Paul Scholes Liverpool ve Sterling’i Yorumladı

İngiliz “the Independent” yazarlarından Manchester United efsanesi Paul Scholes, bu hafta Liverpool ve Sterling’i değerlendirdi. İşte İngiliz yıldızın değerlendirmeleri;

“Sterling’in vuruşları her zaman iyi olmasa da Liverpool için büyük bir değer.”

“Ben sezon boyunca Liverpool’u eleştiren biri olarak şunu söylemeliyim ki salı günü oynanan Capital One Cup çeyrek finalinde Chelsea’ye karşı Liverpool ikinci yarıda çok iyiydi. Daha da ileriye gidiyorum: Zaman zaman kusursuzlardı. Çok enerjik ve agresif bir takım görünümündeydiler. Bu maç bu sezon yenilgi almadıkları 9. maçtı ama ben rakibin kalitesini de göz önünde bulundurarak bu performansı “en iyi” olarak değerlendiriyorum. Kazanabilirlerdi. Emre Can ve Lazar Markovic gibi sezonun ilk aylarında formsuz bir grafik çizen oyuncular da yavaş yavaş formunu buldu. Defansta Sakho’yu Lovren’e tercih ederim çünkü topu ileri taşıyabilecek kapasiteye sahip. Atak bir oyun oynamak için her zaman pozitif olmalısınız ve ben Sakho’da bu özelliği görebiliyorum. Hücumda Gerrard, Sterling, Coutinho gibi oyuncular set oyunu kurmadılar. Atağın akışına göre sahada gezme şansı buldular ve bu da Chelsea savunması için kontrol etmesi güç bir durumdu.”

“Spor sayfaları hep Sterling ile doluydu ve gerçekten beraberliği sağlayan golü mükemmeldi. Bu genç adam gerçekten topla birlikte mükemmel. Sürati de onun için büyük avantaj ve sık sık topla dönüp kaleye doğru gidiyor. Bu, onun pozisyonunda oynayan bir oyuncu için müthiş bir iç güdü. Kendisi de bir seviye üste çıkmak için daha fazla gol atması gerektiğinin farkında. Fakat iş gol atmaya gelince Sterling’i her izlediğimde şöyle bir gözlem yapıyorum:  Sterling’i topa en iyi vuranlar arasına koyamam. Bu kadar üst seviye futbolun oynandığı bir ortamda bu söylediğim biraz tuhaf kaçabilir ama bana da hak verin.”

“Bu kadar uzun süre her gün en iyi oyuncularla en üst seviyede futbol oynayınca teknik ve stil anlamında küçük ama çok önemli şeyler öğreniyorsunuz. Topa vurmasını en iyi bilen futbolcuların nasıl vuracağı hakkında geniş bir repertuarı vardır. İster müthiş bir falsoyla ister dümdüz ve sert bir vuruş yapabilirler. Ama hedefi bulmak için 3 hakları yoktur. David Beckham, benim gördüğüm ve birlikte oynadığım topa en iyi vuran isimdi. Rooney, Gerrard, Giggs , Carrick , Kroos, Modric gibi oyuncular da topa iyi vurur. Sterling’in zayıf yönü bence vuruşları. Top kontrolü iyi. Onun problemi vuruşlar. Vuruşları çoğunlukla kötü. Bununla birlikte çabukluğu ve dinç oluşu Liverpool’u daha da güçlendiren bir şey. Geçen seneki kupa mücadeleleri bahar aylarındaki çıkışlarıyla güçlenmişti şimdi de aynı şey için vites artırıyorlar. Son yenilgilerini 3-0’la Old Trafford’da United’a karşı almışlardı. Buna rağmen 5-6 atacak şanslar yakalamışlardı. Yeniden canlanmanın sinyallerini aslında o zaman veriyorlardı. Tekrar ilk 4’e oynayacaklarını düşünüyorum.”

Kaynak: The Independent/Paul Scholes
Çeviri: Serhat Bora else {

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş