Analiz | Antalyaspor 0-1 Galatasaray

Galatasaray, Spor Toto Süper Ligin 8. haftasında Antalyaspor’u, 87.dakikada Ryan Donk’un attığı gol ile 1-0 yendi. Galatasaray bu galibiyetle puanını 18’e yükseltti ve liderliğini korudu, Antalyaspor ise evinde oynadığı bu maçta galibiyet elde etse ligin yeni lideri olacaktı, fakat mağlup olarak haftayı 6.sırada tamamladı.

Oyuncuların ortalama pozisyonları

Galatasaray, iyi oynamasına rağmen mağlup olduğu Porto deplasmanı sonrası, 2 kez kaybettiği deplasman maçlarının bir kriz haline gelmemesi adına kritik bir maça çıktı. Eren’in yokluğunda Sinan tekrar ilk 11’de santrafor mevkiinde kendine yer buldu. Terim savunmada ligte Ozan, Şampiyonlar liginde Maicon geleneğini sürdürdü ve Ozan’ı oynattı. Kanat bekleri değiştirerek maça Ömer Bayram ve Mariano ile başladı. Maç genel olarak Galatasaray’ın kontrolünde geçti fakat net gol pozisyonuna girme anlamında kısır bir maç geride kaldı.

Antalyaspor, Galatasaray’ı yenip milli maç arasına zirvede girme şansını tepti. Maça son oynadıkları Ankaragücü deplasmanındaki kadronun aynısıyla çıktı, bir önceki hafta içeride Sivasspor’u yendikleri karşılaşmadan ise sadece tek değişiklik vardı. Bu anlamda Antalyaspor’un kadro istikrarını sağladığını net bir şekilde görüyoruz, bu da başarıyı getiriyor.

Topla oynama ve şut sayıları

Topla oynama oranlarında Galatasaray’ın maç boyu %65’e %35 olarak ciddi bir üstünlüğü vardı. Bu oranların ilk yarı ve ikinci yarı da benzer olduğunu görüyoruz. Galatasaray, bu %65’lik topla oynama oranıyla sezon başından bu yana oynadığı tüm maçlardaki en yüksek orana ulaştı.

3. bölgeye giriş sayılarında Galatasaray’ın 59, Antalyaspor’un ise 33’de kaldığını görüyoruz. Ceza sahasına giriş sayıları ise Antalyaspor’da 12, Galatasaray’da 17 olarak göze çarpıyor.

Şut sayılarına baktığımızda Antalyaspor’un sadece 6 şutu olduğunu, bunlardan da ancak 2’sinin kaleyi bulduğunu görüyoruz. Galatasaray’ın ise attığı 13 şutun 6’sı kaleyi bulmuş durumda. İlginç olan istatistik, Galatasaray’ın şutlarının neredeyse tamamını 2. yarıda bulmuş olması. Burada tabi yapılan değişiklikler ve oyunun iyice Antalyaspor yarı sahasına yığılmış olmasının etkisi var.

Pas bağlantıları

Antalyaspor’un pas bağlantı haritasından sol kanatta Cissokho ve Maicon üzerinden oyunu kurmaya çalıştığını görüyoruz. Antalyaspor’un kanat bekleri Cissokho ve Sangare’nin iyi birer maç çıkardıklarını söyleyebiliriz. Mariano ve Ömer Bayram ile defalarca karşı karşıya geldiler ve orta denemelerini kesmeyi başardılar. Cissokho Antalyaspor’un InStat verilerine göre de en iyi oyuncusu konumda.

Galatasaray’ın ise pas bağlantı haritasına baktığımızda genellikle Ozan-Mariano hattından oyunu kurmaya çalıştığını görüyoruz. Mariano’nun önemli bir özelliği olan oyun kurma o oynadığı zaman orta sahayı rahatlatır nitelikte oluyor. Rodrigues ve Onyekuru kanatlarda sürekli yer değiştirdiler fakat pas bağlantılarından görüleceği üzere ağırlıklı olarak sol kanadı kullanma söz konusu, sağda ise Mariano ağırlıklı bir oyunu var Galatasaray’ın.

Sinan’ın Santrafor oyunu

Fatih Terim, Sinan’ı ileri uçta oynattı, burada tabi Eren’in yokluğunda buna neredeyse mecbur olduğunu söylemek gerekiyor. Sinan’ın burada oynaması, Onyekuru’nun hiç tutmadığı bu bölgede Porto deplasmanı gibi hızlı hücumlarla atağa çıkılacak maçlar için uygun olabilir, yalnız oyunun rakip yarı sahada oynanacağı ( ki bu maç topla oynama (%35-%65) ) maçlar için aynını söylememiz epey zor. Galatasaray, merkez hücumcusunun indireceği toplarla hızlı akınlar bulabilen bir ekip, bunun hücum planlarının bir parçası olduğunu Fatih Terim defalarca söylemişti, Sinan’ın ise bu maçta girdiği hava topu mücadelesi sayısı sadece 2, kazandığı ise 1.

Orta – Kafa – Gol

35 orta açmış Galatasaray maç boyu, isabet sayısı 4. Antalyaspor 15 orta açmış, isabet sayısı yine 4. Bu istatistik maçın özeti.

Onyekuru’nun 2.yarıda birçok pozisyonda Sinan’ın yanına gelerek forveti 2’lediğini gördük. Ancak verim anlamında sonuç koca bir hiçlikti.

Bu durumu örnek pozisyonlarla gösterelim;

Mariano sağ kanatta Ozan’ın attığı pasla topu alıyor. Onyekuru ve Sinan hücum hattındalar, ekranın görünmeyen kısmında ise sol çizgide Rodrigues var. Mariano bu pozisyonda ortayı denedi ancak karşısındaki Antalyaspor oyuncusuna çarpıp top taca çıktı.

Bir benzer pozisyon daha. Bu sefer oyuna Feghouli de girmiş durumda, ancak hücum hattındaki durum yine aynı. Sinan ve Onyekuru içerde, yine isabetsiz bir orta.

Bu sefer sol kanat, ortayı yapan Ömer Bayram ve top karşısındaki oyuncuya çarpıp taca çıkıyor.

Yeniden Mariano, top yine rakip oyuncuya çarpıyor, bu sefer korner.

Tüm bu örnek pozisyonlar maçın özeti, rakip savunma arasında devamlı marke pozisyonda Sinan ve Onyekuru. Tek başına kalmış, içeride boş arkadaşını göremeyince bocalayan kanat bekler ve ceza sahasına dahi ulaşamayan orta denemeleri.

Fatih Terim 76.dakikada Belhanda yerine Maicon’u, 86.dakikada kimsenin tahmin edemediği bir hamleyle Onyekuru yerine Ryan Donk’u alarak oyunu çözdü ve skoru buldu.

Gol pozisyonuna bakalım; Yine Mariano ortalıyor, içerideki oyuncu sayısı bu sefer 4. Maicon, Donk, Ndiaye ve Sinan.

Golde Donk marke pozisyonda olmasına rağmen, boyunun avantajını kullanıyor.

Son söz

Geçen haftaki yazımda Galatasaray’ın 3.bölgedeki sorunlarını 4 başlıkta özetlemeye çalışmıştım;

Kısaca;

1.     Hücum presteki verimsizlik

2.     Kenardan ortayla gelen gollerin azlığı

3.     Uzaktan atılan şutların azlığı ve isabetinin az olması

4.     Anahtar pas eksikliği, oyun kurucu etkisi

Bu maç 2. maddenin fazlasıyla açıldığı bir oyun izletti bize, şöyle ki;

“Galatasaray akan oyun içerisinde kenardan gelen ortalarla gol bulamıyor. Bunda kanat oyuncularının çizgiye değil de devamlı içeri kat eden ve asıl önemlisi kanat beklerin ortalarında forveti 2’leyip kafayla gol bulabilen (Babel gibi) oyuncular olmaması önemli etken.”

Fatih Terim yaptığı cesur oyuncu değişiklikleriyle, oyundaki eksiklikleri görüp doğru hamleleri yapmış oldu ve galibiyet de bu şekilde geldi. Fakat ilerisi için büyük soru işaretleri devam ediyor. Donk ve Maicon ağır oyuncular, Terim’in onları ilk 11’de hücum hattına koyamayacağı çok açık. Onyekuru ve Sinan ise topa Galatasaray’ın ağırlıkla sahip olduğu, oyunun rakip yarı sahada oynandığı maçlarda pek iyi örnekler sunmadılar. Eren’in yokluğunda geriye denenecek tek isim Feghouli kalıyor bana göre.

Antalyaspor kadro istikrarını güzel sağlamış, Bülent hoca etkisi ile oyun içerisinde sistemlerini bozmadan disiplinle oynuyorlar. Yalnız kreatif oyuncu eksiklikleri var. Attıkları gol sayısı 11 zaten, ligteki derecelerine göre az, orta sıralarda kendilerine yer bulacaklardır.

Zemin

Maalesef ligimizde sorunlu zemin sayısı gittikçe artıyor, bu noktada federasyonun ligin kalitesini düşünerek önlem almasına ihtiyaç var. Aralıklarla kontroller, cezai yaptırımlar muhakkak uygulanmalı

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş