Analiz | Fenerbahçe 5-4 Karagümrük

Geçtiğimiz hafta Fenerbahçe ile Karagümrük arasında haftanın en gollü ve en heyecanlı maçı oynandı. Sarı-Lacivertliler hem öne geçtiği, hem de geriye düştüğü maçta 3 puanı Batshuayi’nin son dakika golüyle kurtardı. Maçtaki 9 golün ve maçın heyecanının yanı sıra ilginç taktiksel detaylar da gördük. Pirlo’nun Karagümrük’ü, Fenerbahçe’ye karşı iyi hazırlanmıştı. Jesus’un Fenerbahçe’si ise maçın belli bölümlerinde tökezlese de hocanın bazı tercihleri sayesinde maçı kazanmayı başardı.

Maçı global iş ortağımız Metrica Sports’un geliştirmiş olduğu Play yazılımı ile birlikte analiz edeceğiz.

İlk 11’ler

Jesus bir önceki hafta Beşiktaş maçında tercihini 3’lü savunmadan yana kullanmıştı. Karagümrük karşısında ise Jesus’un tercihi 4’lü savunma oldu. 4’lü savunma tercihi sürpriz değil. Çünkü Jesus’un hem diziliş açısından hem de oyun dinamikleri açısından çok yönlü bir takım oluşturmak istediğini biliyoruz. Fakat 4’lü savunmadaki bek tercihleri sürprizdi. Osayi-Samuel ve Lincoln’ün 3’lü savunmada kanat bek rolü almalarına daha sık rastlıyoruz. Çünkü hem Osayi-Samuel hem de Lincoln asıl mevkileri bek olmadığı için bu mevkide sık sık pozisyon hatası yapabiliyorlar. Bu ikilinin 4’lü savunmanın beki olarak sahaya çıkması bu nedenle biraz sürprizdi.

Merkezde Jesus tercihini, İsmail Yüksek-Crespo ikilisinden yana kullandı. Bu ikili orta saha merkezinin dinamizmini fazlasıyla artırdı. Kanatlarda ise, genellikle dönüşümlü oynamalarına daha alışık olduğumuz, Emre Mor ve İrfan Can vardı. Bu tercihin sebebinin yabancı kuralı olduğunu söylemek de yanlış olmaz sanırım.

Karagümrük’ün savunma 4’lüsü ağır isimlerden oluşuyordu. Kaleci Viviano’nun da yaşı itibariyle libero kalecilik görevinin tam anlamıyla yerine getirememesinden dolayı, Karagümrük savunma arkasına atılan toplarda sorunlar yaşadı.

Karagümrük’ün Uzun Top Planı

Maçın başlamasıyla beraber Fenerbahçe’nin sezon başından görmeye alışık olduğumuz pres planlarından birini izledik. Sarı-Lacivertli oyuncular 4-1-3-2 şeklinde rakibini karşıladı. Jesus’un takımı rakibine alan odaklı bir ön alan presi yaptı. Fenerbahçe bu presten de maç boyunca genel olarak verim aldı. Karagümrük genel olarak savunmadan kısa pasla çıkmakta zorlandı. Fakat Pirlo’nun asıl planı kısa paslı oyun kurulumu değildi.

Fenerbahçe’nin savunması hem dikey hem de yatay kompaktlığa sahip ve ligimizde genel olarak görmeye alışık olmadığımız türden bir savunma organizasyonu. Bu organizasyonda savunmada yatay kompaktlığın sağlanması adına kanat oyuncularının savunma yardımından taviz verilebiliyor. Ön alan oyuncuları pres yaparken daha dar konumlandığı için çizgiye genellikle bek oyuncuları baskıya çıkıyor. Bu da savunma hattının, özellikle uzun toplarda, manipüle edilmesini kolaylaştırabiliyor.

Pirlo da tam olarak bundan faydalanmak istedi. Karagümrük’ün ön hattaki 3 oyuncusu savunma arkasına koşu atarak Fenerbahçe savunmasının hem daha derine gömülmesini sağladı hem de bek oyuncularının prese çıkmasını engelledi. Pirlo’nun asıl hedefi ise Fenerbahçe’nin 4-1-3-2’sindeki savunma önünde tek kalan oyuncunun olduğu alandı. Karagümrük takımı uzun toplarda Fenerbahçe savunmasının önünde 2’ye 1’lik bir sayısal üstünlük oluşturup savunmadan seken ikinci topları almaya çalışıyordu.

Yukarıdaki pozisyonda bu uzun top planının örneklerinden birini görüyoruz. Karagümrüklü oyuncular önce kısa paslarla Fenerbahçe’nin presini üstüne çekti. Karagümrük’ün ön hattı savunma arkasına attıkları koşularla Fenerbahçe savunmasını geriye itti. Böylece savunma önündeki alan genişledi. Bu alanda sayısal üstünlüğü ele geçiren Karagümrüklü oyuncular savunmadan seken ikinci topu aldı ve böylece Karagümrük, Fenerbahçe kalesinde tehlike oluşturdu.

Karagümrük’ün Presi

Fenerbahçe bu sezon ligde kalesinde 10 gol gördü. Bu 10 gol ise 4 maçta geldi (Karagümrük-4, Ümraniyespor-3, Adana Demirspor-2, Konyaspor-1). Fenerbahçe’nin 2 gol’den fazla gol yediği maçlarda ilgi çekici bir ortak yön var. Bu takımların üçü de, tıpkı Fenerbahçe gibi, yatay ve dikey kompaktlığa sahip bir savunma organizasyonuna sahip. Fenerbahçe bu maçların üçünde de rakiplerine kontrataklardan çok fazla tehlikeli pozisyon verdi.

Yukarıdaki resimlerde Ümraniyespor’un ve Karagümrük’ün ön alan preslerini görüyoruz. İki takım da Fenerbahçe’yi 4-3-3 şeklinde karşıladı. Ön alandaki oyuncular, savunmada daha dar pozisyon aldılar. Takımların amacı öncelikli olarak merkezi kapatarak Fenerbahçe’yi çizgiye yönlendirmekti. İki takım da orta sahanın merkezinde Fenerbahçe’ye sayısal üstünlüğü vermedi.

Yukarıda Karagümrük’ün Fenerbahçe karşısında bulduğu ilk golü görüyoruz. Dar pozisyon alan Karagümrük savunması, Fenerbahçe’nin kısa paslı oyun kurulumunu çizgiye yönlendirdi. Bu yönlendirmenin sonucunda Karagümrüklü oyuncular topu kaptığında topun ilerisinde 4 tane kontratak opsiyonu bulunuyordu. Bu yatay kompaktlığın bir getirisi. Kapılan topta 4’e 3 hücum yapan Karagümrüklü oyuncular Borini’nin ayağından maçtaki ilk golünü buldu.

Uzun Topa Dönüş

Karagümrük savunma organizasyonu sayesinde Fenerbahçe’ye karşı hem tehlikeli pozisyonlar yakaladı hem de goller buldu. Jesus buna reaksiyon olarak kısa pas organizasyonunda herhangi bir değişikliğer gitmedi. Jesus’un reaksiyonu daha basit ama daha etkiliydi.

Maçın ilerleyen dakikalarında Fenerbahçe uzun topa daha fazla başvurmaya başladı. Bunda elbette Karagümrük’ün ön alan presinin de etkisi vardı. Fakat Fenerbahçe’nin savunmadan çıkıştaki önceliği değişmişti. Jesus’un takımı uzun toplarda rakip beklerin arkasındaki alanları daha fazla kullanmaya başladı.

Yukarıdaki pozisyonda bunun bir örneğini görüyoruz. Karagümrüklü oyuncular yine merkezi kapatarak pres yapmaya çalıştılar. Karagümrük’ün ön hattı daha dar pozisyon aldığı için sol çizgideki Lincoln’e, Karagümrük’ün sağ beki Salih Dursun prese çıktı. Salih’in arkasında açılan alana hareketlenen Valencia, Altay’ın uzun topunda rahatlıkla topla buluştu ve takımına penaltı kazandırdı.

Fenerbahçe’nin galibiyet golü de yine bir uzun top sonucunda geldi. Bu uzun top golü organize bir atak nihayetinde gelen bir gol değildi. Bu golün sebebi olarak Pirlo’nun savunmadaki oyuncu tercihlerini göstermek yanlış olmaz. Nitekim Pirlo, Fenerbahçe karşısına iyi bir planla çıkmış olsa da bu plana uygun oyuncular seçilmemiş olması Fenerbahçe’ye galibiyeti getirdi.

Kaynak: Maçkolik

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.