Analiz | Beşiktaş 3-0 Konyaspor

Beşiktaş, Vodafone Park’ta Konyaspor’u ağırladı. Konyaspor’un 15. dakikada Hadžiahmetović’in gördüğü kırmızı kartla 10 kişi tamamladığı mücadelede Burak Yılmaz 1 gol 2 asistle yıldızlaştı.

Burak Yılmaz’ın oyun içi katkısını, Rıdvan Yılmaz’ı, Diaby’nin yardımcı oyuncu rolünü ve çok daha fazlasını InStat’ın rakamları eşliğinde inceleyeceğiz.

Genel

Beşiktaş’ta Ljajic’in sakatlığı nedeniyle kadrodan çıkarılmasının ardından merkezde Diaby’nin yardımcı rol üstlendiği bir kurgu izledik. Ortalama topla oynama noktalarına baktığımızda Konyaspor’un 10 kişi kalmasının da etkisiyle tamamen Konyaspor yarı sahasında oynanan bir maç izlediğimiz söyleyebiliriz. Lens’in etkili olduğunu, N’Koudou’nun ise sonradan oyuna giren Güven Yalçın’dan daha etkisiz kaldığını da eklemek gerek.

Ortalama topla oynama noktalarında her zamanki gibi Beşiktaş’ın beklerinin hücumda oldukça aktif olduğunu görüyoruz. Özellikle Rıdvan Yılmaz yaşına rağmen olgun bir hücum performansı sergiledi. N’Koudou’ya göre pozisyon almayı bildi. Zaman zaman çizgiyi zaman zaman ceza sahasını dahi işleyen aksiyonları vardı. Rıdvan’dan yazının devamında ayrıca bahsedeceğim.

Kaynak: Sezer Unar

Beşiktaş’ın eksik rakibi karşısında mutlak bir üstünlük kurduğunu söylemek mümkün. Maç büyük ölçüde Konyaspor yarı sahasında oynandı. Aksiyonlar üzerinden yapılan bölge hakimiyet haritası da maçı özetliyor. Konyaspor’un mutlak hakim olduğu yeşil bölgelerde özellikle Beşiktaş’ın ofansif kanat beklerinin arkalarında bıraktıkları boşluklar dikkat çekiyor. Elbette bu iki ofansif bekle oynamanın doğal bir sonucu. Konyaspor’un bu durumu tam anlamıyla işleyememesi ise başka bir mesele.

Konyaspor geriye yaslanıp iki katı blokla savunma yapmanın hücum yönündeki uzantısını başaramadı. Mecburen veya isteyerek geriye yaslanan Anadolu kulüpleri atletik hücumcularıyla rakip savunmaların arkasına toplar atıp tehlike yaratırlar. Zaman zaman bu denense de Konyaspor’un açık oyunda şutla sonuçlandırabildiği yalnızca 1 atağı bulunuyor.

Burak Yılmaz #17

Geçen hafta olduğu gibi bu maçta da oyun içinde verdiği katkıyla devleşen Burak Yılmaz, Beşiktaş’a maçı getiren isim oldu. Eksik kalan rakiplerin ekstra kapanma durumu nedeniyle Beşiktaş’ın bu maçta zorlanacağını düşünüyordum. Burak Yılmaz sol kanatta inisiyatif alarak attığı füzeyle tabelayı Beşiktaş lehine çevirirken bir açıdan maçı da bitirmiş oldu.

Burak Yılmaz, 43’ü 3. bölgede olmak üzere 62 aksiyonda bulundu. Sağda, solda ve merkezde dengeli bir aksiyon dağılımı görülse de sol kanattaki 20 aksiyonunda yakaladığı %85 başarı oranı onun sol kanat eğilimini bir kez daha gösterdi. 1 gol, 2 asist dışında da sürekli oyunun içinde olan bir Burak Yılmaz izledik. Bunun sürdürülebilir olduğu bir senaryo Beşiktaş’a çok şey katar ancak bu ne kadar mümkün, tartışılır.

Burak Yılmaz’ın merkeze gelip sırtı dönük top alarak oyunun yönünü değiştirdiği bir sekans. Burada Diaby’le rolleri paylaşmış durumdalar.

Maçtaki en güzel aksiyon Burak ve Diaby’nin işbirliğinde gerçekleşti. İki oyuncunun dört pasla attığı gol Burak’ın oyun içi katkısını gösterirken Diaby’nin de merkezden attığı koşuların önemini göstermiş oldu.

Rıdvan Yılmaz #33

Beşiktaş’ta parlayan bir diğer Yılmaz ise Rıdvan’dı. Rıdvan hücumdaki iştahını korurken olgun ve akıllı bir performans gösterdi. Rakip yarı sahada kaybedilen toplara ve hızlı gelişen Konya ataklarına da reaksiyon gösterdi.

Girdiği 13 mücadelenin 9’unu kazanan Rıdvan Yılmaz maçın en fazla ikili mücadele kazanan ismi olurken savunmada girdiği 5 ikili mücadelenin 5’inden de galip ayrıldı.

Konyaspor’un savunma arkasına attığı tehlikeli bir topta Rıdvan’ın savunmada üstlendiği rolü görüyoruz. Devamındaki soğukkanlılığı da pozisyonun ekstrası olmuş.

Rakip yarı sahada oynayan bir takımdan beklenmesi gereken en net reaksiyon top kaybında verilecek o ilk reaksiyondur. Burada Konyaspor’un hızlı gelişip tehlike yaratabilecek bir atağı hücumdaki Rıdvan tarafından kesiliyor ve sonrasında da topu öne oynuyor Rıdvan.

Final

Beşiktaş iki haftadır Burak Yılmaz üzerinden galibiyete ulaşırken Konyaspor, Bülent Korkmaz yönetiminde çıktığı 8 maçta yalnızca 1 galibiyet alabildi ve düşme hattına geriledi.

Maç 11’e 11 tamamlansa ne olurdu sorusundan çok Burak Yılmaz bu performansı ne kadar daha sürdürebilecek sorusu zihnimi kurcalıyor. Yaşının ve fiziğinin aksine oyunun içinde olan Burak Yılmaz’ı bu maçtan çıkardığımızda Beşiktaş adına fazla bir şey kalmaması da düşündürücü.

Beşiktaş’ta Ersin ve Rıdvan’ın bir şekilde ritm yakalamış olması ülke futbolu adına sevindirici. Üzerine henüz fazla konuşamadığımız Ersin de kalede güven veren bir performans gösteriyor. Önümüzdeki sezon yapılanmasında kaleyi doğrudan ona teslim etmek benim için hala bir soru işareti yalnız. Bunun nedeni de mevzu bahis mevkinin kale olması. En iyi kalecilerin bile hata yaptığı bir ortamda Ersin’i korumak kolay olmayacaktır. Öte yandan kaleciler için oynamak belki de en büyük faktör. Şayet Beşiktaş eldivenleri Ersin’e vermeyecekse bile oynayabileceği bir takıma kiralık olarak yollamalı diye düşünüyorum.

Konyaspor epeydir alarm veriyor. Ligde 5 galibiyetle en az maç kazanan takım konumundalar ve her an son sıraya gerileyebilirler. Konyaspor zor günler geçirirken artık çok daha zor günler onları bekliyor.