Analiz | Arsenal 3-2 Liverpool

Premier Lig’in 9. haftasında lider Arsenal evinde bu sene beklentilerin altında kalan Liverpool’u konuk etti. Karşılaşma sonunda lige erken havlu atan Klopp’un öğrencilerini ev sahibi ekip özellikle ikinci devrede çok zor anlara düşürdü. Bu sonuç ile Arteta şampiyonluk yarışında bir başarılı sınav daha verirken Klopp’un geleceği tartışılmaya devam etti.

Şimdi gelin bu karşılaşmayı global iş ortağımız Metrica Sports’un geliştirmiş olduğu Play yazılım ile birlikte analiz edeceğiz.

Kadrolar

Genelde 4-2-3-1 dizilişini tercih eden Arteta bu karşılaşmada da formasyonuna sadık kalmayı tercih etti. Stoperlerde Gabriel ve Saliba oynarken beklerde White – Tomiyasu ikilisi görev aldı. Savunma önünde ise Xhaka ve Partey çift pivot olurken Hücumun kanatları iki golle yıldızlaşan Saka ve diğer golün sahibi Martinelli’ye emanet edildi. On numara pozisyonu Odegaard dokuz numara ise Gabriel Jesus ile oluşturuldu.

Liverpool ise yıllardır süre gelen 4-3-3 yerine Rangers maçında tercih edilen çift pivotlu yapıya büründü. Savunma Tsimikas – Van Dijk – Matip – Alexander-Arnold hattından oluştu. Savunma önü Thiago ve Henderson’la tutulmaya çalışılırken kanatlarda Diaz ve Mohamed Salah şans buldu. En uçta Nunez oynarken ona Diogo Jota on numara pozisyonunda eşlik etmeye çalıştı.

Rakip karşılama

Liverpool kağıt üzerinde 4-2-3-1 şeklinde görünse de top rakipteyken genelde orta blokta merkezi kontrol etmeye çalışan 4-4-2 şeklinde konumlandı. Rakip düzenli olarak çizgilerde oyuncu bırakıp bu kompaktlığı kırmaya çalıştı ve bunda çoğu zaman başarılı oldu. Birazdan daha detaylı inceleyeceğimiz bu durum Liverpool’un düşen formuyla ilişkili görünüyor.

Arteta ise takımını kağıt üzerinde 4-2-3-1 şeklinde görülse de toplu ve topsuz oyunda farklı yapıya büründü. Top rakipteyken özellikle Martinelli’nin kanat beki gibi sürekli geri hatta gelmesi ile 5-3-2 şeklinde orta ve derin blokta savunma yaptı. Ön alanda baskı yaparken ise Saka’nın ön alana gitmesi White ve Martinelli’nin çizgilerde kalması ile 3-4-1-2 yada 3-5-2 şeklinde rakibini karşıladı. Bu tercihin orta alanda getirdiği sayısal avantajın yanında birazdan inceleyeceğimiz sorunlarda yarattı.

Liverpool’un kanayan yarası: Yoğunluk problemi

Klopp şampiyonlar liginde hezimete uğradıkları Napoli maçı sonrasında sonrasında yaptığı basın toplası açıklamalarında sorunun ileri savunma hattının olmadığını belirtmişti. Rakip geçiş hücumlarında geride bırakılan geniş alanlardan canı yanan Liverpool’da asıl problemin fazla geniş ve takım boyunun uzun kalmasının olduğunu belirten Alman teknik adam birbirlerinden çok uzak kaldıklarını, top kayıpları sonrası neredeyse hiç karşı baskı yapamadıklarını anlatmıştı. Bu karşılaşmada henüz ilk dakikada yenen ilk gol de sorunun Mane’nin gidişiyle açıklanamayacak kadar derin olduğunu gösteriyor. Rakip alanda yaşanan top kaybı sonrası orta hattın toptan çok uzak kalması sayesinde Arsenal topu hızlıca rakip yarı sahaya gönderiyor. Bu anda 7 v 7 görünen pozisyonda Liverpool’lu oyuncuların yeterli reaksiyon verememesi sonucu atak sonunda görüldüğü gibi 5v6 sayısal dezavantajda kalınıyor. Top sağ kanattan başarılı şekilde sola aktarılınca buradaki derin boşluğu Martinelli işleyip skoru değiştiren golü kaydediyor.

Liverpool’un yediği ikinci golde  bu sezon sürekli sorun yaşadığı geçiş savunması sonrası gerçekleşti. Rakip alanda kaybedilen toptan sonra Arsenal Liverpool kalesine 3 v 3 bire bir eşleşerek geldi. Buna ek olarak Ödegaard’ın arka direğe gelen tempolu koşunu görüyoruz. Konuk ekipten kimse bu bindirmeye karşı reaksiyon veremezken Trent Alexander – Arnold akıl almaz bir hata yapıp alanını bırakarak Martinelli’nin üzerine gidiyor. Bu andan sonra arka direkte görüldüğü gibi 3v1 durumda rakibini yakalayan Arteta’nın öğrencileri devre biterken tekrar öne geçmeyi başarıyor.

Buradaki pozisyonda ise sağ kanatta gerçekleşen akında Saka – White ikilisine üçlü bir baskı uygulansa da merkezdeki Partey’e Nunez yakın oynamadı ve bu baskı basit bir pasla kırıldı. Devamında ise White’ın bindirmesine Tsimikas geç reaksiyon verince Arsenal geniş bir koridor bulup rakip kalede ciddi bir gol tehlikesi daha yaratıyor. Burada dikkat çekilmesi gereken bir diğer konu ise Arsenal’in sahada yakaladığı genişlik. Sağda bu atak gelişirken başarılı şekilde atağın diğer kanada taşınması ile ters kanatta sayısal avantaj sağlandı. Arsenal bunu maç boyunca sürekli denedi ve Klopp buna karşı önlem olarak Trent Alexander-Arnold’u oyundan çıkarıp savunmacı Gomez’i oyuna aldı.

Bir diğer problem ise 4-4-2’nin bloklar arasını Arsenal’in çok rahat genişletebilmesiydi. Çizgiye atılan diagonal paslar yada ileri atılan uzun paslar sonrası Thiago ve Henderson geç kalınca sürekli stoperler ve orta blok arası açıldı. Bu alanı dönen toplarda yada bağlantı paslarında Arsenal’li oyuncular çok etkin işledi. Yukarıda görülen iki pozisyonda da ev sahibi etkili gelirken ikinci pozisyon sonrasında gerçekleşen aksiyon sonucu penaltı pozisyonunu ve devamında üçüncü gol gerçekleşti.

Arsenal’in savunma hattı geçirgenliği

Arteta’nın gerideki üçlü yapısı savunma arkasına atılan paslarda Liverpool’a avantaj sağladı. İlk iki pozisyonda görüldüğü gibi Thiago öne çıkan White’ın arkasına Diaz’ı sarkıtmayı başarıyor. Savunma arkasına atılan bu tarz toplar maç boyunca Arsenal’e sorun yaşatırken 34. dakikada atılan pasın sonrasında Gabriel’in de hatası ile Liverpool skoru 1-1′ getiren golü buldu.

Skoru alan ve maçın büyük kısmını önde götüren ev sahibi ekip zaman zaman 5-3-2 şeklinde derinde savunsa da zaman zaman hem Partey’in hem Martinelli’nin geri hatta katılması ile yukarıda görüldüğü gibi 6-2-2 şeklinde savunma yaptı. Geri hatta bu fazlalık ikinci hattaki zayıflığa neden oldu ve zaman zaman Arsenal rakibine tek hatta yakalanmak zorunda kaldı.

İlk pozisyonda görüldüğü gibi sağ kanatta gerçekleşen akında Salah tek hatta yakaladığı savunma arkasına başarılı şekilde Nunez’i kaçırıyor. Atılan ikinci golde buna benzer bir aksiyonda gerçekleşti. Bu kez 4’lü hatta kalan Arsenal savunması yine ikinci hatta düzenli rakibini kaşılayamayınca savunma arkasını Firmino çapraz koşu yaparak sarktı. Devamında ise temiz bir vuruşla skoru 2-2’ye getirmeyi başardı.

 

Maça neredeyse 1-0 önde başlayan Arsenal ilk devre daha dengeli bir oyun sergiledi. Ancak ikinci devrede skor eşitlendikten sonra Arteta’nın öğrencileri rakibini kendi yarı sahasına hapsetti. Maç boyunca Liverpool rakip ceza sahasında 19 kez topla buluşurken Arsenal sadece ikinci devrede 28 kez rakip ceza sahasında topla buluştu. Arsenal 3.09 gol beklentisi Liverpool ise 1,13 gol beklentisi üretti.

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.