Analiz | Fenerbahçe 3-1 Çaykur Rizespor

Süper Lig’de 2019-2020 sezonu dün oynanan Kasımpaşa-Başakşehir maçıyla tamamlanırken, sezonu büyük bir hayal kırıklığıyla noktalayan Fenerbahçe, ligin son haftasında sahasında Çaykur Rizespor’u konuk etti. Son haftaya ligde kalma mücadelesiyle giren Rizespor’un, Kadıköy’e en az bir puan hedefiyle çıktığı maç Emre Belözoğlu’nun profesyonel futbolculuk kariyerinin son maçı olmasıyla da ayrı bir önem taşıdı. Sarı-Lacivertli takımın 3-1’lik üstünlüğüyle noktalanan bu 90 dakikayı iş ortağımız InStat’ın verileri ile inceleyeceğiz.

Ortalama pozisyonlar

Kadıköy’de her iki takım da maç boyunca sahaya 4-2-3-1 şeklinde yayılmayı tercih etti. Fenerbahçe’de; Gustavo, Tolgay ve Tolga gibi oyuncuların yokluğunda merkezde Ozan’ın partneri Emre olurken, genç yıldız adayı Ömer Faruk Beyaz da takımıyla ikinci defa ilk 11’de sahaya çıktı.

Vedat Muriç ve Deniz Türüç’ün kart cezaları nedeniyle forma giymediği karşılaşmada ileri uçta Allahyar ile başlayan Sarı-Lacivertli takımda Garry Rodrigues de kendisini görmeye pek alışık olmadığımız sağ kanatta görev yaptı. Samudio ve Vetrih’in cezalı olduğu Rizespor’da ise Diomande, Abarhoun ve Umar da sağlık problemleri nedeniyle kadroda olmayınca her iki takım da sahaya idealden uzak bir ilk 11 ile çıktı.

İlk yarı

Son haftalarda geriden oyun kurarken iki merkez orta saha oyuncusunu stoperlerine oldukça yakın kullanan Fenerbahçe’de bu durum Rizespor maçında da devam etti. Oyuna genişliği her zaman olduğu gibi yine bekleri üzerinden veren Tahir Karapınar’ın takımında Emre, zaman zaman soldan geriye düşerek Serdar ve Falette ikilisiyle beraber üçlü bir hat oluşturdu.

Maçın 6. dakikasında Hasan Ali’nin boş alanı iyi değerlendirmesiyle organize bir şekilde gelişen Fenerbahçe atağı, Ferdi’nin sağdan yaptığı dribblingle şekilleniyor ve Sarı-Lacivertli takım maçtaki ilk şutunu yine genç oyuncusuyla buluyor. Maç boyunca beşi ilk yarıda olmak üzere altı başarılı dribbling yapan Ferdi bu istatistikte maçın en iyisi olmayı da başardı. Altı başarılı adam geçme sezon boyunca başarılı dribbling ortalaması 1.32 olan genç oyuncunun oynadıkça ivme kazandığını ortaya koyan bir veri gibi duruyor.

Fenerbahçe 11’inci dakikada Hasan Ali-Ferdi ikilisinin olduğu sol kanattan gelişen bir atak daha gerçekleştirdi. Ferdi pozisyonun devamında ters kanatta serbest adam rolündeki Garry Rodrigues’i görüp takım arkadaşı adına iyi bir fırsat tanısa da Fenerbahçeli futbolcular Dirar’ın da katıldığı atakta 2v1 fırsatını iyi değerlendiremedi.

Isla’nın ayrılmasının ardından oynadığı maçlarda ağırlıklı olarak genellikle sol kanadı kullanmayı tercih eden Fenerbahçe’de bu durum Rizespor maçında da sürdü. Sarı-Lacivertliler sol kanattan 29 atak gerçekleştirdiği karşılaşmayı sağ kanattan 23 atakla tamamladı. Geçtiğimiz hafta oynanan Beşiktaş deplasmanında 3. bölgede 11 aksiyona giren Dirar, bu maçta ise üçüncü bölgeyi daha aktif kullandı ve bu bölgede 20 aksiyona girdi.

Ferdi’nin sağdaki boşluğu iyi değerlendirmesinin ardından oyunu bir kez daha soldan sağa taşıyan Fenerbahçe, atağın devamında ceza sahasına beş oyuncuyla girse de Dirar’ın ortası iyi olmayınca organize bir şekilde gelişen bu ataktan sonuç çıkmıyor. Muhtemelen kafa toplarındaki hakimiyetiyle dikkat çeken Vedat Muriç’in yokluğundan ötürü Rizespor karşısında kenar ortalarını fazla tercih etmeyen Fenerbahçe maç boyunca 11 orta yaparken, bu ortaların beşi Dirar’dan geldi. Takımın 11 ortasının ikisi isabetli olurken, bu iki isabetli ortanın da yine Dirar’dan geldiğini de belirtelim.

Bu pozisyonda hem Ozan hem de Ömer, Rizespor’un savunma ve orta sahasının arasındaki boşluğa sızarak kendilerine konumsal bir üstünlük oluşturuyor ama Ozan’ın topu kontrol ederken sahip olduğu vücut pozisyonu önce kötü top kontrolünü ardından da kötü çevre kontrolünü getiriyor ve topu uygun durumdaki Allahyar’ın önüne aktaramıyor.

Rizespor maçtaki ilk önemli gol fırsatını Emre’nin rakip yarı alanda kaptırdığı topun ardından yakaladı. Topu kapar kapmaz üç oyuncusuyla kontra atağa kalkan Yeşil-Beyazlı takım Fenerbahçe savunmasını az kişiyle yakaladı ve önemli bir fırsat buldu.

Maç boyunca önemli gol fırsatları yakalayan Rizespor, xG (Gol beklentisi) değerlerinde de Fenerbahçe’nin önünde yer aldı.

Fenerbahçe’de önceki haftalarda zaman zaman gördüğümüz önde kalabalık prese karşı geriden top çıkartamama problemiyle bu maçta da karşılaştık. Bu pozisyonda altı kişiyle Fenerbahçe yarı sahasında pres yapan ve Harun’a kadar yüksek bir baskı yapan Rizespor, tecrübeli kaleciyi uzun vurmaya zorluyor. Harun daha sakin kalabilse sağda önünde boş bir alan bulunan Serdar’a topu aktarabilirdi ama belki de sezon boyunca yedek kalmanın verdiği güvensizliğin de etkisiyle uzun vurmayı tercih ediyor.

90 dakika boyunca bu pozisyon dışında herhangi bir pas hatası yapmayan Harun’un maçı 35/34 pas isabeti, sekiz kurtarış ve 330 Index puanıyla tamamladığını belirtelim.

Rizespor soldan geliştirdiği bir başka atakla gole yaklaşsa da Skoda’nın şutu yine Harun’da kalıyor. Dirar’ın arkasına atılan bu topta Falette tehlikeyi belki daha iyi bir şekilde uzaklaştırabilirdi ama vurduğu kafa vuruşu tehlike havuzunun içine düşünce Skoda için önemli bir şans oldu.

Fenerbahçe’nin Emre ile kazandığı penaltı öncesinde dört kişiyle önde pres yaptığını görüyoruz. Sarı-Lacivertli takım aslında bu üçüncü bölge presini sezon başında daha sık uyguluyordu bu şekilde birçok gol de bulmuştu ama muhtemelen ama sezon içerisinde hedefsiz kalınmasının da etkisiyle bu tarz goller gittikçe azaldı.

Rizespor ilk yarının son anlarında beraberlik golü için önemli bir fırsat yakalasa da yine Harun’a takıldı. Garry Rodrigues’in rakip yarı alanda kaptırdığı topun ardından hızlı çıkan konuk takım kendilerine göre sol, Fenerbahçe’ye göre sağ kanattan tehlikeli bir atak gerçekleştirdi. Bu pozisyonda Falette eğer kötü pozisyon almayıp Skoda’ya çıkmak yerine geriye dönse, Ozan muhtemelen Skoda’ya yetişecek ve tehlikenin bu denli büyümesini önleyecekti. Ozan’ın zaten geriye koşarken Falette’ye, Skoda’ya çıkmaması yönünde bir işarette bulunduğunu da görüyoruz ama tabii çok kısa bir zaman dilimi içerisinde verilen kararlar olduğu için zaman zaman böyle hatalar oluşabiliyor. Maç boyunca sol kanattan gerçekleştirdiği 21 atağın beşini şutla sonlandıran Rizespor’un en verimli kullandığı bölge sol kanat olmasına rağmen en az kullandıkları bölgenin burası olması da dikkat çekici bir ayrıntı gibi görünüyor.

