Yazı dizisi: Beş büyük Avrupa liginin yapısal durumu 2

la-liga-cover-710x434

LA LIGA – LIGA BBVA

1929 yılında Jose Marie Ache’nin fikri ile kurulan ve ilk etapta 10 takım ile oynanan, İspanyol futbolunun tepe noktası olan La Liga, sponsorluk neticesinde bugün Liga BBVA olarak adlandırılıyor.

1997-98 sezonundan itibaren, toplam 20 takımın yarıştığı, bir takımın 38 maç yaptığı ligde, sezonu son üç sırada bitirenlerin bir alt lige düşüp, alt ligi ilk iki sırada tamamlayanların direkt olarak, La Liga’ya yükselecek 3. takımın ise oynanan play_off karşılaşmaları ile belirlendiği bir sisteme sahiptir.

Bugüne kadar 60 takımın dahil olduğu lig, 9 farklı şampiyon çıkarmıştır. 32 kere ile Real Madrid’in önderliğini yaptığı şampiyonlar, Barcelona – Atletico Madrid – Valencia – Deportivo – Athletic Bilbao – Sevilla – Real Betis ve Real Sociedad takımlarıdır.

Son 5 yıllık dönemde, özellikle Barcelona ve Real Madrid’in Avrupa Kupaları’ndaki muazzam başarısı ile lig, UEFA sıralamasında tepe noktaya yerleşmiştir.1

Bilet fiyatlarının ortalama 50 EUR olduğu ligde, maçlar son sezon ( 2015) ortalama 28,265 kişiye oynanmıştır. Avrupa futbolunda, Alman Bundesliga ve İngiliz Premier League’in ardından en fazla seyirci ortalamasına sahip konumdadır. Dünyada ise en fazla taraftar çeken altıncı lig durumundadır.

2015 – 2016 sezonunda La Liga’da mücadele eden takımların İspanya’da konumlanması aşağıdaki şekildedir. ( Las Palmas ada takımı olarak haritada görülmemektedir )

2

İspanya’da Movistar kanalı tarafından maçlar canlı olarak yayınlanırken, TVE kanalı özet görüntüleri yayınlama hakkına sahiptir. Ayrıca dünyada 89 farklı ülkede, 94 farklı kanalda maçların canlı ya da özet halinde gösterim hakkı mevcuttur.2015 sezonu sonu itibariyle, ligin yayın geliri 0,9 Milyar EUR civarındadır.

Yayın gelirlerinin dağıtımında ise Real Madrid ve Barcelona maç yayınlarını serbest pazarlık hakkı ile satarken, diğer 18 kulüp ise havuz sistemi dahilinde hareket etmektedir. Genel ortalamaya bakıldığında bu iki kulüp, toplam yayın geliri pazarının % 50’sini elde etmektedir. Bu bağlamda, La Liga’da iki kulüplü temel yapı oluşmuştur. Bu La Liga’nın dengesiz bir yapıya dönüşümünü sağladığından, bakanlar kurulu kararı ile sistemsel değişikliğe gidilmesine karar verilmiştir.

Dengesizliği Premier League örneği ile karşılaştırma yaparak açıklamak istersek, örneğin 2015 yılında İngiltere’de geçen sene transfere en az bütçe ayıran Swansea takımı transfere 13 Milyon EUR ayırmıştır. Buna karşılık İspanya’da geçen sene 13 takım transfere 10 Milyon EUR’dan daha az bir bütçe ayırmışlardır.

Ligin genel gelir dağılımı ise aşağıdaki şekildedir;

3

İspanyol Ligi, bu gelir ortalamaları ile Kulüp Başına Ortalama Maç günü geliri ile de İngiliz ve Alman Ligi’nin ardından 3. sırada yer alıyor.

BBVA’nın ( finans ) ana sponsor olduğu lige, Danone – Samsung – Mazda – Nike – Mahaou – Cabreiora – Sportium – Worten – Cola Cao markaları da partnerlik yapıyor. BBVA ile yapılan son antlaşma neticesinde, ligin ana sponsoru ile sezon başına 23,5 Milyon EUR karşılığında antlaşma sağlanmıştır.

Dünya futbol marka liginde, 3. sırada yer alan İspanya, markalaşmış 35 Avrupa kulübü listesine Barcelona, Real Madrid ile Athletico Madrid’i sokmayı başarmış ve dünya futbolunda % 16’lık bir yüzde ile marka konumlaması sağlamıştır.

4

 

Yazı dizisinin ilkini okumak için lütfen TIKLAYIN

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş