Analiz | Trabzonspor 2 – 1 Sivasspor

Süper Lig’de 22. hafta maçında Trabzonspor ile Demir Grup Sivasspor karşı karşıya geldi. Şenol Güneş Spor Kompleksi Medical Park Stadyumu’nda oynanan mücadelede kazanan 2-1’lık skorla ev sahibi Trabzonspor oldu. Trabzonspor’a galibiyeti getiren golleri 4. dakikada Alexander Sörloth ve 43. dakikada Caner Osmanpaşa (kendi kalesine) kaydetti. Sivasspor’un tek golü 90+3. dakikada Mustapha Yatabare’den geldi. Karşılaşmadan galibiyetle ayrılan Bordo Mavililer ligde 298 hafta sonra haftayı lider kapatmış oldu.

Ortalama pozisyonlar

Trabzonspor oyuna 4-1-4-1 dizilişi ile başladı. İlk 11’ler açıklandığında Hosseini’yi kadroda görmüştük, ısınırken sakatlanan Hosseini’nin yerine Manuel da Costa ilk 11’de başladı. Ayrıca karşılaşmanın 35. dakikada Nwakaeme sakatlanarak yerini Abdulkadir Parmak’a bıraktı.

Sivasspor oyuna 4-2-3-1 dizilimi ile başladı. Sivasspor’da sakatlığı bulunan Barış, Emre ve Kone kadroda yoktu. Rıza Çalımbay sol önde geçen hafta olduğu gibi Ziya ile başladı. Daha sonra 33. dakikada Uğur Çiftçi sakatlanarak yerini Yasin Öztekin’e bıraktı. Yasin Öztekin oyuna girdikten sonra Sağ önde başlayan Fernando sol öne, sol önde başlayan Ziya sol arkaya, Yasin ise sağ öne geçti.

Genel pozisyon değerlendirmeleri

Trabzonspor, öndeki hareketliliği ve baskısıyla Sivasspor’un savunmadan oyun kurmasını engelleyerek hataya sürüklemek istedi. Savunma kısmından oyun kurmaya çalışan Sivasspor problemler yaşadı. Trabzonspor, Sivasspor’un pas kanallarını kesmeye çalıştı.

Uğur Çiftçi, Guilherme’nin topu almaması için Guilherme’ye yakın oynadı. Guilherme ön alanda baskıya gittikten sonra ise Uğur Çiftçi merkezde kaldı ve arka alanda hareketlilik yapamadı. Bundan dolayı da arkadan oyun kurmaya çalışan Samassa’ya, pas kanalı oluşturmak için boş alanda konumlanması ve pas opsiyonu üretmesi gerekiyordu. Guilherme’nin pas kanalını kapatmasıyla birlikte Samassa arkadan oyun kurmaya çalışırken problem yaşadı ve kalesinde büyük bir tehlikeye neden oldu.

Sivasspor, Nwakaeme ve Guilherme’ye önlem aldı. Bire bir ve yakın oynayarak oyuncuların etkisi azaltmak hedeflendi. Nwakaeme ve Guilherme sürekli top almakta zorlandı. Merkeze doğru gelerek top almaya çalıştı.

Etkisiz altına alınmaya çalışılan Nwakaeme ve Guilherme bire birlerden kurtulmak için kendilerini merkeze konumlandırdı. Bundan dolayı Novak ve Pereira ön alanlara kadar geldi. Nwakaeme ve Guilherme ise merkezde konumlandı ve pas almak için gerilere geldi.

Trabzonspor, Sivasspor’un ön alandaki paslaşmalarına engel olmak için dar alanda ve oyunculara yakın oynadı. Dar alanlarda pas yapamayan Sivasspor ilk yarıda sürekli ön alanda pas hatalarına ve top kayıplarına neden oldu.

2.yarıda Trabzonspor’un ayağına hakim ve pas yapabilme özelliği yüksek oyuncuları sahada olduğu için birbirlerine yakın oynayarak üçgen kurabildiler. Bundan dolayı dar alanda paslaşarak dar alandan topu rahat çıkarabildiler.

Manuel da Costa’nın da Yatabare’ye yakın oynadığını görebiliriz. Yukarıdaki grafikte de Manuel da Costa’nın en çok ikili mücadele’ye girdiği rakiplerini gösteriyor. Manuel da Costa, 5 ikili mücadeleden 4’ünü kazandı. Manuel da Costa’nın Yatabare’ye yakın oynayarak Yatabare’nin top tutmasını ve almasını engellemek istedi. Yatabare’nin ön alanda sırtı dönük tuttuğu toplar ile Yasin’in ve Fernando’nun koşu yollarına pas çıkarabilmesi risk taşıdığından Manuel da Costa bunu engellemeyi hedefledi.

Sivasspor ise 2. yarıda önde Trabzonspor’a zaman zaman bire bir oynayarak Trabzonspor’un savunmadan oyun kurmasını engelledi. Manuel da Costa pas opsiyonu bulamayınca Sörloth’a doğru direk pas çıkarmak istiyor. Bu pas imkanını da engelleyen Sivasspor, Trabzonspor’un hata yapmasına sebep oluyor.

Sivasspor’da kilit isim Mert Hakan Yandaş’dı, takımın en çok aksiyonuna giren Mert Hakan oldu. Mert Hakan’a genelde yakın oynayan isim ise Mikel’di. Mikel, Mert Hakan Yandaş ile girdiği 8 ikili mücadeleden 6’sını kazandı, 2’sini kaybetti. Bu ikili mücadeleler ile birlikte Mert Hakan’a verilen bire bir etkili oldu.

Yatabare ön alanda aldığı topları kaleye sırtı dönük tutmasından dolayı Trabzosnpor savunması üstüne doğru hareketleniyor. Bundan dolayı Yasin’e savunma arkasına koşu alanı açılıyor. Yatabare ise Yasin’in arkaya yaptığı koşu için önüne doğru bir pas çıkarıyor. Yasin ise topla buluşuyor içeride buluştuğu topu dışarı doğru çeviriyor ama atak sonuçsuz kalıyor. Yatabare’nin rahat ve yakınında biri olmadığı takdirde neler yapabileceğini de bu atakta görmüş olduk.

Sivasspor pas kombinasyonu

Sivasspor’un pas kombinasyonuna baktığımızda Mert Hakan Yandaş’ın ön alanda pasların merkezi olduğunu görebiliriz. Orta alanda pas dağıtımını ve oyunu kuran Mert Hakan Yandaş. Hücumda top dağıtma konusunda öne çıkıyor.

Genel istatistikler

Trabzonspor, Sivasspor’a karşı ilk yarıda alan daraltarak ve markajlı bir şekilde oynadığı için pas hatasına sebebiyet verdirdi. Ilk yarı Sivasspor isabetli pas yapmakta zorlandı.

İlk yarı önde baskı uygulayarak başlayan Trabzonspor, Sivasspor’u hataya zorladı ve Sivasspor ilk yarı kendi sahasında 10 top kaybı yaptı. İkinci yarıda ise Sivasspor, Trabzonspor’un arkadan oyun kurmasını engellemek istedi. Ön alanda bire bir oynayan Sivasspor bütün pas imkanlarını kısıtladı ve ikinci yarıda Trabzonspor’un kendi sahasında 9 top kaybı yapmasına sebep oldu.

Sivasspor, topa daha çok sahip olan taraf olarak oyuna başladı. Nwakaeme’nin oyundan çıkıp Abdulkadir’in oyuna girmesiyle birlikte merkez oyuncularının sayısının çokluğu ile birlikte topa sahip olma konusunda daha rahat olan taraf Trabzonspor oldu. İkinci yarı önde baskılar ve bire bir oynayan Sivasspor, Trabzonspor’a oyun kurma konusunda da sorunlar çıkarmaya başlayınca topa hakim olan taraf oldu.

Sivasspor ilk yarı çektiği 5 şuttan da isabet alamadı. Trabzonspor ise 5 şuttan 2 isabet aldı. İkinci yarı temposu ve topa daha çok sahip olan Sivasspor 10 şut çekti ve 3 isabet aldı. Trabzonspor ise 6 şuttan 2 isabet aldı.

Ndiaye’nin sahanın neredeyse her yerinde aksiyonu vardı. Bu aksiyonlarının %85’i başarılı oldu. Hem ön alana yaptığı driplingler ile hemde savunmaya olan katkısı ile birlikte hücumda ve savunmada çok iş yaptı. Trabzsonspor’un ilk yarı orta sahada oyunun hücum ve savunma yönünde aksiyonlar gösterebilecek orta saha boşluğunu doldurmuş durumda.

Instat Index puanına göre maçın adamı

Guilherme ve Nwakaeme’nin merkez de oynamasından dolayı sağ ön de ve sağ arka tarafta üstüne büyük sorumluklar düşen Pereira, ön alanlarda pas kombinasyonlarına girmesiyle dikkat çekti. Maç boyunca 3 anahtar pas atan Pereira %100 isabet sağladı.

Sonuç

Trabzonspor, 298 hafta sonra liderlik koltuğuna 1 maç eksiğiyle birlikte oturdu. Oyunun genelinde yüksek tempoda gördüğümüz Trabzonspor, ön alanda yaptığı baskı ile rakibini hataya sebebiyet verdirmek istedi ve başarılı oldu. Dar alanlarda üçgenler oluşturabilen ve dar alanlardan topu çıkarabilme adına başarılılardı. Manuel da Costa’nın savunma anlamında Yatabare’ye de üstünlük kurması Trabzonspor adına avantaj oldu.
Sivasspor, Nwakaeme ve Guilherme’ye önlem alarak oyuna başlamıştı. Bundan dolayı da Nwakaeme ve Guilherme merkezlere gelmek zorunda kaldı. İlk yarı biraz daha etkisiz kalan Sivasspor ikinci yarı da ön alanda Trabzonspor’a baskı ile birlikte etkisini arttırmayı başarabildi.