Analiz | Alanyaspor 1-1 Galatasaray

Ligin 24. haftasında Galatasaray, Alanyaspor’a konuk oldu. Lige verilen milli arada kadrosunu revize eden ve yeni teknik direktör Torrent ile antrenman fırsatı bulan Sarı Kırmızılılar savunmasını bir nebze toparlamış gözükse de hücumda kısır kaldığı karşılaşmadan 1-1’lik sonuçla ayrıldı. Farioli yönetimindeki Alanyaspor yenilmezlik serisini sürdürüp puanını 39’a çıkarırken Galatasaray ise 28 puan ile haftayı 13. sırada tamamladı.

Torrent yönetiminde 4. maçından da galibiyet çıkaramayan Galatasaray’ın bu mücadelesini global iş ortağımız Metrica Sports‘un geliştirmiş olduğu Play yazılım ile birlikte analiz edeceğim.

Kadrolar

Ev sahibi ekipte Farioli’nin gelişiyle ilk 11’e eklenen yeni isimler ve oynanan topa sahip olma oyunu bu maçta da sürdürüldü. Genç teknik adam ile kale Marafona’ya teslim edilirken stoper hattı genç Furkan ve Fatih ile oluşturuldu. Daha önce 8 numarada tercih edilen Novais 6 numaraya çekilip takımın pas merkezi konumuna gelirken forvette Diedhiou’nun yokluğunda kanat oyuncusu Wilson Eduardo o role devşirildi. Kadrodaki tek beklenmedik hamle ise Çin’e satılması gündemde olan Davidson’un yerine Candeias’ın maça başlamasıydı.

Galatasaray’da ise kadroda yapılan revizyona rağmen değişen tek bölge kale oldu. Gomis hazır olmaması sebebiyle kadroda yer almazken Pulgar maça kulübede başladı. Yeni isimler haricinde hocanın ”9 numaradan ziyade bir 10 numara” dediği Halil formasını Babel’e kaptırırken Boey’in hastalığı ve Yedlin’in ayrılığı sonrası Ömer Bayram da bu karşılaşmaya sağ bekte başladı.

İki takımın önde baskı farklılıkları

Farioli’nin Alanya’sı ile Torrent’in Galatasaray’ının topa sahip olma, geriden kısa paslarla oyun kurma, ön alanda kaybedilen topları çabuk kazanma ve çabuk sonuçlandırma gibi oyunu ele alış biçimi açısından benzerlikler taşımaları bu maçın da akışına sirayet etti. Her iki takım da rakibini alışılagelmişin dışına itmeye çalışırken bu noktada takımların yaptıkları önde baskılar maçın belirleyicisi oldu. Galatasaray’a oranla çok daha agresif ve organize baskı yapan Alanyaspor az önce değindiğim topa sahip olma, topu geri kazanma ve geriden oyun kurma anlamında rakibine net üstünlükler kurarak maçın hakimi oldu. Şimdi her iki takımın önde baskılarını yakından inceleyeceğim.

İlk devrede Karagümrük’ün başındayken karşılaştığı Galatasaray’a tam saha adam adama baskı uygulayan (O maçın ve bahsettiğim önde baskının analizi için tıklayınız) ve rakibini uzun paslara zorlayarak oyun kurulumunu sekteye uğratan Farioli, bu maçta da aynı planı Alanyaspor ile uyguladı. Tıpkı o maçta olduğu gibi sol kanat oyuncusunu rakibin sağ stoperiyle eşleştiren (Yukarıda 7 no koyu yeşil – 4 no beyaz), kanatta oluşan açığı da sol beki oraya çekerek kapatan (Yukarıda 3 no koyu yeşil – 2 no beyaz) genç teknik adam geriye kalan bölgelerde de bire bir eşleşme sağladı.

Not: Yukarıdaki animasyonda oyuncu numaraları temsili kullanılmıştır.

Az önce iki boyutlu olarak anlattığım eşleşme ve baskı kurgusunun sahadaki yansıması ise bu videoda okunabiliyor. Galatasaray’ın oyun kurulumuna başlamasıyla birlikte ön alanda bire bir eşleşmeleri yakalayan Alanya ekibinde 21 numaralı Candeias sağ stoper Nelsson’u savunuyor. Onun kanatta açtığı boşluk ise sol bek Borja ile kapatılıyor ve o kanatta da Borja-Aanholt eşleşmesi ortaya çıkıyor. Basketboldaki tam saha adam adama baskıyı andıran bu yapının getirisi olarak ise Galatasaray ayağa pas yapmakta zorlanıyor ve pozisyon top kaybıyla noktalanıyor.

Yapılan bu baskıyı kısa paslarla aşmakta zorlanan ve yapılabilecek top kayıpları sonrası savunmasının dengesiz yakalanmasını istemeyen Galatasaray ise alışılagelmiş oyun planından vazgeçip uzun paslara yöneldi. Öyle ki bu sezon maç başına attığı pasların %10’u uzun pas olan Galatasaray’ın, bu maçta attığı pasların %15’i(63/400 pas) uzun paslardı. Yukarıdaki görselde de yeni kaleci transferi Pena’nın  pas dağılımını görüyoruz. Maç boyunca 46 kez topla buluşan İspanyol kaleci, 38 pasının 23’ünü uzun tercih etti ya da buna mecbur kaldı.

Alanyaspor’un bu baskısına Galatasaray da benzer şekilde cevap vererek rakibini hataya zorlama amacındaydı. Fakat videodaki pozisyonlarda da görebileceğiniz üzere sürekli olarak rakibine 1 kişi eksik baskı yapan Galatasaray, Alanyaspor’un da bu sayısal üstünlüğü değerlendirerek boştaki Borja’yı görmesiyle rahat geçilmiş oldu. Bu sayısal eksikliğin oluşmasındaki faktör ise Alanyaspor’un baskısı kısmında değindiğim bekten alınan baskı desteğiydi. İsimler üzerinden konuşmak gerekirse Borja’nın savunucusu olan Emre Kılınç tıpkı Candeias’ın yaptığı gibi stopere baskıya gitmişken boşa çıkan beki aynı kanattaki arkadaşı Aanholt kapatmalıydı. Farioli’nin bekini de ön alan baskısına göndermesiyle Torrent’e göre daha cesur yaptığı bu baskı bir anlamda oyunu ele almasını da sağlamış oldu.

Farioli’nin cesurluğuna değinmişken maçta dikkat çekici bir başka hareketi ise takımı 10 kişi kalmış olmasına karşın 90. dakikada rakip yarı sahada yapılan top kaybı sonrası kontra prese 6 kişi göndermesiydi. Galatasaray’ı yine bir panikle uzun topa sürükleyen bu atakta göze çarpan bir detay da 6 oyuncuyla baskı yapan Alanyaspor’un ters kanadında bıraktığı geniş koridordu. Marcao acele etmeyip topu sağ kanada çevirmeyi denese rakip savunmayı çok dengesiz yakalayacak olan Galatasaray belki de ikinci yarıyı rakip yarı sahaya giremeden tamamlamış olmayacaktı. (Galatasaray’ın ikinci devre rakip yarı sahada topla buluşma sayısı 0)

Galatasaray’ın duran toplardaki yay yerleşimi

Son olarak Galatasaray’a dair değinmek istediğim pozitif bir şey de duran toplara verilen önem. Geride bıraktığımız aylarda kornerden gol atamama istatistiği sıkça gündeme gelen Sarı Kırmızılılar’da Torrent’in gelmesiyle bu konu yeniden ele alınmış göründü. Fatih Terim’in aksine ceza sahasına 5 kişi götüren fakat ilk maçından bu yana ceza sahası yayının sağını Kerem’le, solunu da Emre Kılınç’la kaplayan Torrent çalışmasının karşılığını bu maçta aldı. Yukarıdaki videoda Hatay, Trabzon ve Alanya maçlarından 3 farklı pozisyonu ve yerleşimleri de izleyerek bu maçta atılan golün net bir çalışmanın sonucu ortaya çıktığını da görebilirsiniz.

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.