Analiz | Chelsea 4-1 Arsenal

UEFA Avrupa Ligi finalinde Chelsea ile Arsenal, Bakü’de karşı karşıya geldi. Chelsea, Arsenal’i 4-1 gibi farklı bir skorla mağlup ederek kupaya uzanan taraf oldu. Eden Hazard iki gol bir asistle maça damga vurdu.

Ortalama Pozisyonlar

Chelsea 4-3-3 dizilişi ile sahaya çıkarken Arsenal ise 3-4-1-2 dizilişi ile sahadaydı. Üçgen içine aldığım 17 numaralı oyuncu Kovacic’in rolünü yazının sonuna doğru açıklayacağım. İki takım da maça dengeli bir şekilde başlamayı tercih etti. İkinci yarının başında gelen gol ise maçın seyrini tamamen değiştirdi. 3-0 sonrasında yapılan Iwobi hamlesi ile Arsenal hücumda hareketlilik kazansa da farklı mağlubiyete engel olamadı.

İstatistiklere baktığımızda ilk yarıda toplam 9 şut çekilirken ikinci yarıda toplam 19 şutun çekildiğini görüyoruz. Özellikle Arsenal’in ceza sahası içinden attığı 9 şutta sadece bir isabet sağlaması hücum oyuncuları için tam bir hayal kırıklığıydı. Arsenal net gol pozisyonlarını her ne kadar 4-1 ‘den sonra bulmuş olsa da yaklaşık rakibi kadar pozisyona girdiğini söyleyebiliriz. Ancak Arsenalli futbolcular bu pozisyonları değerlendirmede  başarısız olunca farklı mağlubiyet de kaçınılmaz oldu. Chelsea ise geliştirdiği atakların kıymetini bilerek yüksek isabet oranı sağladı. İlk yarı ve ikinci yarı arasında gece ile gündüz kadar fark vardı.

İlk yarı pozisyon ve tempo olarak oldukça kısır geçerken ikinci yarı da tam tersi gol pozisyonları ile dolu bir şekilde geçti. İlk yarıdaki durgun oyunun en önemli sebeplerinden biri iki takımın da kontrollü oyun ve hata yapmama isteğiydi. Dikkat çeken istatistik ise yapılan top kayıplarıydı. İlk yarıda toplam 75 top kaybı yapılırken ikinci yarıda bu sayı 55’e indi. Ayrıca yapılan hücum baskılarında ise takımların ilk yarıda yaptıkları 10 hücum baskısının 8’inde  başarılı olduğunu görüyoruz. İkinci yarıda ise 7 hücum baskısının sadece 2’sinde başarılı olabilmişler. Bunun sebebinin ise ilk yarıda iki takımın da risk almamak adına baskıyı yedikleri anda uzun topa başvurmaları olduğunu söyleyebilirim.

Arsenal özellikle oyununun rakibine göre ağır bastığı zamanlarda kanatlarını çok iyi kullandı. Hücumlarını iki kanat beklerinin üzerinden gerçekleştirmeyi tercih ettiler. Grafikte kırmızı renkle gösterilen Arsenal atakların yönlerine baktığımızda ağırlıklı olarak kanatlarını kullandıklarını söyleyebiliriz.

Arsenal hem sağ kanat beki Niles üzerinden, hem de sol kanat beki Kolasinac üzerinden hücumlarını gerçekleştirmeyi tercih etti. Özellikle atılan ters toplarla beklerini buluşturmayı amaçladılar fakat bu atakları gole çeviremediler. İlk 25 dakikada oyunun daha çok rakip yarı sahada oynanmasında Arsenal kanatlarının etkinliği büyük rol oynadı.

Oyunun kilidinin açıldığı an

Chelsea sağ kanatta kullanılan taç sonrası Jorginho’nun ana rolünü üstlendiği pozisyonda kalabalık alandan boş alana topu çıkarmayı başardı.

Emerson’un ortasında ise rakip stoperle birebir kalan Giroud çok zor bir pozisyonda çok zor bir vuruşu gole çevirerek oyunun akışını değiştirdi ve takımını 1-0 öne geçirdi.

Arsenal top kayıpları

Arsenal oyuncularının hücuma çıkarken yaptıkları top kayıpları bu maçta başlarına çok büyük dertler açtı. Yedikleri iki golü de çıkarken kaptırdıkları toplar sonrası kalesinde gören Arsenal, yaptığı bu hatanın bedelini kupayı kaybederek ödedi.

Jorginho’nun baskısı sonucu Niles top kaybı yapıyor. Jorginho’ya baskıya desteğe gelen Hazard topu hızlıca sol kanada atıyor.

Daha sonrasında koşusuna devam eden Hazard markaj altından kurtulan Pedro’ya pasını veriyor. Pedro da çok klas bir vuruşla takımını 2-0 öne geçiriyor. Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da Giroud’un yaptığı doğru koşuyla Pedro’ya o pas kanalını açması.

Iwobi’nin golüyle “Acaba maç döner mi ?” sorusunun sorulmasına sebep olan ve umutlanan Arsenal takımı bu sefer de Aubameyang ile orta sahada topu kaptırıyor. Yine baskının hemen yakınında bulunan Hazard topu taşıyor ve çapraz koşu yapan Giroud’un önüne topu atıyor.

Giroud ise Hazard’a çok iyi bir pas atarak takımının 4.golünün asistini yapıyor. Giroud takım arkadaşlarına gerek savunma anlamında, gerekse de topun 3.bölgede kalmasını sağlayarak katkıda bulunan bir forvet. Bu maçta da ”pasör” özelliği ve attığı gol ile Chelsea takımının hücum aksiyonlarında kritik rol oynadı.

Yaratıcı oyuncuların performansını etkileyen görevler

İki takım da birbirinden kaliteli oyunculara sahip olsa da maçın kaderini değiştirecek oyuncular kimler diye sorulduğunda Arsenal adına Mesut Özil, Chelsea adına ise Hazard denilirdi kuşkusuz. Hazard performansı ile takımına kupayı kazandırarak büyük övgüler aldı. Mesut Özil ise etkisiz görüntüsü ve tepkilerle birlikte 78.dakikada oyundan alındı. Bu iki oyuncunun performansını etkileyen bir detayı sizinle paylaşmak istiyorum.

Yazımın başında da söylediğim gibi Kovacic’in aksiyon haritasına baktığımızda sol kanada çok yakın konumlandığını görüyoruz. Maçı izlerken Chelsea savunma halindeyken Hazard’ı serbest bir oyuncu olarak Giroud’un arkasında bırakıldığını Kovacic’in ise Sol kanatta Emerson’a destek olduğunu net bir şekilde görebiliyorsunuz. Hazard enerjisini savunmada harcamaktansa takımının hücum aksiyonlarında kullanmayı tercih ediyor. Sarri’nin Kovacic’e verdiği bu savunma rolü  Hazard’ın hücumda daha diri olmasını sağlıyor.

Maçı ilk izlediğimde Mesut Özil’in Jorginho’ya yakın oynadığını ve gölgesi gibi takip ettiği dikkatimi çekti. Daha sonra ise maçın tekrarını izlerken acaba bu durum pozisyon özelinde mi yoksa genel olarak Mesut Özil’e verilen görev mi diye düşünmeye başladım. Mesut Özil’in aldığı süre boyunca Jorginho’yu markaj altına almaya çalıştığını tespit ettim. Emery’nin bu hamlesi maçın başında Jorginho’nun top kayıpları yapmasına sebep olsa da bu hamlenin getirisinin götürüsünden çok daha az olduğunu düşünüyorum. Mesut Özil enerjisini Jorginho’yu markaj altına almak için kullanırken hücumdaki katkısı minimuma indi. Ayrıca Jorginho zaten markaj altında oynamaya çok alışık bir futbolcu, savunma konusunda zayıf bir Mesut Özil’e karşı üstünlük kuracağı da bence aşikardı.

Mesut Özil, Jorginho’yu markaj altına alırken Jorginho tek paslarla Mesut’u oyundan düşürüyor. Koşu enerjisi olarak da Mesut’un önünde olan orta saha oyuncusu markajdan kurtuluyor. Giroud, Jorginho’nun pasını gole çevirebilse Jorginho asistini yaparken Mesut Özil’in hala onun peşinden koştuğuna şahit olacaktık.

Mesut Özil maç boyunca ceza sahası içinde topla buluşamazken sadece 1 anahtar pas atabildi. Instat Index’ine göre de maçın en düşük puan alan oyuncusu oldu.

Sonuç

Final maçında az hata yapan ve rakibinin hatalarını yüksek yüzde ile değerlendiren Chelsea kupanın sahibi olurken Eden Hazard taraftarına kupa ile veda etti.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş