Analiz | Akhisarspor 1-3 Trabzonspor

Süper Lig’in 8. haftasında Trabzonspor, Akhisarspor’a konuk oldu. Ünal Karaman’ın, annesine karşı son görevini yapmak için takımdan ayrı kaldığı maçta saha kenarındaki isim Hüseyin Çimşir’di. Sosa, Burak ve Novak’ın golleri Trabzonspor’a dış sahadaki ilk 3 puanı getirdi. Bu sonuçla Trabzonspor arka arkaya aldığı 2. galibiyetle puanını 13’e çıkardı.

Mücadele öncesinde teknik heyetin kararı doğrultusunda Kucka, deplasman kafilesinde yer almadı.

Maçı iş ortağımız InStat’ın verileri eşliğinde inceleyeceğiz.

Ortalama topla buluşma noktaları

Trabzonspor’un 4-4-2 formasyonuna yakın bir dizilişle sahada yer aldığını görüyoruz. Trabzonspor adına sezonun en derli toplu oyunlarından birini izlediğimiz bu maçta, geçtiğimiz haftaki Kasımpaşa karşılaşmasının ikinci devresine başlayan 11’in dışında yalnızca Kucka yerine Sosa vardı.

Karşılaşmanın ilk bölümü yoğun pres ve karşılıklı faullerin olduğu sıkışık bir oyuna sahne oldu. Barbosa ve Güray’la hızlı kanat aksiyonları gerçekleştiren Akhisarspor, topu 3. bölgede tutma konusunda sıkıntılar yaşadı. Hafta arasında oynadıkları Avrupa Ligi maçında Elvis Manu’yu dinlendiren Cihat hoca, ileri uçta görev verdiği Manu’dan verim alamayınca devre arasında Seleznyov’u oyuna dahil etti fakat Hosseini-Toure ikilisinin arasında deyim yerindeyse kaybolan Seleznyov da Akhisarspor’un oyununa çare olamadı. Durum böyle olunca oyun genelinde dış şutlarla gol arayan bir Akhisarspor izledik.

31. dakikada Mustafa Yumlu’nun sakatlanarak oyundan çıkması maçın kırılma noktalarından biri oldu. Sonrasında gelen Sosa’nın frikikten, Burak’ın penaltıdan attığı goller Trabzonspor’un devreye rahat girmesini sağladı.

Vahid’in ilk yarıda en çok mesafe kateden isim olması üzerinde durulması gereken bir nokta. Alışılagelmiş kadroların aksine Trabzonspor’un çift santrforla oynaması, merkez oyuncuların yükünü fazlasıyla arttırıyor ve bu durumda kenar oyuncularından en az birinden bu şekilde dönüt almak zorunlu hale geliyor. Geçtiğimiz hafta kanatlarda Burak ve Abdülkadir’in başlaması, Sosa’nın maç içerisinde ekstra koşular yapmasına neden olmuştu. Bu da Sosa’nın pas kalitesini, oyuna katkısını doğrudan olumsuz olarak etkilemişti.

Maçın ikinci yarısında ise rakibinin 2. bölgede topla oynamasına müsaade eden Trabzonspor, Pereira’nın asistinde diğer beki Novak’ın kafa golüyle farkı 3’e çıkararak maçı kopardı. Kalan sürede kaydedilen Seleznyov’un penaltı golü ise skoru tayin etti. 1-3.

 


İstatistiklere baktığımızda toplam şut sayılarının eşit olmasına karşın Akhisarspor’un ceza alanında etkili olamadığını görüyoruz. Elvis Manu’nun santrfor olarak kullanılması; yan topları değerlendirme, uzun topları indirme konusunda Akhisarspor’u geriye götürdü. Eğer soyunma odasına eşitlikle girilen bir maç olsaydı yapılan oyuncu değişikliğiyle birlikte çok başka bir maç hikayesini konuşuyor olabilirdik.

Topla oynama ve paslar

Topla oynama yüzdelerine baktığımızda birbirine tamamen zıt iki devre oynanmış gibi gözükse de bu durumun temel sebebi Trabzonspor’un ilk yarı itibariyle skoru yakalamasıydı.

 

Pas sayılarına baktığımızda ise iki takımın da nicelik olarak çok yakın istatistiklere sahip olduğunu görüyoruz fakat Trabzonspor 21/12 kilit pas atarken Akhisarspor’da bu sayı 16/5.

Akhisarspor’un 3. bölgeye geçişlerde sıkıntı yaşamamasına rağmen net gol pozisyonuna girememe sebebi az önce de değindiğimiz gibi ileri uçta top tutan bir isim ve etkili final pasları atan ayak eksikliğiydi.

Atak yönleri

Atak yönlerini incelediğimizde Trabzonspor’un sol kanattan başarılı hücum yapamadığını görüyoruz. Bu durumun oluşmasında Vahid Amiri’nin takım savunması için sarfettiği eforun etkisi büyük. Aynı şekilde Helder Barbosa’nın 24/20 ikili mücadele kazanma ile bireysel performans zirvesi yaptığı bir maç olması da Trabzonspor’un sol kanat aksiyonlarının önünü kesti.

Trabzonspor pas bağlantıları


Trabzonspor’un pas bağlantılarına baktığımızda oyunun merkez ve sağ tarafa yıkıldığını görüyoruz. Geçtiğimiz maçların aksine savunmadan top çıkartan isim ise Hosseini. İranlı stoper, iyiye giden formunu devam ettirirken saha içinde daha fazla sorumluluk almaya başlıyor. Aynı zamanda Trabzonspor, Hosseini’nin forma giydiği 5 maçta 13 puan topladı. Bir başka deyişle Hosseini’nin olmadığı 3 maçta Trabzonspor sahadan puansız ayrıldı.

Bireysel analiz – Jose Sosa

Jose Sosa, 20/12 ikili mücadele kazandığı bu maçta 9/7 kilit pas attı (Akhisarspor 5 başarılı kilit pas). Onu özel kılan nokta da takımın liderleğini üstlenmesinin yanında fiziksel oyunda da hep var olması zaten.

Sosa, etkili performansını çoğu kişinin psikolojik eşik olarak nitelendirdiği Trabzonspor kariyerindeki ilk golüyle süsledi. Her ne kadar oyun profili nedeniyle 3. bölgede çok yer almasa da bu tarz eleştirileri klasına yakışır bir frikik golüyle defetmiş oldu.

Saha içinde Pereira ve Abdülkadir ile uyumunun yanı sıra Burak ve Rodallega ile arasındaki iyi iletişim ise Trabzonspor adına ümit vadediyor.

Sonuç

Trabzonspor, ligde üzerinde bulunan birçok takımın puan kaybettiği haftada ilk deplasman galibiyetini elde ederek haftanın en kazançlı takımlarından biri oldu.

Şimdilik iyi sinyaller veren oyun, seri galibiyetler alma yolunda ümit verse de çift santrforlu sistemin savunma defolarını ortaya çıkarabilecek daha güçlü ekiplere karşı oynanacak maçlar, Trabzonspor adına daha gerçekçi sonuçlar verecektir.

 

 

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş