Analiz | Roma 1-1 Lazio

İtalya SeriA’da 21.hafta mücadelesi Roma derbisine sahne oldu. Roma Olimpiyat Stadında karşı karşıya gelen Roma ve Lazio sahadan 1-1’lik beraberlikle ayrıldı. Roma’nın golü Edin Dzeko’dan gelirken ona cevabı Lazio stoperi Acerbi verdi ve iki takım da İnter’in puan kaybı yaşadığı hafta sahadan bir puan ile ayrılmış oldu.

Ortalama pozisyonlara baktığımızda Roma’nın savunmayı daha önde kurduğunu görüyoruz. Lazio ise savunmada daha derinde bekleyen taraf olarak göze çarpıyor. Roma maça 4-2-3-1 formasyonu ile başladı. Roma teknik direktörü Fonseca’nın özellikle bek pozisyonunda rotasyona gittiğini görüyoruz. Fonseca, Florenzi ve Kolarov gibi hücumcu beklerin yerine Santon ve Spinazzola gibi defansif defektleri daha az olan oyuncuları tercih ederek takımın sertlik seviyesini arttırmayı amaçladığını düşünüyorum. Ortalama pozisyonlara bakıldığında da anlaşılacağı üzere Roma sağ beki Santon’un daha geride konumlandığını görüyoruz. Bu durumu, Fonseca’nın özellikle Lazio geçiş hücumlarında rakibin çabuk forvetlerine karşı aldığı önlem olarak okumak mümkün. Ayrıca maça ilk 11’de başlayan milli oyuncumuz Cengiz Ünder, 90 dakika boyunca oynadığı etkili futbolla dikkat çekti.

Lazio ise sahaya artık klasikleşen 3-5-2 dizilişi ile çıktı. Üçlü savunma hattı, uzun zamandır birlikte oynayan Radu-Acerbi-Felipe üçlüsünden oluşturuldu. Bu üçlü savunma hattının hemen önünde derin oyun kurucu rolünde Lucas Leiva yer aldı. Merkezde Milinkovic-Savic ve Luiz Alberto yer alırken ileri ikili de ise İmmobile ve Correa forma giydi. Kanat beklerinde Lazzari ve Lulic yer aldı.

Roma | savunma ve hücum kurguları

Roma ev sahipliğinin de verdiği avantajla maça hızlı başlayan taraf oldu. Savunmasını önde kurmaya gayret gösteren Roma takımı, oyunu 3.bölgeye yıkmaya çalışan takım oldu. Roma, her ne kadar oyunu rakip yarı sahada oynamak istese de savunmada da oldukça temkinliydiler. Fonseca’nın bek tercihleri de bu iddiayı kanıtlar nitelikte. Kanat forvetlerinin, bek kovalama becerisinin düşük olduğunu bilen Fonseca, daha defansif bekler tercih ederek kanattan gelebilecek tehlikelerin önüne geçmek istemiş. Ayrıca Fonseca, Lazio geçiş hücumlarının savunmada zafiyet yaratacağı düşüncesinden hareketle özellikle toplu oyunda Santon’u daha geriye konuşlandırarak savunmayı üçledi. Buradaki asıl amaç Lazio forvetlerini stoperleri ile birebir bırakmayı buradaki niceliksel üstünlüğü ele geçirmek oldu. Roma hücum aksiyonları ise Pellegrini’nin karar verici rolü ile şekillendi. Mobil oyunu ve derine gelerek topla buluşması rakip savunmanın dengesini bozdu. Pellegrini’nin bağlantı oyunuyla rakibine zaman zaman eşleşme sorunu çıkartan Roma, kanat forvetlerinin de etkili oyunuyla birçok pozisyona girdi. Roma, ön alan baskısında pellegrini ile birlikte 4’lü bir hat kurarak rakibini hataya zorlayan taraf oldu. Şimdi bu anekdotları maç görselleri ile destekleyeceğim.

Üstteki görselde Roma’nın toplu oyunda savunmayı üçlediği görüyoruz. Burada Fonseca’nın amacı, Correa ve İmmobile gibi hızlı çabuk oyuncuları geçiş hücumlarında stoperlerle birebir bırakmamak.

Maçın büyük bir bölümünde Roma, oyunu üçüncü bölgede oynamak istedi. Bunun içinde ön alanda baskı kurarak rakibini hataya zorlayıp topu geri kazanmaya çalıştılar. Yukarıda Roma’lı oyuncuların rakip ile doğru eşleşerek kaleciyi uzun oynamak zorunda bırakıyor.

Pellegrini maç boyunca hareketli oyunuyla Lazio savunmasının dengesini bozmaya çalıştı. İki görselde de Pellegrini’nin derine gelerek topla buluştuğunu görüyoruz. Pellegrini’nin bu bağlantı oyunu hem Lazio savunmasında eşleşme sorunu yaşattı hem de kapanan Lazio savunmasına karşı takım arkadaşlarına alanlar yarattı.

Oyunun büyük bir bölümünde göremesek de Roma zaman zaman hücum geçişleri ile etkili olmaya çalıştı. Yukarıdaki sekansta dörde dört bir pozisyon yakalanmış olsa da pas tercihi kötü olunca pozisyon olumsuz sonuçlandı.

Lazio | savunma ve hücum kurguları

Lazio bu maça gelene kadar 3-5-2 formasyonuyla oldukça formda bir dönem geçirmişti. Ancak bu maçta pek de etkili bir performans gösteremediler. Özellikle topsuz oyunda rakibini derinde bekleyen İnzaghi’nin öğrencileri, top rakipteyken kanat beklerinin de geri gelmesiyle beşli bir savunma hattı oluşturdular. Bu beşli savunma hattının hemen önünde derin oyun kurucu rolünde ise Lucas yer aldı. Maç özelinde rakip yarı sahada çoğalmakta zorlanan Lazio, genel hücum kurgusunu savunma arkasına Correa ve İmmobile’ye kaçırmak üzerine kurmuştu. Ancak maç genelinde istedikleri pozisyonları üretmekte oldukça zorlandılar. Özellikle hücum aksiyonlarında Luiz Alberto’nun almış olduğu sorumluluk dikkat çekti. Şimdi bu noktaları görseller üzerinden anlatmaya çalışacağım.

Üstte yer alan iki görselde Lazio’nun topsuz oyunda oluşturmuş olduğu 5’li savunma hattını ve top rakipteyken sahaya nasıl kompakt bir şekilde dağıldıklarını görüyoruz.

İnzaghi’nin bu maç özelinde ana hücum planı, Luiz Alberto’nun önderliğinde İmmobile ve Correa’nın stoper ve bek aralarına yapmış olduğu koşularda topu onlarla buluşturmak oldu. Luiz Alberto her ne kadar bu pozisyonları arasa da özellikle Santon ile zayıf bölgeye yardım getiren Roma savunması, bu atakları büyümeden sonlandırdı.

Maç verileri

İstatistiklere baktığımızda bariz bir Roma üstünlüğü göze çarpıyor. Topla oynama oranlarında Roma’nın %64’e %36’lık üstünlüğü bulunuyor.

Roma 58 kez üçüncü bölgeye girmiş. Lazio ise 19 kez üçüncü bölgeye girebilmiş. Roma rakip ceza sahasına 21 kez girerken Lazio sadece 6 kez rakip ceza sahasına girebilmiş.

Şut verilerine baktığımızda Roma’nın ezici bir üstünlüğü bulunuyor. Roma 22 kez şut çekerken Lazio 6 şutta kalmış. İlginç olan diğer bir istatistik ise ilk yarım saatlik bölümde Roma 9 şut girişiminde bulunurken Lazio bu aralıkta hiç şut çekememiş.

İkili mücadele oranlarında da Roma’nın üstünlüğü bulunuyor. Roma, 163 ikili mücadelenin 92’sini kazanırken Lazio 163 ikili mücadelenin 71’ini kazanabilmiş.

Maçın adamı

İş ortağımız İnstat İndex verilerine göre maçın yıldızı Roma’nın başarılı orta saha oyuncusu Bryan Cristante oldu. Cristante 104 toplu aksiyonun 86’sında başarı sağladı ve bu alanda takım ortalamasının üzerinde yer aldı. 68 pasın 59’unda başarı sağlayan İtalyan oyuncu Roma’nın bulduğu golün de asistini yaptı. Aynı zamanda 17 ikili mücadelenin de 10’undan galip ayrılan Cristante savunmasına da katkı sağladı.

Sonuç

İnter’in puan kaybı yaşadığı bu hafta sahadan bir puan ile ayrılmak şampiyonlar ligi potasında bulunan iki takımı da muhtemelen mutlu etmemiştir. Roma istekli oyununa rağmen üç puanı alamadı. Lazio için ise bir puan, üretkenlikten çok uzak oldukları bu maçtan sonra sevindirici olmalı. İlerleyen haftalar için Roma bu oyunu daha da olgunlaştırmalı. Lazio da hücum çeşitliliğini arttırmalı diye düşünüyorum.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş