Yeni Yabancı Kuralına Yazarlarımız Ne Dedi?

Türkiye Futbol Federasyonu’nun 2015/16 sezonunda geçerli olacak olan yeni yabancı kuralı ile düşüncelerini yazarlarımıza sorduk;


 

Barış Mercan >

 • Türk futbolunun ve özellikle türk futbolcusunun gelişimi açısından çok doğru bir karar. Ayrıca yeni uygulama ile ekonomik anlamda kulüplerin çok rahatlayacağını düşünüyorum.

 

Burak Çakmak >

 • Benim düşüncem kesinlikle “mali olarak” müthiş fayda sağlayacağı. Zamanında yaşanan “Türk oyuncuyu kim kapacak” kavgaları geçmişte hoş birer anı olarak kalacak. Ayrıca büyük takım olsun, küçük takım olsun formanın kıymetini bilecek artık Türk oyuncular. Milli Takım’a fayda sağlar mı bu durum tartışması yıllardır var. Milli Takım’da direk oynayan kaliteli oyuncular zaten gurbetçi. Şimdi bu kaliteli isimlerin yanını gerçekten hak eden oyuncular alacak diye düşünüyorum. Bir son nokta da şu var ki; artık Türk oyuncu yurt dışına gitme konusunda daha cesur ve kararlı davranabilecek.

 

Cem Çerçi >

 • Yabancı sınırlaması şimdiye kadar kulüp takımlarımızın Avrupa’daki başarılarına bir engel olarak gözüküyordu. Rekabet ettikleri diğer kulüplere baktığımızda, farklı ulusların yetenekli oyuncularını birarada barındırdıklarını görüyorduk. Bu sayede avantaj sağlıyorlardı. Peki, Türk futbolu yabancı sınırlaması sayesinde önemli futbolcular yetiştirdi mi? Milli takım önemli başarılara imza attı mı? Bana göre bu kural şimdiye kadar futbolcularımızın daha rahat hareket etmesine sebep oluyordu. “Nasıl olsa oynayacak bir takım bulurum” zihniyetini beraberinde getiriyordu. Kural değişikliğinden sonra ise artık takıma girebilmek için çok daha fazla çalışmaları gerekiyor. Böylece hem kulüplerimizin hem de milli takımımızın kalitesi önümüzdeki dönemde yükselecektir.

 

Çağrı Sefa Şen >

 • daha önce Türk statüsünde oynamış Veli ,Erkan Zengin gibi oyuncuların artık yabancı statüsünde sayılması eksi yönü iken, 11 yabancı ile sahaya
  çıkılması dünya standartlarını yakalamamıza yardımcı olacaktır.Türk oyuncu fiyatları da dibe vurur diyebiliriz.

 

Emre Kahvecioğlu >

 • Doğru şekilde uygulanılırsa Türk futbolu için faydalı bir kural olacağını düşünüyorum. Yapılış şekli içime sinmese de akıllı transfer politikası izleyen takımlar diğer takımlardan sıyrılacaktır. Astronomik bedel biçilen ve yüksek maaş aldığı için Avrupa’ya gitmek istemeyen yerli futbolcuların da önü açılmış oldu.

 

Fatih Pulcu >

 • Yabanci kuralının cok yanlıs bir şekilde uygulandığını dusunuyorum. Birkac senedir kademeli olarak azaltılma politikası yürütülürken bir anda bu kadar ani şekilde kaldırılması sert oldu. Alt yapısı oluşturulmadan yapılan bu uygulama bir sürü problem ve sorun çıkaracaktır. (Finansal fair play gibi.) Kademeli sayıyı indirmeye çalışan ile aniden kaldıran TFF yönetimlerinin aynı oluşu. cok buyuk soru isaretlerini de beraberinde getiriyor.

 

Gökhan Sarıkaya >

 •  Alt yapı sistemleştirildiği takdirde bu kuralın faydalı olacağı kanaatindeyim. Eğer kulüpler, boşta olan her kaliteli futbolcuya imza attırıp alt yapıların yüzlerine bile bakmazlarsa ligimizin bir futbolcu çöplüğüne döneceğini düşünüyorum.

Hasan Taşkıran >

 • Her şeyden önce bu kuralın önümüzdeki sezondan önce başlaması yanlış. 2 ya da 3 sene sonranın planı olarak açıklanması lazımdı. Beşiktaş gibi şu an uygulanan yabancı kuralına uygun transfer yapan takımlar mağdur oldu. Bunun dışında Türk futbolcuların fiyatlarının düşmesi ve daha çok Türk futbolcunun Avrupa’da oynaması açısından olumlu. Gurbetçiler konusunda verilen kararın da doğru olduğunu düşünüyorum. Ancak bence 14 yabancı fazla. Anadolu takımları bu kadar yabancı futbolcu transfer edemeyecektir ya da etse bile genelde mantık ”ya tutarsa” şeklinde alınan Afrikalı futbolcular olacaktır ve bu takımlar arasındaki uçurumu arttıracaktır. Mali kriterler ise alınan kararlar itibariyle doğru gibi gözükse de ben 3 büyüklerin bunları bir şekilde kılıfına uyduracağını ve Anadolu takımlarının mağdur olacağını düşünüyorum. Genel olarak rekabet açısından olumsuz, endüstriyel futbol açısından ise olumlu bir karar diyebilirim.

 

İvan Kile >

 •  Süreç çok yanlış işlemiş olsa da alınan karar doğru. Federasyon bu süreci uzun vadeye yayabilir, 3 sene sonra bu kuralın hayata geçirileceğini duyurarak kulüplerin muhtemel yatırım politikalarının etkilenmemesini sağlayabilirdi. Sonuçya alınan bu karar, birçok yerli oyuncunun da yurt dışında imkan kovalaması anlamına da gelebilir.

 

Meriç Özkaya >

 • Türk futbolu adına çok olumlu bir adım. Türk futboluna rekabeti, kulüplere finansal kontrolü getirecek, ayrıca yerli futbolculara ödenen yüksek fiyat ve maaşlar son bulacak. Yakın zamanda Türk takımlarına Avrupa kupalarında başarı getirebilecek devrim niteliğinde bir karar.

 

Sargın Tekşal >

 • Ekonomik açıdan faydasını tartışmaya gerek yok. Kapalı ekonomiden açık ekonomiye dönüş yerli futbolcuların sadece TC pasaportlarıyla elde ettikleri şişmiş fiyatları engelleyecek ve global fiyatı neyse onu almasını sağlayacaktır. Kural sayesinde ilk 11’de ve ya ilk 18’de rekabet ortamına girmeden kendisine yer bulan Türk oyuncular bundan sonra formayı almak için kendilerini geliştirmek ve formayı hakettiklerini sahada ispatlamak zorundalar. Beni korkutan kısım ise bugüne kadar kulüplerimizin yabancı transferlerini belli bir plan dahilinde olmadan çoğunlukla menajer tavsiyesi ile yapmaları. Bu nedenle kalitesiz yabancıların da geleceğini unutmamak gerek. Yeni uygulamayla beraber en büyük farkı kadro planlaması ve scouting ağını iyi kuran takımlar yaratacak.