Analiz | Konyaspor 0-1 Fenerbahçe

Fenerbahçe, ligde aldığı üst üste 3 mağlubiyet sonrası, Konyaspor deplasmanında bu kötü gidişata Eljif Elmas’ın golüyle 1-0 kazanarak dur dedi.

Fenerbahçe teknik direktörü Phillip Cocu, 4. Hafta oynanan Kayserispor maçı sonrası bu maçta 11’de 5 değişiklik yaptı. Hasan Ali -sakatlıüğı vardı-, Eljif Elmas, Reyes, Mehmet Ekici, Valbuena bu maçta 11’de maça başlamazken, yerlerinde İsmail, Mehmet Topal, Jailson, Benzia, Aatif yer aldı.

Jailson ve Benzia ilk kez resmi bir maçta Fenerbahçe forması giymiş oldu. Beşiktaş derbisi öncesi 3 puanın sahibi oldu ve moral depoladı.

Karşılaşmayı InStat verileri ile inceleyeceğiz.

Ortalama topla buluşma noktaları

Ortalama topla buluşma noktalarına baktığımızda Konyaspor’da Milosevic- Ömer Ali, Jonsson-Jevtovic ikililerinin birbirine çok yakın durumda olduğunu görüyoruz. Oyunu orta sahada kontrollü bir şekilde dengede tutma Rıza Çalımbay’ın ilk isteği oldu.

Fenerbahçe takımının ortalama topla buluşma noktalarına baktığımızda takımının yoğunlukla sağ kanat bölgesinden hücum ettiğini görüyoruz. Şener Özbayraklı ve Andre Ayew’in birbirine çok yakın olup Roman’ın, Şener’in bölgesini kontrol altında tuttuğunu görüyoruz. Cocu’nun taktiksel isteklerinden dolayı oyun sağ bölgeye yıkıldı. Sol açık bölgesi kullanılmayarak Takım oyuncuları oyunun sağ ve orta bölgelerinde birbirine daha yakındı ve yardımlaşarak oynama isteğindeydi.

Topla oynama oranları

İlk yarıda dengede giden oyun sonrası ikinci yarıda gole kadar Fenerbahçe’nin topla daha fazla oynadığını görüyoruz. Golün ardından savunmaya çekilmek büyük takımlar için olmaması gereken bir durum ancak içerisinde bulunulan durumlar düşünüldüğünde psikolojik olarak takım geri çekildi.

Paslar

Paslaşmalara baktığımızda Fenerbahçe’de üretkenliğin henüz yeterli seviyeye gelmediğini, anahtar pas sayısının 13 olmasıyla daha iyi anlıyoruz. Rakip kaleye daha fazla ara paslarla, savunma arkası toplarla gidilmesi gerekli.

Pas ortalama mesafesi 17.9 metre. Kısa top oyununun oynanması yanında, yapılan 12 ortada da isabet sağlanamaması dikkat çekiyor. Slimani gibi hava toplarında etkili bir oyuncunun tek forvet olarak görev yaptığı takımda hava toplarının daha kaliteli ve isabetli olması gerekli. Antremanlarda teknik heyet bu konu üzerinde de yoğunlaşacaktır.

Pas bağlantıları

Fenerbahçe’nin geçmiş maçlarında gördüğümüz en çok pasın savunma oyuncuları arasında yaşanması durumu bu maçta görülmedi. Cocu, istediği oyunu yavaş yavaş takıma adapte etmeye başlamış gibi gözüküyor. En çok paslaşmanın, ortalama topla buluşma noktası rakip kaleye en yakın 4 oyuncu arasında gerçekleşmesi galibiyet kadar önemliydi.

Şutlar

İlk yarıda Konyaspor, daha çok uzaktan etkisiz vuruşlar denedi ve 45 dakika tek isabetli şut ile tamamlandı. Bunun nedeni Fenerbahçe’nin geriye çekilmemesi ve sahada kontrollü futbol oynamasıydı.

İkinci yarıda ise özellikle Fenerbahçe golü sonrası Fenerbahçe’nin geriye yaslanması, Konyaspor’un yoğun baskısı ve kaçan çok önemli pozisyonlar var. Hücumda bitirici aksiyonlar Yatabare ve Jahovic üzerine kuruluydu. Yatabare’nin gününde olmaması 5 şutundan gol çıkmamasına sebep oldu.

Fenerbahçe’nin ise sadece 3 isabetli şut var. Eljif Elmas’ın Süper Lig kariyerindeki ilk isabetli şutunun da gol olduğunu belirtmek gerek. Daha çok uzaktan şutlar ile tehlikeler yaratmaya çalışan Fenerbahçe’de, Cocu’nun geçmişteki oyun anlayışını düşündüğümüzde istenen oyun paslaşarak organize şekilde hücum aksiyonları yaratarak sonuca gitmek ve bu organizasyonu Fenerbahçe’nin golü attığı pozisyonda gördük. Konyaspor’da 5 farklı oyuncu kaleye isabetli şut çekerken Fenerbahçe’de bunun sadece 2 de kalması dikkat çekiciydi.

Savunma Yerleşim Hataları

Mehmet Topal ve Jailson’un anlaşamaması, Aatif’ın da uzak noktada kalması sonrası önemli boşluk oluştu.

İsmail Köybaşı’nın ve Ayew’in savunmada rakip oyuncuları kontrol etmemesi ve eşleşmemesi sonucunda Konyaspor çok tehlikeli pozisyon yakaladı. Skrtel ön bölgeyi tutarken, Roman’ın o noktası olması tartışılır. Yatabare’nin rahat pozisyon alması önlenebilmeliydi. Yatabare, o bölgede atak sürerken yaklaşık 5 saniye boş durumda kaldı.

Konyaspor, Fenerbahçe’nin savunma yerleşimi konusundaki hatalarını değerlendiremese de gözüken oyuncu paylaşım hataları başka maçlarda tekrarlanırsa ciddi sorunlar yaratabilir.

Yapılmak istenen hücum organizasyonu

Fenerbahçe, Eljif Elmas ile golü bulduğunda rakip ceza alanda 5 oyuncu ile bulunuyordu. Bu kaliteli paslaşmaları sadece bir kez yapabildiler ve onda da Benzia’nın kalitesini gösterdiği pozisyonda Eljif kendine güvenerek çok iyi bir vuruş yaptı. Bu gol Cocu’nun istediği Fenerbahçe’nin örneği gibiydi. Eljif vurmak yerine çevre kontrolü yapsa dahi hemen yanında boş durumda Jailson bulunuyordu. Ceza sahası etrafındaki tüm oyuncuların ceza alanına koşu yapması Konyaspor savunmasının tüm dengesini bozdu. Bu gibi hücum girişimlerini gelecek maçlarda daha fazla göreceğiz.

Sonuç

Beşiktaş maçı öncesi çok değerli bir 3 puan kazanıldı. Puan farkı 6 oldu ve tekrar kendini üst sıralara atma, yarışın içine aktif olarak girme şansı oluştu.

Genel anlamda organize atak eksikliği, yapılan ortaların hedefi bulmaması, rakibe hücum girişimlerinde ve pas anlamında üstünlük kurulamaması, rakip ceza alana paslaşarak girmek yerine isabetsiz uzaktan şutlara yönenilmesi dikkat çekici sorunlar.

Fenerbahçe’nin kısa pas oynamak için çabalaması önemli ancak oyunu çözecek olan anahtar pasların geliştirilmesi, arttırılması gerekiyor. Aynı zamanda topla oynama üstünlüğünün maçın geneline yayılması şampiyonluk için oynayan takımlar için olmazsa olmaz önem taşımakta. Jailson ve Benzia’nın takım arkadaşlarına alışması ve daha iyi tanımasıyla birlikte düzenli oynayacak olan ilk 11, zaman içerisinde hocanın oynatmak istediği oyunu sahaya daha iyi yansıtacaktır.

Konuk Yazar: Semih Durası

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş