cantarero, yakın zamanda Porto Rico teknik direktörlüğüne getirildi.

Roberto Martinez (Belçika)

Spaniard Martinez holds a news conference after he was appointed as head coach of the Belgium national soccer team in Brussels

Teknik direktörlük kariyeri boyunca İngiltere’den Swansea City, Wigan ve Everton’da görev yapan Roberto Martinez şimdi ise Belçika’nın altın jenerasyonunu yönetecek. Başarılı teknik adam, Euro 2016’ya çeyrek finalde veda eden Belçika ile 2018 Dünya Kupası’na katılma peşinde.

Kaynak: Marca