Analiz | Kasımpaşa 2-0 Fenerbahçe

Hafta içinde Ziraat Türkiye Kupası’nda Trabzonspor’a elenen ve önümüzdeki sezon Avrupa kupalarında mücadele edebilme yolunda tek umudu sıralamada üst sıralara tırmanmak olan Fenerbahçe, Kasımpaşa deplasmanına konuk oldu. Fuat Çapa’nın göreve gelmesinin ardından büyük bir çıkış yaşayan ev sahibi takım, Fenerbahçe engelini de üç puanla geçerken, sarı-lacivertlilerin kötü formu devam etti. Karşılaşmayı iş ortağımız InStat’ın verileri eşliğinde inceleyeceğiz.

Fenerbahçe’de Serdar Aziz’in yokluğunda orta saha oyuncusu Luiz Gustavo stoperde görev yaptı. Fallete ile birlikte oynayan Brezilyalı oyuncuyla beraber her iki stoperi de solak olan Fenerbahçe’nin bu ikilisi futbol sahalarında çok sık görmeye alışkın olmadığınız bir durumdu. Gustavo’dan boşalan yerde bu sezon birçok farklı mevkide görmeye alışkın olduğumuz Tolga Ciğerci şans bulurken, genellikle Max Kruse’yi görmeye alışkın olduğumuz 10 numara pozisyonunda da Ferdi Kadıoğlu başladı.

Genel

Geçtiğimiz hafta Kayserispor karşısında yüzde 41’lik topla oynama oranında kalan ve bu sezonki en düşük topa sahip olma yüzdesiyle oynadığı 90 dakikayı yaşayan Fenerbahçe, Kasımpaşa karşısında topa daha fazla sahip olan taraftı. Özellikle ikinci yarıda yüksek bir topa sahip olma yüzdesiyle oynayan Fenerbahçe karşılaşmayı yüzde 61’lik topa sahip olma yüzdesiyle tamamladı. Topa sahip olma konusundaki büyük üstünlüğünü üretkenliğe çeviremeyen Fenerbahçe, rakip ceza sahasına Kasımpaşa’dan sadece üç kez daha fazla girdi.

Ev sahibi Kasımpaşa hücumda daha çok iki kenardan etkili olurken, merkezden hücum yapmayı nispeten daha az tercih etti. İki kanattan da dörder atağı şutla sonlandıran Kasımpaşa buna karşın merkezden gerçekleştirdiği sadece bir hücumu şutla bitirdi. Fenerbahçe ise maçın büyük bölümünde Hasan Ali-Garry Rodrigues ikilisinin olduğu sol kanadı kullandı. Hafta içinde oynanan Trabzonspor karşılaşmasında da bu ikilinin ortaklığıyla hazırlanan bir pozisyonla gol bulan sarı-lacivertliler sol kanattan beş atağı şutla sonlandırırken, sağ kanattaki verimsizlik dikkat çekti. Bu kanattan 20 atak yapan Fenerbahçe sadece 2 atağı şutla bitirdi.

Maçı Kasımpaşa’dan yüksek bir gol beklentisi oranıyla tamamlayan Fenerbahçe adına gole en yakın oyuncular 0.35’lik değeriyle Deniz Türüç ve 0.34’lük gol beklentisi değeriyle Ozan Tufan oldu. Bu sezon 16 şutu direkten dönen Fenerbahçe’de son vuruş problemi 1,27’lik xG oranına rağmen beklenen golün gelmediği bu maçta da hissedildi.

İlk yarı

Fenerbahçe top rakibine geçtiğinde bu sezonun büyük bölümünde olduğu gibi rakibini 4-4-2 şeklinde karşıladı.

10 numara olarak tabir edilen forvet arkasındaki isim sezonun büyük kısmında olduğu gibi Vedat’ın yanında konumlanırken, bu ikilinin arkasında dörtlü bir orta saha hattı oynadı.

Kasımpaşa maçın ilk bölümünde rakibini ikinci bölgede karşılamayı tercih ederken, Falette zaman zaman önünde bulduğu boş alanları top sürerek değerlendirdi.

Geriden oyun kurarken beklerini oldukça geniş bir alanda konumlandıran Kasımpaşa ise iki orta sahası ve iki stoperiyle dörtlü bir zincir oluşturarak, topu rakip yarı alana bu şekilde taşımayı tercih etti. Bu şekilde hem sahaya geniş bir alanda yayılma fırsatı bulan Fuat Çapa’nın ekibi hem de Fenerahçe’nin Vedat ve Ferdi’den oluşan iki kişilik ön alan savunmasına sayısal bir üstünlük kurmuş oldu.

Fenerbahçe’de genellikle iki stoperin hemen önünde konumlanan ve Ozan’a daha serbest bir oyun şansı tanıyan Tolga zaman zaman savunmadan çıkarken uzun paslarla arkadaşlarını pozisyona sokmayı denedi. Maçı 5/5 uzun pas isabetiyle oynayan Tolga defansif bir rolde olmasına rağmen beş kezle rakip ceza sahasına en fazla pas göndermeyi deneyen ikinci Fenerbahçeli olsa da bu pasların sadece biri isabetli oldu.

Fenerbahçe’de geçtiğimiz hafta oynanan Kayserispor maçında dört anahtar pas atan Ferdi bu karşılaşmada bir anahtar pasta kalırken, üretkenlik problemi dikkat çeken takımda birden fazla anahtar pas atabilen oyuncu da olmadı.

Fenerbahçe’nin maç boyunca gerçekleştirdiği atakların büyük bir bölümünü Hasan Ali-Rodrigues ikilisinin olduğu sol kanattan gerçekleştirdiğini gördük.

Bu pozisyonda Vedat’ın Hasan Ali’ye yaptığı servisle gole oldukça yaklaşan Fenerbahçe’de, Deniz de gelen ikinci şansı değerlendiremiyor ve Tahir Karapınar’ın takımı öne geçme fırsatını kullanamıyor.

Maç boyunca her iki kanadı da oldukça etkin kullanan Kasımpaşa bu pozisyonda sağ kanattan yapılan ortayla gole yaklaşsa da Altay zor da olsa topu çelmeyi başarıyor. Kasımpaşa’da Hadergjonaj maç boyunca bu başarılı ortası dışında orta girişiminde bulunmazken, sol bekte görev yapan Haddadi’nin 5 orta girişimi de başarısız oldu.

Fenerbahçe’de merkezden savunma arkasına attığı toplarla dikkat çeken Tolga Ciğerci 36’ıncı dakikanın ilk saniyelerinde Garry Rodrigues’e attığı pasla takımı adına önemli bir şans oluşturdu. Ozan Tufan’ın ceza sahası koşusuyla beraber önemli bir gol fırsatı yakalayan Fenerbahçe direğe takıldı.

İkinci yarıya her iki takım da başladığı ilk 11’lerle çıkarken, Fenerbahçe’de forvet arkasındaki üçlü kurgunun değiştiğini gördük. Maça sağda Deniz, 10 numara pozisyonunda Ferdi ve sol kanatta Garry Rodrigues ile başlayan Fenerbahçe’de ikinci yarıya başlarken Garry sağ kanada geçti, Deniz 10 numara pozisyonuna kaydı ve Ferdi de sol açık olarak konumlandı.

Fenerbahçe’nin orta alanda yaptığı top kayıplarını iyi değerlendiren ve iki stoperin arkasına yapılan koşularla hızlı çıkan Kasımpaşa, ilk golü böyle bulurken, gol öncesinde de buna yönelik girişimlerde bulunmuştu.

Bu pozisyonun hemen ardından Ozan’ın rakip yarı alanın ortalarında kaybettiği topla kendi yarı sahasından hızlı bir şekilde çıkan Kasımpaşa, Fenerbahçe savunmasını hazırlıksız yakalıyor ve öne geçiyor. Golde asisti yapan Hajradinovic’in maç boyunca Fenerbahçe ceza sahasına üç isabetli pas gönderdiğini ve bu alanda takımının en iyisi olduğunu görüyoruz.

İlerleyen dakikalarda Zajc’ın, Garry Rodrigues’in yerine oyuna girmesiyle beraber Deniz sol kanada geçerken, milli oyuncunun sağda başladığı maçta 64 dakikada önce 10 numara ardından da sol açığa kayması dikkat çeken bir ayrıntı oldu.

Maçı 16/16 pas isabetiyle tamamlayan Zajc üçüncü bölgede 7 isabetli pas yaparken, takımı adına önemli bir gol fırsatının da hazırlayıcısı oldu.

Son bölümde savunma güvenliğini ikinci planda bırakan Fenerbahçe önemli boşluklar verirken, Altay’ın kısa düşen kötü pasıyla topa sahip olan Kasımpaşa’nın ikinci golü geldi. Golde Yusuf’a güzel bir asist yapan Aytaç, Fenerbahçe ceza sahasına 3 isabetli pas gönderirken, karşılaşmayı da 42/48 pas isabetiyle tamamladı.