Analiz | Beşiktaş 2-1 Yeni Malatyaspor

Süper Lig’in 5. haftasında Beşiktaş; Vodafone Park’ta, Yeni Malatyaspor’u ağırladı. Beşiktaş’ın 10 kişi tamamladığı mücadelenin golleri Pepe, Babel ve Guilherme’den geldi. Maçın kilidi yine bir duran topta Pepe’nin kafasıyla kırıldı. Beşiktaş’ta Ljajic ilk kez forma giyerken yapılan orta sayısında da azalma vardı.

beşiktaş yeni malatyaspor ile ilgili görsel sonucu

Maçı iş ortağımız InStat’ın verileri ışığında inceleyeceğiz.

Genel – Ortalama Pozisyonlar

Beşiktaş’ta Ljajic’in ilk kez forma giymesiyle Oğuzhan kendi bölgesine geçti. Sol kanatta ise Babel yerine Lens tercihi sürpriz oldu çünkü bolca orta yapmasına alıştığımız Beşiktaş’ta duran toplar dışında kafa golü atabilecek tek isim Negredo kalmıştı bu maç özelinde. Nitekim orta sayısındaki gözle görülür değişime de yansıdı bu tercih. 10 tanesini Quaresma’nın yaptığı toplamda 16 orta varken bunlardan yalnızca 3’ü isabetli oldu.  Ayrıca ortalama pozisyon haritasına pek yansımasa da bu maçta Oğuzhan ve Ljajic’in birer sağ ve sol iç gibi oynadığından da söz etmek gerek. Bu ikilinin orta sahaya nasıl yerleşip rol paylaşımını nasıl yapacağı doğal olarak henüz oturmamış durumda.

Ortalama pozisyonlara baktığımızda haftalar sonra daha sağlıklı bir yerleşim görüyoruz Beşiktaş’ta. Medel iki stoperin arasından biraz daha uzakta, bekler rakip yarı sahada.

Yeni Malatyaspor’da ise Chebake’nin ortalama pozisyonu şaşırtıcı. Chebake, Caner’in ofansif yönlerinin ağır basması sonucu onun arkada bıraktığı boşluğu değerlendirmiş durumda ve ortalama pozisyon olarak rakip yarı sahada konumlanmış. Genelde rakibi kendi yarı sahasında karşılayan Yeni Malatyaspor, Beşiktaş’ın önde baskı yediği maçlarda (Linz, Erzurum, Bursa) yaşadığı sıkıntılardan hareketle baskıyı biraz daha öne taşımış. Bunu da ortalama pozisyon haritasında rakip yarı sahadaki 5 futbolcudan anlamak mümkün.

 Topla Oynama ve Şutlar

Medel’in ikinci sarı karttan oyun dışı kalmasıyla doğal olarak Beşiktaş topun kontrolünü Yeni Malatyaspor’a kaptırdı. Topla oynama oranları bu şekilde dengelenirken dikkat çekici durum şut istatistiklerindeydi. Oyunu üçüncü bölgeye taşıma konusunda Beşiktaş daha başarılıydı ancak ceza sahasına daha az girmesine rağmen Yeni Malatyaspor ceza sahasında daha fazla isabetli şut çekmeyi başardı.

İki takım da yakın oranda topla oynamasına rağmen isabetli şut sayılarında Yeni Malatyaspor üstünlüğü göze çarpıyor. Beşiktaş daha fazla şut çekip nispeten topla daha fazla oynamasına rağmen hem ceza sahasında hem de toplamda Yeni Malatyaspor’dan daha az şut çekmiş.

Burada konu haliyle Ljajic’e geliyor. Talisca ayrıldığı için Beşiktaş’ın bir şut problemi yaşayacağından ve Ljajic’in bu konuda Beşiktaş’a katkı sağlayabilecek nitelikte bir şutör olduğunu söz etmiştim. Nitelik olarak fark yaratamasa da 5/1 şutla Adem Ljajic, Beşiktaş’ın en fazla şut çeken futbolcusu oldu. Ljajic’in şutlarından bir tanesinin de Quaresma’nın tek isabetli anahtar pası olan duran top organizasyonu olduğunu hatırlatmak gerek.

Pas Kombinasyonları

Beşiktaş’ın pas kombinasyonlarına baktığımızda oyunun; Pepe’nin ayağından, genellikle sağ tarafa doğru başlatıldığını anlayabiliyoruz. Beşiktaş’ın kurgudaki en önemli sıkıntılarından biri merkezde teknik oyuncuları olmasına rağmen onları topla buluşturamaması ve uzun pasa mecbur kalınması. Atak başlangıcında Pepe topu aldığında merkezden ona yanaşan biri olmuyor o da ya en yakınındaki Gökhan’a oynuyor ya da uzun pasa mecbur kalıyor. Orta saha oyuncuları arasında bir pas bağlantısı yok. Bu da durumu özetliyor.

Yeni Malatyaspor’da sağ kanadın aktif kullanıldığı buradan da belli oluyor. Chebake, Caner’in bıraktığı boşluğu kurduğu iki pas bağlantısıyla da işlemeyi başarmış. Savunma ve merkez arasında da bolca pas bağlantısı mevcut. Beşiktaş’ın takım baskısı ve yerleşme sorununa buradan da taş atmak mümkün. Negredo; savunmayla orta saha arasındaki bağlantıyı tek başına kırabilecek baskı yeteneğine sahip değil. Şenol Güneş’in ön taraftaki oyuncudan beklediği dinamizmin nedeni de buradan anlaşılıyor. Bu yüzden Negredo’nun ayrılması sonucu ikinci forvet rolüyle ön plana çıksa da daha dinamik bir profil çizen Güven Yalçın’ın daha fazla şans bulması gerektiğini düşünüyorum.

Pas oyunu, Ljajic ve Quaresma

Ljajic transferiyle birlikte Beşiktaş’ın önünde pas oyununa dönmek için bir fırsat yakaladığından söz etmiştim. Ljajic, 5/3 anahtar pasla bu alanda lider olurken ilk maçı olmasına rağmen fark yarattı.

Ljajic’in anahtar pas ve şut konularında Beşiktaş hücumlarına yön verebilecek nitelikte olduğu aşikar ama bunu etrafında topu paylaşan dinamik oyuncularla birlikte yapabilir. Ljajic’in iki anahtar pasına bakacağız sırasıyla…

Ljajic, Lens’in baskısı sayesinde kazandığı topu Lens’e oynuyor. Lens’in iki pas opsiyonu var. Top ondayken 2 saniye geçiyor sonra boştaki Ljajic’e pasını atıyor.

Ljajic topu alınca üç kişiyi oyundan düşürerek ceza sahasına sarkmış Lens’e mükemmel bir pas atıyor ama pozisyon golle sonuçlanmıyor. Topun kazanılışından atağın sonuna kadar Ljajic ve Lens arasındaki işbirliğini görmek mümkün.

Bu pozisyonda ise Ljajic boştaki Quaresma’yı topla buluşturduktan sonra ceza sahası dışında müsait pozisyonda. Quaresma’nın iki tane pas opsiyonu var.

Quaresma her zamanki gibi topu sağına çekip orta fırsatı arıyor ama o fırsatı bulamıyor. Bu sırada Ljajic marke ediliyor Gökhan hala boşta.

Quaresma topla oynamaya devam ediyor. Yeni Malatyaspor savunması yerleşmiş durumda.

Quaresma orta fırsatı aramaya devam ediyor, artık bir pas opsiyonu kalmamış durumda.

Quaresma 10 saniye topla oynadıktan sonra 10 saniye önce atması gereken pası Ljajic’e atıyor ve o da müthiş bir tek topla Quaresma’yı ceza sahasına sokmayı başarıyor. Pozisyon golle sonuçlanmıyor.

İki pozisyonun da ortak öznesi Ljajic, değişen isimler ise Lens ve Quaresma aradaki fark ise siyahla beyaz kadar… Lens atağın başında 2 saniye içerisinde Ljajic’i görüp ceza sahasına sarkarken Quaresma 10 saniye topla oynadıktan sonra doğru pası atabiliyor. Quaresma’nın bu maçta aldığı 40 topun 25’ini kaybetmesi tesadüf değil. Özetlemek gerekirse Quaresma’nın önceliği orta yapmak, Lens’in önceliği ceza sahasına sarkmak. Ljajic gibi anahtar paslar atan biri varken Lens’in sağ kanatta daha faydalı olacağını düşünüyorum.

Beşiktaş pas oyununa dönmek istiyorsa bunu Ljajic’in etrafına dizeceği topu paylaşan dinamik oyuncularla yapacak. Ayrıca Quaresma’nın 70’te oyundan çıkmasıyla birlikte Beşiktaş’in 10 kişi olmasına rağmen daha nitelikli ataklar yaptığını da hatırlatmak gerek.

Yenilen Golde Tolgay

Beşiktaş, Bursaspor maçında Quaresma yerdeyken o kanattan golü yemişti. Bu maçta ise başka bir isim yerde ama durum biraz daha farklı. Rakip etkili gelmiş durumda, Tolgay ceza yayı önünde yatarak bir hamle yapıyor. Oyuncu pasını atıyor ama Beşiktaş savunması topun geçmesine izin vermiyor.

Uzaklaştırılan top yerdeki Tolgay’a geliyor tekrar ama yerde olduğu için sağlıklı bir reaksiyon verebilmesi mümkün değil. Bu sırada top başka bir rakip futbolcuya da gidiyor hatta, Tolgay yerden kalkmadan müdahale etmeye çalışıyor hala.

Ceza sahasında şut fırsatı var ama top dönerse karşılayacak hiçbir Beşiktaşlı yok. Tolgay yerden pozisyonu izlemeye devam ediyor.

Nitekim Karius’un kurtarışından sonra top başka bir Yeni Malatyasporlunun önünde kalıyor, ceza sahasında da iki tane pas opsiyonu var bu oyuncunun. Bu arada Tolgay 12 saniyedir yerde! Evet Tolgay atağın en başında müdahaleyi yaptığından beri yerden pozisyonu takip ediyor. Top Karius’tan döndükten sonra ise ceza sahasındaki rakip oyuncuları karşılayacak kimse yok. Tolgay 12 saniye sonra kalkıyor ama her şey için çok geç. Tolgay doğru anda iki pas opsiyonunun olduğu bölgede konumlanmış olsa topa sahip olan Yeni Malatyasporlu oyuncu bu kadar rahat çalım atamayacak ve belki de pozisyon golle sonuçlanamayacaktı.

Son Söz

Beşiktaş, Ljajic’le birlikte pas oyununa dönme fırsatına hala sahip ama bu süreçte zorlu maçlara çıkılacak. Medel’in yokluğunda Atiba ne durumda? Oğuzhan ve Ljajic rol paylaşımını nasıl yapacak? Negredo’nun yokluğunda birinci santrfor kim olacak? Bu soruların cevaplarına da hep birlikte şahit olacağız.