Analiz | Galatasaray 1-0 Yeni Malatyaspor

Pazar günü Galatasaray ve Yeni Malatyaspor karşı karşıya geldi. Karşılaşmayı Galatasaray Adem Büyük’ün penaltıdan attığı golle 1-0 kazandı. Galatasaray oynadığı son 6 lig maçından da galibiyet ile ayrılırken takımın en golcü oyuncusu Adem Büyük ligdeki gol sayısını 6’ya çıkardı.

Ortalama pozisyonlar ve kadrolar

Galatasaray’ın kadrosuna baktığımız zaman bekleri dışında alıştığımız 11’i ile sahadaydı. Sağ bek pozisyonunda Şener Özbayraklı kart cezalısı Mariano’nun yerine sahadaydı. Kağıt üzerinde sol açık olarak gözüküp maç içerisinde sol iç koridora kayan Ömer Bayram ise sol bek pozisyonunda sahadaydı. Onun yerine ise Onyekuru oynadı. Bu değişikliğin tabiki en önemli sebebi Saracchi’nin sakatlığı. Diğer bir yandan da derbi öncesi hem Linnes’in performansının yetersiz olması hem de kadroda Onyekuru’ya yer açılmak açısından bir ”deneme” olarak yapıldığını düşünüyorum.

Bunun dışında ortalama pozisyonlara baktığımız zaman stoperler ve Lemina hep olduğu gibi kendi yarı sahasındayken Seri’nin de Lemina’ya yakın olduğunu görüyoruz. Söz Seri’ye gelmişken Seri ile ilgili yapılan eleştirilere Fatih Terim’in bir açıklama getirdi: ”Seri’den olağanüstü markaj yapmasını bekleyemezsiniz. Topla kale arasına giren, alan savunması yapabilen, iletişim sağlayan, pas yüzdesi olarak çok önemli bir oyuncu.”

Yukarıdaki tablo Galatasaray’ın en çok yaptığı pas kombinasyonlarını görüyoruz. En çok yapılan pas kombinasyonu Seri ve Lemina arasında olurken Seri’nin en çok yaptığı diğer pas kombinasyonu ise Ömer Bayram ile gerçekleşmiş. Buradan da hareketle Seri’nin Galatasaray derinden oyun kurarken bölgeler arasında köprü görevi gördüğünü söyleyebiliriz. Seri ikili mücadelelerin %33’ünü kazanabilmiş sadece ancak Fatih Terim kendisinden böyle bir şey beklemediğinden az önce bashettim. Bunun yanında Seri %89 pas isabeti ile oynamış.

İlk yarı

Her iki takım da maça ikinci ve üçüncü bölge baskısıyla başladı. Bu baskılar sonucu her iki takım da kendi yarı sahasında top kaybederken Malatyaspor bu atakları şuta çevirebildi. Malatyaspor’un ilk şutu baskı sonucu Galatasaray’ın sahasında kazanılan top sonucu gelirken ikinci şutu ise orta sahada baskı sonucu kazanılan top ile geldi.

Galatasaray kendi yarı sahasında 4’ü ilk yarıda olmak üzere toplam 11 top kaybı yaşarken Yeni Malatyaspor 8’i ilk yarıda olmak üzere toplam 12 top kaybı yaşadı.

Galatasaray adına derinden oyun kurulumu adına başarılı bir maç oldu. Genelde Adem Büyük stoperlerin ortasında konumlanmazken stoperlerin ortasında konumlandı ve stoper ve bek arasına Feghouli girdi. Şener’in de bindirmesiyle birlikte Galatasaray kanatta 2v1 yakalamış oldu. Yukarıdaki pozisyonun devamında Lemina topu Şener’e gönderdi ancak Şener topu koşu yapan Feghouli’ye gönderemedi.

Galatasaray’ın mevcut oyun planına her maç bir şeyler eklediğinden bahsetmiştim. Bu maçta da stoperlerini çizgiye yaklaştırıp biraz daha öne çıkardı ve Lemina’yı daha derine aldı. Böylelikle kanatlarda 3v3 eşitliği sağlamış oldu. Eğer Malatyaspor bu üstünlüğe engel olmak için merkezden bir oyuncu kayarsa bu sefer de Malatyaspor merkezde boşluk verdi. Yukarıdaki pozisyonda savunma arkasına koşan Feghouli ve Şener 2v2 pozisyonda. Donk topu Şener’e doğru uzun oynuyor.

Yukarıda bahsettiğim duruma başka bir örneği yukarıdaki pozisyonda görüyoruz. Donk ileri çıkmış ve Donk Şener ve Feghouli üçlüsü kanatta 3v3 pozisyonda. Bununla birlikte Seri’nin de bu bölgeye koşusu ile Galatasaray kişi sayısındaki üstünlüğü sağlamış oluyor.

Penaltı pozisyonunun oluşumuna bakarsak maçın içinde daha önce denk geldiğimiz pozisyonun aynısının gerçekleştiğini görüyoruz. Emre Akbaba ve Şener hem 2v2 pozisyondalar hem de savunma arkasına sarkmışlar. Adem Büyük ise derine gelip Feghouli’den topu alıp Emre Akbaba’ya doğru gönderiyor. Pozisyonun devamında Emre düşürülüyor ve Galatasaray kazandığı penaltı vuruşundan 1-0 öne geçiyor.

Maç bitimi sosyal medyaya Galatasaray’ın derinden kurulumu ile ilgili bir sürü video düştü. Derinden oyun kurulumunda Galatasaray’ın temel aldığı nokta ise o bölgede rakibinden bir kişi fazla olmak. Yukarıdaki pozisyonda bunu sağlamak adına Seri Ömer Bayram ve Emre Akbaba’nın derine geldiğini görüyoruz. Ancak sadece derine gelmiyorlar. Topu alıp geri veren oyuncu ilerideki boş bir alana geçiyor. Böylelikle hem hızlı hem de seri paslarla atağa çıkabiliyor Galatasaray. İlk yarı durağan oyun eleştirilerini de ligin ikinci yarısında oynanan 5 maçta unutturmuş gözüküyorlar.

Önceki yazılarımda bu hücum varyasyonlarına Onyekuru’nun gelmesiyle yeni varyasyonların da ekleneceğinden bahsetmiştim. Bu maçta da bunu gördük. Yukarıdaki pozisyonda Onyekuru hızıyla pas arası yapıyor ve Galatasaray pozisyonun devamında ilk şutunu atıyor.

İkinci yarı ise hem hafta içi kupa maçı oynaması hem de haftaya derbiyi oynayacak olmasından dolayı Galatasaray tempoyu düşürüp daha kontrollü bir oyun oynadı. Oyunun bu bölümünde ise ağırlık oyun planı ise Malatyaspor’un gol bulmak için daha açık oynamasından da kaynaklı Onyekuru’nun savunma arkasına yaptığı koşulardı. Galatasaray’ın önümüzdeki haftalarda bu oyun planını daha da çeşitlendireceğini düşünüyorum.

Maç boyunca topa sahip olan Galatasaray maçın bu bölümünde topa sahip olmak için bir çaba sarf etmeyince 60-90 arası Malatyaspor’un topa daha çok sahip olduğunu görüyoruz.

Sonuç

Galatasaray toplamda 18 şut çekerken bu şutlardan sadece 4’ü kaleyi buldu. Bu 18 şutun 10’u ceza sahası içerisinden geldi. Malatyaspor 11 şut çekerken bu şutların 4’ü kaleyi buldu. Bu 11 şutun 5 tanesi ceza sahası içerisinden geldi.

Galatasaray 18 şutta 2.51 xG beklenen gole ulaşırken Yeni Malatyaspor 1 şutta 1 xG gol beklentisine ulaştı. Galatasaray’ın gol beklentisinde penaltı olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Sonuç olarak Galatasaray birinci ve ikinci bölgedeki oyununun üzerinde koyarak ilerlese de üçüncü bölgede bu maçta etkili olduğunu söylemek zor. Bunda beklerin değişiminin de etkisi olduğunu düşünüyorum. Özellikle Şener’in ilk yarı pas tercihleri ve hatalarından dolayı Fatih Terim ikinci yarının başında oyuna Linnes’i aldı.

Ayrıca maçta Lemina’nın da sakatlanmasıyla birlikte Galatasaray’ın derbideki oyun kurgusunu merak ediyorum. Çünkü Lemina Galatasaray oyun planının en temel noktası olduğunu söylemek mümkün.