4-4-2 Sisteminde Hücum Varyasyonları

4-4-2 sistemini iki ileri uç oyuncunun varlığı sebebi ile hücum aksiyonlarında farklı alternatifler üretmenin olası olduğu bir diziliş olarak düşünebiliriz.

Öncelikle 4-4-2 sistemindeki pozisyonları inceleyecek olursak;

Geri dörtlünün ortasında  iki stoper (6-5), kenar oyuncuları (2-3), orta saha (8-4), sağ ve sol orta saha (7-10) ve iki santrafor (9-11).

FullSizeRender (13)

Aşağıda bu formasyona ilişkin farklı ofansif varyasyonlardan örnekler bulabilirsiniz;

  1. Top 8 numaralı oyuncuda iken öndeki iki santraforun yapacağı çapraz koşular çok önem kazanıyor. 9 numara top istemek için 8 numaraya yaklaşabilir. Bu hareket kendisi ile beraber oynayan savunma oyuncusunun da yerini kaybetmesine yol açabilir. Bu noktada 11 numara, 9 numaranın oluşturduğu boş alana sprint atabilir ve topla buluşması muhtemel bir gol pozisyonu doğurabilir. 11 numaranın bu sprinti sırasında 10 numaralı oyuncu da 11 numaranın boşalttığı alana bir koşu yaparak pas alternatifi oluşturabilir. Hücum koşuları, birbirini tamamlayan, birbiri ile bağlantılı hareketlerdir ve bir uyum gerektirir. Bu uyum için de birbiriyle sürekli oynayan oyuncular takım oyunu adına bir avantaj yaratabilir.
  2. FullSizeRender (10) 7 numaranın kanat kullanımı sırasında da benzer bir kurgu mümkün olabilir. 9 numara, 7 numaraya yaklaşarak top isteyebilir. 7 numara 9 ile oynayabilir. Veya 11 numara bir savunma arkası koşusu yaparak top isteyebilir. Bu koşular savunmanın genel dengesini zora sokacak koşulardır.
  3. FullSizeRender (11)Yine bir kanat kullanımı sırasında iki santrafor oyuncusunun, 9 ve 11 numaranın çok net olarak birbirlernin alanlarından faydalanabileceğini görüyoruz. iki santrafor da 7 numaraya yaklaşmıyorlar, ancak 9 numara bir uzak direk koşusu yapıyor. Bu koşuya cevap olarak da 11 numara bir yakın direk koşusu yapıyor.
  4. FullSizeRender (12)Bir başka kanat kullanımı sırasında öndeki iki santrafor – 9 ve 11- iki kanada doğru sağa ve sola açılarak savunmayı beraberinde sürükleyebilir. Bu noktada orta saha oyuncularının hücuma katkısı rakip savunma anlayışını zora sokabilir. 8 numaranın dikine bir koşusu muhtemel bir pozisyonu doğurabilir.

FullSizeRender (9)

Bunlar saha içinde gerçekleştirilebilecek farklı varyasyonlardan sadece birkaçı. Ancak bu konuların yapılması doğru oyun bilgisi, öngörüsü, çevre kontrölü ve takım olarak bir uyum gerektirir. Ayrıca yapılan koşuların doğru zamanda doğru bölgede topla buluşturulması da en az bu koşular kadar önemlidir.

Önümüzdeki günlerde 4-4-2 ile ilgili farklı yazılar yazabileceğimiz gibi, farklı taktik anlayışlara da değineceğiz.

Görseller: Atacking Soccer: A Tactical Analysis

 4-4-2 sistemine bir bakış yazısı için TIKLAYIN

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş