23-24 Sezonunda 20 Premier Lig Kulübü Köşe Vuruşlarını Nasıl Savunuyor? [Köşe Vuruşlarını Savunmanın Detaylı Analizi]

Bu makalede, 20 Premier Lig kulübünün köşe vuruşlarını nasıl savunduğu alfabetik sırayla analiz edilecektir. Analiz temel olarak bölgesel savunmacıların veya adam markajındaki savunmacıların sayısına, bölgesel yapının güçlü ve zayıf yönlerine, kısa kornere karşı savunmaya, çizgi kontrolüne ve kontra atakların yapısına odaklanmaktadır.

Ben bu yazıyı yazarken şu ana kadar ilk 12 lig maçı oynandı. Bu nedenle, eğer bu yazıyı sezonun ilerleyen bölümlerinde okuyorsanız, bundan sonra bazı değişiklikler olabilir. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Umarım bu makaleyi beğenirsiniz.

Arsenal

Arsenal köşe vuruşlarını 10 oyuncusunun tamamıyla savunur ve bunlardan dördü bölgesel savunmacıdır. Her bir bölge savunmacısının pozisyonu sadece içeri ya da dışarı atılan toplara göre değil aynı zamanda rakibin hedeflerine göre de değişir, bu nedenle bazen beşinci bölge savunmacısı yakın tarafta konumlanır. İlk olarak, aşağıdaki çizim içeri bükey atılan toplara karşı temel pozisyonları göstermektedir.

Temel olarak, Kai Havertz veya Gabriel Jesus birinci direğin önünde konumlanırken Ben White, Gabriel Magalhães ve William Saliba kale sahası çizgisinin etrafında yer alır. Declan Rice bazen yakın taraftaki White’ın rolünü üstleniyor. Bukayo Saka, Gabriel Martinelli, Jesus ya da Leandro Trossard gibi küçük hücum oyuncularından biri genellikle ceza sahası içinde uzak noktada kalırken, bir diğer hücum oyuncusu da ceza sahası dışında topun olduğu tarafta rakibi marke ediyor. Diğer dört oyuncu rakip hücum oyuncularını ceza sahası içinde marke ediyor, bu nedenle genellikle rakiplerden bir ya da ikisinin marke edilmemesine izin vermeleri gerekirken, Manchester United’a karşı White’ın birini marke etmesini sağlayarak beş hücum oyuncusunu da marke ettiler.

Aşağıdaki resim, dış bükey ortalara karşı temel pozisyonları göstermektedir.

Dışarı bükey gelen ortalara karşı, ön direğin önündeki oyuncu hariç üç bölge savunmacısı daha dışarıya doğru adım atar ve orta ve uzak bölge savunmacıları bazen kendilerini kale sahasının dışında bile konumlandırır. Ayrıca, rakip ceza sahasına altı hücum oyuncusu yerleştirdiğinde, ceza yayının arkasındaki bölge oyuncusu markaj yapacak birini bulur. Ancak bu durumda, ceza yayının etrafında oyuncu olmadığından, rakibin ikinci topu orada tutma olasılığı daha yüksek olacaktır. Nitekim Tottenham Hotspur karşısında, ofsayt nedeniyle iptal edilmiş olsa da, ikinci top rakip tarafından kazanıldı ve kale önünde ağlarla buluşan bir şut atabildi.

Arsenal sık sık bölge savunmacılarının pozisyonlarını rakip takımlara göre değiştiriyor. Analizlere göre rakibin ön direği hedef alacağı tahmin edildiğinde, ön alana ilave bir bölge savunmacısı yerleştiriyor ve bölge savunmacılarının pozisyonlarını kendi kalelerine doğru düşürüyorlar.

Aşağıdaki resim beşinci bölge defans oyuncusunun nasıl konumlandırılacağını göstermektedir.

Çoğunlukla Oleksandr Zinchenko ya da Eddie Nketiah bu rolü üstlendi. Fulham ya da Bournemouth’a karşı oynanan maçlarda bunun örnekleri görülebilir. Bournemouth karşısında Nketiah başarılı bir şekilde topu uzaklaştırdı ancak Arsenal, Fulham karşısında Zinchenko’nun yakın tarafa doğru gelen topu uzaklaştıramamasıyla beraberliği yakaladı.

Buna ek olarak, rakip oyuncu içeriye doğru savrularak yakın direğe doğru ilerlediğinde, bölge savunmacıları hafifçe kendi kalelerine doğru yaklaşırlar.

İçeri bükey açılan ortalara karşı, yakın direk savunmacısı White genellikle Havertz’in üzerinden gelen topu temizlemek için ilk direğin önünde Havertz ile aynı seviyeye yaklaşıyor. İngiltere Lig kupasında West Ham’a karşı Havertz’in üzerinden gelen topu uzaklaştırmaya çalışırken kendi kalesine gol atmıştı ve bu onların zayıf yönlerinden biri. Birinci direğin önündeki bölgesel savunma oyuncusu kendisini birinci direğin birkaç metre uzağında konumlandırıyor ve ayrıca 6 pas kenarına doğru koşan rakibi takip etme eğiliminde, bu nedenle top kolayca kafasının üzerinden birinci direğe doğru gönderiliyor. Dahası, kaleci Aaron Ramsdale ilk direğe doğru gönderilen topa neredeyse hiç yetişemiyor ve David Raya da yakın tarafa doğru adım atmıyor. Yeteneklerine ek olarak, rakip kalecinin hareketini sık sık engelliyor, bu yüzden Arsenal için ilk direk bölgesini savunmak zor.

Rakiplerin kale önündeki boşluğa nasıl sızdığına bağlı olarak markaj şekli de değişir. Rakipler ceza sahasına yayıldığında her savunma oyuncusu rakibini sıkı bir şekilde marke eder, ancak bunu önlemek için kendilerini daha yakın konumlandırırlarsa, Arsenal’in savunma oyuncuları ceza sahasının ortasında aralarındaki mesafeyi korur ve her hücum oyuncusunu her hedefe doğru yayılmaya başladıktan sonra marke etmeye çalışırlar.

Bu örnekte olduğu gibi, rakipleri tek tek marke etmek zor olduğunda, kimi marke edeceklerine değil, her bir rakibi nerede marke etmeye başlayacaklarına karar verirler, bu nedenle rakipler her bir savunma oyuncusu için alana girdikten sonra her bir rakibi marke ederler. Ancak, yüksek hız ve güçle kaleye doğru sızan rakibi durdurmak neredeyse imkansızdır. Bu nedenle, bu tür bir durumda, doğrudan hedefe koşmalarını önlemek için sadece temas kurmaya odaklanırlar.

Aşağıdaki resimde kısa bir köşeyle nasıl başa çıkılacağı gösterilmektedir.

Kısa bir korner kullanmak için topa doğru gelen rakip markajcı tarafından marke edilir ve kale önündeki bölgesel savunma oyuncusu da 2’ye 2 yapmak için öne çıkar. Üçüncü rakip pas almaya çalıştığında, ceza yayının arkasındaki bölgesel defans oyuncusu, rakibin orta yapmasını engellemek amacıyla aşırı yüklenmelerini etkisiz hale getirmek için pozisyonunu terk eder.

Kısa bir korner kullanıldıktan ya da rakip ceza sahası dışında ikinci bir top kazandıktan sonra, özellikle bölge savunmacıları hızla çizgiyi ileri iterler. Temel olarak, topa sahip olan rakip arkadan oynayabilecek hale gelene kadar çizgiyi ileri itmeye devam ederler ve her oyuncu orijinal mevkisini geri kazanmaya çalışır.

Arsenal ikinci bir top kazanabilirse, kanat oyuncuları ve forvet kontra atak yapmak için topla üst üste oynar, ancak arkada boşluğa oynamak yerine ayağa oynama eğilimindeler. Bu nedenle, çoğu durumda top rakip tarafından kesiliyor ve köşe vuruşunu savunup hücuma geçtikten sonra rakibin son üçte birlik alanına neredeyse hiç ilerleyemiyorlar. Buna ek olarak, kaleci topu yakaladıktan sonra hızlı bir şekilde dağıtır, ancak çoğunlukla topu fırlatarak kanattaki yedek oyunculardan birine doğru gönderir.

Arsenal’in karakteristik özelliği oyun şeklini maçtan maça değiştirmesi. Her ne kadar ön direk bölgesi zayıflıkları olsa da, uzun ve güçlü bölgesel beklerle tehlikeli bölgeyi etkili bir şekilde işgal ediyorlar ve genel denge oldukça iyi. Ek olarak, daha önce de belirtildiği gibi, rakibin rutinlerini ayarlamak için şekillerini veya markaj türlerini değiştiriyorlar, bu da bize analiz ve hazırlık ile oyunun bu alanına ne kadar odaklandıklarını hissettiriyor.

Aston Villa

Aston Villa köşe vuruşlarını çoğunlukla 10 dış saha oyuncusunun tamamını ceza sahası içinde tutarak savunurken Luton Town karşısında yarı saha çizgisi etrafında iki oyuncu yüksekte kaldı ancak bu sadece o maça özel bir plan. Bölgesel savunma oyuncularının sayısı üç ila altı arasındadır. İlk olarak, aşağıdaki çizim minimum sayı olan üç bölge savunmacısı ile dış atışlara karşı nasıl savunma yapılacağını göstermektedir.

Topa sahip olan bek ya da Leon Bailey ilk direğin etrafında konumlanır, Ollie Watkins yakın tarafta yer alır ve Ezri Konsa ya da Diego Carlos gibi stoperlerden biri de ortada yer alır. Watkins köşe vuruşlarını savunmada son derece önemlidir çünkü yakın direğe doğru gelen topları en çok o süpürür. Ona ek olarak, merkezi bölge savunucusu ve kaleci Emiliano Martínez ortaya doğru gelen toplarla başa çıkmak için agresif bir şekilde ileri çıkabilir ve hatta Martínez atağı kesmek için topu yakalayabilir.

Topun bulunduğu taraftaki ceza sahası dışındaki rakip Moussa Diaby tarafından marke edilirken diğer oyuncular da ceza sahası içindeki rakipleri marke ediyor. Ceza yayının etrafında hiç oyuncuları yok, bu nedenle rakibin orada ikinci bir top kazanma olasılığı oldukça yüksek. Aslında ikinci top rakip tarafından kazanıldı ve Villa Liverpool karşısında golü yedi. Ancak Liverpool maçından sonra beklerden biri bazen D’nin etrafında kalıyor, bu yüzden düzenlerini biraz değiştirdikleri düşünülüyor.

İkinci olarak, içeri bükey ortalara karşı düzen tartışılacaktır. Topun doğrudan birinci direğe doğru gönderilmesi beklenebilir, bu nedenle Watkins pozisyonunu birinci direğin yanına bırakır ve başka bir oyuncu da Watkins’in dışa dönüşe karşı savunma yaptığı yakın tarafa yerleştirilir. Bu kez, aşağıdaki çizim maksimum bölge savunucusu sayısı olan altı bölge savunucusu ile kurulumu göstermektedir.

Şekilde de görüldüğü gibi, Nicolò Zaniolo’nun yakın tarafta, Boubacar Kamara ve Pau Torres’in ortada ve Konsa’nın da uzak tarafta olması gibi bir eğilimleri var. Ancak daha fazla rakibi marke etmek istediklerinde Torres ya da Zoniolo’ya genellikle adam markajı görevi veriliyor. Buna ek olarak, eğer rakip kısa bir korner kullanmayacaksa, rakibi ceza sahası dışında marke eden Diaby genellikle pozisyonunu bırakır ve kale sahasının önünde yakın taraftaki boşluğun etrafında savunma yapar.

Daha önce de tartışıldığı gibi, bölgesel savunmacıların sayısında bir farklılık vardır, ancak öncelikli olarak yakın tarafı savunma eğilimindedirler. Watkins’in pozisyonu ortaların içe yada dışa bükey olmasına bağlıdır ve dış bükey ortalara karşı ilk direk tarafından pozisyonunu getirdiğinde, savunduğu alanı kapatmak için başka bir savunmacı eklenecektir. Yakın taraftaki yoğun savunma yapısı onların temelini oluşturuyor ve bölgesel ve adam markajlı savunmacıların sayısını ayarlıyorlar. Elbette, Villa rakipleri marke eden savunma oyuncularının sayısını artırırsa, bölgesel savunma oyuncularının kaplayabileceği alan azalacaktır. Öte yandan, bölgesel savunma oyuncularının sayısının artması, rakip yedek hücum oyuncularının sayısının da artması anlamına geliyor. Esneklikleri sayesinde sahip oldukları ikilem budur.

Kısa bir kornere karşı genellikle sadece iki oyuncuyla savunma yapmaya çalışırlar. Topun bulunduğu taraftaki ceza sahası dışındaki rakip Diaby tarafından marke ediliyor ve rakibin kısa bir korner kullanması muhtemel olduğunda, ilk direğin önündeki bek oyuncu 6 pasın dışında pozisyon alarak buna hazır oluyor. Ancak üçüncü savunmacının geniş bir alanı savunmak için dışarı çıkmasına neredeyse hiç izin vermiyorlar, bu nedenle rakip topun olduğu taraftaki üçüncü oyuncuyu bulabilirse, bu açıkça rakibin sayısal avantajı haline geliyor.

Resimde Legia Varşova’nın Konferans Liginde oynadığı rutin oyun gösterilmektedir. Aşırı yükten faydalanmaya ve ceza sahasına oynamaya çalıştılar ancak ara pasın kalitesinin yetersizliği nedeniyle başarısız oldular. Ancak bu, Aston Villa’ya karşı geniş alanda 3’e 2 aşırı yüklemeden en iyi şekilde nasıl yararlanılacağının en iyi örneklerinden biri.

Kısa bir korner oynandıktan ya da rakip ceza sahası dışında ikinci bir top kazandıktan sonra çizgilerini ileri itmekte çok hızlılar. Ofsayta düşmek için çizgiyi mümkün olduğunca ilerde kurmaya odaklanıyorlar ancak arkadan gelen bir ortaya tepki veremeyecek kadar buna odaklanıyorlar ve genellikle geri çekilmeyi geciktiriyorlar. Bu bariz bir zayıflık ama tabii ki ödülü de büyük. Aslında şu ana kadar her benzer atağı başarılı bir şekilde ofsayta düşürebildiler, bu yüzden iyi çalıştığını söylemek doğru olur.

Kaleci topu yakaladıktan sonra hızlı bir şekilde dağıtmakta zorlanıyor, ancak ceza sahası dışında ikinci bir top kazandıktan sonra Diaby’yi arkadan koşarak kontra atak oynamak için kullanma seçenekleri var. Ancak ona neredeyse hiç destek yok, bu yüzden kontra atağı kendi başına çözmesi ve bitirmesi gerekiyor.

Aston Villa’nın özelliği, yakın tarafta sağlam bir yapıya sahip olan bölgesel ve adam markajlı savunma oyuncularının sayısının esnekliğidir. Kısa bir korneri iki oyuncuyla savunmak ya da çizgiyi mümkün olduğunca yükseğe kurmaya odaklanmak gibi aşırı yaklaşımları bazen rakip tarafından istismar edilebiliyor ancak bu, felsefelerine ne kadar inandıklarının bir kanıtı.

Bournemouth

Bournemouth köşe vuruşlarını 10 dış saha oyuncusunun tamamı ceza sahasında olacak şekilde savunur ve bunlardan üçü bölge savunmacısıdır. Aşağıdaki resimde, içe atılan toplara karşı temel pozisyonlar gösterilmektedir.

Dominic Solanke ve Philip Billing sırasıyla birinci direğin önündeki ve uzak taraftaki boşluğu bölge savunmacıları olarak savunur. Marcos Senesi, Illia Zabarnyi ya da Chris Mepham’dan biri orta alandaki boşluğu savunuyor.

Rakibin topun etrafında iki oyuncusu varsa ve kısa bir korner kullanacaksa, topa en yakın rakibin markajcısı topun etrafında konumlanır ve genellikle ceza sahası içindeki rakibi marke eden savunma oyuncularından biri ceza sahası dışında top tarafındaki rakibi marke etmek için ceza sahası içinde yükseğe hareket eder.

Dışarıdan gelen toplara karşı, yakın ve uzak bölge savunmacıları 6-yard ceza sahası çizgisi etrafında öne çıkarlar. Yakın bölge savunmacısı Solanke genellikle topu iyi uzaklaştırır, ancak orta ve uzak bölge savunmacıları bazen topun geldiği yeri yanlış değerlendirerek topu uzaklaştıramazlar ve bu da rakibin topa kafa vurmasını sağlar. Dahası, bölge savunmacıları topun kafalarının üzerinden geçtiğini düşündükleri anda kaleyi korumak için geri çekilme eğilimindeler, bu da bölge savunmacılarının diğer takımlara kıyasla topu neredeyse hiç temizleyememesinin nedenlerinden biri. Kaleci Neto, kale önünde agresif bir şekilde ileri çıkarak topu yakalamak yerine genellikle yumruklayarak uzaklaştırıyor.

Kısa bir kornere karşı, genellikle kanatta iki oyuncuyla savunma yapıyorlar ve rakip ceza sahasının önündeki boşluğa oynarsa, uzak bölge savunmacısı Billing genellikle üçüncü savunmacı olarak topla ilgilenmek için atlıyor.

Kısa bir korner oynanması muhtemel olduğunda, Billing hızlı bir şekilde hazır olabilmek için bazen normalden daha ileride pozisyon alıyor. Ancak, örneğin son dakikada öne geçtikleri için sadece kaleyi savunmaya odaklanmak istiyorlarsa, Billing olmadan sadece iki savunmacıyla kısa bir korneri savunmaya çalışırlar ve bir ortayı engellemek yerine ceza sahasına girmelerini engellemeye odaklanırlar.

Diğer oyuncular pek hızlı adım atmıyor, ancak hattı korumaya odaklanarak dikkatlice çizgiyi ileri itiyorlar. Bu nedenle rakip ceza sahası önünde Billing’in etrafında yatay oynadığında, topla buluşan rakip rahatça şut çekebiliyor ve Manchester City bu şekilde gol atıyor. Aşağıdaki resim bunun örneğini göstermektedir.

Kısa bir korner oynandıktan sonra olduğu gibi, top ceza sahasının dışına çıktıktan sonra kaleyi savunmak öncelikleri olduğundan savunma hattını hızlı bir şekilde ileri çekmezler. Buna ek olarak, ceza yayı bölgesi etrafında bölgesel savunmacılar olmadığı için ikinci bir top rakip tarafından kazanılabilir. Aslında Burnley bu sezon bu şekilde gol attı.

Kaleci topu yakaladıktan sonra yan voleyle arkaya oynamaya çalışır. Ancak amaç hızlı bir şekilde kontra atak yapmak değil, Solanke’nin topu tutarak ileriye doğru ilerlemesini sağlamak. Bu nedenle, Solanke’nin daha ileri hareketlenmesine zaman tanımak için genellikle birkaç saniye bekler.

Bournemouth ofsayta düşmek ya da hızlı kontra atak yapmak yerine kaleyi savunmaya öncelik veriyor. Köşe vuruşlarını savunma konusunda sağlam bir yaklaşımları var ve bu Bournemouth’un karakteristik özelliği.

Brentford

Brentford köşe vuruşlarını 10 dış saha oyuncusunun tamamı ceza sahasında olacak şekilde savunur ve bunların dördü bölge savunmacılarıdır. Aşağıdaki resimde içe kat eden vuruşlara karşı temel pozisyonlar gösterilmektedir.

Dört bölge savunmacısı genellikle Christian Nørgaard, Ethan Pinnock, Nathan Collins ve Kristoffer Ajer yakın direkten uzak direğe doğru konumlanır. Daha sonra Bryan Mbeumo topun olduğu tarafta ceza sahası dışındaki rakibi, diğer beş oyuncu da rakip hücum oyuncularını marke eder. Ancak rakibin ceza sahasında beşten fazla hücum oyuncusu olması durumunda, Brentford’un bunlardan birinin markajsız kalmasına izin vermesi gerekir. Bu durumda, genellikle zonal yapı içinde kalecinin etrafındaki rakipleri marke etmemeye karar verirler. Rakibin ceza sahası içinde sadece beş hücum oyuncusu olsa bile, bunlardan biri kalecinin etrafındaysa, savunma oyuncularından biri onu marke etmez ve bunun yerine ceza yayının etrafındaki boşluğu yönetmek için ceza sahasında daha yukarıda kalır. Vitaly Janelt veya Frank Oneyka genellikle bu rolü oynar. Aşağıdaki resimde dış kanada karşı bir örnek gösterilmektedir ve savunma oyuncularından biri ceza sahası içinde daha yukarıda kalmaktadır.

Şekilde görüldüğü gibi, kale sahasındaki rakip oyuncular marke edilmemiş. Buna ek olarak, dış bükey ortalara karşı dört bölge savunucusu daha öne çıkar ve uzak ve orta bölge savunucuları genellikle kendilerini 6 pasın dışında konumlandırır. Ancak bu bir zayıflık olabilir çünkü arka direğin önündeki boşluğu kimse savunmaz ve rakip topu yakın tarafa atıp uzak tarafa sektirerek bu bölgeyi hedef alabilir. Bu düzene karşı Brentford, arka direğin önünde topa dokunan rakibi çizgiyi daha ileri koyarak ofsayta düşürmeyi hedefliyor. Yukarıdaki resimde de görebileceğiniz gibi, bölge savunmacıları, bölge yapısı içindeki rakiplerin markajsız kalmasına izin vererek çizgiyi daha ileride ayarlıyor. Bu, kaleci Mark Flekken’in kale önünde geniş bir alanı savunma yeteneği sayesinde mümkün oluyor. Top kalenin önündeki boşluğa doğru gönderildiğinde topu yumruklayarak uzaklaştırma eğiliminde ve bu alanı tek başına savunabiliyor, bu da yüksek çizgiyi belirlemeyi mümkün kılıyor.

Rakip kısa bir korner kullandığında, Mbeumo ceza sahasının kenarında, Nørgaard ilk direğin önünde ve rakibi marke eden savunma oyuncularından biri hızla ceza sahasının dışına çıkarak topun olduğu tarafta 3’e 3’lük bir alan yaratıyor.

İlk direği geçen rakip Nørgaard tarafından marke ediliyor ve kısa bir korner kullanılmadan önce bile hareketi takip ediyor. Kısa kornerlere karşı son derece agresifler ve bazen rakip kısa kornerden sonra ceza sahasına orta yapmadan önce topu geri kazanıyorlar.

Kısa bir korner oynandıktan ya da top ceza sahası dışına çıktıktan sonra hızla çizgiye kadar ilerliyor ve topun etrafında agresif bir şekilde baskı yapıyorlar. Agresiflik açısından ligin en iyilerinden denebilir. Topu geri oynandıktan sonra rakip kaleciye doğru bile pres yapıyorlar. Ancak bu durum bazen sahadaki şeklin genişlemesine neden oluyor. Hücum oyuncuları topu rakip kaleciye kadar kovalıyor ancak savunma oyuncuları bazen topu takip edemiyor ve bu da hücum oyuncuları ile son çizgi arasında büyük bir boşluk oluşmasına neden oluyor. Rakip hücum oyuncuları topu kazandıktan sonra hala ileride kalırlarsa, Brentford’un zayıf yönlerinden biri olan arka hattına karşı aşırı yüklenme olabilir.

Özellikle Mbeumo tarafından ikinci bir top kazanıldıktan sonra agresif bir şekilde kontratak oynamaya çalışıyorlar. Eğer Mbeumo topu ileriye taşıyabilirse, iki ya da üç oyuncu onunla gelerek ileriye doğru pas yolları açıyor ve bu da kontra atağı daha tehlikeli ve daha hızlı hale getiriyor.

Brentford’un köşe vuruşlarını savunmasını tanımlayacak tek kelime agresifliktir. Agresif bir şekilde savunma çizgisini yüksek tutuyorlar, kısa bir korner kullanıldıktan ya da rakip ceza sahası dışında ikinci bir top kazandıktan sonra agresif bir şekilde topa basıyorlar ve agresif bir şekilde kontratak oynuyorlar. Köşe vuruşu savunmasına yönelik bu hücum yaklaşımı Brentford’un karakteristik özelliğidir

Brighton & Hove Albion

Brighton & Hove Albion köşe vuruşlarını 10 dış saha oyuncusunun tamamını ceza sahası içinde tutarak savunur ve bunlardan dördü 6-yard ceza sahası etrafındaki bölge savunucularıdır ve biri de ceza yayı etrafındaki boşluğu bölgesel olarak savunur. Bölgesel yapı içindeki rakipleri markajsız bırakma eğilimindedirler ve 6-yard ceza sahası dışından dalan rakipleri marke etmeye odaklanırlar. Aşağıdaki resim, içeri atılan toplara karşı temel pozisyonları göstermektedir.

Altı pas içindeki bölge savunmacıları çoğunlukla Lewis Dunk veya Jan Paul van Hecke, Adam Webster gibi stoperler ve João Pedro, Evan Ferguson veya Danny Welbeck gibi uzun forvetler arasından seçilir. Bu listeden yeterli oyuncu olmaması durumunda, Joël Veltman, Solly March, James Milner veya Carlos Baleba’dan biri veya ikisi bölgesel yapıyı doldurmak için seçilir. Bölge savunmacıları tek bir maçta bile sık sık yer değiştirir, ancak stoperler orta ve uzak tarafı, forvetlerden biri de yakın tarafı savunur, ancak Veltman veya March bazen yakın tarafta pozisyon alır.

Rakibin ceza sahası içinde topa doğru dalarak hücum eden çok fazla oyuncusu olmadığı durumlarda, diğer rakipleri bölgesel yapı içinde bırakma ve bunun yerine ceza sahası dışındaki rakipleri marke etme eğilimindedirler. Bu durumda, ceza sahası dışındaki rakipleri sıkı bir şekilde marke etmezler ancak hem rakipleri hem de alanı yönetmek için kendilerini ceza sahası ile 6 pas çizgisi arasında konumlandırırlar. Aşağıdaki resimde dış bükey ortaya karşı örnek gösterilmektedir.

Dışarı bükey gelen ortalara karşı, kale önündeki bölgesel savunma oyuncuları daha ileri çıkar. Buna ek olarak, daha önce de belirtildiği gibi, rakipleri ceza sahası dışında kontrol eden oyuncular kendilerini ceza sahası ile 6 pas çizgisi arasında konumlandırır, bu da ceza sahası içine gelen topları savunmalarını ve ikinci toplara tepki vermelerini ve ceza sahası dışındaki rakiplere daha hızlı baskı yapmalarını sağlar.

Kale önündeki bölge savunmacıları uzun boylu ve güçlü stoperler ya da forvetlerdir, bu nedenle topu temizleme becerileri çok iyidir. Özellikle Dunk, topu agresif bir şekilde uzaklaştırmak için sık sık öne çıkar ve bu, bölge savunmacılarının en önemli becerilerinden biridir. Kaleciler Jason Steele ve Bart Verbruggen çok geniş bir alanı savunabiliyor ve topu sadece yumruklayarak uzaklaştırmakla kalmıyor, aynı zamanda rakip hücum köşe vuruşunu bitirmek için yakalayabiliyorlar.

Adam markajının özelliği, rakibi çoğunlukla sıkı bir şekilde marke etmeleridir, ancak perdeleme yapan ve kullanan rakiplere karşı, ana hedefin markajcısı genellikle perdeyi atlar ve topa rakipten daha önce ulaşmayı veya topla buluşulan yerde temas kurmayı amaçlar. Bu da defans oyuncusunun topa doğru koşarken markajcının uzaklaşmasına izin vermesi anlamına gelir ki bu da bazen rakibin herhangi bir baskı olmadan topa tamamen kafa vurabileceği bir duruma yol açar. Bu nedenle, birçok rakip topu Dunk’ın kafasının üzerinden geçirerek bir perdeleme kullanmaya ve uzak tarafı kullanmaya çalışır.

Kısa bir kornere karşı, rakip topun etrafında zaten iki oyuncuya sahipken, rakibi marke eden savunma oyuncusu topa baskı yapmaya hazır olmak için ceza sahasının dikey çizgisine yakın konumlanır. Ardından, kısa bir korner kullanılır kullanılmaz, yayın etrafındaki bölgesel savunma oyuncusu 2’ye 2 oluşturmak için top tarafına gelir.

Kısa bir korneri çoğunlukla bu iki oyuncuyla savunurlar ve rakip üçüncü oyuncuyu kullanırsa, topa en yakın savunmacılardan biri 3’e 3 yapmak için öne çıkar. Ancak bu oyuncu genellikle ceza sahası içinde kalarak diğer iki savunma oyuncusunun arkasındaki boşluğu kapatmaya ve koruma savunucusu olarak rakibin ceza sahasına girmesini engellemeye odaklanır.

Kısa bir korner kullanıldıktan ya da top ceza sahası dışına çıktıktan sonra Dunk’ın liderliğinde hızla çizgiye doğru ilerliyorlar. Çizgiyi geçtikten sonra arkalarındaki boşluğu savunmada gerçekten çok iyiler, geri çekilmeye hazırlar ve kaleci arkadan gelen bir ortayla başa çıkmak için öne çıkıyor.

Bir köşe vuruşunu savunduktan sonra neredeyse hiç kontratak yapmıyorlar. Kaleci topu yakalayabilse bile, topu genellikle açık kanatlardan birine atarak dağıtıyor. Kanat oyuncularından biri ikinci bir top kazandığında, topu tek başına ileriye taşımaya çalışıyor ancak bu organize bir kontra atak değil, bu yüzden genellikle topu atak içinde kaybediyor.

Brighton sağlam bölge yapısı ve kalecisinin yeteneği sayesinde ceza sahası içinde birçok oyuncuyu daha ileride tutabiliyor. Şimdiye kadar kontra atak oynadıktan sonra şans yaratamadılar, bu yüzden bu bölüm iyi organize edilirse, topu ileriye taşıyabilecek çok sayıda iyi kanat oyuncusuna sahip oldukları için bu oyunu da güçlü oynayabilirler.

Burnley

Burnley köşe vuruşlarını 10 dış saha oyuncusunun tamamı ceza sahasında olacak şekilde savunur ve bunların beşi bölgesel savunmacıdır. Aşağıdaki çizim, dış bükey ortalara karşı temel pozisyonları göstermektedir.

Genel olarak, ilk direk Sander Berge veya Josh Brownhill gibi defansif orta saha oyuncularından biri veya bek Charlie Taylor tarafından savunulurken, yakın ve orta alan Ameen Al-Dakhil, Dara O’Shea veya Jordan Beyer gibi stoperler ve ilk direği savunmayan defansif orta saha oyuncusu tarafından savunulur. Lyle Foster ya da Zeki Amdouni gibi forvet oyuncuları uzak bölgeyi savunurken Mike Trésor ya da Luca Koleosho gibi kanat oyuncuları da ceza sahası dışındaki rakibi marke ediyor.

Rakipleri marke eden savunma oyuncuları çoğunlukla onları sıkı bir şekilde marke eder, ancak genellikle her bir markajcıyı değiştirirler. Özellikle her bir hücum oyuncusunun pozisyonunu değiştiren rakiplere karşı, her bir markajcı da değiştirirler veya rakiplerin gücünü azaltmak için sadece temas kurarlar.

Yakın direğin savunulması açısından, yakın bölge savunucusu 6 pasın kenarındaki alanı savunur ve ilk direğin önündeki bölge savunucusu genellikle yakın bölge savunucusunun bıraktığı alanı kapatmak için öne çıkar. Bu nedenle, bazı rakipler yakın bölge savunmacısını yakın direğe doğru koşarak dışarı çekmeye ve yakın tarafta boşluk yaratmak için birinci direğin önündeki bölge savunmacısını engellemeye çalışır.

Rakip ceza sahası içine çok sayıda hücum oyuncusu yerleştirdiğinde, bu oyuncuları neredeyse hiç marke edemezler ve artık marke edecek hücum oyuncusu kalmayan adam markajlı savunmacılar 6 pasın önündeki boşluğu savunurlar. Bu durumda Conner Roberts ya da Vitinho gibi bek oyuncuları altıncı bölge savunmacısı olarak yakın taraftaki boşluğu savunur.

Şekilde görüldüğü gibi, kale sahasındaki rakipler markajsız ve kaleci James Trafford’un bununla başa çıkması gerekiyor. Ancak şu ana kadar bunu iyi yönetebildiği şüpheli. Arsenal’den Saliba ile girdiği hava düellosunu kaybedip gol yemesi bunun tipik bir örneğiydi ancak etrafında rakipler varsa topu uzaklaştırmakta çoğu zaman başarısız oluyor. Dolayısıyla bu yaklaşım bireysel yetenekten ziyade teknik direktörün ya da duran top antrenörünün felsefesine dayanıyor olabilir.

Kısa bir kornerde, yakın taraftaki veya ilk direğin önündeki bölge savunmacılarından biri 2’ye 2 yapmak için adım atar. Üçüncü savunma oyuncusu adam markajındaki savunma oyuncularından biri olacaktır.

Burnley’e karşı birçok takım ilk direkten koşan oyuncuya kısa bir korner atmayı dener. Daha önce de belirtildiği gibi, bu hareket yakın bölge savunmacısını dışarı çekmek için etkili olabilir, ancak bu oyuncuyu sadece bir yem olarak değil, kısa bir korner başlatmak için kullanmak da mümkündür. Bu nedenle Burnley’e karşı bu tür kısa kornerler bazı takımlar tarafından oldukça sık kullanılır.

Kısa bir korner oynandıktan ya da top ceza sahası dışından uzaklaştırıldıktan sonra, bölge savunmacılarının önderliğinde savunma çizgisini ileri doğru iterler ve adam markajındaki savunmacılar pozisyonlarını geri almak için dışarı çıkarlar. Ceza yayının etrafında savunma oyuncusu yoktur, bu nedenle rakip genellikle o civarda ikinci bir top kazanır, ancak topa sahip olan rakip, hızlı bir şekilde çıkan bazı adam markaj savunmacıları tarafından kısa sürede kontrol edilecektir. Ayrıca, çoğunlukla topu uzaklaştırmaya odaklanırlar ve neredeyse hiç kontra atak oynamaya çalışmazlar.

Burnley mevcut alanı azaltmak için çizgiyi yükseğe kurarak inisiyatif alıyor gibi görünüyor ve bu yüzden kale sahası içinde hiçbir rakibi marke etmiyorlar. Ancak Trafford bu alanla tek başına başa çıkamayacağı için bu bariz bir risk. Bu nedenle, bireysel yetenekler göz önüne alındığında bu yaklaşım onlar için en iyi yapı gibi görünmüyor.

Chelsea

Chelsea köşe vuruşlarını 10 dış saha oyuncusunun tamamıyla savunur ve temelde dördü bölgesel savunmacıdır, ancak bölgesel savunmacıların sayısı maçtan maça değişir. Aşağıdaki resimde, iç bükey toplara karşı temel pozisyonlar gösterilmektedir.

Bölgesel savunmacılar çoğunlukla birinci direğin önünde Nicolas Jackson, yakın tarafta Cole Palmer veya Raheem Sterling gibi kanat oyuncuları ve bunların arasında Thiago Silva’dır. Bunlara ek olarak, Conor Gallagher gibi bir bölgesel savunmacı daha bazen kale sahası ön çizgisi ile uzak direk arasında durur.

Jackson ve Silva gibi güçlü bölgesel savunmacılar sayesinde yakın taraf çok iyi korunuyor ancak uzak taraf genellikle açık çünkü bazen bölgesel savunmacılar yok ya da Gallagher gibi ek bir bölgesel savunmacı olsa bile ortaya yakın kalabiliyor. Bu nedenle birçok rakip uzak direği kullanmaya çalışıyor. Nitekim West Ham’a karşı yenen gol de uzak tarafa doğru yapılan ortalardan geldi.

Rakibin kısa korner oynama ihtimali olmadığında, rakibi ceza sahası dışında topun olduğu tarafta marke eden oyuncu, kale sahasının önündeki alanı bölgesel olarak savunmak için pozisyonunu derinleştirir. Aşağıdaki resimde, rakibin kısa korner oynama ihtimali olmadığında dışa salınıma karşı pozisyon örneklerinden biri gösterilmektedir.

Yukarıdaki resimde de görebileceğiniz gibi, ceza sahası dışındaki rakipler kendilerini orta kulvarda konumlandırdıklarında ve kısa bir korner alma ihtimalleri olmadığında, ilave bir oyuncu yakın direkteki boşluğu bölgesel olarak savunabilir. Ancak bu savunma oyuncusu bazen geri çekilmek yerine yayın etrafındaki boşluğu savunmak için ceza sahasının içinde yüksekte kalır.

Kısa bir kornerde, ceza sahası dışında topun olduğu tarafta rakibi marke eden oyuncu ve yakın bölge defans oyuncusu topla ilgilenir. Temel olarak kısa korneri iki oyuncuyla savunmaya çalışırlar, ancak gerekirse adam markajı yapan defans oyuncularından biri üçüncü defans oyuncusu olur.

Temel olarak, iki savunma oyuncusuyla kısa bir kornerle başa çıkmaya çalışırlar, ancak rakibin üçüncü oyuncuyu kullanması durumunda, adam markajındaki savunma oyuncularından biri üçüncü oyuncu pas atıldıktan sonra 3’e 3 yapmak için alana yaklaşır.

Kısa bir korner kullanıldıktan ya da top ceza sahası dışına çıktıktan sonra, hızlı bir şekilde savunma çizgisini ielri itmeye çalışıyorlar, ancak bazen tereddüt ediyorlar ya da adam markajındaki savunmacılardan bazıları bölge savunmacıları tarafından belirlenen çizginin gerisinde kalıyor ve bu da ofsayt yapılmasını zorlaştırıyor. Man City karşısında yenilen gol, ikinci top rakip tarafından kazanıldıktan sonra çizginin dağılmasından kaynaklandı. Adam markajı yapan savunma oyuncularından biri Silva kadar yükseğe çıkamadı ve Manuel Akanji’yi de sıkı marke edemedi. Eğer çizgi iyi organize edilmiş olsaydı, ofsayt olurdu.

Kaleci topu yakaladıktan sonra etrafında boş bir oyuncu bulur ve kontra atak oynamak için topu hızla oyuna sokar. Robert Sánchez geniş bir alanı savunabilir ve aynı zamanda topu yakalayabilir, böylece birçok durumda bir kontratak başlatabilir. Ana hücum oyuncuları yakın tarafta savunma yapan kanat oyuncusu ve ilk direğin önünde savunma yapan Jackson. Her iki oyuncu da topu ileriye taşıyabilir ve Chelsea bireysel yetenekleri sayesinde birkaç oyuncuyla rakibin son üçte birlik bölümüne ilerleyebilir.

Chelsea’nin özelliği yakın taraftaki sağlam yapısı. Bu sayede birkaç hücum oyuncusuyla hızlı bir şekilde kontra atağa çıkabiliyorlar ve bu da güçlü yanlarından biri ancak çizgi kontrolünün geliştirilmesi gerekiyor. Silva gibi bölgesel savunmacılar hızlı bir şekilde ilerlemek istiyor ancak kale sahası içinde rakibi marke eden bazı adam markajlı savunmacılar genellikle gecikiyor ve bu da savunma çizgisi bozuluyor.

Crystal Palace

Crystal Palace köşe vuruşlarını 10 dış saha oyuncusunun tamamı ceza sahasında olacak şekilde savunuyor ve bunlardan ikisi bölge savunmacısı. Bu ortodoks bir adam markajı düzenidir. Aşağıdaki çizim, dıştan bükey ortalara karşı temel pozisyonları göstermektedir.

İki bölgesel savunma oyuncusu ilk direğin önünde ve ortada konuşlandırılır. Temel olarak, forvet Odsonne Édouard veya kanat oyuncusu Jordan Ayew birinci direğin önünde konumlanırken, orta saha Joachim Andersen veya forvet Jean-Philippe Mateta orta alandaki boşluğu bölgesel olarak savunur. Özellikle Édouard ve Andersen topu uzaklaştırmak için agresif bir şekilde hücum edebilirler, bu nedenle sadece iki bölge savunucusu olmasına rağmen ilk direğin etrafındaki ve ortadaki boşluğu etkili bir şekilde savunabilirler. Bunlara ek olarak, kaleci Sam Johnstone da topu sık sık yumruklayarak uzaklaştırabiliyor, bu da onlar için bir avantaj.

Öte yandan, yakın ve uzak tarafta bölgesel savunmacılar yoktur, bu nedenle markajcıları kaybetmeyi başarabilirlerse rakip için alan vardır. Adam markajındaki savunmacılar, sıkı markaj yaparak her markajcıya karşı fiziksel temas kurmaya odaklanır. Yakın tarafa doğru yapılan ortalar birinci bölge savunmacısı Édouard tarafından dışarı çıkılarak temizlenebilir ancak uzak tarafa doğru yapılan ortalarla başa çıkmaları zordur çünkü bölge savunmacıları yoktur ve adam markajındaki savunmacılar vücut açılarını değiştirmek zorunda kalacaktır. Bu nedenle, adam markajındaki savunmacılar topu uzaklaştırmaya çalışmaz, özellikle top uzak tarafa doğru gönderildiğinde rakiplerini çok sıkı bir şekilde engellemeye odaklanır.

İki bölgesel defans oyuncusu ve sekiz adam markajı yapan defans oyuncusu, oyun kurucu hariç dokuz rakibin tamamını marke edemezler. Ancak bu genellikle bir sorun teşkil etmez çünkü hücum eden takım genellikle riskleri yönetmek için dokuz oyuncudan birini yarı saha çizgisinin etrafında bırakır, böylece sekiz savunma oyuncusu ceza sahası içinde ve çevresinde sekiz hücum oyuncusunu da marke edebilir. Bu daha önce de olağan bir durumdu ancak bazı takımlar bu yedek oyuncuyu daha agresif bir şekilde kullanabilir. Aşağıdaki resim bunun örneklerinden birini göstermektedir.

Ceza sahası dışındaki marke edilmemiş oyuncunun uzak direkteki boşluğa sızdığı model, bu tür ortodoks adam markajı düzenine karşı oldukça etkilidir. Aynı zamanda, ceza sahası içindeki hücum oyuncularından biri ceza sahası dışındaki ikinci topu kontrol etmek için geri çekilir. Bu sadece Crystal Palace’a karşı değil, tüm adam markajı düzenlerine karşı etkilidir.

Adam markajı düzeninin bir diğer özelliği de ceza sahası dışındaki rakiplerin çoğunu marke edebilmeleridir. Daha fazla bölgesel savunmacı ile, ceza sahası dışındaki bu rakipler genellikle marke edilmez, bu nedenle ceza sahasının kenarına doğru ikinci toplar genellikle hücum eden takım için avantajlıdır. Ancak Crystal Palace gibi adam markajlı bir düzende, ceza sahası dışındaki ikinci toplara daha hızlı tepki vermek mümkündür. Öte yandan rakip, ceza sahası dışındaki hücum oyuncularını marke eden bu savunma oyuncularını bilinçli olarak ceza sahası kenarından uzaklaştırabilir.

Bu şekilde, savunma oyuncularını sahanın köşesine sürüklemek mümkündür, bu da hücum takımının yay çevresindeki ikinci topları korumasını kolaylaştırır. Ceza sahasının üstündeki iki savunma oyuncusu hızlı bir şekilde karşı atak başlatabilir, ancak ceza sahasının köşesinden bu zor olacaktır.

Kısa bir kornere karşı genellikle iki savunmacıyla savunma yapıyorlar ve üçüncü savunmacıyı zorlukla dışarı çıkarıyorlar.

Kısa bir korner oynandıktan ya da top ceza sahası dışına çıktıktan sonra adam markajına devam eder ve çizgiyi dikkatlice ileri alırlar. Topla buluşan rakip ceza sahasına orta yapmak için hazır olduğunda daha derine inmeye başlıyorlar. Kaleci topu yakaladıktan sonra bile neredeyse hiç kontra atak düşünmüyorlar ve pozisyonları düzeltmeye öncelik veriyorlar.

Crystal Palace, köşe vuruşlarını ortodoks adam markajı düzeniyle savunan takımlardan biridir. Bu nedenle savunmanın kalitesi büyük ölçüde bireysel adam markajı kalitesine bağlıdır. Crystal Palace örneğinde, iki bölge savunmacısı ve kaleci geniş alanları savunabilir, bu da adam markajı düzenini daha iyi hale getirir. Ancak, uzak direk bölgesel savunmacılar olmadığından, bu alanın adam markajı yapan savunmacılar tarafından iyi savunulması ve rakibin bu alanı kullanmasını engellemesi gerekir.

Everton

Everton köşe vuruşlarını 10 dış saha oyuncusunun tamamıyla savunur ve bunların beşi bölge savunmacılarıdır. Aşağıdaki resimde, iç bükey toplara karşı temel pozisyonlar gösterilmektedir.

Birinci ve arka direğin önünde, her iki tarafın bekleri bölgesel savunmacılar olarak savunma yaparlar ve genellikle Ashley Young, Dwight McNeil veya Nathan Patterson’dır. Top oyuna girdikten sonra kaleyi koruma eğilimindedirler ve top kaleden uzaklaştırıldıktan sonra öne çıkmaya başlarlar.

Dominic Calvert-Lewin, James Tarkowski ve Amadou Onana 6 pas çizgisinde yakın taraftan uzak tarafa doğru bölge savunmacıları olarak pozisyon alırlar. Topu uzaklaştırma yetenekleri genel olarak harika ancak bu üç oyuncu arasındaki boşluklar istismar edilebilir ve bazı takımlar Calvert-Lewin’i pozisyonundan uzaklaştırmaya ve yakın ve orta bölge savunmacıları arasındaki boşluğu kullanmaya çalışabilir. Aslında Luton Town, yakın ve orta bölge savunmacıları arasında, orta bölge savunmacısı Tarkowski’yi engelleyerek etkili bir oyuncu bulabilir. Ancak temelde uzun boylu olan Calvert-Lewin ya da geniş alan savunması yapabilen Tarkowski topu birçok kez uzaklaştırabilir.

Dört adam markajlı savunma oyuncusu rakibin ana hedef hücum oyuncularını marke eder, bu nedenle bazen rakibi bölge yapısı içinde marke ederler, bazen de etmezler.

Kısa bir kornerde, ilk direğin önündeki bölgesel savunma oyuncusu hızla dışarı çıkar.

Şekilde gösterildiği gibi, birinci bölge defans oyuncusu genellikle kısa kornere hazır olmak için kale çizgisinin yanında ceza sahasının kenarında pozisyon alır. Temel olarak, kısa bir korneri sadece iki oyuncuyla savunurlar ve üçüncü defans oyuncusu topun yanına ya çok az gelir ya da çok geç kalır. Arsenal’e karşı atılan gol kısa bir kornerden geldi ve aslında dört ya da beş hücum oyuncusu topun yanında yer aldı ancak sonunda kanattaki 2’ye 3 sayısal dezavantajdan rakip yararlandı.

Kısa bir korner kullanıldıktan ya da top ceza sahası dışına çıktıktan sonra savunma hızla çizgiye doğru ilerlerler. Her iki direğin önündeki bölgesel savunmacılar, kaleyi koruduktan sonra diğer bölgesel savunmacıları yakalamak için koşarlar. Kontra ataklar kaleci Jordan Pickford topu yakaladıktan sonra yapılır. Topa vurmak ya da yakalamak için pek adım atmaz ama kale sahası içinde topu yakalayabilir. Topu kaleci aldıktan sonra çabuk bir oyuncu bulmaya çalışıyor ve topu eliyle ya da yan voleyle ileri bölgeye aktarıyor.

Everton’ın özelliği her direğin önüne bir bölge savunmacısı yerleştirmesidir. Birçok takımda arka direğin önünde bir bölge savunmacısı bulunmaz, ancak Everton her iki direğin önündeki bölge savunmacılarına da kaleyi koruma görevi veriyor. Bu da kaleyi korumanın en önemli öncelik olduğunu gösteriyor.

Fulham

Fulham köşe vuruşlarını 10 dış saha oyuncusunun tamamıyla savunur ve bunların dokuzu bölge savunmacılarıdır. Yedi bölge savunmacısı 6 pası savunurken diğer ikisi bölge yapısının önündeki alanı savunur ve her bir savunmacının bölgesine girdiklerinde rakipleri marke eder. Aşağıdaki resimde içe kavis toplara karşı temel pozisyonlar gösterilmektedir.

İlk direkten kale sahasına dikey olarak sıralanmış üç savunma oyuncusu, ortada iki savunma oyuncusu, uzak tarafta bir savunma oyuncusu ve yakın taraftaki üç savunma oyuncusunun önündeki alanı koruyan bir başka savunma oyuncusu vardır. Bunlara ek olarak, zonal yapının önünde iki zonal defans oyuncusu vardır ve görevleri esas olarak kale alanına doğru sızma yapan rakiplere karşı temas sağlamaktır. Rakibin hedefi uzak taraftaysa, bu iki savunma oyuncusu kendilerini uzak tarafta konumlandırır.

Yakın tarafta Antonee Robinson, Timothy Castagne veya Kenny Tete gibi bekler ve defansif orta saha oyuncusu João Palhinha bölgesel savunmacılardır. Harry Wilson genellikle üç bölgesel savunmacının önünde pozisyon alır. Tim Ream, Calvin Bassey ya da Issa Diop gibi stoperler orta sahayı savunurken forvet Raúl Jiménez ya da Carlos Vinícius uzak tarafı bölgesel olarak savunur. Ceza sahası dışında topla buluşan rakibi çoğunlukla Willian marke ederken Andreas Pereira ve Alex Iwobi gibi orta saha oyuncuları 6 pasın önündeki alanı savunur.

Bölgesel yapının özelliği, kale sahasının etrafında çok sayıda savunma oyuncusunun bulunması ve bu nedenle etraflarındaki savunmanın sağlam olmasıdır. Ancak rakip, 6 pasın önündeki bölgesel savunmacıları engelleyerek bölgesel yapıdan uzaktaki boşlukta topa kafa vurabilir. Sadece ortada değil, arka direkte de rakip, uzak bölge savunmacısını bloke ederek topu serbest bir şekilde geri gönderebilir. Dolayısıyla kale sahası ön çizgisi ya da kale önü gibi en tehlikeli bölgeleri savunabildiklerini ancak bölgesel yapıdan uzak alanı iyi savunamadıklarını söylemek mümkün.

Bunu önlemek için Fulham, birinci direğin önündeki bölge savunmacısı Robinson’ın hızlı bir şekilde öne çıkmasını ve kale önündeki rakibi ofsayta düşürmesini sağlayarak çizgiyi daha yükseğe kurdu.

Buna ek olarak, bölge yapısının önündeki iki bölge savunucusu genellikle rakiplere karşı sadece temas kurar, ancak kendi bölgelerinde topa kafa vurmaya çalışırlarsa, rakipleri sırtlarından sıkıca engellerler.

Dışarıya kavisli toplara karşı bölge savunmacıları kendilerini daha ileride konumlandırır. Rakibin kısa bir korner kullanmaya çalışması durumunda, yakın bölge savunmacılarının önünde yer alan Wilson veya ortadaki iki bölge savunmacısından biri kısa bir kornere hazır olmak için topa yaklaşır.

Kısa bir kornerde, top tarafındaki iki oyuncuya ek olarak, yakın bölge defans oyuncusu 3’e 3 yapmak için üçüncü defans oyuncusu olur. Temel olarak, kısa korneri bölgesel olarak savunurlar.

İkinci savunma oyuncusu ceza sahasının kenarında rakibe baskı yapar yapmaz, en geniş savunma oyuncusu ceza sahasına oynamak için boşluğu kapatmak üzere içeri girer. Rakibi dışarıda oynamaya zorlamaya çalışırlar ancak Brighton 4’e 3 aşırı yüklenme yaratabilir ve ceza sahasına girebilir.

Kısa bir korner oynandıktan ya da top ceza sahası dışına çıktıktan sonra, hızlı bir şekilde çizgiye kadar ilerlerler ve rakipleri marke etmek yerine çizgiyi kontrol etmeye odaklanırlar. Kaleci topu yakaladıktan sonra bazen topu hızlıca topu eliyle oyuna sokuyor ama neredeyse hiç uzun top atmıyor. Willian topu ileriye taşıyabiliyor ancak rakipler geriye döner dönmez genellikle geriye oynuyor.

Fulham’ın yaklaşımı tamamen alan savunması. Kalenin önündeki alanı bölgesel olarak işgal ediyorlar ve aynı zamanda çizgiyi çok iyi kontrol ediyorlar. Savunma yapmadıkları yerler belli olduğu için rakipler o boşluğu hedef alabiliyor. Ancak çizgiyi hızlı bir şekilde ileri taşıyarak bu zayıflığı kapatabiliyorlar ve iyi çalışıyorlar.

Liverpool

Liverpool defend corner kicks with all 10 outfield players in the box and nine of them are zonal defenders. Six zonal defenders occupy the 6-yard box, other two defenders stand in front of the zonal structure and Mohamed Salah remains high in the box. The illustration below shows the basic positions against in-swing deliveries.

Liverpool köşe vuruşlarını 10 dış saha oyuncusunun tamamı ceza sahasında olacak şekilde savunur ve bunların dokuzu bölge savunmacılarıdır. Altı bölge savunmacısı 6-yard ceza sahasını işgal eder, diğer iki savunmacı bölge yapısının önünde durur ve Mohamed Salah ceza sahasında yüksekte kalır. Aşağıdaki resimde içe kat eden toplara karşı temel pozisyonlar gösterilmektedir.

İlk direğin önündeki bölge savunucusu, ortadaki bölge savunucularından biri ve topun olduğu tarafta ceza sahası dışında rakibi marke eden oyuncu üç orta saha oyuncusundan oluşur. Her orta saha oyuncusu tüm bu rolleri oynayabilir ve bu durum takımın maç seçimine bağlıdır. Andrew Robertson ya da Konstantinos Tsimikas gibi sol bek yakın bölge savunmacılarının önünde yer alırken Trent Alexander-Arnold ya da Joe Gomez gibi sağ bek uzak bölgeyi savunur. Bazen Dominik Szoboszlai uzak tarafı savunurken Alexander-Arnold bölgesel yapının önündeki boşluğu savunur, bu da her iki rolün değişebileceği anlamına gelir. Yakın taraftaki ve ortadaki üç bölge savunucusu genellikle Darwin Núñez, Cody Gakpo veya Diogo Jota gibi forvet oyuncuları ve Virgil van Dijk, Joël Matip veya Ibrahima Konaté gibi çift stoperlerden oluşuyor. Orta saha oyuncularından biri ve sol kanat oyuncusu kale sahasının önündeki iki bölgesel savunmacıdır. Kaleci Alisson Becker topu yumruklayarak uzaklaştırabilir veya 6 pasın içinde yakalayabilir.

Temelde tehlikeli bölgeleri etkili bir şekilde işgal ediyorlar, ancak yakın direkteki alanın açık olması ve uzak direk savunucusu Alexander-Arnold sıklıkla hedef alınıyor.

Kale sahasının kenarındaki savunma oyuncusu genellikle yakın tarafa doğru koşan rakibi takip eder ve bıraktığı boşluk ilk direğin önündeki ya da kale sahası ön çizgisindeki bölgesel savunma oyuncusu tarafından savunulmalıdır. Ancak, yakın taraftaki bölgesel savunma oyuncusu engellenirse veya ilk direğin önündeki oldukça küçük bölgesel savunma oyuncusu hava düellosunu kaybederse, rakip yakın tarafa top sektirme fırsatı yaratabilir. Buna ek olarak, uzak bölge savunucusu Alexander-Arnold hava düellolarını sıklıkla kaybettiği ya da kolayca engellendiği için rakip uzak bölgeyi hedef alabilir.

Kısa bir kornerde Salah hızla topun yanına gelerek 2’ye 2 pozisyon yaratır ve üçüncü savunma oyuncusu ilk direğin önündeki sol bek olur. Aşağıdaki çizim kısa bir kornerle nasıl başa çıkılacağını gösteriyor.

Temel olarak, kısa bir korneri iki savunma oyuncusuyla savunurlar ve gerekirse üçüncü savunma oyuncusu dışarı çıkar. Kısa bir korner kullanılır kullanılmaz ya da top ceza sahası dışına çıkar çıkmaz hızla savunma çizgisini öne çekerler. Ancak orta saha ve hücum oyuncuları genellikle pozisyonlarını çok erken geri almaya çalışırlar ve bu da arka hatla aralarında bir boşluk yaratabilir. Chelsea’ye karşı oynadıkları açılış maçında, ikinci topun rakip tarafından kazanılmasının ardından yapılan orta ile golü kalelerinde gördüler, bu top ilk başta karşılandı ancak ikinci top savunma oyuncuları ile diğerleri arasındaki boşluktan ötürü yine rakip tarafından kazanıldı.

Ancak top karşıladıktan sonra öne çıkmaya odaklanmaları Liverpool’a birçok şans yaratıyor. Topu yüksek ve uzun bir şekilde savunma arkasına atarak bir tür kaos yaratmaya çalışırlar ve rakip kaleye doğru koşarak bununla başa çıkmak zorunda kalır. Top karşılanır karşılanmaz, Salah ve diğer hücum oyuncuları ikinci topu kovalar ve Liverpool için elverişli bir geçiş durumu yaratır.

Kontra atakların ana hücum oyuncuları Salah ve ceza sahası dışında topun olduğu tarafta rakibi marke eden defans oyuncusudur. Ancak, top karşılanır karşılanmaz, 6 pasın önündeki iki bölgesel savunma oyuncusu topla buluşan oyuncuyla örtüşür ve diğer oyuncular da atağı önde karşılamaya çalışır. Genellikle her kulvarı etkili bir şekilde konumlanarak kontra atağa çıkarlar, bu da hem sağa hem de sola oynama seçenekleri sağlar. Kaleci topu attığında ya da her iki taraftaki beklerden birine kısa bir pas attığında, topla buluşan bek topu hızla ileriye aktarır.

Liverpool’un en büyük gücü köşe vuruşunu savunduktan sonra yaptığı kontratak. Yüksek ve uzun toplar bir rugby vuruşuna benziyor ve rakip oyuncuların arkasında kaos yaratıyorlar. Klopp’un öğrencileri geçiş hücumlarındaki en iyi takımlardan ve genellikle kontra atak oynamak için ikinci topu kazanıyorlar. Gol atmak için köşe vuruşunu savunurlar.

Luton Town

Luton Town köşe vuruşlarını 10 dış saha oyuncusunun tamamıyla savunur ve temelde dördü bölgesel savunmacıdır. Bir adam markaj savunmacısı daha eklemek istediklerinde ya da rakibin topun etrafında iki oyuncusu olduğunda, kale sahasının etrafında üç bölge savunmacısı olacaktır. Aşağıdaki resimde dış kavis toplara karşı temel pozisyonlar gösterilmektedir.

Alfie Doughty ya da Issa Kaboré gibi kanat bekleri kale sahasının kenarında yakın tarafta durur ve forvet Carlton Morris kalenin önündeki boşluğu savunur. Yakın ve uzak bölge savunucuları genellikle Jacob Brown veya Chiedozie Ogbene gibi kanat oyuncuları ya da defansif orta saha oyuncusu Ross Barkley’dir. Ceza sahası dışında topun olduğu taraftaki rakip Kaboré, Tahith Chong ya da Andros Townsend’den biri tarafından marke edilir.

