Analiz | Fenerbahçe 0-0 Başakşehir

Ligin 8. haftasında Fenerbahçe, kendi evinde Başakşehir’i ağırladı. Bu zorlu karşılaşmadan gol sesi çıkmadı ve iki takım birer puanı paylaştı. Fenerbahçe, 8. hafta sonunda 8 puanla 15. sırada yer alırken Başakşehir ise 15 puanla lider Galatasaray’ın ardından ikinci durumda.

Fenerbahçe, zorlu bir süreçten geçerken Başakşehir karşısında göreceli olarak dişli rakibi karşısında önceki haftalara nazaran daha iyi gözüktü. Başakşehir ise beklenen baskılı oyununu karşılaşmanın geneline yaymakta zorluk çekti.

InStat verileriyle Fenerbahçe ağırlıklı bir değerlendirme yapmaya gayret edeceğim.

Ortalama pozisyonlar

Fenerbahçe, iki stoperini geride konumlandırmaya devam ediyor. Reyes ve Jailson’un orta yuvarlakta aynı bölgede. Başakşehir’de ise Mahmut orta alanda tek, önlerinde ise İrfan ve Mossoro var.

Topa sahip olma

Beklendiği gibi topa daha fazla sahip olan takım Başakşehir oldu. Burda biraz detaya ineyim;

Fenerbahçe, topa toplam 127 kere, Başakşehir ise 129 kere sahip oldu. Burada topa sahip olma yüzdesindeki (%43-%57) farkın sebebi bir kerede topa sahip olma süresinin fazlalığı. Başakşehir, 40 saniyeden fazla 7 kere topa sahip olmuşken, Fenerbahçe 40 saniyeden fazla topa sahip olamadı.

Bu yüzdenin fazla olmasına karşın Fenerbahçe 3. bölgeye 49, Başakşehir ise 43 kere girdi. Ceza sahasına girişlerde ise yine Fenerbahçe’nin 23’e 14 gibi bir üstünlüğü dikkat çekici.

Başakşehir, geçtiğimiz dönemden alışık olduğumuz bazı set hücumlarını bu karşılaşmada da göstermeye çalıştı. Aşağıdaki pozisyonda Başakşehirli oyuncu dripling ile çıkıyor. Visca’nın sol stoper ile sol bek arasına yaptığı koşu kıymetli. Visca içeri koşusunu yaparken çizgiden Caicara bindirme yapıyor. Hasan Ali’nin bir anlık Viska takibi Caicara’ya alan doğuruyor ve Mahmut yerden etkili bir paacking pas ile Caicara’yı topla buluşturuyor.  Aslında diğer kanada bakınca da neredeyse bir izdüşüm söz konusu, Adebayor sağ stoper ile sağ bek arasında pozisyon almış, kanattan da Napoleoni’nin geldiğini görüyoruz. Fenerbahçe, rakibini hala 2. bölgede yeterli agresiflikte karşılayamıyor.

Bir diğer pozisyon; orta yuvarlakta Başakşehirli oyuncular bir üçgen kuruyor. 3v3 pozisyonda Başakşehir her üç oyuncunun da ayağına top değecek şekilde 2. bölgeyi geçiyor.

Topu, orta alandan çıkattıkları anda kanada aktarıyorlar ve bekin bindirmesi ile ceza sahasında pozisyon oluşuyor.

Bunları anlatmamdaki başlıca iki sebep var; ilki, Fenerbahçe’ni daha fazla gol fırsatı bulmuş olmasına karşın bu tarz çalışılmış hissi yaratan set hücumlarına çok fazla şahit olamayışımız. Bir diğer sebebi de özelikle 2. bölgede, rakibi karşılarken hala fazla yumuşak kalması.

Topa müdahale rakamlarına bakalım; Fenerbahçe 29 kere topa müdahale ederken Başakşehir’in 40 müdahalesi var. Fenerbahçe’nin daha agresif olması gerekiyor.  Bu hafta bu veride ligin sonuncularından;

Reyes

Öncelikle, hedefim hiçbir şekilde bir oyuncu üzerinden gidip onu itibarsızlaştırmak değil. Reyes, 26 yaşında, bedelsiz olarak takıma katıldı. Alt yapısı belli olan, Meksika Milli takımında yer alan, hala gelişim kaydedebilecek bir oyuncu. Fenerbahçe’de bu mali durumda bir risk aldı, ben bu riskin önümüzdeki haftalarda artıya dönebileceğini düşünüyorum. Ancak bu karşılaşmada Reyes, bir kere daha defansif orta saha olarak görev aldı ve belki de Fenerbahçe’de orta alandaki eksikliğin önemli nedenlerinden biriydi.

Toplam 40 aksiyon ile ve %70 aksiyon başarısı ile oynadı. Karşılaştırma yapmak açısından, yakın sürelerde sahada kalmış Frey’in 50 aksiyonu olduğunu belirteyim ve Frey’in bu aksiyonları önemli ölçüde 3. bölgedeydi.

Reyes,’in oyunda kaldığı 66 dakikada 3. bölgeye sadece 3 pası var. Genellikle yan ve geriye pas yaptığı için eleştirilen Mehmet Topal’ın oyunda kaldığı 31 dakikada 7 tane 3. bölge pası var. İkili mücadele kazanma oranı da %36’da kaldı ki Fenerbahçe bu karşılaşmada önceki haftalara göre ikili mücadelelerde daha etkiliydi.

 

Görsel olarak da durumu destekleyeyim;

Maçın henüz başı, Top Jailson’un ayağında. Reyes de hemen yanında, hareketlenip pas açısı yaratması gerekirken eliyle karşı kanadı işaret ediyor.

Jailson, Reyes’e pası atar atmaz hareketlenip pas açısı yaratıyor, 2v1 bir durum var, muhtemelen sürekli olarak antrenmanlarda karşılaşılan durumlardan. Ancak Reyes, yüksek ihtimalle henüz kendine güvenmediğinden dolayı, kafası aşağıda, etrafına hiç bakmadan geriye Skrtel’e oynamayı tercih ediyor. BElki çok basit bir pozisyon, maçın tamamına hiçbir etkisi yok, ancak oyuncunun mantığını anlamak açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Pastan hemen önce çevre kontrolünü yapmış olsa, etrafına bir baksa ilk tercih olarak kendi eliyle gösterdiği ters kanada oyunu açabilir, ya da Jailson ile 2v1 ‘i çok rahat yapabilir. O bölgenin oyuncusu olmaması be henüz kendine hem fiziken hem de mental olarak güvenmemesi onun oyunu öne oynama durumunu engelledi diye düşünüyorum.

Bir başka pozisyon;

Jailson, Slimani ile 2V1 yapıyor. Pası atıp koşusuna devam ediyor.

Slimani, ilerde çoğalmak adına Reyes’ten destek almak adına topu ona atıyor. Takım, 6 kişi ile set hücumuna çıkıyor.

Yaklaşık 4 saniye kadar bir süre ile Reyes topu abiane tabir ile “geveliyor”.  Jailson’un 3. bölge koşusunu tamamlayıp tekrar top almak için 2. bölgeye geldiğini görüyoruz. Burada dripling yeteneği olan, pas alışverişi kuvvetli bir oyuncu bu atağı çok daha etkili değerlendirebilirdi.

Fenerbahçe adına karşılaşmanın artı yanlarına bakacak olursak, şüphesiz 3. bölgede daha etkili bir Fenerbahçe izlediğimizi söyleyebilirim. Bunun sonucunda da Süper Lig’de 8. haftanın ceza sahaına en fazla isabetli pas atan takımı oldu (25).

Sonuç

Fenerbahçe, zorlu bir rakibe karşı nispeten daha iyi bir oyun oynamış olsa da 3 puanı alamadı ve kötü gidişe dur diyemedi. Cocu’nun Sivasspor deplasmanında nasıl bir ilk 11 çıkaracağı birkaç pozisyon hariç belli oldu gibi ancak Benzia’yı ne yapıp edip bu takımın bir parçası haline getirmesi gerekiyor.

Fenerbahçe adına son olarak Skrtel’in dönüşünden bahsetmek gerek. son iki karşılaşmada toplam 18 ikili mücadelenin tamamını kazandı, müthiş başladı.

Başakşehir ise istediği oyunu oynayamamış olsa da aynı sistem ile devam edecek ve zirveyi sürekli zorlamaya devam edecek gibi gözüküyor.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş