U19 Avrupa Şampiyonası kura çekimleri

Perşembe günü (6 Aralık) UEFA, U19 Avrupa Şampiyonası için kuraları çekti. Takip edenlerin de fark edeceği üzere, iki farklı kura çekildi ve bu durum Şampiyona formatını bilmeyen takipçilerde kafa karışıklığı yarattı. Bu yazıda kısaca neden iki farklı kura çekildiğini kısaca açıklamaya çalışacağım.

2001/02 sezonundan bu yana UEFA U19 Avrupa Şampiyonası’nı her sene düzenliyor. Eleme maçlarının sezon içerisinde, finallerin de yazın oynandığı bir turnuva sistemini benimsemiş durumdalar. Örnek vermek gerekirse, 2018 U19 Şampiyonası’nın elemeleri 2017/18 sezonu devam ederken oynandı, finalleri ise 2018 yazında düzenlendi. Eleme turlarına göz attığımız zaman ise iki farklı eleme turu görüyoruz. İlk turun adı “Eleme turu” ikinci turun adı ise “Elit tur”. İlk eleme turuna o seneki turnuvanın ev sahibi hariç her takım katılıyor ve 4 takımlık gruplara ayrılıyorlar. Her grubun ilk iki takımı ise bir üst tur olan elit tura yükseliyor. Elit turda takımlar tekrardan dörderli gruplara ayrılıyorlar ve bu sefer sadece her grubun birincisi yazın oynanacak Avrupa Şampiyonası’na katılmaya hak kazanıyor. Hem ilk Eleme turunda hem de Elit turda takımlar dörderli gruplara ayrıldıktan sonra her gruptaki 4 takımdan biri ev sahibi ülke seçiliyor ve o gruptaki bütün eleme maçları ev sahibi seçilen ülkede oynanıyor.

6 Aralık Perşembe günü gerçekleştirilen ilk kura çekimi 2019 yazında oynanacak Şampiyona için Elit Tur eleme aşamasının kura çekimiydi. Türkiye, bu kurada Portekiz, İskoçya ve Güney Kıbrıs ile eşleşti. Bu dörtlü arasından ev sahibi turnuvanın aynı zamanda son şampiyonu olan Portekiz oldu. Maçlar 20-26 Mart 2019 tarihleri arasında oynanacak.

İkinci kura çekimi ise 2020 Şampiyonası’nın ilk Eleme turu için çekilen kuraydı. UEFA, zamandan kazanmak için tek seferde iki farklı şampiyonanın eleme kuralarını çekmiş oldu. 2020 Şampiyonasına giden yolda ilk Eleme turunda Millilerimizin rakipleri Bulgaristan, Karadağ ve Ermenistan oldu. Bu sefer bu dörtlü arasından maçlara Türkiye ev sahipliği yapacak. Maçlar 13-19 Kasım 2019 tarihlerinde.

İLK KURA: 2019 Şampiyonası İkinci Eleme Turu Kurası (Elit Tur diye geçiyor)

  • Portekiz
  • İskoçya
  • Türkiye
  • Kıbrıs

Maçlar 20, 23 ve 26 Mart 2019 Tarihinde Portekiz’in ev sahipliğinde oynanacak. Grup birincisi 2019 yazındaki U19 Avrupa Şampiyonası Finalleri’ne katılacak.

İKİNCİ KURA: 2020 Şampiyonası İlk Eleme Turu Kurası (Eleme Turu diye geçiyor)

  • Türkiye
  • Bulgaristan
  • Karadağ
  • Ermenistan

Maçlar 13, 16 ve 19 Kasım 2019 Tarihinde Türkiye’nin ev sahipliğinde oynanacak. Grup birincisi ve ikincisi 2020 Şampiyonası İkinci Eleme Turu’na (Elit Tur) yükselecek.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş