Analiz | Galatasaray 1-1 Karagümrük

Galatasaray, bay geçtiği geçen haftanın ardından Cumartesi günü sahasında Fatih Karagümrük’ü ağırladı. Rakibi karşısında önceki iç saha mücadelelerinde olduğu gibi topa sahip olarak baskılı bir başlangıç yapamayan sarı kırmızılılar ikinci yarıda Ndao’nun golüne Babel ile karşılık verse de bu sezon ilk golü yediği 8.maçı da çeviremeyerek sahadan 1 puanla ayrıldı ve şampiyonluk yarışında bir yara daha aldı. Konuk ekip Karagümrük ise yeni teknik direktörü Farioli yönetiminde 3.maçından da mağlup ayrılmayarak çıkışını sürdürdü.

Galatasaray’ın bu beraberliğini global iş ortağımız Metrica Sports‘un geliştirmiş olduğu Play yazılım ile birlikte analiz edeceğim.

İlk 11’ler ve ortalama pozisyonları

Sene başından bu yana standart bir 11 oturtmakta zorluk yaşayan ve istikrarsızlık sebebiyle oldukça eleştirilen Fatih Hoca, bu maça da Hatay deplasmanına kıyasla çok farklı isimlerle başladı. Cezası biten Yedlin ve Marcao yeniden 11’e dönerken Saracchi kesik yedi ve formasını Ömer’e kaptırdı. Merkezde Etebo-Gedson-Emre Akbaba şans bulurken, hücum hattı Babel-Mohammed-Oğulcan ile kuruldu. Geçen maça kıyasla yalnızca Muslera-Donk-Etebo ve Mohamed değişmezken geriye kalan 7 pozisyon yeni isimlerle dolduruldu.

Konuk Karagümrük’teyse maçtan 1 gün önce korona virüs  testleri pozitif çıkan Biglia ve Borini şoku yaşanmıştı. Özellikle geriden pasla çıkmaya çalışan takımın savunma önündeki rolüyle kritik ismi olan kaptan Biglia’nın yokluğunda 2002 doğumlu Efe ilk kez bir süper lig maçında görev alıyordu. Sağ bekte savunma güvenliğini arttırmak adına Hedenstad yerine Koray tercih edilirken, sol kanatta da Borini’nin yokluğunda forma Lens’e emanet edilmişti.

Karagümrük hücumları ve Galatasaray karşılamaları

Genç teknik direktör Francesco Farioli yönetiminde oynadığı 2 maçta %72 ve %64 ile topa sahip olup 4 puan toplayan Karagümrük önemli eksiklerine rağmen bu maça da aynı yapıda başladı. Galatasaray ise kaleci Viviano’dan itibaren kısa paslarla çıkmaya çabalayan rakibini, uyguladığı baskıyla hataya zorlama eğilimindeydi. Topun rakipte olduğu dakikalarda Emre Akbaba’nın Mohamed’in yanına geçerek 4-4-2 gibi bir düzenle ön alana yerleşen sarı kırmızılılara karşı Karagümrük’ün sakin tavrı takdire şayandı. Yukarıdaki 5’e 4 pozisyonda da rahatça görülebileceği gibi rakibinden 1 fazla olduğu bölgede her pasta o fazla oyuncuyu bulan kırmızı siyahlılar, kaleci Viviano’yu dahil ederek sabırla yaptığı pasların sonucunu Bertolacci’yi demarke vaziyette topla buluşturarak alıyor fakat savunma arkası pasını Yedlin kesiyor.

Rakibin önde baskıyı kırdığı dakikalarda da kendi yarı sahasını savunmakta oldukça zorlanan sarı kırmızılılarda özellikle merkez 3’lünün problemleri dikkat çekti. Bu sezon ilk kez birlikte oynayan Etebo-Gedson-Akbaba, hem savunmada adam paylaşımı, hem de hücumda birbirleriyle yaptıkları pas alışverişlerinde zayıf göründüler. Bu görselde de Akbaba’nın Jimmy’i takip etmemesi Etebo’nun Jimmy’i görüp Efe’yle mesafesini açmasına, demarke halde topla buluşan Efe’yi gören Gedson’un Bertolacci’yi bırakıp baskıya gitmesine, yine demarke topla buluşan Bertolacci’yi gören Etebo’nun Jimmy’i bırakmasına ve son olarak Jimmy’nin de serbest halde topla buluşarak kolay bir savunma arkası pası atabilmesine neden oluyor. Emre Akbaba’nın adamını takipsizliği yüzünden savunmasını 1 kişi eksik bırakmasıyla başlayan bu hücum, Karagümrük’ün boşlukları iyi değerlendirmesiyle net bir gol fırsatına dönüştü.

Galatasaray hücumları ve merkez üçlüsü

Kadrodaki istikrarsızlık sebebiyle sıkça eleştirilen ve ligin 34.haftasında olmamıza rağmen yine, yeni bir merkez 3’lüyle sahaya çıkan Galatasaray’da önceki maçlara benzer problemler devam etti. Geriden oyun kurmakta oldukça zorlanan sarı kırmızılılarda Taylan Antalyalı’nın takıma kattıkları bir kez daha hatırlandı. Yerine görev alan Etebo’nun dar saha görüşü nedeniyle birçok pozisyonda doğru tercihleri yapamaması takımı yerinde saydırdı.

Örneğin yukarıda gördüğümüz 3 pozisyonun ilk 2’sinde Lens’in zayıf savunması sebebiyle Şener’in kanadı işlenebilecekken o boşluğu görmedi ve farklı denemeler yaptı. Son pozisyonda da baskıyla kazanılan top sonrası Karagümrük takımı dengesiz yakalanmışken merkezde oluşan büyük boşluğu görmedi ve Akbaba’ya olası bir pasıyla doğabilecek tehlike yerine topu Şener’e vererek sıkıştırmayı seçti.

Lens’in zaaflarından faydalanıldığında neler olabileceğini ise bu görselde izliyoruz. Hollandalı yıldız ismin Şener’i yine takipsizliği sebebiyle gelişen hücumda sağ kenarda 3’e 2 kalan Galatasaray’da Emre Akbaba müsait durumda iyi bir orta yaparak takımının ilk devredeki en net fırsatını doğurdu.

Bir başka Lens-Şener örneğindeyse Gedson kalitesini ortaya koydu. Orta sahada topla buluşan Etebo’ya verdiği pası Lens’in kanadı boş bırakmasıyla hemen geri isteyen Portekizli, atağın yönünü tek topta değiştirdi ve Galatasaray’ın bu maçtaki nadir ceza sahasına pasla girişlerinden birinin yaratıcısı oldu. Geldiği günden beri performansı beklenenin altında kalan genç yetenek, kalitesinden parıltıları bu pozisyonda olduğu gibi zaman zaman gösterdi. Hücumunun yanında 10/17 ikili mücadele, 4 top uzaklaştırma, 7 top çalma ve yalnızca 2 top kaybı gibi istatistiklerde de ön plana çıkan Fernandes, Galatasaray adına şüphesiz sahanın en iyisiydi.

Gedson’un orta sahadaki partneri Emre Akbaba ise iyi bir maç çıkarmadı. Savunmadaki zafiyetlerinin yanı sıra hücumda da kendisinden beklenen yaratıcılıkları sergileyemeyen Akbaba, yukarıdaki görselde de kazanılan top sonrası dağınık yakalanan Karagümrük orta sahasında bomboş kalan Gedson’u göremedi ve geriye oynayarak hızlı hücum fırsatını sete çevirdi.

Geçen hafta gösterdiği kötü performans sonrası kulübeye çekilen Feghouli ise oyunda kaldığı kısa sürede takımda bir komutan olacaksa bunun kendisi olması gerektiğini kanıtladı. Biraz önce Etebo üzerinden gelişen pozisyonlara bakarken gördüğümüze çok benzer bir panda Şener’in boş kalması nedeniyle ısrarla o kanadı tercih eden ve ardından bek-stoper arasına koşu yapan Cezayirli, istediği pası alamasa da takımın neye ihtiyacı olduğunu gösterdi. Ayrıca maçın sonlarında Kerem’i karşı karşıya bırakan enfes pası ise maç boyu eksik olan Galatasaray orta sahasındaki kalite eksikliğini saniyelik de olsa gidermiş oldu.

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.