Analiz | Adana Demirspor 4-1 Bursaspor

Adana Demirspor Play-Off yarı final rövanş maçında kendi sahasında Bursaspor ile karşılaştı. İlk maçtan deplasmandan golsüz beraberlik ile dönen Adana Demirspor ikinci yarıda bulduğu goller ile rakibini 4-1 mağlup etti ve süper lige yükselecek ekibi belirleyecek karşılaşmada Fatih Karagümrük’ün rakibi oldu. Bu sonuçla geçen sezon süper ligden düşen Bursaspor 1 sene arayla lige yükselme şansını yitirirken Adana Demirspor 26 yıllık süper lig hasretini dindirmenin sadece 1 maç uzağında.

Ortalama pozisyonlar

İki takım da maça 4-2-3-1 dizilişi ile çıktı. Adana ekibinde Cüneyt Dumlupınar ilk maçtan farklı olarak Mehmet Akyüz ve Berk yerine Volkan şen ve Sinan’a ilk 11’de forma verdi. Kalede Kurtuluş’un yer aldığı Adana Demirspor’da defans hattı Tarık, Rassoul, Mitrovic ve Mehmet Uslu’dan oluştu. Savunma önündeki ikilide Hasan ve Tevfik yer alırken sol kanatta Volkan, sağ kanatta Erkan, forvet arkasında Sinan ve tek forvet olarak Pa Dibba görev aldı.

Adana Demir 4-2-3-1 oynamasına rağmen özellikle savunmadan oyun kurulan dönemlerde Tevfik iki stoper arasına girerek topun geriden ileri taşınmasında görev aldı. Bununla beraber Erkan Zengin de özellikle ilk yarının ortalarından sonra sağ kanattan ziyade geriye gelerek orta alandan oyun kurulmasına katkıda bulundu. Bu durum Tarık Çamdal’ın daha ilerde oyamasına da imkan verdi.

Bursaspor ise kadro dışı bırakılan Özer Hurmacı ve İrfan Buz’un maç önü açıklaması ile taktik gereği Seleznov’un yedek oturmasıyla ilk maça göre 2 oyuncu değişikliği ile maça başladı. Kalede Çağlar, sol bekte Kerem, sağ bekte Tayfur, savunma ikilisinde Anıl ve Diarra’nın görev aldığı Bursaspor’da savunma önünde Burak ve Shehu; sol kanatta Serdar Özkan, sağ kanatta Burak Kapacak, forvet arkasında Traore ve tek forvet olarak Kubilay görev aldı.

Bursaspor topun Adana Demirspor’da olduğu bölümlerde savunmada 2 forvet gibi dizilişi tercih etti. Traore Kubilay ile birlilte ön alanda baskı kurdular.

İlk yarı

İki takımın maça başlama planlarını ilk maçın skoru ile birlikte değerlendirmeye almak doğru olacaktır. Keza Bursaspor teknik direktörü İrfan Buz ilk maçın ardından alınan skorun dezavantaj olmadığını ve deplasmanda alacakları gollü bir beraberliğin onları finale götüreceğini düşünüyordu. Bu düşünce doğrultusunda maçın 120 dakika oynanabileceği ihtimalini de göz önüne alarak Kubilay’ın Seleznov yerine ilk 11’de tercih edildiğini düşünüyorum. Oyuna başlangıç olarak da Adana Demirspor’a göre ön alanda daha çok baskı deneseler de genel olarak rakibi 2. bölgede karşılamayı tercih ettiler. Ayrıca Adana Demirspor’un topa sahip olmasını sağlayarak yapacakları hatalardan yararlanmayı denediler.

Topla oynama oranlarına baktığımızda ilk yarıda Adana Demirspor’un %62’ye %38’lik üstünlüğü olduğunu görüyoruz. Buradan hareketle Adana Demirspor’un oyun planına değinecek olursak; Adana ekibi Bursaspor’un maça bu anlayışla çıkacağını düşünerek topa sahip olmayı ve savunmasını riske etmeyerek pozisyon üretmeyi denedi. İlk yarı özelinde bunu pek başarabildiklerini söyleyemem. Bunun yanında ikinci yarıda bulduğu gollerin de geçiş oyunlarında gelmiş olması da önemli bir ayrıntı. Aslında iki takımın da ilk yarıda skoru riske etmeyecek bir oyunu tercih ettiğini söylemek mümkün.

İlk yarıda iki takımın da oynadığı oyunu incelediğimizde şut sayılarında Adana Demirspor’un 5’e 1’lik bir üstünlüğü olduğunu görüyoruz. Fakat bu şutların hiç biri rakip ceza sahası içinden çekilmedi. Hatta maç boyunca Adana Demirspor’un ceza sahasından sadece 3 şut çekebildiğini görüyoruz. Bu da Bursaspor’un yerleşik savunmada oynarken Adana Demirspor’a fırsat vermediğinin kanıtı niteliğinde.

İlk yarıda iki takım da önemli atak geliştiremezken 27. dakikada Adana Demirspor geçiş oyununda bir tehlike yakaladı.

Bu pozisyonda defanstan Volkan’a uzun gönderilen topta Bursaspor savunması geri dönerken sıkıntı yaşadı. Daha kalabalık bir savunmaya sahip olmalarına rağmen eşleşmeleri doğru yapamadıkları için Erkan Zengin şut şansı yakaladı. Erkan’ın şutunda top defansa çarpıp dışarı çıktı. Burada asıl noktanın Bursaspor savunmasının geçiş oyununda zorlanması olduğunu söyleyebilirim. Yerleşik savunmada Adana Demirspor’a fazla fırsat vermezken ikinci yarıda kalesinde gördüğü 3 gol geçiş oyunundan geldi.

İkinci yarı

İlk yarı dengeli izlediğimiz maç ikinci yarı da benzer şekilde başladı. 49. dakikada Bursaspor ceza sahasında gerçekleşen atak sonucunda VAR incelemesi ile Adana Demirspor penaltı kazandı. 49. dakikada gelişen pozisyon sonucunda Erkan Zengin 55. dakikada takımını penaltı golü ile 1-0 öne geçirdi.

Aslında maçın bundan sonraki bölümü ile bundan önceki bölümünü farklı değerlendirebiliriz. Bu gol sonrasında Bursaspor’un finale kalabilmek için gol bulması gerekiyordu. Buna rağmen Adana Demirspor’un ikinci golü bulduğu bölüme kadar Bursaspor sahaya istediği oyunu yansıtamadı ve pozisyon üretemedi.

Adana Demirspor golden sonra daha özgüvenli bir oyun sergiledi. Bursaspor’da İrfan Buz oyuna müdahale etmezken Demirspor bu bölümde gol girişimlerini artırdı.

Bu pozisyonda topa sahip olan Adana Demirspor’da savunma oyuncusu Rassoul insiyatif alarak topu sürüyor ve sağ taraftaki Erkan Zengin’e gönderiyor. Erkan Zengin’in içeri çevirdiği topta Pa Dibba’nın iyi vuramaması ile pozisyon sonuçlanıyor. Burada özellikle geriden kurulan oyunlarda savunma oyuncusunun nasıl etki edebildiğini gözlemleyebiliyoruz. Ayrıca bu pozisyonu maç boyunca geliştirilmiş en organize atak olarak nitelendirebiliriz.

Bursaspor’un en tehlikeli atağı ise 73. dakikada gelişti.

Burada duran top ile atak geliştiren Bursaspor ceza sahasında Tayfur ile gole yaklaştı. Bu pozisyonda da 1-0 önde olan ve duran top savunmasında olan Adana Demirspor’un bu konuda ne kadar yetersiz olduğunu görebiliyoruz. Bursaspor maç özelinde duran toplardan daha çok pozisyon bulabilirdi diye düşünüyorum.

Adana Demirspor adına Bursaspor’un maç içindeki direncini tamamen kıran gol 78. dakikada Rassoul ile geldi.

Bursaspor set oyunundan pozisyon bulmaya çalışırken eşleşmeleri iyi yapan Adana Demirspor Rassoul ile topu kazandı. Rassoul kazandığı toptan sonra takımının atağına katkıda bulundu ve Bursaspor savunması eksik yakalanmış oldu. Rassoul’un savunma arkasına yaptığı koşu sonucunda Adana Demirspor 2-0 öne geçti.

Bu golden sonra İrfan Buz değişiklikler ile oyuna müdahale etti. Seleznov oyuna girdi ve Bursaspor 2 forvetli dizilime dönüş yaptı. Fakat savunma güvenliğini artık iyice elden bıraktıkları için savunmasında daha çok pozisyon vermeye başladı. Şut sayılarına ve topla oynama oranlarına baktığımızda Bursaspor’un 2-0’dan sonra daha çok topla oynadığını görüyoruz. Ayrıca maçta en çok şutun 2-0 skoru yakalandıktan sonra geldiğini de görmekteyiz.

2-0 skor dezavantajından sonra Bursaspor savunma anlayışını ikinci plana atarak gol aradı. Bu anlarda Adana Demirspor kontra ataklar ile tehlikeli oldu ve 3. Ve 4. gollerini de bu ataklarda buldu. Maçın son dakikasında kazanılan penaltıda Serdar Özkan attığı gol ile maçın skorunu belirledi.

Maç verileri

İki takımın maç boyunca yakaladığı gol beklentisine baktığımızda Adana Demirspor’un 1.48, Bursaspor’un 2.33 oranını yakaladığını görüyoruz.

Bu verilerin ceza sahasına giriş verileri ile birlikte değerlendirilebileceğini düşünüyorum.

Adana Demirspor ceza sahasına sadece 7 kez pas ile girmesine rağmen 4 gol attı. Buna karşılık Bursaspor’un 38 pas denemesinde 19 kez başarı sağlayarak Adana Demirspor ceza sahasına girdiğini görüyoruz.

Bursaspor’un 2-0’lık skordan sonra topa daha çok sahip olduğundan bahsetmiştim. Bu oran topa sahip olma sürelerine de yansımış durumda. Özellikle ilk yarıda topu Adana Demirspor’a bırakan Bursaspor 45 saniyenin üzerinde topa sahip olduğu bir bölüm yaşamadı. Buna karşılık Adana Demirspor maç boyunca 3 kere 45 saniyenin üzerinde topa sahip oldu.

Erkan Zengin

Tecrübeli oyuncu 344 Instat Index puanı ile maçın en yüksek puanına sahip. Adana Demirspor’un maç boyunca çektiği 11 şutun 5’i Erkan’a ait. Yaptığı 65 pasla da Adana Demirspor’un en yüksek sayıda pas yapan oyuncusu. Ayrıca 4 kilit pas denemesinde 3 başarı sağladı ve 1 gol 2 asistlik performansla takımının finale çıkmasında büyük rol oynadı.

Yorum

Bursaspor’un maç taktiği olan 0-0’lık skorun devam etmesi ve bulabilecekleri 1 gol ile avantajı yakalama anlayışının yanlış olduğunu düşünüyorum. Adana Demirspor bu sene evinde oynadığı 17 maçta sadece 2 maçta gol atamadı. Bence Bursaspor bu durumu göz önüne alarak gol odaklı bir yaklaşım sergilemeliydi. Ayrıca 1-0 geriye düştükleri bölümde de 20 dakikalık bir süreçte oyuna girmekte zorlandı Bursaspor. İrfan Buz daha erken sahaya müdahale edebilirdi bence.

Bunun yanında Adana Demirspor 4-1 gibi bir skorla finale çıktığı için özgüvenli olacaktır. Fakat penaltıya kadar yerleşik Bursaspor savunmasına karşı pozisyon bulmakta zorlandılar. Eğer Karagümrük finalde yerleşik savunmasını iyi yapabilirse Adana Demirspor’un işinin zor olacağını düşünüyorum. Tabi buna karşılık Karagümrük’ün de Adana Demirspor’un geçiş oyunlarına dikkat etmesi gerekli olacaktır.