Analiz | Fenerbahçe 2-0 Başakşehir

Süper Lig’de son haftalarda aldığı galibiyetlerle yükselişe geçen Fenerbahçe, ligin ikinci haftasından bu yana yenilmeyen Başakşehir’i 2-0’lık skorla geçerken, oynadığı futbolla da gelecek adına olumlu sinyaller verdi. Max Kruse ve Vedat Muriqi’nin golleriyle sonuca giden Ersun Yanal’ın takımı özellikle ofansif anlamda taraftarlarını tatmin eden bir futbol ortaya koyarken, taraftarlarını mutlu etmeyi de başardı.

Ortalama pozisyonlar

Gazişehir maçındaki 4-3-3’ün aksine Başakşehir karşısında merkezde Gustavo-Ozan ikilisinin olduğu bir 4-2-3-1 ile başlayan Fenerbahçe’de önceki haftaya göre farklılıklardan biri de Garry Rodrigues’in ilk 11’e geri dönmesiydi. Geçtiğimiz hafta sol çizgide Kruse, sağ çizgide Tolga ile başlayan Fenerbahçe’de bu defa Tolga solda başlarken, Garry sağda Kruse ise forvet arkasında görev yaptı. Maça 4-1-4-1 ile başlayan Başakşehir’de ise Mehmet Topal Fenerbahçe’de forma giydiği dönemde de görmeye alışkın olduğumuz savunma önündeki tek oyuncu rolünü üstlendi.

Topa sahip olduğu bölümde sahaya 4-2-3-1 şeklinde yayılan Fenerbahçe top Başakşehir’e geçtiğindeyse önceki haftalarda da gördüğümüz gibi Kruse’nin Vedat’ın yanında görev yaptığı bir 4-4-2’ye döndü.

Topla oynama

Maç boyunca en dikkat çekici detaylardan biri karşılaşmanın hemen ardından yayıncı kuruluşta yayınlanan programda Önder Özen’in de dikkat çektiği gibi Fenerbahçe’nin topu geri kazanma süresiydi. Abdullah Avcı döneminin sona ermesinin ardından topa sahip olma konusundaki kararlılığından uzaklaşmış görünen Başakşehir karşısında kaybettiği topları çok kısa sürede kazanan Fenerbahçe, 90 dakika boyunca rakibinin topla 45 saniyeden fazla oynadığı bir hücum yapmasına hiç izin vermedi. Başakşehir’in akan oyunda topa sahip olduğu 97 sekansın 54 tanesi topu 10 saniye içinde kaybetmeleriyle sonuçlanırken, Fenerbahçe ise maç boyunca topa 45 saniyeden fazla sahip olduğu beş sekans yaşadı. Dikkat çeken bir diğer detay da her iki takımın rakip yarı alana giriş sayılarında göze çarptı. Maç boyunca çok adamla Başakşehir ceza sahasına girme konusunda oldukça kararlı ve istekli görünen Fenerbahçeli futbolcular bunu 34 defa başarırken, Başakşehir’in Fenerbahçe ceza sahasına giriş sayısı 12’de kaldı.

Maçın henüz 45’inci saniyesinde Fenerbahçeli futbolcular dört oyuncuyla Başakşehir ceza sahasında konumlanırken, iki oyuncuda ribaundları toplamak için yayda hazır bekliyor.

Yedinci dakikada bir kez daha Başakşehir ceza sahasına yüklenen Fenerbahçe’de Kruse’nin yakın mesafeden kafa vuruşu dışarı çıkmıştı.

Maç boyunca orta sahada kazandığı toplarla doğrudan rakip kaleye gitmeyi hedefleyen Fenerbahçe, rakip kale önünde kalabalık olma konusunda da çok arzuluydu. Gustavo’nun kendi yarı alanında kaptığı topun hemen ardından gelişen atak Rodrigues’in şutuyla sonlanırken, sarı-lacivertli takımın yaklaşık 11 saniyede ceza sahasına 5 oyuncu sokması dikkat çekti.

Atak yönleri

Fenerbahçe maç boyunca yaptığı 89 atağın 27’sini şutla sonlandırırken bu istatistikte yüzde 30 gibi önemli bir başarı oranı yakaladı. Başakşehir ise atak sayısında Fenerbahçe’ye yakın olmasına rağmen bu atakları şutla sonlandırma noktasında yüzde 7’de kalınca maçı sadece 6 şutla tamamladı. Fenerbahçe’nin en yüksek atak sonlandırma oranı yüzde 64 ile kontra ataklar olurken, Başakşehir ise gerçekleştirdiği 17 kontra atak girişiminin sadece bir tanesini şutla bitirdi.

Atak yönleri incelendiğinde Fenerbahçe Isla-Rodrigues ikilisinin görev yaptığı sağ kanattan 38 atak yaptığı görülürken, önceki haftaların aksine daha etkin kullanılan merkezden ise 6 atak şutla tamamlandı.

Gol beklentisi (xG) istatistiğinde de 3’ün üstüne çıkarak önemli bir başarıya imza atan Fenerbahçe’de gole en yakın isimler Vedat Muriqi, Kruse ve Tolga Ciğerci oldu.

İlk yarı

Fenerbahçe’de Beşiktaş maçıyla beraber ilk 11’deki yerine geri dönen ve o maçtan bu yana formayı kaptırmayan Jailson, Başakşehir karşısında da savunmadan çıkarken takımının en önemli kozu oldu. Maçı 0.63’lük isabetli hücum pası/toplam pas oranıyla tamamlayan Jailson, bu istatistikte karşılaşmada görev yapan diğer stoperleri geride bırakmayı başardı (Serdar 0.40, Epureanu 0.41, Ponck 0.35).

Hasan Ali Kaldırım’ın da sakatlanmasıyla beraber sezon başından bu yana savunmanın solunda problem yaşayan ve transfer dönemi sonlanmadan bu sorunu aşmak isteyen Fenerbahçe bu maçta da bu bölgeden gelişen ataklarla kalesinde önemli pozisyonlar verdi.

Sol bek olmamasına rağmen bu bölgede görev yapan Dirar’ın Visca’ya karşı zor anlar yaşadığı görülürken, Faslı oyuncunun ilk yarıda yaptığı basit hata Başakşehir’i golle burun buruna getirdi.

Fenerahçe’de bu karşılaşmadaki en dikkat çekici farklardan biri ise Max Kruse’nin topla buluştuğu bölgelerdi.

Önceki haftalarda daha çok üçüncü bölgede oynayan ve kendi yarı sahasında top almayan Alman oyuncu Başakşehir karşısında ikinci bölgede aldığı topları üçüncü bölgeye taşıyarak takımını birçok kez atağa çıkartan isim oldu.

Üçüncü bölgede 32 isabetli pas yapan ve ceza sahasına yedi isabetli pas gönderen Kruse her iki istatistikte de maçın en iyisi olmayı başarırken, son haftalardaki yükselen form grafiğini de sürdürdü.

Özellikle ilk yarıda takım ortalamasının çok üstünde bir aksiyon sayısına ulaşan Kruse, maç boyunca girdiği 11 ikili mücadelenin 8’inden galip ayrılarak fiziksel olarak da istenilen seviyeye çıkmaya başladığının sinyallerini vermiş oldu.

 

İlk gol

İkinci yarıda da ilk yarıdaki oyun anlayışını sürdüren Fenerbahçe’de golün kaleden başlayan bir atakla gelmesi dikkat çekti. Topu kazanmak için ön alanda üç oyuncuyla pres yapan Başakşehir’e karşı kaleci Altay ve Jailson ile beraber 5v3 durumda olan Fenerbahçe’de Serdar topu Dirar ile buluşturdu.

Atağın devamında Ferdi 3v3 durumda topu korumayı başarırken genç oyuncunun şık hareketi pozisyonun olgunlaşmasını sağladı.

Sırtı dönük oyunla topu korumayı başaran ve arkadaşlarına aktararak, boş alana hareketenen Muriqi, atağın devamında yapacağı boş koşuyla Kruse’nin de önünü boşaltacak ve arkadaşının kaleciyle karşı karşıya kalmasında kilit rol oynayacak.

Maç boyunca sık sık derine gelerek top alan ve arkadaşarına pozisyon hazırlamaya çalışan Vedat Muriqi, ilk golün yanı sıra diğer pozisyonların da içindeydi. Kosovalı golcü 76’ıncı dakikada Garry Rodrigues’i savunmanın arkasına kaçırsa da takımı bu fırsatı değerlendiremedi.

Maç boyunca 35 ikili mücadeleye giren ve bunların 16’sından galip ayrılan Muriqi, Başakşehir ceza sahasındaki etkinliğiyle dikkat çekti.

Fenerbahçe adına dikkat çeken bir diğer detay ise takımın karşılaşmayı önceki haftalara nispeten daha yüksek bir dribbling sayısıyla tamamlamasıydı. Maçı 25 başarılı dribblingle tamamlayan sarı-lacivertli takımda başı çeken oyuncu ise 6 dribblingle Max Kruse oldu. Sezonun bugüne kadar olan bölümünde maç başına 1.5 başarılı dribblingle oynayan Kruse’nin bu maçtaki bu istatistiği oldukça çarpıcı görünüyor. 26 dakika sahada kalan Ferdi Kadıoğlu’nun da bu süreye 3 başarılı dribbling sığdırdığını görüyoruz.

Öne çıkan performanslar

Fenerbahçe’de Ersun Yanal’ın jokerleri arasında yer alan Tolga Ciğerci karşılaşmada 64 dakika süre almasına rağmen hem rakip ceza sahasına atılan isabetli pas sayısında hem de üçüncü bölgedeki isabetli pas sayısında Kruse’nin ardından maçın en iyi ikini oyuncusu oldu. Muriqi ve Kruse’nin ardından gole en yakın üçüncü isim olmayı da başaran Tolga, Fenerbahçe hücum organizasyonu için ne denli önemli bir isim olduğunu da ortaya koymuş oldu. Üçüncü bölgeye maç boyunca 56 defa giren sarı-lacivertli takımda Kruse bu bölgede 32 isabetli pas yaparken,  Dirar ve Isla da üçüncü bölgedeki etkinlikleriyle dikkat çekti.

Fenerbahçe adına dikkat çekici bir diğer detay ise Ozan-Gustavo ikilisinin birlikte oynadığında sergiledikleri uyum oldu. Geçtiğimiz hafta 4-3-3 oynayan sarı-lacivertli takımda Gustavo ve Ozan arasında sadece 5 defa pas alışverişi olurken, bu sayı bu maçta 13’e çıktı.

Fenerbahçe adına en öne çıkan performanslarından birine de Serdar Aziz imza attı. Maç boyunca Crivelli ile girdiği 6 ikili mücadelenin beşini kazanan Serdar, Başakşehir’in golcüsünü durdurmayı başarırken, 7 kafa topu mücadelesinin de 6’sını takımına kazandırdı. Milli futbolcu maçı da yüzde 87’lik isabet oranıyla 58 başarılı aksiyonla tamamladı.

 

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.