Analiz | Galatasaray 2-1 Başakşehir

Spor Toto Süper Lig’in 33. haftasında Galatasaray evinde Başakşehir’i ağırladı. Kazanın şampiyon olacağı maçta Galatasaray rakibini Feghouli ve Onyekuru’nun golleriyle 2-1 geçti ve 22.şampiyonluğunu ilan etti.

Galatasaray 4-3-3 dizilişi ile başladı. Belhanda’nın zaman zaman daha ileride pozisyon almasıyla 4-2-3-1 geçişleri de gördük. Galatasaray hücumları sağ kanattan kurmaya çalıştı. Feghouli’nin merkeze daha yakın oynadığını görüyoruz. Böylelikle merkezde ekstra bir pas opsiyonu oluşturan Galatasaray rakibin presi altında zorluk çekmedi. Sol kanatta Onyekuru ise ikinci forvet gibi oynadı. Daha çok arkaya koşuları denedi. Sağ kanattan atakları geliştiren Galatasaray, sol kanattan ise atakları bitirmeye çalışarak oyun içinde dengesini buldu. Skor üstünlüğünü aldıktan sonra 5-4-1 dizilişi ile derin blokta savunmaya geçtiler.

Başakşehir 4-3-3 dizilişi ile başladı. Konuk ekip, Galatasaray’a göre daha katı bir oyun ortaya koydu. Savunmayı takım halinde yapan takım, hücumda ise ünitelere ayrıldılar. Arka 4’lü çoğunlukla savunma görevindeydi. Bekler çok kısıtlı olarak hücuma destek verdi. İnler’de arka dörtlü gibi savunma görevindeydi. Emre ise destek rolünde zaman zaman ileri çıksa da çoğunlukla pozisyonunu korudu. Hücum ise İrfan-Bajic-Robinho ve Visca’ya aitti. Skorda geriye düştükten sonra 4-4-2’ye geçtiler ancak bu hamle pek bir işe yaramadı.

Yaklaşım farkı

İki takımda şampiyonluk ortada olsa gerek gayet tedbirli oyunlar ortaya koydu. Galatasaray alışagelmiş yüksek tempolu, tam saha presini ortaya koyamadı. Başakşehir ise sadece 3-4 oyuncu ile hücum etmeye çalıştı.

Şut istatistiklerine baktığımızda Başakşehir 2.yarıda sadece 1 girişimde bulunabildi. Maç boyunca da sadece 1 köşe vuruşu kullandılar. Oynadıkları oyun şampiyonluk yarışı veren bir takım için kabul edilebilir bir seviyede değildi. Galatsaray belki kaleyi çok bulamadı ama topa sahip olduğunda sürekli şutla bitirmeye çalıştılar.

Topa sahip olma evresi iki takım için farklı gelişti. Galatasaray topa sahip olurken kaleye gitmeyi, şut atmayı, anahtar alanlara girmeyi denedi. Başakşehir ise topa sahip olurken daha çok zaman geçirip, oyunu yavaşlatmaya çalıştı. İki takım arasındaki en büyük fark buydu. İkinci yarı da Başakşehir % 62 ile topa sahip olurken sadece 1 şut girişiminde bulunabildi.

Galatasaray’a maçı ve şampiyonluğu kazandıran ise duran top hücumları oldu. Attıkları 2 golde duran toplardan geldi. Galatasaray 76 atağın 12’sini şutla bitirirken, Başakşehir 73 atağın 5’ini şutla bitirdi. Anlayış farkını buradan görebiliyoruz. Detaylara bakarsak Galatasaray 12 duran topun 7’sini şutla bitirdi. Kullandıkları 8 köşe vuruşunun 5’ini şutla bitirdi. Duran topları verimli kullanan Galatasaray maçı da duran toplarla çözdü.

Yanlış giden pres oyunları ve ayarlamalar

İki takımda tam saha pres yaparken zorlandılar. Galatasaray özellikle ilk yarıda tam saha preste zorlansa da ikinci yarıda daha iyi bir pres oyunu ile rakibine fırsat vermedi.

