Analiz | Galatasaray 1-0 Başakşehir FK

Süper Ligin 33. haftasında şampiyonluk yarışının kaderini belirleyecek maçlardan birinde Okan Buruk’un öğrencileri Başakşehir karşısında 1-0 galip gelerek şampiyonluk yolunda büyük bir avantaj elde etti. İlk yarıda coşkulu bir oyun oynayarak golü bulan Galatasaray, ikinci yarıdaki kontrollü oyun anlayışıyla 3 puanı alan taraf oldu. Bu kritik karşılaşmayı global iş ortağımız Metrica Sports’un geliştirmiş olduğu Play yazılım ile birlikte analiz edeceğiz.

Kadrolar

Galatasaray sol bek Kazımcan dışında bu sezon hafızalara kazınan, alışılagelmiş ilk 11’iyle sahadaydı. Kaleyi Muslera korurken stoper tandemini Abdülkerim ve Nelsson oluşturuyordu. Çizgiyi boydan boya kullanan bekler Kazımcan ve Sacha Boey ve hemen önlerinde Galatasaray’ın kenar oyuncuları Kerem ve Rashica bulunurken merkez üçlüsünü Torreira – Oliveira – Mertens üçlüsü oluşturuyordu. ileri uçta ise Icardi bulunuyordu.

 

Konuk takım Başakşehir’in kalesini Muhammed Şengezer koruyordu. Stoper tandemini Touba ve Duarte oluştururken, sol bekte ve sağ bekte hücuma çok destek vermeyen Lucas Lima ile Ömer Ali Şahiner bulunuyordu. Savunmanın önünde Biglia – Mahmut ikilisi çift pivotu oluştururken, hemen onun önünde Aleksic 10 numara pozisyonunda yer alıyordu. Hücum hattında ise Serdar – Deniz – Figueiredo üçlüsü bulunuyordu.

Torreira’nın stoperlerin arasına girerek Galatasaray’ın 3v2 sayısal üstünlük kurması

Sezonun genelinde iki stoper ve önlerinde 6 numara Torreira ile geriden 2+1’lik yapıda oyun kuran Galatasaray’ın, bu maçta zaman zaman Torreira’nın stoperlerin arasına girmesiyle birlikte geride 3’lü savunmayla oyun kurduğunu gördük. Bunu yapmasının sebebi, 4-4-2 karşılama yapan Başakşehir’e karşı 1. bölgede 3v2 üstünlük kurmak ve oyunu genişleterek kenar stoperlerin topla daha rahat çıkış yapmasını sağlamaktı. Böylelikle rahatça 2. bölgeye geçebileceklerdi. Zaman zaman sezonun genelindeki 2+1’lik yapıyı da devam ettirdi Galatasaray. Yine 1. Bölgede bu 2+1’lik yapıyla 3v2’lik sayısal üstünlüğü kurmayı ve 1. bölgeden 2. bölgeye geçmeyi rahatlıkla başardılar. Başakşehir’in forvetlerinin şiddetli bir baskı yapmaması da bunda önemli rol oynadı.

Torreira’nın stoperlerin arasına girmesinin dezavantajı

 

Torreira’nın stoperlerin arasına girmesinin avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardı. Oliveira’nın merkezde tek kalması, merkezde büyük bir boşluğa yol açtı ve Başakşehir ikinci topları toplayabildi. Beklerin de ileriye çıkması ve savunma güvenliğinin alınmaması, sol kanat Serdar Gürler’in savunma arkası koşusuyla o bölgeyi kullanmasını sağladı fakat Başakşehir bu ataktan sonuç alamadı. Bu hataya Arao ile pek çok kez düştü Fenerbahçe bu sezon. Ön libero stoperlerin arasına girdiğinde, merkezde çok iyi konumlanması gerekiyor diğer oyuncuların. Aksi takdirde böyle sekanslar ortaya çıkabiliyor.

 

Başakşehir’in oyun kurma planı

Okan Buruk’un bu sezon tüm maçlarda önde baskıyı 1v1 eşleşmelerle kurguladığını biliyoruz. Bu da zaman zaman sorunlara yol açabiliyor tıpkı fotoğraftaki Alanyaspor maçında olduğu gibi. Gördüğünüz üzere çift pivot ile oyun kuruyor Alanyaspor ve 1v1 baskı kurgusundaki alışkanlık yüzünden Galatasaray, iki merkez orta sahasını da baskıya gönderiyor ve bu da bloklar arasında büyük bir boşluk açıyor Alanyaspor’da hücum oyuncularının kullanabilmesi adına. Ki pozisyonun devamında o bloklar arasına yerden bir pasla oynanıyor ve ardından ceza sahasına inerek penaltı kazanıyor Alanyaspor. Galatasaray’ın en büyük handikaplarından biri bu ama defansif açıdan çok güçlü olan arka dörtlü bunu çok iyi kapatıyor, tabi bu pozisyondaki gibi kapatamadıkları zamanlar da oluyor ama çok nadir gerçekleşiyor bu olay.

