Analiz | Beşiktaş Savunma Kurgusu

Sezona Sivok, Pedro, Ersan ve Atınç stoperleriyle başlayan; beklerde de İsmail, Motta ve Serdar’a sahip olan Beşiktaş, transferde siftahı İskandinav stoper Milosevic’i alarak yaptı.

  • Milosevic transferi Beşiktaş’a nasıl etki edecek?
  • Sivok’un muhtemel ayrılışıyla yeni bir stoper gerekecek mi?
  • Yeni yerli kuralı Ersan’a nasıl yansıyacak?
  • Bek krizi çözülebilecek mi?

Bunların cevabını vermeye çalışacağız.

Stoper çiftlerinin birbirini tamamlaması > Pedro & Atınç

Geçtiğimiz sezon Ersan’la iyi bir ivme yakalasa da Pedro en iyi maçlarını Atınç’la birlikte oynarken çıkardı. Atınç’ın hava hakimiyeti ve güçlü fiziği Pedro’nun akılcı oyunu, top becerisi ve süpürücü özelliğiyle birleşti. Ortaya uyumlu ve uzun vadede iş yapacak bir ikili çıkardı. Ersan ise tecrübesiyle bir adım yukarıda olsa da Atınç kadar güven vermemeye başladı.

Uzaklardan gelen Viking > Alexander Milosevic

Futbola forvet olarak başlamış Sırp asıllı İsveçli futbolcu Pedro’ya benzer niteliklere sahip ancak onu Pedro’dan ayıran en önemli özelliği hava hakimiyeti. Uzun boyundan dolayı biraz yavaş olduğu söylenebilir. Beşiktaş’ın aradığı stoper tanımına da tam olarak uymayabilir ancak ayağını gol vuruşu anlamında iyi kullanması, uzun top becerisi ve hava hakimiyetiyle zorda kalındığında takımın gol yüküne bile katkıda bulunabilecek bir isim. Ayrıca Milosevic’in stoperde görev aldığı maçlarda şayet transfer yapılmazsa Pedro Franco ön tarafta bile kullanılabilir. Milosevic nokta atışı mı bilinmez ama Beşiktaş adına risksiz ve bir o kadar da potansiyelli bir transfer. Kesinlikle fayda sağlayacaktır.

Sonu böyle mi olacaktı?

2008 yılında Zapotocny ile İstanbul’a ayak basan Altın Kafa Sivok’la yollar şimdi olmasa da en geç sezon sonu ayrılacak gibi. Şampiyonluk yaşayan ve çok kritik anlarda sahneye çıkan Tomas Sivok Beşiktaş’a uzun yıllar hizmet veren nadir yabancı futbolculardan. Onun gidişiyle kule stoper görevini üstlenmek üzere Atınç ve Milosevic hazırda bekliyor ama Slaven Bilic tecrübeli bir stoper için bastırıyor gibi gözüküyor. Milosevic, Sivok’un çektiği gol yükünü çeker ancak onun gibi bir efsane olabilir mi tartışılır. Bilinen bir gerçek var o da Beşiktaş’ın savunması fazlasıyla genç ve tecrübe bakımından Sivok gibi bir lidere ihtiyaç var. Beşiktaş Sivok için iyice düşünmeli. Önemli bir renk, büyük bir isim.

 Kontenjan savaşları > Ersan Gülüm

Düzenlenen yerli kuralı ile birlikte yerli oyuncularla sözleşme görüşmeleri farklı bir yola girdi. Zamanında transfer etmek için Galatasaray’la savaşılan Ersan için ikinci FEDA dönemi yaklaştı gibi çünkü Ersan’ın konuşulan rakamlarla yeni bir sözleşme imzalaması pek mümkün gözükmüyor.

Roberto Hilbert’ten sonra dikiş tutmayan sağ bek krizi hala devam ediyor. 2 yıldır herkesin bas bas bağırdığı bek krizi hala çözülmüş değil. Serdar Kurtuluş son zamanlarda form tutmasına rağmen hala istenen düzeyde değil. Sağ bek oynayan bir stoper pozisyonunda sanki. Gökhan Töre’nin içe kat ettiği anlarda arkadan hızlı tren gibi gelecek bir sağ bek bekliyor taraftar ve beklemekten de sıkıldı. Beşiktaş bu krizi, bu transfer sezonunda da çözemezse sağ bek mevkisi imara açılmalı! O da olmuyorsa Recep Çetin nam-ı diğer Takoz Recep Beşiktaş’a geri dönmeli!

Genel

Sonuç olarak Beşiktaş iyi bir savunma grubuna sahip ancak yetmez. Hali hazırda bek krizi devam etmekte. Sivok giderse bir de tecrübeli isim gerekecek. Hücumcu bek alınırsa savunma zaafı ortaya çıkabilir. Bu savunma zaafı da orta saha savunmasına yansıyacaktır. Yani bu savunma analizinde fazla yer vermesek de takım savunmasının en önemli safhası orta sahada başlıyor. Beşiktaş şok pres gücünü saklayıp bir de çift yönlü ama savunma tarafı kesinlikle iyi olan bir orta sahayı kadrosuna katmak zorunda. Bunlar olmadan Beşiktaş’ın Avrupa’da ve ligde iddialı bir konumda kalması kolay gözükmüyor.