23 yıllık uluslararası futbol hafızası | Ildefons Lima

Ildefons Lima, kariyerine içlerinde “milli formayı en uzun süre giyen futbolcu” olmak üzere birçok rekor sığdırdı. Andorra ile 23 yılda çıktığı 128 uluslararası karşılaşma ile dünyanın dört bir tarafında sahada bulundu. Ülkemizde ise bir hayli sevilen bir futbolcu kendisi. Euro 2020 eleme gruplarında aynı grupta bulunduğumuz Andorra ile olan karşılaşmalarımızdan önce ve sonra sosyal medyadan Türk taraftarlar ile muhabbeti ise çok samimi. 23 yıl gibi uzun bir kariyerin sonucunda ülkemizde “Lima Dede” olarak biliniyor. BBC de onun kariyerine ilişkin notlarla birlikte Andorra futbolu ve 23 yıllık sürede futbolun değişimine ilişkin görüşlerini derlemiş. Sizler için çevirdik.

 

https://www.instagram.com/p/B4uDZM0nh6G/?utm_source=ig_web_copy_link

Ildefons Lima, Andorra ile ilk karşılaşmasına 1997 yılında çıktı. O günden sonra 23 yıl ve 128 uluslararası maç gibi uzun bir kariyerinin olacağını pek az tahmin ediyordu. Şu sıralar gücünü koruyarak en uzun uluslararası kariyere sahip futbolcu rekorunu geliştirmek istiyor.

Avrupa’nın küçük bir ülkesi olan Andorra’da bu başarıyı göstermek kimi zaman hak ettiği değeri görmeyebiliyor. Öyle ki Andorra, dünya sıralamasında Türkmenistan ve Guatamala gibi ülkelerin arkasında kalarak 135. sırada bulunuyor.

Ek olarak şu sıralar karşılaştığı futbolcular, Ildefons ilk karşılaşmasına çıktığında henüz doğmamıştı bile.

“23 yıldır oynamama rağmen hala ilk günkü maçın ardından ne hissettiysem bugün de aynı şeyleri hissediyorum. Diğer oyuncular bana bir noktadan sonra aynı şeyleri hissetmezsin deseler de ben aynı şeyleri hissediyorum.” diyor 40 yaşındaki Ildefons Lima.

“Kendime iyi bakıyorum. Antrenman yapıyorum, düzenli uyuyorum ve düzenli besleniyorum. Bunların hepsini yapmak zorundasınız. Şanslıyım ki büyük bir sakatlığım olmadı. Bence size yardım edecek en önemli şeylerden biri bu. Her şey daha da zorlaşıyor ama kendinize iyi bakarsanız başarabilirsiniz. Milli takım ile maça çıkmaktan keyif alıyorum. Bu benim için bir motivasyon kaynağı.”

Brezilyalı Ronaldo karşılaştığım en iyi oyuncuydu. 

Andorra, UEFA lisansını 1996 yılında aldı ve Ildefons bu tarihten bir yıl sonra 4-1 yenildikleri Estonya karşısında ilk maçına çıktı. O karşılaşmada sadece 17 yaşındaydı ve kadronun yükselen yıldızıydı. Tam 10 yıl sonra da takımın kaptanı oldu.

Uzun boylu ve güçlü stoper, 100’den fazla yenilgi görse de çıktığı uluslararası karşılaşmalardan gurur duyuyor. Sadece 77 bin nüfuslu Andorra ile beş kez galibiyet aldı ve bu anlar daha da tatlı hale geldi.

Ildefons; son Dünya Kupası elemelerindeki 1-0’lık Macaristan galibiyetini, kariyerinin en önemli anı ve Andorra tarihinin en büyük sonucu olarak nitelendiriyor. Elbette ki bu yolda başka unutulmaz deneyimler de yaşadı.

“Bu önemli anlardan bir tanesi 1998 yılındaydı. Fransa’daki Dünya Kupası başlamadan 1 hafta önce Brezilya’ya karşı bir hazırlık maçıydı. Roberto Carlos, Dunga, Rivaldo ve Ronaldo’ya karşı mücadele etmiştik.”

“Her zaman söylerim, bir an öncesi ve bir an sonrası vardır. 18 yaşındayken Litvanya ve Estonya gibi küçük ülkelere karşı oynamıştım. Sonrasında düşündüm ki eğer Brezilya’ya karşı oynarsam herkesle mücadele edebilirim. Şu sıralar bizim için büyük takımlara karşı oynamak normal ancak Brezilya karşılaşması bizim için büyük maçların başlangıcıydı.”

Yıllar içerisinde Lima birçok yıldız oyuncu ile karşılaşsa da ona göre en iyisi Brezilyalı Ronaldo’ydu.

“Playstation’da Ronaldo ile oynuyordum. Birkaç hafta sonra onunla sahada rakip olmak ise inanılmazdı.”

“Güçlüydü. Hızlıydı. Bir forvet olarak her şeye sahipti. Bu tip oyuncuları durduramazsınız. Özel yeteneklere sahiplerdir. ”

https://www.instagram.com/p/BzAG1C8n2oz/?utm_source=ig_web_copy_link

900 kadar formaya sahibim.

Küresel süper-yıldızlar ile olan karşılaşmalar hafızada uzun süre yer edinirken Lima da bu karşılaşmaları daima aklında bulundurdu. Bir futbol tutkunu olarak 900’den fazla maç forması var. İçlerinde Cristiano Ronaldo, John Terry, Andriy Shevchenko, Youri Djorkaeff gibi forma değiştirdiği yıldızların forması da bulunuyor.

“Sizin futbol tarihinizi hatırlamanıza yardımcı olan bir durum. İnanılmaz çünkü kendi ülkemin milli takımının tarihi ile eş değer bulunuyorum.” diyor Ildefons Lima.

“24 yıl öncesinden ve bugünden bir formaya baktığınızda aradaki farkı rahatlıkla görebiliyorsunuz. Futbol nasıl gelişmiş bu sorunun cevabı verilebiliyor. Bunu seviyorum çünkü futbol tarihinde bir yolculuk yapmaya benziyor.”

Futbolcuların giydikleri formalardan oyuna hazırlanma şekline kadar Lima, bu evrimi ilk elden gözlemleme şansı buldu. Artık oyun içinde her şey daha detaylı. Avrupa’nın elit spor ülkelerinden biri olmamasına rağmen bu durum onlar için de daha fazla odaklanma gerektiriyor.

“Diğer ulusal takımlarla maç yapmaya başladığımızda onlar hakkında kimi zaman hiçbir şey bilmiyorduk. Video yoktu. Bilgi yoktu. Şimdi ise bir ulusal karşılaşmaya çıktığınızda onlar hakkında her şeyi biliyorsunuz. Oyuncuları biliyorsunuz. Taktiklerini biliyorsunuz. Her şeyi. Benim başladığım günden bugüne, değişen en büyük fark burada yatıyor.”

“Artık daha profesyoneliz. Fiziksel olarak çalışıyoruz. Beslenme şeklimiz üzerinde çalışıyoruz. Küçük bir ülke olmamıza rağmen bu gibi şeyleri daha iyi yapmaya çalışıyoruz. Bu yüzden, bazen, sahaya çıktığımızda büyük ülkelerle aramızdaki fark küçük.” Yine Andorra ile diğer ülkeler arasında kaçınılmaz olarak fark var.”

Lima, 11 gol ile Andorra tarihinin en golcü ismi konumunda. Gol attığı ülkeler arasında Galler, İrlanda Cumhuriyeti ve Belçika var.

https://www.instagram.com/p/B54orpWHVKG/?utm_source=ig_web_copy_link

Abimle beraber oynamak inanılmaz bir deneyimdi. 

Lima’dan 9 yaş büyük büyük abisi Toni, onun futbola dahil olmasını sağlayan kişi. 2009 yılında Toni emekli olmadan önce birlikte birçok unutulmaz an yaşamışlar. Birlikte çıktıkları son maçta Fabio Capello’nun İngiltere’sine 6-0 mağlup olmuşlar.

“O Andorra ile oynamaya başladığında ben de takımla birlikte seyahate çıkardım. Küçük bir destekçileriydim. Evinizde abinizin futbol oynadığını görürseniz, siz de aynısını denemek istersiniz.”

“50 veya 60 maç birlikte oynadık. Düşünün ki büyük stadyumlarda büyük yıldızlara karşı abiniz ile birlikte mücadele veriyorsunuz. Gerçekten muhteşem bir deneyimdi.”

Bir adım ileriye götürerek birlikte Yunanistan’da Ionikos takımının da formasını giydiler. Diğer Andorralı futbolcuların aksine, Lima profesyonel seviyede uzun süre oynadı. İspanya, İtalya, Meksika ve İsviçre gibi ülkelerin kulüp takımlarında forma giydi.

2012 yılında ülkesine dönerek Andorra’nın en üst liginde mücadele etmeye başladı. Hala Inter Club d’Escaldes takımında forma giyiyor. Antrenörlüğe geçmeden önce bir süre daha oynamayı ve uluslararası maçlarının sayısını artırmayı planlıyor.

“Şu an UEFA B lisansımı alıyorum ve bence deneyimimle beraber genç oyunculara faydalı olabilirim. Andorralı oyuncular bazen belirli şeyleri bilmiyorlar ve bu noktada onlara yardımcı olabilirim.”

“Andorra’da birçok şeye sahibiz ve bir futbol ülkesi olarak büyümeyi arzu ediyorum. Saha içinde ve dışında Andorra’ya deneyimimle beraber yardım etmek istiyorum.”