Galatasaray tam saha prese çıktığında adam markajına odaklı bir pres gerçekleştirdi. Ancak, Başakşehir bu presi derinde pozisyon alan bekleriyle kırmayı başardı. Galatasaray tam saha presinde beklere gidemeyince tam saha presi de etkili olmadı.

Galatasaray orta sahası tam saha preste şeklini kaybetti. Bunun sonucunda Başakşehir, Galatasaray orta sahasının arkasına çok rahat ulaşmayı başardı. Bu presten sonra Galatasaray tam saha presini bıraktı. Kısmi presten, tam saha prese geçişler yaptı.

Tam saha presi yanlış gidince Galatasaray, Başakşehir stoperlerinin topla oynamasına izin verdi. Pres ise İnler topu alır almaz başladı. Bu presle Galatasaray savunmada dengesini bulmayı başardı.

Başakşehir ise pres oyununda Feghouli ve Belhanda’ya odaklandı. Feghouli ve Belhanda’nın topla bulmasını engellemeye veya topla etkili olabilecekleri alanları kapatmaya çalıştılar. Ancak bu presin diğer tarafında Donk ve Fernando çoğu zaman Emre’ye karşı 2v1 üstünlük kurarak bu presi kırmayı başardılar.

Burada Galatasaray Donk ve Fernando’dan birini kullanarak Başakşehir presini kırmayı başardı. Başakşehir, Feghouli ve Belhanda’ya odaklanmışken ters tarafta Galatasaray’ın sayısal üstünlüğü bulunuyor.

Galatasaray stoperleri-özellikle Marcao- rakibin pres hatlarını kırabilen paslar atması da Başakşehir’in tam saha presini etkisiz hale getirdi. Burada Marcao attığı pasla Başakşehir’in 2 pres hattını kırarak, Galatasaray’ı hücum evresine geçiriyor.

Tam saha pres yaparken her hareketiniz saat gibi işlemeli. Burada İnler’in yanlış pozisyon alması Başakşehir’in tam saha presini etkisiz kılıyor. Belhanda bomboş topu alarak Galatasaray’ı hücuma geçiriyor. Sürekli tam saha presinin kırılması Başakşehir’i geri çekilmeye itti.

Galatasaray yanlış giden tam saha presinden sonra Elia’nın birebir oyunu sonrası kalesinde golü gördü. Golden sonra Başakşehir tam saha presi bırakıp derin bloka yerleşti. Bu derin bloka karşı Galatasaray net bir gol şansı yaratmakta zorlandı.

4-1-4-1 olarak dizilişi ilen derin bloka yerleşen Başakşehir’in odak noktası yine Feghouli ve Belhanda’nın topla buluşacakları alanları kapatmaktı.

İkinci yarıya adeta golle başlayan Galatasaray, Başakşehir’i derin bloktan çıkmaya zorladı. Kısmi presle Başakşehir’in oyunu ileri bölgelere taşımasını engellediler. 2.golden sonra da 5-4-1 dizilişine geçip derin blokta savunma kuran Galatasaray rakibine hiç fırsat vermeyerek maçı kazanmayı başardı.

Kısmi ve derin bloktaki Galatasaray presinin ne kadar iyi olduğunu ikili mücadelelerden görebiliyoruz. Genel olarak %60-%40 üstünlük kuran Galatasaray özellikle 60-75 arası %85 üstünlük kurdu.

Maçın oyuncusu

Maçın oyuncusu son haftaların formda ismi Feghouli oldu. Takımın hem oyun yaratıcısı oldu ve hem de gol atarak maçın gidişatını değiştirdi.

Sonuç

Galatasaray iç sahadaki ezici üstünlüğüne devam etti. Attıkları duran top golleri çoğu kişi için detay olarak gözükse de maça ne kadar iyi hazırlandıklarını gösterdi. Orta sahadaki rotasyon ve stoperlerinin pas yeteneği sayesinde pres altında rahat oynamaları bu maç için kilit noktası oldu.

Başakşehir’in çok fazla tedbirli bir oyun koyması hücum aksiyonları çok etkiledi. Maçta öne geçseler de duran toplardaki çok kötü savunmaları 2 gole mal oldu. Bu gollerde şampiyon şanslarını yok etti.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş