Analiz | Fenerbahçe 2-2 Kasımpaşa

Fenerbahçe, Süper Lig’in 14. haftasında ligin güçlü ekiplerinden Kasımpaşa ile karşı karşıya geldi. Karşılıklı atılan 2’şer golle iki takım da sahadan 1 puanla ayrıldı.

Ortalama pozisyonlar

Fenerbahçe’de stoperlerin nispeten geride konumlanmasına artık alıştık. Bu hafta, önceki haftalara göre biraz daha önde topla buluştular. Beklerin oldukça önde olduğunu görüyoruz.  Iki haftadır Barış ile edindığim en önemli özellik topla sürekli 3. bölgede buluşmak istemesi. Takımın yapısının uygunluğundan bağımsız, sevdiğim bir özellik.

Kasımpaşa ise karşılaşmanın genelinde topu Fenerbahçe’ye bıraktı. Bu anlamda oyuncuların topla buluşma noktaları da nispeten daha geride oldu.

Genel bakış

Fenerbahçe, önceki haftalara göre ofansif anlamda daha iyi işler yaptı. Belki %100 denecek çok fazla pozisyon sayamayacak olsak da 3. bölgede hareketlilik vardı, kanat varyasyonları gördük.

Topa maçın ilk 10 dakikası hariç  sürekli hakim olan taraftı. 33 kere ceza sahasına giriş yaptılar. 3. bölgeye tam 252 pas attılar,

Kasımpaşa’da bu sayı 120. Ortalama şut mesafesi Fenerbahçe’de 15 metre iken Kasımpaşa’da 19.3 metre.

Fenerbahçe’de olumu gelişmelerden biri de kazanılan ikili mücadele oranı oldu, özellikle ikinci yarıda %63’lük oran dikkat çekici.

Fenerbahçe’nin geride bekleme sendromu

Haftalardır Fenerbahçe stoperlerinin topla ne kadar geride buluştuğuna değinmeye çalışıyorum. Ancak bu oyunu bir iki oyuncu üzerinden açıklamaya çalışmak çok sağlıklı olmaz. Tüm oyuncu grubu, takımın genel savunma anlayışını belirliyor. Dolayısı ile sürekli geriye çekilmeyi alışkanlık edinmiş Mehmet Topal, ciddi savunma zaafı olan kanat oyuncuları ve henüz zamana ihtıyac olan, çok guvendigim Elif ile agresif bir yapı sergilemek cok da gerekçi değil. Muhtemelen bundan öncekı hocalar da bu durumu saptayıp takımı daha kontrollü bir yapıya gotürmüş olabilir.

Aşağıdaki GIF’te Trezeguet’in maça nasıl başladığını anlatmak açısından etkili olacak.  Rakip savunma dengesini bozacak driplingi diagonal pas ceza sahasi içine tempolu koşu sonrası oluşan gol pozisyonu. Buna karşılık Fenerbahçe’de Mehmet Topal’ı yine derin pozisyonlandığını görüyoruz. Elif’in temposu Trezeguet’i takip etmeye yetmiyor.

Yine ilk dakikalar; Kasımpaşalı oyuncular, topu 4V4’ten çıkartıyorlar.

Top, sağ kanada geliyor, iki takım da Fenerbahçe’nin 1. bölgesinde 6V6 durumda.

Maçın 11. dakikası, Fenerbahçe sol kanadı yine SOS veriyor, Kasımpaşalı oyuncuların tercih hataları muhtemel bir gol durumunun oluşmasına engel oluyor

ve 20. dakika; Fenerbahçe’nin sol kanadında 4V3 pozisyon. Elif neden ceza sahasına tempolu koşuyor anlamak zor, ceza sahasındaki bir rakip oyuncu için 3 oyuncu o bölgede. Halbuki Elif 4V3′ e destek amaçlı ceza sahası ön çizgisinde beklese belki de tehlike oluşmadan önlenmiş olacak.

Elif sonradan tekrar Trezeguet’e çıkmaya karar veriyor ancak geç. Başta Roman olmak üzere ceza sahasında iki Fenerbahçeli oyuncu Diagne’yi marke edemiyor. Ancak tüm bileti Roman’a kesmek yine kolaycılık olacak, hatta yenilen 2. golde de aynı bileti Skrtel’e kesmek gerekecek.

Jailson, takımın savunma anlayışı anlamında olumlu katkılar yapacaktır. Ancak bu sezon bundan farklı bir savunma anlayışı beklemek iyimserlik.

Top kayıpları

Fenerbahçe hala çok fazla top kaybı yapıyor. Bu karşılaşmada da 16’sı kendi sahalarında toplam 83 top kaybı yaptılar. Kasımpaşa’da bu sayı 75.

Bireysel olarak en çok top kaybı yapan oyuncu ise 14 top kaybı ile Slimani oldu.  Toplam 56 aksiyonda %54 başarı oranı ile oynadı.

Bu top kaybına bir de Barış’ın 13 kaybını eklediğimizde toplam top kaybının %33’ünü bu iki oyuncu yapmış olduğunu görüyoruz. Yine de Barış’ın en iyi maçını çıkardığını düşünüyorum. Sürekli zorladı, daha fazla oyunun içindeydi, toplam 84 aksiyonda %73 başarı sağladı.

Sonuç

Fenerbahçe’nin savunmadaki genel sıkıntısı sürüyor. Ancak ofansif anlamda deneyen bir takım gördüm ben Kasımpaşa karşısında. Haftaya Akhısar deplasmanından alınacak 3 puan takımın genel havası için kıymetli olacak.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş