Analiz | Galatasaray 1-1 Başakşehir

Spor Toto Süper Lig’in 17. haftasında Galatasaray sahasında Başakşehir ile karşılaştı. Ligde 5 maçtır galibiyet yüzü göremeyen ev sahibi ekip, son dakikalarına 1-0 geride girdiği karşılaşmadan Mohamed’in attığı gol sayesinde 1-1’lik skorla sahadan ayrıldı ve kazanamama serisi 6 maça çıkmış oldu.

Maçı global iş ortağımız Metrica Sports’un geliştirmiş olduğu Play yazılım ile birlikte analiz edeceğiz.

Kadrolar

Ev sahibi ekip maça 4-1-4-1 ile başlarken kalede sakatlanan Muslera yerine İsmail görev aldı. Geri dörtlüde Yedlin, Nelsson, Marcao ve Van Aanholt yer alırken defans önünde Berkan görev aldı. Orta dörtlünün merkezinde Feghouli ve Cicaldau yer alırken Kerem ve Morutan kanatlarda görev aldı. En uçtaki isim ise Diagne oldu.

Konuk ekibe baktığımız zaman ise yine aynı dizilişi görüyoruz. Kalede Muhammed forma giyerken geri dörtlüde Ömer Ali, Duarte, Ndayishimiye ve Hasan Ali’yi gördük. Her ne kadar görselde Tolga Ciğerci defans önündeki tek oyuncu olarak gözükse de ortalama pozisyonlara bakınca Berkay’ın biraz daha önde konumlandığını ve Mahmut’un, Tolga’nın yanına gelerek defans önünü ikilediğini görebiliriz. Emre Belözoğlu, kanatlarda Visca ve Chadli’ye görev verirken forvet pozisyonunda Okaka’yı tercih etti.

Başakşehir ve Galatasaray’ın oyun kurulum düzenleri ve ön alan presleri

(Her iki takımı ayrı ayrı incelemektense karşılaştırmalı bir içerik sunmanın yazının daha iyi anlaşılması için önemli olduğunu düşünüyorum.)

Videonun ilk kısmında Başakşehir’in geriden nasıl oyun kurduğunu görebiliriz. Geri dörtlü olduğu gibi yerinde dururken bekler çizgiye basarak genişlik sağlıyor. Bu esnada Mahmut Tolga’nın yanına gelirken Berkay da kendisini sola atarak pas opsiyonu oluşturuyor. Ortalama pozsiyonlara bakınca Başakşehir merkez üçlüsünün sahada nasıl konumlandığını daha iyi anlayabiliriz. Başakşehir’in oyun kurulumu sırasında dikkat çeken bir diğer konu da kaleci Muhammed’in bu sürece dahil olması. Zaman zaman pas hataları yapsa da takımının geriden oyun kurmasına katkıda bulunan Muhammed’in bu sürece dahil olması teknik adamlık kariyerinin başında olan Emre Belözoğlu için önemli bir artı olarak karşımıza çıkıyor.

Videonun ikinci kısmında ise Galatasaray’ın geriden nasıl çıkmaya çalıştığını ve Başakşehir’in bunu nasıl engellemeye çalıştığını görüyoruz. Uzun zamandır geriden oyun kurma noktasında sıkıntı yaşayan ev sahibi ekip, bu maç özelinde de sıkıntı yaşadı. Bu durumun oluşmasındaki sebeplerden biri oyuncuların geometrik dizilimiyken bir diğer sebep de hareket eksikliğiydi. Geriden çıkma anında sağ bek Yedlin çizgide konumlanırken sol bek Van Aanholt’un daha ileride konumlanması ve ortadaki boş alana herhangi bir Galatasaraylı oyuncunun yönelmemesi bu sebeplere örnek olarak gösterilebilir. Buna ek olarak, Başakşehir’in yaptığı presin de bu durumun oluşmasında etkili olduğu söylenebilir. Okaka’nın direkt olarak Nelsson’a basmak yerine Danimarkalı oyuncunun Marcao’ya olan pas açısını kapatması Nelsson’u otomatik olarak Yedline’e yönlendiriyor. Top Yedlin’in ayağına geldiği anda da Galatasaray yarı sahasında 7’ye 7 şeklinde bir eşleşme ortaya çıkıyor ve kaleci İsmail uzun vurmak zorunda kalıyor.

Videonun üçüncü kısmında ise Başakşehir’in geriden çıkış anlarından biri yer alıyor. Bu sekans aslında videonun ikinci kısmında Galatasaray’ın neyi yapması gerektiğini de gösteriyor. Başakşehir’in iki beki çizgiye basarak genişlik sağlarken merkez üçlüde boş alanlara yönelerek stoperler için pas opsiyonu oluşturuyor ve bu sayede Galatasaray presi rahat bir şekilde aşılıyor.

Maçta dikkat çeken bir diğer konu ise Galatasaray’ın pres aksiyonlarıydı. Ev sahibi ekip öndeki 6 oyuncusuyla pres yaptığı zamanlarda rakiple birebir eşleşmeler yaratıp rakibi uzun vurmaya zorladı. Fakat, bu durum süreklilik teşkil etmedi ve Galatasaray’ın eksik adamla pres yaptığı sekanslarda konuk ekip sahaya iyi yerleşerek geriden rahat bir şekilde çıktı.

Başakşehir hücumları ve gol

Başakşehir hücumlarında kilit rol oynayan oyuncuların başında Okaka vardı. Okaka zaman zaman derine gelerek Nelsson ve Marcao’yu peşine taktı ve bu sayede Galatasaray’ın defans bloğunda dağılmalar oldu. Bu dağılmalardan faydalanan Başakşehirli oyuncular arkadaki boş alanlara sızarak ümit vadeden ataklar geliştirdiler.

Başakşehir’in bulduğu gol bir takımın nasıl hücum etmesi gerektiğinin özeti şeklinde. Pozisyonun başında Ömer Ali pası verdikten sonra yerinde durmayıp boş alana hareketleniyor ve Galatasaraylı oyuncuyu peşinden sürüklüyor. Ömer’in bu aksiyonu sayesinde Tolga Ciğerci boş bir şekilde topu alıyor. Bu esnada ise Mahmut Marcao’yu manipüle ederken Berkay ve Okaka aynı anda harekete başlayarak Nelsson ve Yedlin’i manipüle ediyorlar. Sağ bek Yedlin’in normal şartlarda Chadli’ye yoğunlaşması gerekirken olası atağı engellemek için Berkay’a doğru yönelmesiyle çizgide boş olan Chadli rahat bir şekilde topu alıyor ve devamında gol geliyor.

Galatasaray’ın hücumdaki sorunları

Modern futbolun gerekliliklerinden biri hücum eden takımın çizgileri kullanarak rakibin yerleşimini bozmasıdır. Yukarıdaki videonun ilk kısmında Galatasaray hücum ederken Kerem’in içeriye doğru hareketlendiğini ve sol kenarı boşalttığını görüyoruz. Diagne de rakip sağ bekle eşleşmişken Van Aanholt’un boşaltılan alana hareketlenip takımı adına sayısal üstünlük(3’e 2) sağlaması gerekirdi. Nitekim, pozisyonun devamında Marcao’nun pasıyla Van Aanholt topla buluşuyor ve kenar aksiyonu sayesinde Galatasaray Diagne ile maçtaki net fırsatlardan birini yakalıyor.

Videonun ikinci kısmı ise maçın son anlarına ait. Kontra atağa çıkan ev sahibi ekipte Halil’in 3e2 durumda yaptığı tercih muhtemelen en kötü tercih. Topu yanındaki arkadaşlarından birisine aktarabilseydi Galatasaray 5 maçlık kazanamama serisini sonlandırabilirdi.

Futbolun gerekliliklerinden biri de hücum eden takımın topu olabildiğince hızlı çevirip oyunun bazı bölgelerinde sayısal üstünlük sağlaması ya da bazı oyuncularını rakiple birebir bırakmasıdır. Bu sayede aradaki kalite farkı sahaya daha iyi yansıtılabilir. Videonun ilk kısmında Van Annholt sol kenarda bomboş bir şekilde beklerken ilkinde Morutan, ikincisinde Berkan topu göndermiyorlar. 3. seferde Marcao topu Van Aanholt’a aktarıyor fakat topun hızı gereğinden az olduğu için Başakşehir’in yerleşimi bozulmuyor.

Videonun ikinci kısmında hücumdaki hareket eksikliğine dikkat çekmek istedim. Sol kenardan topu sürmeye başlayan Van Aanholt topla birlikte ters kanada geliyor ve 3’e 3 bir durum oluşuyor. 4’e 3 sayısal üstünlük sağlamak için yapılması gereken şey Van Aanholt’un pası verdiği anda ceza sahası içindeki boşluğa koşu atarak rakibi yanında sürüklemesi idi. Bu sayede arkada yer alan Berkan daha öne gelerek tehlikeli bir noktada de marke bir şekilde pas alabilirdi.