Bölge yapısının dışından topa doğru koşu yapan rakipleri marke etmeye öncelik verirler, bu nedenle beşten fazla hücum oyuncusu varsa, kale sahası önündeki rakibi marke etmeden bırakma eğilimindedirler. Ya da kale sahasının kenarındaki bölge savunmacısı bazen ek adam markajı yapan savunmacı olur.

Marke edilmemiş rakip ilk direği geçerek kısa bir korner almaya çalıştığında veya topun etrafında iki rakip olduğunda, 6 pasın kenarındaki bölgesel savunma oyuncusu rakibi marke etmek için pozisyonunu terk eder. Bu nedenle rakip, bu bölgesel savunma oyuncusunu uzaklaştırdıktan sonra yakın direğe hücum etmeyi planlayabilir.

Adam markajı yapan savunmacıların görevi, bu tür bir alana sızan rakibi savunmaktır. Ancak rakip hücum oyuncularını sıkı markajı önlemek için birbirlerine yakın konuşlandırdığında genellikle rakibin serbest kalmasına izin verirler, bu da yakın taraftaki topu baskıdan uzaklaştırmalarını sağlar. Öte yandan, merkeze doğru yapılan ortalara karşı, orta saha defans oyuncusu Morris topu uzaklaştırabilir veya kaleci Thomas Kaminski de topu yumruklayarak uzaklaştırabilir.

Kısa bir kornerde, 6 pasın kenarındaki yakın direk savunmacısı topun etrafında 2’ye 2 bir alan yaratmak için hamle yapar. Üçüncü oyuncu ya adam markajındaki defans oyuncularından biri ya da yakın direk defans oyuncusu yaklaşarak marke etmiş olacaktır.

Rakip ceza sahası çevresinde oynamaya çalıştığında, adam markajındaki savunma oyuncularından biri dışarı çıkacak ve rakip ceza sahasına girmeye çalıştığında, yakın direk alan savunma oyuncusu üçüncü savunma oyuncusu olarak savunma yapacaktır.

Kısa bir korner oynandıktan ya da top ceza sahası dışına çıktıktan sonra dikkatlice savunma çizgisini ileriye çekerler. Pozisyonları düzeltmekten ziyade çizgide kalmaya odaklanırlar. Bu nedenle ikinci atağı derin savunma bloğuyla savunmaları gerekiyor ki Manchester United’a karşı yedikleri golde olduğu gibi bazı şanssız anlar yaşanabiliyor. Prensipleri temelde her markajcıyı marke etmek, ancak ilk top uzaklaştırıldıktan sonra rakipleri marke etmeye devam etmek zor. Aslında, ikinci ataktan gelen bir ortanın ardından birçok durumda rakibin serbestçe kafa vurmasına izin veriyorlar.

Köşe vuruşlarını savunduktan sonra kontra ataklar açısından, ceza sahasında bir defans oyuncusu daha ileride kaldığında, kontra atak oynayabilir ve Liverpool’a karşı olduğu gibi gol atabilirler.

Adam markajı yapan savunma oyuncuları genellikle rakiplerini ceza sahası içinde marke etmeye öncelik verirler, ancak bazen rakiplerden birinin marke edilmemesine izin vererek birini ceza sahası içinde daha ileri noktada tutarlar. Bu durumda, ceza sahası dışındaki rakipleri marke eden ceza sahası içindeki iki savunma oyuncusu topu uzaklaştırdıktan sonra bir karşı atağa liderlik edebilir.

Luton’un yakın, uzak ve orta sahadaki boşluğu marke eden üç bölgesel savunmacısı var. Dengeli ancak her bir bölge savunmacısının yönetmesi gereken alan oldukça büyük. Ayrıca, adam markajı yapan savunma oyuncuları genellikle markajcılarını kaybeder ve topa serbestçe kafa vurmalarına izin verir. Ancak orta bölge savunmacısı Morris büyük bir alanı savunabilir ve çoğu topu uzaklaştırabilir. Bir diğer zayıflık ise ikinci topları savunmak. Topu karşıladıktan sonra derinde kalıyorlar ve rakiplerini ilk hücumlarda olduğu kadar sıkı marke edemiyorlar. Prensipleri adam markajı olduğu için gol yemelerinin sebebi oyuncu kalitesine bağlanabilir. Bu her şey değil ama köşe vuruşunu savunma kalitelerini kesinlikle etkiliyor.

Manchester City

Manchester City köşe vuruşlarını 10 dış saha oyuncusunun tamamıyla savunur ve bunların dokuzu bölgesel savunmacıdır. Altı bölgesel defans oyuncusu 6 pası savunur ve diğer üç defans oyuncusu kale sahası ön çizgisinin önündeki boşlukta durur ve her defans oyuncusunun bölgesine giren rakipleri marke eder. Aşağıdaki resimde içe kavis gelen toplara karşı temel pozisyonlar gösterilmektedir.

Julián Álvarez veya Mateo Kovačić birinci direğin önündeki bölge savunucusu, Rodri yakın bölge savunucusu ile birinci direk bölge savunucusu arasında duruyor ve Erling Haaland yakın direği savunuyor. Rúben Dias, Manuel Akanji, Nathan Aké ya da John Stones gibi stoperler orta alan savunmacılarıdır ve uzak tarafı çoğunlukla Joško Gvardiol savunur. Bu bölgesel yapının önünde Kyle Walker ve iki kanat oyuncusu, her bir savunma oyuncusunun alanına giren rakipleri marke etmek için hazır bekliyor. Ceza sahası dışında topun olduğu taraftaki rakip Phil Foden gibi kısa bir hücum oyuncusu tarafından marke ediliyor.

Merkezdeki ya da uzak taraftaki boşluk uzun ve güçlü stoperler ve kaleci Ederson tarafından savunuluyor ancak yakın taraftaki boşluk Fulham ya da Chelsea’ye karşı oradan gol yedikleri için zayıf yönleri. Temel olarak, yakın taraftaki boşluk Álvarez veya Kovačić, Rodri ve Haaland gibi bölge savunmacıları tarafından savunuluyor ve yakın tarafa doğru gelen topu karşılamak için öne çıkıyorlar. Ancak Fulham ya da Chelsea gibi rakipler bu bölgesel savunmacıları bloke ederek bu bölgeyi hedef alıyor. Dahası, ilk bölge savunmacısı genellikle topa ulaşmayı kaleci için geciktirir, böylece rakip yakın taraftaki boşluğu kullanabilir.

Buna ek olarak, kale sahası önündeki üç bölgesel savunma oyuncusu, sadece hedef alanda topa kafa vurmaya çalışan rakipleri marke eder, bu nedenle yakın tarafa doğru koşan rakibi neredeyse hiç takip etmezler, bu da herhangi bir baskıdan uzakta topa kafa vurmasını mümkün kılar.

Kısa bir kornerde, ilk direk bölge savunucusu ve kale sahası ön çizgisinin önündeki üç bölge savunucusundan biri 3’e 3 yapmak için dışarı çıkar.

İlk direk alan savunucusu genellikle ikinci savunmacı olur ve bölge yapısının önündeki üç bölge savunucusundan biri üçüncü rakibi savunur. Kısa bir korner kullanıldıktan sonra yan adımlarla çizgiyi kontrol ederler ancak top ceza sahası dışına çıktıktan sonra hızla savunma hattını ileriye çekerler. Köşe vuruşunu savunduktan sonra neredeyse hiç kontratak oynamazlar ve kaleci topu yakaladıktan sonra hızlı bir şekilde dağıtır ve pozisyonlarıno alarak rakip yarı sahaya güvenli bir şekilde ilerler.

Manchester City daha önce de yakın direk bölgesinden benzer goller yemişti ve bu durum yakında düzelecektir. Bununla birlikte, bazen dört stoperle oynayabildikleri için, orta alandaki bölgesel savunmayı sağlamlaştırıyor ve bu onlar için bariz bir avantaj.

Manchester United

Manchester United köşe vuruşlarını 10 dış saha oyuncusunun tamamı ceza sahası içindeyken savunur, bunlardan beşi bölgesel savunmacıdır ve genellikle ceza sahası içinde daha ileride bir bölgesel savunmacı bulunur. Aşağıdaki çizim, içe kavis toplara karşı temel pozisyonları göstermektedir.

Bruno Fernandes yakın direkteki boşluğu savunur ve Scott McTominay ya da Marcus Rashford ilk direğin önünde durur. Merkezde Victor Lindelöf, Harry Maguire, Jonny Evans ya da Raphaël Varane gibi iki stoper ya da defansif orta saha oyuncusu Casemiro alanı savunur. Diogo Dalot veya Aaron Wan-Bissaka gibi bekler arka direğin önündeki boşluğu savunur. Top tarafındaki ceza sahası dışındaki rakip Alejandro Garnacho ya da Antony tarafından marke edilir ve Christian Eriksen ya da Sofyan Amrabat bölge savunucusu olarak ceza sahası içinde ön çizgiye yakın kalır. Ancak topun olduğu tarafta ceza sahası dışında rakip yoksa ya da ceza sahası içinde daha fazla rakibi marke etmeye öncelik veriyorlarsa, yayın etrafında bölgesel savunma oyuncusu olmayacaktır.

Dışarı kavisli toplara karşı, kale sahası içindeki bölgesel savunma oyuncuları öne çıkar.

Bu tür bir durumda, Fernandes pozisyonunu neredeyse hiç değiştirmese de birinci ve arka direğin önünde bölgesel savunmacıların ki aynı kalmaz. Bölge savunmacıları dışarıdan gelen toplara karşı kendilerini daha ileri konumlandırıyor ancak kaleci André Onana genellikle kale çizgisinde kalıyor ve bazen topu arka direk bölgesine doğru sektirseler de topu almak için neredeyse hiç adım atmıyor.

Bölgesel savunmanın özelliği, her iki direğin önündeki bölgesel savunmacıların top oyuna girdikten sonra genellikle kaleyi korumak için geri çekilmeleri ve merkezi bölgesel savunmacıların topu temizlemek için agresif bir şekilde öne çıkmalarıdır. Bu nedenle, rakipler merkezi bölge savunmacılarından kaçınmak için genellikle yakın ve uzak direkteki boşluğu hedef alırlar. Yakın direk açısından, özellikle topa sahip olan merkez bölge savunmacısı engellendiğinde, Fernandes’in topu karşılamak için öne çıkması gerekir ancak diğer bölge savunmacıları kadar iyi değildir. Uzak direğin önündeki bölge buradaki savunmacısı tarafından korunmalıdır, ancak o genellikle kaleyi savunmaya öncelik verir, bu nedenle özellikle top içeri kavisli geldiğinde boş alan vardır.

Kısa bir kornerde Fernandes ikinci defans oyuncusu olurken, adam markajındaki defans oyuncularından biri de üçüncü defans oyuncusu oluyor.

Kısa bir korner oynandıktan sonra, çizgiyi birlikte kontrol etmeleri mümkündür, ancak top karşılandıktan sonra, her iki direğin önündeki bölgesel savunmacılar genellikle gecikir çünkü ilk pastan sonra kaleyi savunmak için pozisyonlarını bırakırlar.

Köşe vuruşunu savunduktan sonra yapılan kontratakta Garnacho ya da Rashford ilk direkten koşarak bireysel yetenekleri sayesinde topu ileriye taşıyor. Kaleci topu yakaladıktan sonra, zor da olsa, hızlı oynamak yerine arkadaşlarının pozisyon almalarına öncelik veriyor.

Manchester United’ın karakteristik özelliği hibrit bölgesel yapıdır. Merkezdeki bölgesel savunmacılar agresif bir şekilde topu uzaklaştırmaya çalışırken, her iki direğin önündeki alan savunmacılar kaleyi koruma eğilimindedir. Amaç, topu orta alandaki tehlikeli bölgelere doğru uzaklaştırmak ancak yakın ve uzak direk gibi daha az tehlikeli bölgelerden gelen şutları savunmaya odaklanmak olacaktır.

Newcastle United

Newcastle United köşe vuruşlarını 10 dış saha oyuncusunun tamamıyla savunuyor ve bunların üçü bölge savunmacısı. Ancak Bournemouth, Arsenal ya da Chelsea’ye karşı oynadıkları son maçlarda dört bölge savunmacısıyla savunma yaptılar. Aşağıdaki çizim, içe kavis toplara karşı temel pozisyonları göstermektedir.

Temel olarak, diğer oyuncular rakipleri marke ederken ilk direğin önünde, yakın tarafta ve merkezde alan savunmacılar vardır. Miguel Almirón, Elliot Anderson ya da Jacob Murphy gibi kanat oyuncularından biri birinci direğin önünde durur, Joelinton ya da Alexander Isak gibi forvet ya da Sean Longstaff gibi orta saha oyuncusu yakın taraftaki boşluğu savunur ve Jamaal Lascelles ya da Dan Burn gibi uzun boylu savunmacılardan biri merkez bölge savunmacısı olur. Anthony Gordon genellikle ceza sahası dışındaki rakibi topun olduğu tarafta marke ederken, diğer altı oyuncu da ceza sahası içindeki rakipleri marke eder.

Altı adam markajlı defans oyuncusu ceza sahası içindeki rakipleri sıkı bir şekilde marke eder, ancak ceza sahası içinde sadece beş rakip varsa veya kalecinin etrafındaki rakibi görmezden gelirlerse, başka bir adam markajlı defans oyuncusu yay bölgesinin etrafındaki alanı savunmak için ceza sahasının önünde kalır. Rakibi kale sahası içinde mi yoksa kalecinin etrafında mı marke edecekleri oyuna göre değişiyor, bu yüzden sadece ceza sahasındaki ana rakip hücumcuları marke etmeye çalışıyorlar gibi görünüyor. Kaleci Nick Pope çoğunlukla topu yumruklayarak uzaklaştırıyor ve neredeyse hiç tutmaya çalışmıyor.

Üç bölge savunmacısıyla savunma yaparken, uzak tarafta bölge savunmacısı bulunmadığından, rakip sık sık uzak tarafı hedef aldı ve Wolves, golcü oyuncunun markajcısıyla girdiği düelloyu kazanmasının ardından uzak direğe doğru gönderilen topla gol attı. Bu sonucun ardından Newcastle, Wolves maçının ardından bir sonraki maçtan itibaren uzak direkteki bir bölge savunmacısı daha yerleştirmeye karar verdi.

Uzak direkte genellikle Burn olan ilave bölge savunmacısı sayesinde, rakip topa kafa vurmadan önce uzak direğe doğru gönderilen topu karşılamak kolay olacaktır. Newcastle köşe vuruşlarını savunurken bölgesel savunmacıların sayısına odaklanmaya devam etmekte fayda var.

Kısa bir kornerde, ilk direğin önündeki alan savunma oyuncusu ikinci savunma oyuncusu olur ve adam markajındaki savunma oyuncularından biri üçüncü savunma oyuncusu olur.

Kısa bir korner oynandıktan veya top ceza sahası dışına çıktıktan sonra savunma çizgisini dikkatlice kontrol ederler. İlk direğin önündeki bölgesel defans oyuncusu, pas verildikten sonra adım atmak yerine genellikle kaleyi koruduğundan, çizgiyi hızlı bir şekilde ileri çekemezler. Ayrıca, çizgiyi kontrol etmek yerine rakipleri marke etmeye devam ederler, bu nedenle bazen çizgi düz değildir ve bazı boşluklar vardır.

İkinci topu kazandıktan sonra, topla oynayan oyuncuyla bağlantıda olan bir takım arkadaşı bulmak için ileriye doğru oynayarak topu hızlı bir şekilde ilerletmeye çalışırlar. Topun olduğu tarafta ceza sahası dışında rakibi marke eden oyuncu genellikle ikinci topu kazanır ve ilk direğin önündeki bölgesel defans oyuncusu ve adam markajındaki savunmacılar onunla birlikte hızla atağa kalkar.

Newcastle’ın çok sayıda uzun boylu savunmacısı var ve stoperler rakipleri marke ederken bile topu uzaklaştırabiliyor. Ancak Wolves maçına kadar uzak direk boştu ve birçok kez hedef alındı. Şimdi dört bölgeli savunmacıya geçtiler, bakalım bunu devam ettirebilecekler mi?

Nottingham Forest

Nottingham Forest köşe vuruşlarını, ikisi bölge savunmacısı olmak üzere 10 dış saha oyuncusunun tamamıyla savunur. Ancak West Ham, Luton Town ya da Sheffield United gibi maçlarda bazen üç bölge savunmacısı ile savunma yaparlar. Aşağıdaki çizim, içe kavisli toplara karşı temel pozisyonları göstermektedir.

Merkezde ve birinci direğin önünde iki bölgesel savunmacıları var. İlk direkte Morgan Gibbs-White ya da Serge Aurier boşluğu savunurken Taiwo Awoniyi ortada duruyor. Bu oyuncuların pozisyonları rakibin hedefine ya da içeri ya da dışarı yönlü orta olmasına göre biraz değişir. İlk direğin önündeki bölge savunucusu kale çizgisinden birkaç adım daha yukarıda durabilir ve merkez bölge savunucusu bazen tam ortada değil, uzak veya yakın tarafa daha yakın konumlanır. Ceza sahası dışındaki rakipler Anthony Elanga ve Gibbs-White tarafından marke edilir. Temelde ceza sahası içinde daha ileride konumlanırlar ancak bazen bölgesel savunmacılar olarak gelen topları savunabilmek için pozisyonlarını derine çekerler. Ancak bölgesel savunmacıların savunabileceği alan geniş değil ve adam markajındaki savunmacılar sık sık markajcılarını kaçırıyor. West Ham karşısında yenilen iki gol, köşe vuruşlarının kötü savunulduğunu gösteriyor.

Kısa bir kornere karşı, ilk direğin önündeki bölge savunmacısını topun yanına getirerek 2’ye 2 yaparlar. Öncelikleri rakibin orta yapmasını engellemek değildir, bu nedenle rakip üçüncü bir oyuncu kullansa bile sadece iki oyuncuyla bu işi halletmeye çalışırlar. Ancak, 3’e 3 yapıp yapmadıkları ya da yapamadıkları kesin değildir.(Yeterli örnekleme sağlanamadığı için)

Örneğin, yukarıdaki resimde gösterilen durumda olduğu gibi, rakiplerden birini ceza sahası dışında marke etmek zordur, bu nedenle 1’e 2’lik bir sayısal dezavantaj durumu vardır. Eğer herhangi bir bölgesel savunma oyuncusu varsa, belirli bir bölgede sayısal dezavantaj durumu kaçınılmazdır. Bu nedenle, kısa bir kornerden sonra topa sıkı bir şekilde baskı yapmalarını zorlaştırır.

Kısa bir korner oynandıktan ya da top ceza sahası dışına çıktıktan sonra çizgiyi zorluyorlar ve her rakibi marke etmeye devam ediyorlar. Buna ek olarak, ilk direğin önündeki bölgesel defans oyuncusu top oyuna girdikten sonra genellikle kaleyi kapatır, bu nedenle hızlı bir şekilde ileri çıkamaz. Çoğu savunma oyuncusu rakiplerini marke ettiğinden, savunma çizgisi düz değildir ve son çizgide bazı boşluklar vardır.

Kaleci topu yakaladıktan ya da ikinci bir top kazandıktan sonra kontra atak oynamak ve Arsenal ve Manchester United’a karşı gol attıkları gibi tehlikeli geçiş hücumları onların güçlü yönü. Odysseas Vlachodimos, Matt Turner’a kıyasla topu yumruklayarak uzaklaştırma eğiliminde, ancak her ikisi de topu yakaladıktan sonra kontra atak oynamak için topu hızlı bir şekilde elle oyuna sokuyor veya uzun degaj kullanıyor. Uzun topların hedefi, merkez bölge savunmacısı olarak savunma yaptıktan sonra ileriye doğru depar atan forvet Awoniyi. Ayrıca Elanga, atılan topu aldıktan sonra topu taşımakta ya da sol tarafta 3. bölgede rakibini geçmekte çok başarılı.

Nottingham bir köşe vuruşunu ortodoks adam markajıyla savunuyor ve hızlı bir şekilde kontra atağa çıkıyor. Sadece Awoniyi ve Elanga değil, diğer oyuncular da hızlı bir şekilde öndeki atağa katıldığından kontra atakları iyi organize ediliyor. Dolayısıyla köşe vuruşu savunma kalitelerini artırabilirlerse, bu onlara gol atmak için daha fazla fırsat verir ve köşe vuruşundan yedikleri golleri azaltır.

Sheffield United

Sheffield United köşe vuruşlarını bazen önde bir ya da iki oyuncu bırakarak savunur ve iki oyuncu da ceza sahası içinde bölgesel savunma yapar. Rakibin öndeki oyuncuları tutup tutamayacağı rakibe bağlıdır ve bazen bir köşe vuruşunu, yarı saha çizgisi etrafında herhangi bir hücum oyuncusu olmadan ceza sahasındaki 10 dış saha oyuncusunun tamamıyla savunmak zorunda kalırlar. Ancak, rakibi ceza sahası dışında marke eden orta ya da uzak taraftaki defans oyuncusu, ileriye çıkma fırsatı aramak için daha ileride olma eğilimindedir. Öte yandan, rakibi ceza sahası dışında topun olduğu tarafta marke eden defans oyuncusu genellikle yakın taraftaki alanı bölgesel defans oyuncusu olarak savunmak için pozisyonunu bırakır. Aşağıdaki resimde Wolves’un ileride iki oyuncu ile kaldığı bir örnek gösterilmektedir.

Bu maçın ilk yarısında Wolves’a karşı, iki hücum oyuncusunu kontrol etmek için arkaya üç savunma oyuncusu yerleştirerek Sheffield United kalesini savundu, ancak ikinci yarıda ceza sahası dışındaki oyuncu sayısını artırdılar, bu da Sheffield United’ı hücum oyuncularından birini köşe vuruşunu savunmak için geri gelmeye zorladı. Brighton ya da Crystal Palace’a karşı, yarı saha çizgisi civarında sadece bir hücum oyuncusu kalıyordu. Genellikle Cameron Archer ve/veya Gustavo Hamer köşe vuruşunu savunurken daha yukarıda kalır.

Ceza sahası içinde, ortada ve ilk direkten birkaç adım uzakta iki bölgesel savunma oyuncusu vardır. Oliver Norwood yakın bölge savunmacısıdır ve diğer oyuncular rakipleri marke ederken Vinícius Souza veya Oli McBurnie ortada durur.

Dürüst olmak gerekirse, savunmaları çok zayıf. İki bölgesel defans oyuncusu genellikle rakibin defans oyuncularından daha önce topa kafa vurmasına izin veriyor ve adam markajındaki defans oyuncuları rakipler tarafından kolayca pasifleştiriliyor. Dahası, kaleci Wes Foderingham sık sık topu agresif bir şekilde yumruklayarak uzaklaştırmaya çalışıyor, ancak yaptığı hata Arsenal karşısında yenilen gollerden birine neden oldu. Arsenal karşısında yenilen iki gol ve Everton’ın yediği gol ilk temastan değil, ceza sahası içindeki ikinci toplardan geldi. Bu üç durumda da rakipler markajcılarından daha erken tepki verebildi. Bunun nedeni Sheffield United’ın savunma oyuncularının markaj sırasında topu görememeleri ya da markajcılarını çok kolay kaybetmeleriydi. Bu örnekler oyuncuların adam markajındaki kalitesizliğini göstermiştir.

Kısa bir kornerde, yakın taraftaki bölgesel defans oyuncusu üçüncü defans oyuncusu olmak için öne çıkar.

Temel olarak, kaleci hariç çoğu rakibi marke edebilirler, bu nedenle üçüncü savunmacının hızlı bir şekilde adım atması gerekmez, sadece rakibin ceza sahasına girmesini engeller. Buna ek olarak, kısa bir korner kullanıldıktan ve adam markajındaki savunmacılar rakipleri marke etmeye devam ettikten sonra hızlı bir şekilde adım atmaları zorlaşır. Rakip yarı saha çizgisine kadar geri oynasa bile, savunma çizgisini yukarı çekmek için pek de istekli değiller ve rakipleri marke etmeye odaklandıkları için savunma hattı nizami olmuyor.

Önde bir ya da iki oyuncu kalmaya çalışsalar da kontra atağa pek çıkamıyorlar. Kalecinin topu tutma becerisindeki eksiklik bunun nedenlerinden biri olabilir, ancak topu yakalasa bile hızlı bir şekilde oyuna sokmuyor.

Sheffield United 12 maçta şimdiden beş gol yedi. Ligde kalmak istiyorlarsa bu durumu iyileştirmeleri gerekiyor. Ancak, bireysel oyuncuların kalitesi yakın zamanda değiştirilemez, bu yüzden onlar için zor olacak.

Tottenham Hotspur

Tottenham Hotspur köşe vuruşlarını 10 dış saha oyuncusunun tamamıyla savunuyor. Son zamanlarda kale önünde altı bölgesel defans oyuncusu, üç adam markaj defans oyuncusu ve topun olduğu tarafta ceza sahası dışında rakibi marke eden bir defans oyuncusu ile savunma yapıyorlar. İlk dokuz maçta, mevcut üç adam markajcı defans oyuncusunun bölgesel defans oyuncusu olduğu dokuz bölgesel defans oyuncusuyla savunma yapmışlardı. Dahası, Crystal Palace karşısında köşe vuruşlarını beş bölgesel defans oyuncusu ve dört adam markajlı defans oyuncusu ile savundular. Aşağıdaki çizim, içe kavisli toplara karşı temel pozisyonları göstermektedir.

Bek Pedro Porro kale sahasının kenarında durur, defansif orta saha oyuncularından biri Yves Bissouma veya Pierre-Emile Højbjerg ilk direğin önünde savunma yapar ve diğer defansif orta saha oyuncusu Pape Matar Sarr yakın taraftaki bölge savunucusu olur. Orta alan iki stoper Micky van de Ven ve Cristian Romero tarafından korunurken diğer bek Destiny Udogie de uzak taraftaki bölge savunmacısı oluyor. Topun bulunduğu taraftaki ceza sahası dışındaki rakip Son Heung-min tarafından marke edilir ve diğer üç savunma oyuncusu, her bir adam marke eden savunma oyuncusunun bölgesine girmeleri halinde rakip hücum oyuncularından üçünü marke eder.

Kale sahası bölgesi son derece sağlamdır ve rakip topa neredeyse hiç kafa vurmaz. Kale sahasının önündeki alan açıktır, ancak bu alandan gelen kafa vuruşu kaleden uzaktır ve daha az tehlikelidir. Kaleci Guglielmo Vicario geniş alanı savunabilir ve topu yumruklayarak uzaklaştırma eğilimindedir.

Dışa kavisli ortalara karşı, ilk direğin önündeki bölgesel savunma oyuncusu pozisyonunu yakın taraftaki bölgesel savunma oyuncusunun hizasına kadar ilerletir.

Kısa kornerde, kale sahasının kenarındaki bölgesel defans oyuncusu ve Son topu savunur ve adam markajındaki defans oyuncularından biri üçüncü defans oyuncusu olarak topun olduğu tarafa gelir. Rakip kısa bir korner kullanacaksa, kale sahasının kenarındaki bölgesel defans oyuncusu top oyuna girmeden önce hazır olmak için ceza sahasının dışına çıkar.

Kısa bir korner kullanıldıktan ya da top ceza sahası dışına çıktıktan sonra çizgiye çok hızlı bir şekilde ilerliyorlar ancak ilk direğin önündeki bölgesel savunma oyuncusu Bissouma pas atıldıktan sonra kaleyi koruma eğiliminde olduğu için çizgiye yetişmekte gecikiyor. Referans olarak ceza sahası çizgisini kullanıyorlar, bu yüzden hızla ceza sahası çizgisine kadar ilerliyorlar ve durduruyorlar. Ceza sahası çizgisine ulaştıktan sonra ofsayta düşürmeye çalışırlar. Son topu rakip kaleciye doğru pas attırmaya zorlar, bu da topu baskı altında tutar ve diğer oyuncular savunma çizgisini daha da ileriye çekebilir.

Kaleci topu yakaladıktan sonra hızlı bir şekilde topu eliyle oyuna sokar, ancak karşı atağa zorlamaz ve topa sahip olmaya çalışırlar.

Spurs köşe vuruşu savunmasında çok sağlam ve rakibin topa rahatça kafa vurmasına neredeyse hiç izin vermiyorlar. Dahası, kalecinin kurtarış yeteneği olağanüstü, bu yüzden Spurs’e karşı gol atmak zor. Zayıf yönlerinden biri, çizgiye kadar çıkmaya çalıştıklarında Bissouma ile aralarındaki boşluk olabilir. Ancak bu boşluktan faydalanmak için arkaya isabetli bir top atmak gerekiyor ancak Son topa sıkı bir baskı uyguluyor, bu yüzden bu zor olacaktır.

West Ham

West Ham köşe vuruşlarını 10 dış saha oyuncusunun tamamıyla savunur ve bunların altısı bölge savunmacılarıdır. Diğer dört savunma oyuncusu genellikle üç gruba ayrılır: Rakibin iki ana hücum oyuncusunu marke etmek, ceza sahası dışında topun olduğu taraftaki rakibi marke etmek ve ceza yayının etrafındaki boşluğu savunmak. Ancak adam markajındaki iki savunma oyuncusu genellikle rakipleri marke etmek yerine boşluğu savunur. Aşağıdaki resimde içe kavisli toplara karşı temel pozisyonlar gösterilmektedir.

Bekler Emerson Palmieri ve Vladimír Coufal her iki tarafta her iki direğin önünde durur. Yakın tarafta Tomáš Souček bölge savunucusu olurken iki stoper Kurt Zouma ve Nayef Aguerd ortada duruyor. Onlara ek olarak, Lucas Paquetá genellikle ceza sahasının kenarında savunma yapıyor ancak pozisyonu sık sık değişiyor. Temel olarak, diğer savunma oyuncuları tarafından savunulmayan alanı kontrol etmeye çalışır. Rakibin kısa bir korner kullanması muhtemel olduğunda, ilk direğin önündeki bölgesel savunma oyuncusu pozisyonunu terk eder, böylece Paquetá bu pozisyona geçer.

Ortadaki adam markajlı savunmacılar rakiplerin topa doğru rahatça hareketlenmesini engellemeye çalışır ve Michail Antonio, Edson Álvarez veya James Ward-Prowse genellikle bu rolü oynar. Ward-Prowse ya da Muhammed Kudus genellikle ceza sahası içinde daha yukarıda kalır ancak rakip çoğu hücum oyuncusunu kale sahası içinde sıkıştırdığında, kale sahası önündeki boşluğa geri çekilir. Ceza sahası dışında topun olduğu taraftaki rakip Jarrod Bowen tarafından marke edilir.

Zonal yapının zayıf noktası, adam markajı yapan savunmacıların bile iyi başa çıkamadığı uzak direktir. Özellikle ikiden fazla güçlü hedef varsa, bunlardan biri serbest kalacaktır. Buna ek olarak, rakip topu uzak taraftan kale önüne kafayla göndermeyi başarırsa, ön ve arka direğin önündeki her iki bölge savunmacısı da kaleyi koruduğu için kale önünde boş alan kalır ve ofsayt olmaz. Bu sorun aslında Liverpool karşısında yenilen gole neden olmuştur. Kaleyi koruma eğilimi kişilere göre farklılık gösteriyor ve Caufal genellikle kaleyi savunurken Emerson öne çıkma eğiliminde.

Kısa kornerde ilk direğin önündeki bölgesel defans oyuncusu ikinci defans oyuncusu olur ve yayın etrafındaki bölgesel defans oyuncusu üçüncü defans oyuncusu olur.

Kısa bir korner oynandıktan ya da top ceza sahası dışına çıktıktan sonra, çizgiyi dikkatlice kontrol eder ve nizami tutmaya odaklanırlar. Öte yandan, ikinci topu kazandıktan sonra hücum oyuncularının depar atması ve topla buluşan oyuncunun etrafına koşularla hızlı bir şekilde kontra atağa çıkıyorlar. Kaleci Alphonse Areola topu yumruklayarak uzaklaştırma eğiliminde ve topu yakalasa bile hızlı bir şekilde dağıtmakta zorlanıyor.

Kadroda çok sayıda uzun ve güçlü oyuncu var, bu nedenle uyumsuzluklardan pek yararlanılamıyor. Ancak bölgesel savunmacıların savunamadığı alan ya da bölgesel yapı içindeki boşluklardan bazen faydalanılabiliyor. Öte yandan, geçişlerde çok hızlılar ve kontra ataklar çok tehlikeli.

Wolverhampton Wanderers

Wolverhampton Wanderers köşe vuruşlarını bazen Pedro Neto’yu önde tutarak savunur ve dört oyuncu kale sahası etrafında bölge savunması yapar. Aşağıdaki resimde Neto’nun önde kaldığı örnek gösterilmektedir.

Bölge savunucuları ilk direğin önünde Nélson Semedo, yakın tarafta Matheus Cunha ya da Sasa Kalajdzic ve ortada ve uzak tarafta stoperler Craig Dawson ve Max Kilman’dır. Neto daha ileride kaldığında, Hwang Hee-chan topun olduğu tarafta ceza sahası dışındaki rakibi marke ediyor ve Rayan Aït-Nouri ya da Pablo Sarabia da bölge savunucusu olarak yayın arkasındaki boşluğu savunuyor. Ancak bu oyuncu bazen ceza sahası içindeki rakiplerden birini adam markajı yapan defans oyuncusu olarak marke eder.

Ortada sadece bir bölgesel savunma oyuncusu olduğu için, bu üç bölgesel savunma oyuncusu arasındaki boşluktan faydalanılabilir. Dahası, yakın taraftaki boşluk açık olsa da bu alanın ilk direğin önündeki ya da yakın taraftaki bölgesel savunmacılardan biri tarafından savunulması gerekir. Ek olarak kaleci José Sá geniş alanı savunabilir ve topu yakalayabilir, bu da bu zayıflıkların üstesinden gelebilir.

Kısa bir kornerde, yakın bölge defans oyuncusu ikinci defans oyuncusu olur ve ceza sahası içinde ön çizgiye yakın olan bölge defans oyuncusu üçüncü defans oyuncusu olur.

If there is no zonal defender high in the box, one of the man-marking defenders will step out, but it is slower than the zonal defender high in the box. After a short corner is played or the ball is cleared outside the box, they carefully control the line and also they tend to stay in the last line instead of restoring the usual positions.

On the other hand, if the second ball is secured or the goalkeeper catches the ball, they try to play a counterattack with Neto who remains outside the box. Even if he needed to come back to defend a corner kick, he sprints towards the second ball to go higher. However, the other players hardly overlap him, so he needs to finish the counterattack by himself.

Wolves is solid so far thanks to the ability of the goalkeeper. They try to play a counterattack with Neto, but it is not collective. Therefore, if other attackers such as Hwang overlap and support him, it would be more dangerous counterattack.

Eğer ceza sahası içinde bölgesel savunma oyuncusu yoksa, adam markajındaki savunma oyuncularından biri dışarı çıkar, ancak ceza sahası içindeki bölgesel savunma oyuncusundan daha yavaştır. Kısa bir korner oynandıktan ya da top ceza sahası dışına çıktıktan sonra, çizgiyi dikkatlice kontrol ederler ve normal pozisyonlarına dönmek yerine son çizgide kalma eğilimindedirler.

Öte yandan, ikinci top kazanılırsa veya kaleci topu yakalarsa, ceza sahası dışında kalan Neto ile kontra atak oynamaya çalışıyorlar. Ancak diğer oyuncular onunla neredeyse hiç bağlantı kuramıyor, bu yüzden kontra atağı tek başına bitirmesi gerekiyor.

Wolves kalecisinin yeteneği sayesinde şu ana kadar güçlü savunma yapabiliyor. Neto ile kontra atak oynamaya çalışıyorlar ama bu kolektif değil. Bu nedenle, Hwang gibi diğer hücum oyuncuları beraber bağlantı kurarak geçişe destek olurlarsa, daha tehlikeli bir kontra atak olur.