Analiz | AC Milan 0-1 Napoli

Serie A’da şampiyonluk mücadelesi veren AC Milan ile Napoli kozlarını San Siro’da paylaştı. Taktik savaşı olarak geçen mücadelede konuk ekip erken bulduğu gol ile avantajını maçın bitimine kadar korumayı başardı. Napoli deplasmanda aldığı bu değerli 3 puan ile Milan’ı geçerek 2. sıraya yerleşti, ev sahibi Milan ise hem ikinciliği kaptırdı hem de lider Inter’le arasındaki puan farkı 4’e çıktı.

Maçı  global iş ortağımız Metrica Sports’un geliştirmiş olduğu Play yazılım ile birlikte analiz edeceğiz.

Kadrolar

Pioli savunmayu Ballo-Romagnoli-Tomori-Florenzo hattından oluştururken çift pivot olarak Tonali ve Kessie görev aldı. Hücumun kanatlarında Messias ve Krunic oynasa da Krunic’e biçilen rol daha farklıydı. Birazdan bu konuya daha derin değineceğiz. 10 numara pozisyonu yine Brahim Diaz’a emanet edilirken en uçta ise efsanevi golcü Ibrahimovic’i izledik.

Konuk ekip Napoli’de ise stoper bölgesinde Rahmani ve Jesus’u izledik. Beklerde Di Lorenzo ve Malcuit görev alırken savunma önünde Demme ve Zambo Anguissa forma terletti. Hücumun kanatlarında Lozano ve maçın tek golünü atan Eljif Elmas şans buldu. 10 numara pozisyonunda Zielinski en uçta ise Petanga, Spalletti’nin hücum silahları olarak sahada görev aldılar.

Ana planlar

Pioli’nin oyunu geriden kurma kurgusu maçın hikayesin direk katkı yapan baş etkenlerdendi. Geride sağ bek ve iki stoper ile üçlü bir yapı oluşturup onlara yaklaşan çift pivotla 3+2 şekline evrildiler. Ballo sürekli çizgide ekstra adam olarak ileri çıkarken Krunic merkeze gelerek solda boş koridor oluşturdu. Zaman zaman Florenzi’nin de savunma hattından orta bloğa çıktığını gördük, bu anlarda ise Kessie sol stoper bölgesine inerek yine gerideki üçlü yapıyı oluşturdu.

Konuk ekip ise erken buldukları golün de etkisi ile genelde orta ve derin blokta rakibini karşıladı. Ancak yukarıdaki resimde görüldüğü gibi orta dörtlünün en sağındaki Lozano, Milan’ın üçlü yapısını karşılamak adına biraz daha ön alana çıkmak zorunda kaldı. Bunun sonucu olarak maçın yorumcusu Emre Özcan’ın da değindiği gibi Ballo sürekli boş koşular ile üçüncü bölgeye girdi. Ancak bunun Emre Özcan’ın belirttiği gibi Napoli’nin tercihi olduğundan pek emin değilim. Krusic’in merkeze gelmesi ile yaptığı bek manipülasyonu burada ekstra alan da yarattı.

Pioli’nin Krunice verdiği özel görev merkezde daha güçlü durmalarını sağlarken Malcuit’e boş bir koridor oluşturdu. Çoğunlukla bu alanı Kessie kapatmaya çalışsa da azman zaman bu bölgede konuk ekip derin boşluklar buldu. Yukarıda da görüldüğü gibi Krunic özellikle top atak yönüne göre sağ kanada geçtiğinde merkez orta saha gibi göbekte pas açılarını kapatmaya çalıştı. Bu sayede rakibin güçlü olduğu merkezi kapatıp sağ kanadı riske ettiler.

Pioli’nin riske ettiği sağ kanatta Napoli zaman zaman organize ataklar gerçekleştirdi. Yukarıda da görüldüğü gibi Krunic sağ stopere baskıya gittiğinde  Lozano’nun Kessie’nin arkasından sağ kanattaki boş alana koşu yaptığını görüyoruz. Devamında Demme’nin hat kıran dikey pası ile bir anda Napoli rakibi geride eksik yakaladı. Diğer pozisyonda ise ön alan presinde top sol tarafa yönlenince Krunic’in depar atarak merkeze gelip burada Zielinski’yi kontrol edişini görüyoruz. Napoli’nin bu alanda yapacağı bağlantı paslarından çekinen Pioli burada ekstra bir oyuncu ile alan vermemeyi planladı.

Maçın az pozisyonlu olması ve kitlenmesine neden olan bir başka strateji de iki takımında derin oyun kuruculara sıkı markajıydı. Tonaliye Zielinski birebir markaj uygulayarak top aldırmadı. AC Milan’da ise Diaz sürekli Demme’yle eşleşip oyun kurmasına izin vermedi. Yukarıda da görüldüğü gibi bu anlarda stoperler mecburen uzun ya da geriye pas kullanmak zorunda kaldı.

İkinci devrede Milan’ın ön alan baskısını daha da şiddetlendirip zaman zaman ise bire bir adam odaklı baskı uygulandığını gördük. Bununla birlikte ilk devrede Demme ile birebir oynayan Diaz stoperlere baskı yaparken Tonali öne çıkarak Demme’yi kontrol etti. Bu şekilde merkez daha çok zayıflasa da rakibin geriden oyun kurmasını önemli ölçüde sınırlandırdılar. Ancak orta sahadaki zayıflama ikinci devrede daha çok Napoli’nin işine yaradı. Demme’nin yerine dinamik Lobotka girince merkezdeki dinamizm daha da güçlendi. Sonrasında gelen Grioud ve Saelemaekers hamleleri orta sahanın tüm yükünü Tonali ve Kessie’ye bıraktı. Ceza sahasına daha kalabalık gitmeyi planlasalar da orta alan üstünlüğünü eline geçiren Napoli 80’e kadar rakibini kalesinden uzak tuttu. Sonrasında gelen değişiklikler ile Napoli iyice geri yaslanınca son 10 dakika Milan’ın baskısı iyiden iyiye hissedilemeye başladı. VAR’dan dönen bir gol de bulsalar sonuç değişmeyince zirve mücadelesinde ev sahibi ağır bir yara aldı.

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.