Futbol Akademi Scouting (FAS) tarafından hazırlanan Top Hakimiyet Kalitesi ve Gol Beklentisi istatistiklerine baktığımızda Galatasaraylı oyuncuların bazı tercihlerinin ne gibi olumsuz durumlar yarattığını daha rahat anlayabiliriz. %58 oranında topa sahip olan ev sahibinin kalite anlamında %53’e gerilemesi bu maç özelinde işin hücum kısmında bazı sorunların olduğunu kanıtlar nitelikte.

Halil ve Berkan

Galatasaray adına dikkat çekmek istediğim şeylerden biri de Halil ve Berkan’ın maç içindeki bazı aksiyonları.

Halil Dervişoğlu bu maça ilk 11’de başlamadı. Oyuna 65. dakikada Feghouli yerine dahil oldu. FAS tarafından hazırlanan Gol Beklentisi metriğine baktığımız zaman ev sahibinin ürettiği pozisyonların gol beklentisi anlamında Halil oyuna girdikten sonra arttığını görebiliriz. Bunun temel nedeni ise Halil’in hatlar arasında ve merkezde top alarak arkadaşlarına istasyon olmasıydı. İleri uç ile orta saha arasında bağlantı kuran oyuncu, takımının daha verimli bir şekilde hücum etmesini sağladı. Bu verilere ve kanıtlara dayanarak Galatasaray adına Halil’in profili itibariyle ilk 11 başlaması gerektiğini düşünüyorum.

Galatasaray’ın içerde Altay ile 2-2 berabere kaldığı maçta Halil’e değinip yaptığı işler ve profili itibariyle Galatasaray’a ne gibi katkılar verebileceğinden bahsettiğim yazıya da buradan ulaşabilirsiniz.

http://www.futbolakademi.net/analiz-galatasaray-2-2-altay

Galatasaray’da olumsuz olarak öne çıkan konulardan bir diğeri ise Berkan’ın bazı pas tercihleri ve pasları atarken tercih ettiği ayağıydı. Videoya baktığımız zaman 3 farklı sekans görüyoruz. Berkan her ne kadar maçı %91 pas isabet oranıyla tamamlasa da videoda yer alan sekansların ikisinde Berkan’ın sağ ayağıyla pas verme imkanı varken ısrarla sol ayağını kullanmaya çalıştığını ve topu kaybettiğini görüyoruz. Videonun diğer kısmında ise sağ tarafta 2 tane arkadaşı koşarken sağ ayağıyla merkezdeki kalabalık içinde yer alan Feghouli’ye pas atması yanlış tercihlerinden biriydi ki pozisyonun devamında Başakşehir 2. Golü bulabilecek bir atak geliştirdi.

Final

1-1’lik skorla sahadan ayrılarak üst üste 6 maçtır kazanamayan ev sahibi ekip haftalar geçtikçe puan tablosunun üst bölgelerinden uzaklaşmaya devam ediyor. Ligin daha 17. haftasındayken liderle arasında 18 puan fark olan Galatasaray’da Fatih Terim ve yardımcılarının sahanın içinde düzeltmesi gereken şeylerin başında geriden daha iyi oyun kurmak ve hücumda verimliliği arttırmak geliyor.

Konuk ekibe dönersek Emre Belözoğlu yönetiminde yükselişin devam ettiğini görüyoruz. Emre’nin gelmesiyle birlikte 8 maçta 7 galibiyet ve 1 beraberlik alan Başakşehir, bu maçta da yenilmeyerek yenilmezlik serisini 9 maça çıkardı ve ligde 3.sıraya yerleşti. Bu sonuçların yanında dikkat çekilmesi gereken şey ise skorlardan bağımsız olarak Başakşehir’in ligin genel kalitesinin üstünde top oynaması.

Son olarak Galatasaray’ın içerde Altay ile 2-2 berabere kaldığı maçta da Halil’e değinip yaptığı işler ve profili itibariyle Galatasaray’a ne gibi katkılar verebileceğinden bahsetmiştim. O yazıya da buradan ulaşabilirsiniz.

http://www.futbolakademi.net/analiz-galatasaray-2-2-altay

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.