Başakşehir de bu gösterdiğim şeyi uygulamak adına, normalde 4+1 şeklinde oyun kurarken bu maçta 2+4 şeklinde çift pivot ile oyun kurdular. Amaç dediğim gibi rakip merkez orta sahalarını üstüne çekip bloklar arasındaki mesafeyi açmak ve bloklar arasına doğru oynayarak pozisyon üretmek. Bunu her ne kadar zaman zaman uygulayabilseler de pasların yerden değil de havadan olması ve Galatasaray savunma hattının 30/30 hava topu başarısı, Başakşehir’in bu konuda başarılı olmasını engelledi. Videoda gördüğünüz üzere Başakşehir oyun kuracakmış gibi yapıp, rakibi üstüne çekerek uzun vuruyor ve ikinci topları toplamaya çalışıyor. Fakat Galatasaray’ın hava toplarında kule gibi olan savunması bu durumu engelliyor. “Hücum maç kazandırır savunma şampiyon yapar.” Şüphesiz ki Galatasaray’ın savunma performansı, şampiyonluğa en yakın takım olmasının en büyük sebebi.

Başakşehir’in karşılama oyunu

Galatasaray’ın bu sezon geriden kaleciyle oyun kurarken baskıyı rahatça kırabilmesi ve Başakşehir’in baskı yapabilecek oyuncu türevlerine ve takım dinamizmine sahip olmaması, Başakşehir’i baskı yapmaktan vazgeçip 2. bölgede orta – düşük blokta karşılama yapmaya itti. Başakşehir görselde görüldüğü üzere rakibini 4-4-2 formasyonunda kompakt bir şekilde karşıladı ve kazandığı toplarla geçiş kovaladı fakat gerekli üretkenliği sağlayamadılar.

Galatasaray’ın sol kenarda 2v1 sayısal üstünlüğü & half-space’e girme denemeleri

Galatasaray’ın bu maç özelinde çok fazla sol iç koridora doğru hücum etmeye çalıştığını gördük. Bunun rakip analiziyle alakalı olduğu ve teknik heyetin verdiği bir direktif olduğu çok net açıktı çünkü çok fazla örnek var bunun gibi. Videolarda gördüğünüz üzere, sol kenar oyuncusu oyunu genişleterek rakip beki kendi üzerine çekiyor ve iç koridorda (half-space) alan açarak oraya merkez orta saha oyuncusunun giriş yapmasını sağlıyor. Ardından orta denemeleri ile atak sonuçlanıyor.

 

Oliveira’nın ceza sahası koşuları

Oliveira’nın ceza sahasına koşularını az önceki videoda yine gördük. Bu sezon çok fazla yaptı bu koşulardan, Konyaspor maçı dışında bu koşular ile skor yapmayı başaramasa da diğer arkadaşlarına alan açması Galatasaray’a avantaj sağladı. Sezonun ilk yarısında oynanan Beşiktaş maçında Barış Alper’in indirdiği ve Icardi’nin attığı golü tekrardan incelerseniz, Oliveira’nın ceza sahası koşusuyla ortalığı karıştırdığını görebilirsiniz. Porto döneminde 20 gol attığı sezonda da buna benzer bir rolde oynamıştı Oliveira.

 

Galatasaray’ın bek – kanat rotasyonu

Videoda gördüğünüz gibi, oyun sağdan akarken ve sol bek Kazımcan çizgideyken, Kazımcan iç koridora doğru gidiyor ve Kerem ile yer değiştiriyor. Kerem’e Icardi’ye kilit pas atması için alan açmış oluyor. Bunu sezon genelinde çok fazla yaptı Galatasaray ve Kerem hepsinde ön direğe doğru yaptı bu pasları. Bu maçla birlikte bu sekans artık ezberlenmiştir rakipler tarafından. Top Kerem’e geldiğinde Icardi’ye hemen önlem alınacaktır diğer maçlarda. Çeşitlilik getirilmeli bu tarz sekanslara.

 

Galatasaray’ın ikinci yarıdaki kontrollü oyunu

İlk yarıda skoru bulan Galatasaray, baskılı oyun anlayışının aksine ikinci yarıda daha kontrollü bir oyun tercih etti. İlk yarıda bol bol geriden oyun kurma denemeleri yapan Galatasaray, ikinci yarıda risk almadı ve Muslera’nın uzun toplarıyla direkt oyunu tercih etti. Son 15 dakikada Midtsjö ve Kaan Ayhan değişiklikleri ile merkeze dinamizm katarak skoru korumayı bildi Galatasaray.

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.