Pozisyon Oyunu

Pozisyon oyunu nedir?

Pozisyon oyunu dünyanın en iyi antrenörlerinin çoğunun benimsediği bir futbol oynama ilkesidir. Bir takımın pozisyon oyununu kullanmasının amacı pas açıları yaratarak topun olduğu bölgede sayısal üstünlük kurmaktır. Bu sayede takım ileri çıkabilir. Pozisyon oyununu kullanan takımları incelediğinizde sahada sıklıkla üçgenler, dörtgenler görülür. Takımdaki tüm oyuncular; takım arkadaşları, rakip ve topla ilgili olarak aldıkları pozisyonlarla ilgili katı kurallara uymalıdır.

Aşağıda Pep Guardiola tarafından da kullanılan pozisyon oyununun temelini oluşturan sahanın nasıl bölgelere ayrıldığına dair bir model yer alıyor. Model, her oyuncunun bir bölgeye atandığı sahada dikey ve yatay çizgiler kullanır. Topa sahip olan oyuncuya pas seçenekleri yaratmak için herhangi bir yatay düzlemde asla üçten fazla takım arkadaşı ve herhangi bir dikey düzlemde ikiden fazla takım arkadaşı olmamalıdır. Oyuncuların takım arkadaşının hareketine göre hareket etmeye hazır olmaları gerekir. Bu, rakibi bozmayı amaçlayan sürekli rotasyonlar yaratır.

Pozisyon oyunu, kendi kale önünden rakip takımın kale önüne kadar sahanın her alanında geçerlidir. Amaç baştan sona aynı kalıyor; top taşıyıcı için alan ve birkaç pas seçeneği yaratmak. Elbette taktik gereksinimler, sahanın alanına ve antrenörün niyetine bağlı olarak değişecektir.

Pozisyon oyununun kaynağı neresidir?

Pozisyon oyununun ilkeleri ilk kez Ajax’ta Rinus Michels’in ideolojisi aracılığıyla ortaya çıktı ve Johan Cruyff bu fikirleri Barcelona’da geliştirdi. Bu iki teknik direktör aracılığıyla Hollanda’nın Total Futbol fikri hayata geçirildi. Ancak pozisyon oyununu modern oyunun zirvesine taşıyan kişi Cruyff’un öğrencisi olan Guardiola’ydı. Manchester City teknik direktörü bunu kullanarak büyük bir başarı elde etti.

Pozisyon oyununu kullanan bir takımın topa sahip olurken sorumlulukları nelerdir?

Pozisyon oyununu kullanan herhangi bir takımın amacı, üç tür üstünlükten en az birini oluşturmaktır: sayısal, niteliksel ve konumsal. Sayısal üstünlük, sahanın herhangi bir alanında rakibe göre fazla bulunmaktır. Niteliksel üstünlük, doğrudan rakibinden üstün olan bir oyuncunun onları bire bir durumda bırakmaktır. Konumsal üstünlük, oyuncuları, topla daha fazla zaman ve alana sahip olacakları ve bu nedenle oyunu etkileme olasılıklarının daha yüksek olduğu rakip çizgileri arasında veya gerisinde pozisyonlara sokmayı içerir. Pozisyon oyununu kullanan bir takımın herhangi bir oyuncusu her zaman bu üç üstünlük türünden birini elde etmek için çaba göstermelidir.

Pozisyon oyunu, takımların herhangi bir zamanda top taşıyıcıya alan ve çeşitli pas seçenekleri sunan üçgenler veya dörtgenler oluşturarak topu ileriye doğru ilerletmesine olanak tanır. Ardından, bir oyuncu rakibini topa doğru çekerek, bir sonraki pası almak için başka bir takım arkadaşını serbest bırakacaktır.

Oyuncular, takımları topa sahipken, sahanın ortasında mümkün olduğunca fazla alan yaratmak için sahanın tüm genişliğini kullanmalıdır. Ayrıca nerede olmaları gerektiğinin ve takım arkadaşlarının nerede olduğunun da farkında olmalıdırlar, böylece pozisyonlarını sürekli olarak ayarlayabilirler. Topun dışında, oyuncular, top taşıyan oyuncu için geçişte alan açan hareketlerle rakibi kışkırtan pozisyonlar almalıdır.

Pozisyon oyununu kullanan bir takımın top rakipteyken sorumlulukları nelerdir?

Pozisyon oyunu bir topa sahip futbol felsefesidir, bu nedenle bu oyun stilini kullanan takımlar tarafından kullanılan belirli bir topa sahip olmama stratejisi yoktur. Bununla birlikte, karşı pres genellikle pozisyonel oyunla ortaktır. Burada, takımlar kaleden uzakta topa sahip olmaya ve kontra atakları mümkün olduğunca erken durdurmaya çalışır. Bu, takımların topa sahip olma biçimlerinin bir sonucu olarak kırılgan olduğu savunmaya önlem almak içindir.

Pozisyon oyununu hangi takımlar en iyi şekilde kullanıyor?

Pep Guardiola- Manchester City

City, pozisyon oyununun en iyi ve en başarılı savunucusudur. İlk hatta sayısal bir avantaj elde etmeye çalışıyorlar, stoperleri geniş hareket ediyor ve altı numara rakibin ilk savunma hattının ötesinde bir pozisyon alarak bir üçgen oluşturuyor (üstte). Stoperler, rakibi öne atmaya teşvik ederek orta saha oyuncusu için bir geçiş şeridi yaratıyor.

Amaç, pivotu topun üzerinde tutmaktır. Bu oyuncu, daha sonra geniş bir bek veya orta saha oyuncusuna kadar ilerleyebilme umuduyla merkezi bir bölgeye yerleştirilmiştir. Orta saha oyuncusuna pas opsiyonu açık değilse, stoper oyuncusuna oynarlar. Daha sonra rakibin ilk çizgisinin ötesine geçebilir ve oradan ileri bir pas bulabilirler. Rakip yarı alanda, oyuncular farklı şekilde pozisyonları işgal eder. Amaç, oyunu geliştirme aşamasındakiyle aynıdır: bir sonraki savunma hattının ötesinde bir oyuncu bulmak. Kanat oyuncuları sahayı genişletmek için her iki tarafta da geniş kalıyor. Umutları, son savunma çizgisinin ötesindeki boşluğa (yukarıda) girmektir.

Luis Enrique- İspanya

Enrique yönetiminde – Barcelona’da Guardiola’nın halefi olması tesadüf değil – İspanya pozisyon oyunu oynuyor. Amaçları, çok sayıda hücumcu orta saha oyuncusunu hatlar arasındaki pozisyonlara getirmektir (aşağıda). City genişliğini koruyarak kanat oyuncularıyla sahayı genişletirken, İspanya bunu beklerle yapıyor.

Pozisyon oyununun faydaları nelerdir?

İyi kullanıldığında, pozisyon oyunu hem olağanüstü kalitede hem de oldukça etkili bir futbol üretebilir. Pep Guardiola’nın Manchester City tarafının gösterdiği gibi, izlemesi son derece eğlenceli ve büyük başarılar getirebilir. Pozisyonel oyun, sahayı daraltan oyuncular sayesinde geniş bir alan yaratır. Bu, oyuncuların topla oynaması için merkezi bölgelerde alan yaratır – birçok takımın mücadele ettiği bir şey. Pozisyonel oyun sayesinde rakip takımın savunacağı alan genişler. Bu durumla birlikte kaliteli gol şansı yaratma ihtimali artar.

Pozisyon oyununun dezavantajları nelerdir?

Pozisyonel oyun, yüksek kaliteli oyuncuların yarım dönüşte top alma ve bir sonraki geçişi hızlı bir şekilde bulmasını gerektirir. Yeterince yüksek kalibreli oyuncular olmadan, pozisyon oyunu kolayca başarısız olabilir. Oyuncuların ayrıca pozisyon oyununun inceliklerini ve herhangi bir anda onlardan tam olarak ne istendiğini anlamaları gerekir. Bu, bir sistemi anlayabilecek ve sahada uygulayabilecek oyunculara ihtiyaç olduğu anlamına geliyor. Ayrıca oyuncuların ihtiyaç duydukları her şeyi öğrenmeleri gereken antrenman sahasında da bolca zaman gerekir.

Oyuncuların geniş bir alanda oynadığı sistemler, yapılarının içinde çok fazla alan olduğu için karşı ataklara karşı savunmasız olabilir. Topa sahip olma oyunu; hızlı, çabuk geri dönebilen ve sisteme tamamen bağlı olan oyuncular gerektirir.

Takımlar doğru uyguladığında pozisyon oyunu çekici ve tehlikeli olabilir. Ancak çok az takımın bunu başarabilmesinin bir nedeni var. Mükemmel olmak çok ama çok zor.

Kaynak: The Coaches’ Voice, Breaking the Lines (Positional Play), Tifo Football-What is Positional Play