İkinci yarı

Fenerbahçe ikinci yarıya Ferdi’nin şekillendirdiği bir atakla başlarken, Dirar’ın ortası Allahyar ile buluşmadı. Takımı adına iki gol şansı yaratan Ferdi üçüncü bölgeye gönderdiği 19 pasla, bu bölgeye 20 isabetli pas gönderen Emre’nin ardından Hasan Ali ve Boldrin ile birlikte bu istatistikte maçın en iyisi oldu.

Rizespor’un beraberlik golü ise ilk yarıda yakaladıkları fırsatlarda olduğu gibi yine bir kontra atakla geldi. Boldrin’in derin pasına iyi hareketlenen Skoda, Falette’nin ilk yarıdakine benzer bir tercih hatasıyla bir anda Harun’la karşı karşı karşıya kaldı ve bu kez golü attı. Falette bu pozisyonda kayarak müdahale etmeye çalışarak eksilmese pozisyon muhtemelen desteğe gelen Fenerbahçeli oyuncuların da yardımıyla atak daha fazla büyümeyecekti.

Öte yandan Rizespor’un maç boyunca çektiği 15 şutun 6’sı kontra atakların ardından gelirken, Fenerbahçe maç boyunca 12 kez gerçekleştirdiği kontra ataklarını 1 kez şutla sonlandırabildi.

Rizespor’da gol pasını veren Boldrin, 3. bölgeye gönderdiği 19 isabetli pasın yanı sıra Fenerbahçe ceza sahasına 6 isabetli pas atarak oldukça etkili bir performans sergiledi. Brezilyalı oyuncu maçı 308 Index puanıyla tamamladı.

 

Fenerbahçe’yi yeniden öne geçiren gol öncesinde Rizespor geriden topla çıkarken 3v2’lik avantajı kullanmak yerine kalecisiyle uzun vurmayı tercih ediyor. Bu pozisyonda sol stoper top almak için biraz hareketlense belki Gökhan ona rahatça topu aktarabilirdi. Pozisyonda Fernandes’in hareketlenmeden pas istediğini görüyoruz ki bu pozisyon özelinde bence bu tercih de kabul edilebilir çünkü Gökhan’ın açısı topu Fernandes’e aktarmak için yeterli görünüyor. Buna rağmen uzun oynayarak topu kaybeden Rizespor, topa tekrar sahip olduğunda santra vuruşu yapıyor olacak.

Fenerbahçe’nin ikinci golü öncesinde Allahyar’ın iki kişinin baskısına rağmen topuğuyla verdiği pas dikkat çekiyor. Vedat ve Mevlüt’ün yokluğunda bu sezon ilk defa 11’de başlayan genç futbolcu, karşılaşmayı ulaşılması güç bir sayı olan 40 ikili mücadeleye girerek tamamladı. Bu mücadelelerin 16’sından galip ayrılan Allahyar, üçüncü bölgede 27 aksiyona girerken, rakip ceza sahasında ise 10 aksiyon yaşayarak maç boyunca rakip ceza sahasında en fazla aksiyona giren oyuncu oldu.  Garry Rodrigues’in gol vuruşu öncesi de ceza sahasının hemen dışında şut pozisyonu aldığını görüyoruz.

Beraberlik golünü arayan Rizespor, Falette’nin arkasına atılan bir pasla bu şansı yakalasa dar açıdan yapılan vuruşta Harun golü önlüyor.

Maça ilişkin dikkat çeken bir diğer detaysa Fenerbahçe rakip ceza sahasına 17 kez girerken, Rizespor’un bunu 20 defa başarmasıydı. Rizespor son yarım saatlik bölümde de topa rakibine oranla daha fazla sahip olan taraftı.

Bu defa savunmadan topla çıkarken hata yapma sırası Fenerbahçe’ye geçiyor. Falette bu pozisyonda topu uygun durumdaki Zajc’a verse, Zajc tek topla üçgenin diğer ucunda yer alan boş pozisyondaki Ozan’ı topla buluşturabilir. Falette’nin kötü tercihi, şiddeti kötü ayarlanmış bir pasla birleşince Rizespor bir fırsat daha yakalıyor ve Skoda ceza sahasında topla buluşuyor.

Maçın son golü duraklamalarda günün başarılı ismi Ferdi’nin attığı pasa iyi bir koşu yapan ve kaleciyi de geçen Ozan’dan geldi.