Analiz | Watford 1-2 Manchester United

Tatilin ardından Premier Lig’de mesai başladı. Ligin 5. haftasında lige şaşırtıcı bir giriş yapan Watford, zor günler geçiren Manchester United’ı ağırladı.

Maçı iş ortağımız Instat’ın verileriyle kısaca değerlendireceğiz.

Ortalama Pozisyonlar

Milli aranın ardından United’ın başında zor günler geçiren Mourinho’nun kadro tercihinde bir farklılık vardı. Maça orta sahada Fellaini ile başlayan Mourinho defansın önünde ve hatta oyun kurarken stoperlerin arasında konumlanan Belçikalı ile Pogba’dan daha ileride faydalanmak istedi. Hücuma daha fazla katılan ve daha özgür alanlar bulan Pogba’nın topla buluştuğu alanların ortalaması bu açıdan dikkat çekici.

Matic ve Fellaini ile savunma güvenliğini sağlayan United topa da oyunun önemli bölümlerinde yüksek yüzdeyle sahip olarak Pogba’nın daha özgür ve rahat pozisyonlarda topla buluşup yaratıcılığını kullanmasını sağlamayı hedefledi.

Pogba

Pogba skora doğrudan katkı veremese de aksiyonlarındaki başarısı ile takımını öne taşıdı ve United’la sıkça eleştirilen performansından daha yüksek seviyede takımına katkı verdi.

Pogba’nın topla buluştuğu ve maç süresince bulunduğu alanların rakip kaleye yakınlığı ve başarılı aksiyon oranının yüksekliği de United’ın istediği anlarda oyunu kontrol edebilmesinde önemli rol oynadı.

İlk Yarı

Özellikle ilk yarının son diliminde United’ın kurduğu baskı ve oyun hakimiyeti, golleri ve üstünlüğü getirdi. İkinci yarıda deplasmanda olmanın ve bu sezonki kaygıların etkisiyle sadece 1 şut bulan United, ilk yarının son 15 dakikasında rakip kaleye 7 şut çıkardı ve soyunma odasına 2 farklı üstünlükle yollandı.

 

Topa Hakim Olma

Her anında büyük tehlikeler yaratıp etkinlik sağlayamasa da ilk yarı boyunca United topa hakim olan taraftı. Bu baskını gittikçe artırıp Watford kalesine yaklaştı ve golleri bularak ikinci yarıda klasik Mourinho oyununu oynama lüksünü yarattı.

İkinci yarıda rakibi bekleyip oyunu onlara bıraktığı gibi fark bire indikten sonra da kontrollü oyunun arasına sıkıştırdığı hızlı hücumlarla rakibini yokladı. De Gea’nın da sezon başındaki kötü performansından sıyrıldığını göstermesiyle birlikte ikinci yarıdaki acı sonuçlar doğurabilecek bu planın kötü yüzü ortaya çıkmadan De Gea’nın yardımıyla maçı 2-1 kazanmayı başardı.

Alexis ve Lukaku

Alexis’in de ilk onbirde başladığı ancak etkili ve süreğen bir performans gösteremediği maçta Lukaku ceza sahasında istenilen üretkenliği ve bitiriciliği sağlayamamasına rağmen attığı golle takımını ateşledi. Özellikle ilk yarının son ve ikinci yarının ilk 15 dakikalık dilimlerinde verimli bir performans ortaya koydu ve bu durum Instat aksiyon puanlarına da yansıdı.

Pas Ağları

Mourinho’nun bu maçtaki orta saha tercihi, takımın kanat bekleriyle kurduğu bağlantının daha sağlam ve etkin olmasını sağlamış gibi. Fellaini’nin daha defansif bir rol üstlendiği orta sahada Pogba ve Matic, Valencia ve Young’la kurduğu pas ağında United’ın orta sahasında oyunu gelişterek kanatlardan ortayla ve çizgiden içeriye girme çabasında önemli rol oynadı. United açısından ölçü olmasa da bu oyun gelecek adına ya da en azından bugün biraz daha zaman kazanmak için kıymetli olabilir.

Son söz

Premier Lig’e 4/4 yaparak umulmadık ve etkileyici bir giriş yapan Watford, Manchester United karşısında serisini sürdüremedi. Mourinho ise milli aranın ardından daha farklı bir kadro tercihiyle ilk yarıda skoru kopardı ve ikinci yarıda oyunu bilerek ya da bilmeyerek kaybetse de De Gea’nın eski günleri andıran performansıyla maçı kazanarak 3 puan ve şimdilik rahat bir nefes aldı.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.